Що приховує в собі матрац?

Середньостатистична людина проводить на матраці істотну частину свого життя. Тому до вибору матраца ми зазвичай підходимо вдумливо, з урахуванням вже наявних фізіологічних особливостей і стану здоров’я. Купивши матрац, більшість людей полегшено зітхає і починає на ньому жити – роками, навіть не замислюючись про те, що разом з ними матрац обживають і інші живі істоти. Та й сам по собі матрац може виявитися не такою вже безпечною річчю.

Що ми взагалі знаємо про матраци та життя з ними, на них і всередині них.

Як визначити термін служби матраца?

Смугасті матраци радянських часів з гірською системою з грудок вати під тканиною ще можна знайти в селах, на дачах і навіть у міських квартирах літніх людей. Правда, в останньому випадку вони частіше виявляється в глибині антресолей – все ж таки на дворі XXI століття, коли зручний красивий матрац коштує цілком прийнятних грошей. Одне можна сказати точно: час ватних матраців відійшов.

А скільки живуть більш сучасні версії?

В середньому термін служби матраца складає 8 років. Чим якісніше матеріали, тим довше матрац зберігає свої якості, але і тим дорожче він коштує.

 • Пружинні матраци сьогодні мають всередині систему підтримки зі спіралей, які допомагають рівномірно розподілити навантаження по всьому матрацу. Це подовжує йому життя. Такі матраци можуть прослужити 10 років і більше, причому якщо вони двосторонні, то можна перевертати для рівномірного зносу.
 • Матраци з поліуретанової піни з ефектом пам’яті бувають дуже різні, але в середньому термін їх служби складає від 10 до 15 років. Їх теж рекомендується регулярно перевертати.
 • Термін життя латексних матраців залежить від того, синтетичний латекс або органічний. Але в принципі це взагалі «довгограючі» матраци, термін їх використання досягає 20-25 років. А ще вони гіпоалергенні.
 • Гібридні матраци є поєднанням різних моделей: пружинних, латексних, поліуретанових і т. П. Вони будуть не настільки довговічні, як більшість інших типів матраців. Термін їх життя визначається якістю пружин і поліуретану і становить в середньому 6 років.

За цей час матрац встигають «заселити» найрізноманітніші живі організми. Ми ділимо наші матраци з бактеріями, грибками, пиловими кліщами та, в гіршому випадку, з постільними клопами.

Хто живе в матраці?

1.Пилові кліщі

Ці мікроскопічні комахи живуть в пилу людських квартир. Матрац для них – ідеальне місце проживання. За добу ми втрачаємо природним шляхом до пів мільярда клітин шкіри, яка стає їжею для пилових кліщів. Якщо ж у квартирі мешкають ще й домашні вихованці, то їх лупа вносить в раціон кліщів приємну різноманітність.

Основна небезпека цих невидимих оку створінь в тому, що продукти їх життєдіяльності є поширеними алергенами. Тому для алергіків і астматиків дуже важливо своєчасно проводити обробку своїх матраців з метою зниження поголів’я пилових кліщів.

Зробити це можна за допомогою холоду (взимку досить винести матрац на балкон на кілька годин) або ультрафіолету (влітку його джерело – сонячні промені). Втім, можна також регулярно робити кварцування кімнати з відкритим матрацом бактерицидною УФ-лампою. Повністю позбавитися від пилових кліщів неможливо, але значно скоротити чисельність – цілком реально.

2.Постільні клопи

Ці неприємні кровоссальні комахи зазвичай проникають в житло людини з сусідніх квартир або з підвалів, піднімаючись по стінах. А ще можна притягти їх зі старими меблями, купленої з нагоди з рук. Клопи мешкають в дерев’яних каркасах старих матраців, а ось проникнути крізь тканинне покриття вони не можуть (якщо в ньому немає дірок). І якщо матрац цілий, а у швах немає яєць та інших слідів перебування комах, але клопи вас все ж кусають ночами – шукайте їх по околицях: каркас самого ліжка або дивана, плінтуси, щілини в стінах, інші меблі та навіть паркет.

3.Грибки та бактерії

Людина за рік під час нічного сну виділяє щось близько 100 л поту. Це забезпечує стабільну затишну вологість, яку так люблять бактерії та гриби, теж в обов’язковому порядку мешкають в надрах і на поверхні матраца. І чим він старше, тим солідніше їх колонії.

У 2016 році компанія Amerisleep опублікувала результати свого дослідження, присвяченого бактеріального забруднення ліжку. Протягом 7 років з моменту придбання новеньких матраців експерти спостерігали за тим, як їх обживають бактерії. Згідно з отриманими даними, в матраці протягом першого року його використання можна виявити 3 млн бактерій. До кінця другого року їх кількість зростає до 9 млн, через 5 років з моменту покупки їх вже 13,5 млн, а через 7 років – 16 млн бактерій.

У перелік мікроорганізмів, що мешкають в матрацах, увійшли такі небезпечні бактерії, як кишкова паличка (Escherihia coli) і золотистий стафілокок (Staphylococcus aureus), а також дріжджові грибки з роду Candida і цвілеві гриби.

Чим пахне матрац?

Екологічність матеріалів, з яких зроблений матрац, сьогодні одна з основних турбот відомих виробників.

Однак у 2019 році ізраїльські вчені з Israel Institute of Technology опублікували дослідження, присвячене виміру летючих органічних сполук (ЛОС) в поліуретанових матрацах. У великих кількостях ЛОС можуть становити небезпеку для здоров’я – викликати подразнення очей, дихальних шляхів, головний біль і навіть провокувати розвиток раку.

В ході дослідження виявилося, що кількість виділених матрацами ЛОС збільшується при підвищенні температури (тобто, коли на них лежить людина). І хоча концентрація виділених при цьому ЛОС була нижче шкідливих для здоров’я значень, але деякі сполуки (ацетальдегід, бензол, формальдегід) все ж можуть становити небезпеку для маленьких дітей, для яких небезпечними є більш низькі концентрації шкідливих сполук.

Дослідники рекомендують якомога частіше провітрювати приміщення, де сплять люди на поліуретанових матрацах. Вчені вказують, що в повітрі квартир зміст ЛОС може в 10 разів перевищувати їх концентрацію на вулиці. І краще не використовувати поліуретанові матраци для маленьких дітей, а замінити їх на матраци, що містять бавовна, шерсть і натуральний латекс.

Коли пора міняти матрац?

Час йде, матрац зношується, набуває особливого затхлий аромат з відтінками хімії, і навіть хімчистка вже навряд чи впорається з усіма непроханими мешканцями. За якими ознаками можна зрозуміти: матрац пора міняти?

 • Матеріали всередині матраца втрачають форму, на тканини з’являються плями та потертості, просідання, одні ділянки стають більш щільними, інші – навпаки.
 • Матрац став «звучати» – в разі пружинних матраців це проявляється в постійному поскрипування.
 • Стало важко засипати. Якщо не виходить заснути протягом 20-30 хвилин, попри втому, можливо, саме незручний матрац тому причиною.
 • Водночас вранці відчувається скутість «у всіх суглобах», біль і відчуття затікання в м’язах. Матрац перестав бути місцем повноцінного відпочинку.
 • Якщо ви використовуєте матрац разом з партнером, характерною ознакою того, що матрац своє відслужив, є ефект передачі руху – коли партнер по матрацу змінює положення, ви це відчуваєте по рухах матраца. А такого бути не повинно.
 • Варто замінити матрац, якщо загострюється алергія або почастішали напади астми, хоча начебто поки незначно.
 • Матрац заселили постільні клопи.

Соцмережі