Що таке селфхарм і як впоратися з бажанням нашкодити собі

Люди з самоушкодженням піддаються гострого осуду, від чого розповісти про проблему та отримати допомогу стає ще складніше. Розбираємося, чому люди роблять собі погано і як їм допомогти.

Слово «селфхарм» (самоушкодження) стало частим гостем в розмовах: його вживають підлітки в школі й активно обговорюють в інтернеті. Стривожені батьки обмінюються переживаннями. А дорослі час від часу підтягують рукава вниз, щоб не було видно опіків і порізів. Що це за явище?

Що таке селфхарм

Селфхарм – це навмисне заподіяння собі будь-якої шкоди без суїцидальних намірів. Виражатися це може в будь-якій поведінці, що викликає почуття болю або дискомфорту. Зазвичай при згадці селфхарма відразу представляються порізи в області кистей або передпліч, але це далеко не єдиний спосіб собі нашкодити.

Крім порізів, які можуть бути як на руках, так і на ногах, в області кісточок, стегон і на інших частинах тіла, самоушкодження може проявлятися через нанесення собі опіків, ударів, подряпин, щипків, виривання волосся, биття об тверді предмети, обмеження себе в їжі, вживання алкоголю і наркотиків. Іноді самоушкодження може набувати такі форми, як заняття небезпечними видами спорту, агресивне водіння з попаданням в ДТП та інше. Таким чином, поведінка може бути будь-якою; головний критерій в тому, що функція цих дій – усвідомлене заподіяння собі шкоди.

Хто схильний до селфхарму

Ця проблема актуальна як для України, так і для всього світу. Найбільш уразлива група – підлітки (поширеність селфхарма серед них, за даними різних досліджень, сягає 10%), хоча страждати такою поведінкою можуть і дорослі люди. За дослідженнями, 10-14% старших школярів і студентів вказали на один або кілька випадків самоушкодження, а 3% відзначили, що завдають собі порізи досить часто.Якщо говорити про гендерні особливості, то загальносвітові дослідження показують, що самоушкодження частіше реєструються у дівчат, тоді як у юнаків вони важчі.

В цілому від того, щоб почати наносити собі ушкодження, не застрахований ніхто. Навіть психічно здорові люди, наприклад в ситуації гострого горя, можуть вдатися до такої поведінки, щоб впоратися з емоцією. Проте на схильність до селфхарму може впливати наявність у людини певного бекграунду і факторів ризику.

До них відносяться психічні захворювання або вроджені неврологічні особливості, наприклад синдром дефіциту уваги та гіперактивності або розлади аутистичного спектра, пережитий досвід насильства та інші.

Причини селфхарма

Один з наших найсильніших природних інстинктів – інстинкт самозбереження. Чому ж люди починають робити щось настільки протиприродне – калічити власне тіло і заподіювати собі біль? Причин може бути безліч, і перш за все, це вищезгадані фактори ризику.

 • Важкі психічні розлади: депресія, біполярний афективний розлад, шизофренія. При таких захворюваннях емоції та переживання, які відчуває пацієнт, можуть бути настільки сильні та болючі, що він нездатний самостійно з ними впоратися, і щоб хоч якось пережити ці нестерпні відчуття, люди часто завдають собі тілесні ушкодження.
 • Нейровідмінності при синдромі дефіциту уваги та гіперактивності, і при розладах аутистичного спектра люди часто потребують повторюваних дій або аутостимуляции. Скажімо, якщо людина з СПАУ виявилась в умовах, коли потрібно довго сидіти на одному місці, він шукає хоч якийсь вихід своєї гіперактивності та починає, наприклад, розколупувати руки. У людей аутистичного спектра нанесення собі ушкоджень може бути способом відволіктися від сенсорного перевантаження і спробувати заспокоїтися і зосередитися.
 • Труднощі емоційної регуляції. Ці проблеми часто виникають в період статевого дозрівання, коли молоді люди тільки вчаться розуміти та контролювати свої емоції. У них не завжди це виходить (в тому числі шляхом зміни гормонального фону і дозрівання кори головного мозку). Але іноді складності з керуванням емоцій проявляються не тільки у зв’язку з природними фізіологічними процесами, але і внаслідок різних патологій – наприклад, при прикордонному розладі особистості.

Найчастіше самопошкодження виконує три основні функції:

 1. Справитися з сильною емоцією. Тобто перевести емоційний біль в фізичну і таким чином ефективніше впоратися з цим завданням. Всім нам зрозуміло, що робити з синцем або порізом, а ось з душевним болем – далеко не завжди, особливо якщо почуття зашкалює.
 2. Спробувати відчути хоч щось. При депресіях, сенсорних перевантаженнях, деперсоналізації пацієнт часто погано відчуває власне тіло, виникає «хворобливе отупіння», яке розцінюється як досить неприємне відчуття. Самоушкодження допомагає повернути відчуття контакту зі своїм тілом і контролю над ним.
 3. Покарати себе. Якщо людина страждає від власної нікчемності, самотності, відчуває почуття провини та сорому, нанесення самопошкоджень як би допомагає розплатитися за власні помилки.

До чого призводить селфхарм

На жаль, іноді самоушкодження бувають обтяжені досить неприємними наслідками для здоров’я та зовнішності. Порізи можуть інфікуватися, запалюватися і гноїтися, залишати шрами. Більш того, іноді пошкодження наносяться в важкодоступних місцях (часто для того, щоб їх легше було приховати від інших людей), що може бути смертельно небезпечно, через те, що людина може легко зачепити життєво важливі судини та нерви.

Крім того, селфхарм піддається досить сильної стигматизації в суспільстві, особливо в порівнянні з маніпуляціями над власною зовнішністю (такими як пірсинг або нанесення татуювань) або певними релігійними та духовними практиками (стояння на цвяхах, носіння вериг), хоча і те, і інше теж пов’язано з отриманням хворобливих відчуттів. Боячись осуду з боку оточення, люди часто уникають звертатися за допомогою, що може привести до ще більш серйозних наслідків.

Як позбутися від селфхарма

Що можна зробити самостійно

 • Для початку треба зрозуміти, що саме в поведінці людини належить до самоушкодження. Можна виписати всі ці дії, щоб тримати список перед очима.
 • Потім проаналізувати, в яких ситуаціях з’являється ця поведінка або тяга до нього. Часто самоушкодження передують досить однотипні ситуації та тригери – важливо побачити, що запускає цей механізм, що спільного в цих ситуаціях.
 • Далі потрібно усвідомити, чим людині допомагають самоушкодження, тобто визначити їх функцію.
 • Знайти заміщаючу поведінку, яке допоможе вирішити ту ж задачу без нанесення собі ушкоджень. Для цього можна носити тугу гумку на руці, щоб клацати нею по шкірі в ті моменти, коли хочеться, наприклад, порізатися. Або опускати ненадовго пальці в миску з льодом.

Що можна зробити за допомогою інших

 • Мабуть, найскладніше в боротьбі з самоушкодженням – те, що вони, як правило, відбуваються наодинці з собою. Можливість звернутися за допомогою до інших людей, розповісти їм про свої переживання, отримати підтримку – важливі умови, що дозволяють запобігти таку поведінку.
 • Крім того, людині в важкому емоційному стані часто складно визначити, яке саме почуття він відчуває. Близькі можуть в цьому допомогти, сказавши: «Тобі зараз погано, тому що ти відчуваєш тривогу, або провину, або смуток», – і потім запропонувати інші, більш здорові, способи з цим впоратися. Якщо ми зрозуміли, що з нами відбувається, знайти рішення стає набагато простіше.
 • Варто завжди мати під рукою контакт або близької людини, яка завжди вислухає і підтримає, або аудіозапис або підбадьорливу записку від нього на випадок, коли ви не можете розмовляти. Чат, в якому завжди можна виговоритися (сімейний, дружній або чат психологічної групи), також може бути відмінною підтримкою.

Навіщо звертатися до лікаря

Самостійно з’ясувати, в чому причина нанесення самоушкоджень, як правило, вкрай складно. Крім того, селфхарм – це потенційна життєво погрожуюча поведінку. Саме тому дуже важливо своєчасно звернутися до фахівців, які працюють з такими проблемами. Для початку лікар-психіатр проведе діагностику стану і визначить причину. Після цього на перший план вийде або медикаментозне лікування, або психотерапія; найчастіше це буде їх поєднання. Ліки потрібні для стабілізації емоційного стану, зменшення симптомів, а психотерапія допомагає навчитися швидко розпізнавати ситуації, коли у вас виникає бажання завдати собі пошкодження, і вибирати інший спосіб з ними впоратися. Наприклад, навчитися розуміти свої емоції і контролювати їх, застосовуючи техніки самодопомоги.

Як допомогти іншому впоратися з селфхармом

Часто цим питанням задаються батьки, які починають помічати прояви селфхарма у дітей. На жаль, рідко коли вони знають, як їм допомогти. Найважливіше – вчасно зреагувати, не знецінювати проблему, не лаяти дитину, а спробувати з’ясувати, що з ним відбувається, без осуду.

Що може вказувати на те, що близька людина страждає від селфхарма?

 • Занадто часто з’являються подряпини або порізи, які не можна пояснити контактом з тваринами, активними іграми або заняттями спортом.
 • Наявність крові на одязі, білизні або ліжка.
 • Спроби не з’являтися на людях в одязі, яка відкриває руки, більшу частину ніг, живіт і так далі. Особливо дому та в жарку погоду.
 • Якщо ви помітили подібні ознаки, то важливо дати зрозуміти, що ви поруч і готові допомогти – без осуду. Слід м’яко та акуратно поговорити з близьким і пояснити необхідність проконсультуватися у фахівця.

Важливо знати

Селфхарм Не рівняється суїцидальної поведінки і його не слід розцінювати як перший дзвіночок на шляху до самогубства. Суїцидальна поведінка направлена саме на те, щоб піти з життя; самоушкодження не має такої мети – навпаки, це спосіб (хоч і збитковий) впоратися зі своїм станом, щоб продовжувати жити.

Причин селфхарма може бути безліч, і частіше за все до такої поведінки призводять труднощі з регулюванням емоцій, їх усвідомленням і контролем. Тому важливо вчасно звертатися до лікаря і не засуджувати людей, на тілі яких помітні сліди від самоушкоджень, які, можливо, з’явилися у них в складні моменти життя

Соцмережі