Вітамін D

З точки зору харчування, важливі дві форми вітаміну D.

 • Вітамін D2 (ергокальциферол). Ця форма синтезується з рослин і продуктів-попередників дріжджів. Ця форма зазвичай використовується в добавках, що містять високі дози.
 • Вітамін D3 (холекальциферол). Це найбільш активна форма вітаміну D. Вона утворюється в шкірі, коли шкіра піддається впливу прямого сонячного світла. Найбільш поширене джерело серед харчових продуктів – це збагачені харчові продукти, в основному крупи та молочні продукти. Вітамін D також міститься в жирі печінки риб, жирній рибі, жовтках яєць і печінки.

Людське грудне молоко містить лише малу кількість вітаміну D.

Вітамін D накопичується головним чином в печінці. Ергокальциферол та холекальциферол не активні в організмі. Обидві форми повинні бути перероблені (метаболізованих) в печінці та нирках в активну форму, яка називається активним вітаміном D, або кальцитріолом. Ця активна форма сприяє всмоктуванню кальцію і фосфору з кишківника. Мінерали кальцій і фосфор входять до складу кісток і забезпечують їх міцність і щільність (процес, званий мінералізацією). Таким чином, кальцитріол необхідний для утворення, росту і відновлення кісток. З віком потреба у вітаміні D підвищується. Вітамін D жиророзчинний. Він розчиняється в жирі, і щоб відбулося його всмоктування, він повинен надходити з деякою кількістю жиру.

Дефіцит вітаміну D

 • Найбільш поширена причина – відсутність впливу сонячного світла, зазвичай, коли в раціоні недостатньо вітаміну D, але дефіцит також можуть викликати деякі захворювання.
 • При нестачі вітаміну D м’язи і кістки слабшають, і може виникнути біль.
 • У немовлят розвивається рахіт.Череп м’який, кістки ростуть ненормально, і діти пізно починають сидіти і повзати.
 • Для підтвердження діагнозу виконують аналізи крові і іноді рентгенологічне дослідження.
 • З народження новонароджені на грудному вигодовуванні повинні отримувати добавки з вітаміном D, тому що грудне молоко містить мало вітаміну D.
 • Добавки з вітаміном D, які дають всередину або у вигляді ін’єкції, призводять до повного одужання.

Дефіцит вітаміну D – поширене явище у всьому світі. Найбільш часто він виникає, коли шкіра недостатньо піддається впливу сонячного світла. Одні тільки натуральні (незбагачені) харчові продукти рідко забезпечують достатню кількість вітаміну D, щоб уникнути дефіциту. Харчові продукти, збагачені вітаміном D, і добавки, що містять вітамін D, допоможуть попередити його дефіцит, коли сонячного світла недостатньо.

При дефіциті вітаміну D в організмі всмоктується менше кальцію і фосфату. Оскільки кількість кальцію і фосфату недостатньо для підтримки здоров’я кісток, дефіцит вітаміну D може призвести до ураження кісток, яке у дітей називається рахіт, а у дорослих – остеомаляція. При остеомаляції в організмі немає достатньої кількості кальцію та інших мінералів у кістковій тканині, що призводить до слабкості кісток.

У вагітних жінок дефіцит вітаміну D викликає дефіцит у плода, і новонароджений піддається високому ризику розвитку рахіту. Іноді дефіцит є настільки важким, що може викликати остеомаляцію у жінки. Дефіцит вітаміну D загострює остеопороз.

Дефіцит вітаміну D призводить до низького рівня кальцію в крові. Намагаючись підвищити низький рівень кальцію в крові, організм може виробляти більше ПТГ. Однак, коли рівень ПТГ підвищується (порушення, зване гиперпаратиреозом), гормон витягує кальцій з кісток, щоб підняти рівень кальцію в крові. Паратиреоїдний гормон також викликає виведення більшої кількості фосфатів з сечею. Як кальцій, так і фосфат необхідні для збереження здоров’я кісток. В результаті кістки послаблюються.

Чи знаєте Ви, що …

 1. Недолік впливу сонячного світла може викликати дефіцит вітаміну D.
 1. Багатьом людям похилого віку потрібні добавки, що містять вітамін D.

Причини

– Недостатнє перебування на сонці.

Найбільш поширеною причиною дефіциту вітаміну D є недостатнє перебування на сонці.

Таким чином, дефіцит виникає в основному у людей, які мало часу проводять на свіжому повітрі: це люди похилого віку, і люди, які проживають в установах по догляду, наприклад, в будинку для літніх людей. Дефіцит також може виникати взимку в північних і південних широтах або у людей, які повністю закривають своє тіло, як, наприклад, жінки-мусульманки.

Оскільки грудне молоко містить лише малу кількість вітаміну D, діти на грудному вигодовуванні, які не отримують достатньо сонячного світла, схильні до ризику розвитку дефіциту цього вітаміну і рахіту.

Деякі фахівці рекомендують залишати руки і ноги або особа, руки і кисті відкритими для впливу сонячного світла протягом 5-15 хвилин мінімум 3 рази в тиждень, але деяким людям, наприклад, літнім людям або людям з більш смаглявою шкірою, може бути потрібне триваліше вплив сонячного світла. Однак багато дерматологи не рекомендують підвищений вплив сонячних променів у зв’язку зі збільшенням ризику раку шкіри.

Дефіцит вітаміну D зазвичай розвивається у людей, які не піддаються впливу сонячного світла і не отримують достатньої кількості вітаміну D в раціоні.

– Інші причини.

Коли шкіра достатньою мірою піддається впливу сонячного світла, в організмі зазвичай утворюється в достатній кількості вітаміну D. Однак у деяких обставинах ризик розвитку дефіциту вітаміну D підвищується навіть при впливі сонячного світла.

 • У деяких груп людей шкіра утворює менше вітаміну D у відповідь на дію сонячного світла. До них відносяться люди з більш смаглявою шкірою (особливо темношкірі), літні люди і люди, що користуються сонцезахисним кремом.
 • Організм може бути нездатний всмоктувати в достатній кількості вітаміну D з їжі. При захворюваннях, пов’язаних з порушенням всмоктування, організм не здатний нормально засвоювати жири. Вони також не можуть засвоювати вітамін D, тому що це жиророзчинний вітамін, який в нормальних умовах всмоктується з жирами в тонкому кишківнику. У міру старіння у людини може всмоктуватися менше вітаміну D з кишківника.
 • Організм може бути нездатний перетворювати вітамін D в активну форму. Деякі захворювання нирок і печінки, а також деякі рідкісні спадкові захворювання (такі як гіпофосфатемічний рахіт) порушують цей процес перетворення; те ж саме роблять і деякі лікарські препарати, наприклад, деякі протисудомні засоби і ріфампін.

– Погляд на старіння: Дефіцит вітаміну D.

У літніх людей ймовірність розвитку дефіциту вітаміну D вища в силу декількох причин:

●     У них потреба вище, ніж у більш молодих людей.

●     Вони зазвичай проводять менше часу на свіжому повітрі і, таким чином, не піддаються в достатній мірі дії сонячного світла.

●     Вони можуть недостатньо піддаватися дії сонячного світла тому, що вони прив’язані до дому, живуть в установах довгострокового догляду або повинні знаходитися тривалий час в лікарні.

●     Під впливом сонячного світла в їх шкірі не утворюється в достатній кількості вітаміну D.

●     У їхньому раціоні може бути так мало вітаміну D, що навіть приймання добавок, що містять вітамін D в низьких дозах (наприклад, 400 одиниць на добу), не запобігає дефіцит.

●     Вони можуть страждати на захворювання або приймати ліки, які порушують перероблювання вітаміну D.

Літнім людям слід приймати 800 МО вітаміну D щодня для збереження здоров’я кісток.

Немає даних про те, що вітамін D корисний у профілактиці онкологічних або інших захворювань, а також для запобігання випадків падіння у літніх людей. Дослідження інших переваг вітаміну D триває.

Люди похилого віку, які беруть високі дози вітаміну D в добавках, повинні періодично здавати аналізи крові для перевірки рівня кальцію, вітаміну D і ПТГ.

Симптоми і ознаки

Дефіцит може викликати болі в м’язах, слабкість і біль в кістках у людей будь-якого віку.

М’язові спазми (тетанія) можуть бути першою ознакою рахіту у новонароджених. Вони викликані низьким рівнем кальцію в крові у людей з важким дефіцитом вітаміну D. Якщо у вагітних жінок дефіцит вітаміну D, у їх новонароджених можуть бути спазми. Спазми можуть вражати особа, руки і ступні. Якщо спазми важкі, вони можуть викликати судоми.

У грудних дітей з рахітом весь череп може бути м’яким.

Більш старші немовлята можуть пізно почати сидіти і повзати, і просвіти між кістками черепа (джерельця) можуть закриватися повільно.

У дітей у віці 1-4 років можуть бути аномалії росту кісток, викликаючи аномальну зігнутість хребта (сколіоз), О-подібне викривлення ніг або Х-образні ноги. Такі діти можуть пізно почати ходити.

Старші діти і підлітки відчувають біль при ходьбі. Важкий дефіцит може викликати О-подібне викривлення ніг або Х-образні ноги. Кістки таза можуть потовщуватись, звужуючи родові шляхи у дівчаток-підлітків.

У дорослих кістки стають слабкими, особливо хребет, кістки таза і ніг. Уражені області можуть бути болючі при дотику, і можуть траплятися переломи.

У літніх людей переломи кісток, особливо переломи шийки стегна, можуть виникати в результаті лише легкого удару або незначного падіння.

Діагностика включає:

 • Аналізи крові;
 • Іноді рентгенологічне обстеження.

Лікарі підозрюють дефіцит вітаміну D у наступних людей:

 • Люди, які повідомляють про неповноцінну дієту або неповноцінному впливові сонячних променів;
 • Новонароджені з тетанією;
 • Діти з ознаками рахіту;
 • Люди похилого віку, особливо зі зниженою щільністю кісток (наприклад, з остеопорозом) або з переломами кісток.

Для підтвердження дефіциту можуть бути зроблені аналізи крові для визначення рівня вітаміну D. Вимірюють рівні кальцію і фосфату. Рівні інших речовин можуть вимірюватися для виключення інших причин зниження щільності кісткової тканини.

Також можуть робитися рентгенограми. Характерні зміни в кістках можна побачити на рентгенограмі до того, як симптоми стануть помітними.

Діагноз рахіту або остеомаляції, викликаних дефіцитом вітаміну D, ставиться на підставі наявних симптомів, характерного вигляду кісток на рентгенограмах і низького рівня вітаміну D в крові.

Профілактика

Багатьом людям необхідно приймати добавки з вітаміном D. Отримати достатній вплив сонячного світла може бути складно, особливо тому, що шкіра також повинна бути захищена від шкідливого впливу сонця. Натуральні харчові продукти рідко містять достатню кількість вітаміну D, щоб компенсувати відсутність сонячного світла.

Препарати вітаміну D особливо важливі для людей, які знаходяться в групі ризику (наприклад, для людей похилого віку, людей, прив’язаних до дому, або людей, що живуть в установах довгострокового догляду). Щоб запобігти дефіциту, літні люди повинні приймати 800 МО вітаміну D щодня у вигляді добавок. Більш високі дози потрібні рідко.

У багатьох країнах наявні на ринку питне молоко (але не сир і йогурт) збагачується вітаміном D. У багатьох інших країнах молоко не збагачується вітаміном D. Сухі сніданки також можуть бути збагачені.

Новонародженим на грудному вигодовуванні особливо важливо почати давати добавки відразу після народження, так як грудне молоко містить мало вітаміну D. Добавки дають до тих пір, поки дитині не виповниться 6 місяців, коли він починає отримувати більш різноманітну їжу. Для дітей, які отримують суміші, комерційні суміші для новонароджених містять достатню кількість вітаміну D.

Лікування

Лікування включає:

 • Добавки вітаміну D;
 • Іноді добавки кальцію і фосфату.

Лікування дефіциту вітаміну D включає приймання високих доз вітаміну D, як правило, щодня, всередину, протягом приблизно 1 місяця. Через 1 місяць дозу зазвичай поступово знижують до звичайної рекомендованої дози.

Якщо мають місце м’язові спазми або передбачається дефіцит кальцію, то дають також добавки з кальцієм. Якщо існує нестача фосфату, дають добавки, що містять фосфат. Зазвичай таке лікування призводить до повного одужання.

Людям з хронічним захворюванням печінки або нирок можуть знадобитися особливі форми добавок, що містять вітамін D.

Надлишок вітаміну D

Токсичність вітаміну D:

 • Токсичність вітаміну D викликає високі рівні кальцію в крові.
 • Люди з токсичністю вітаміну D можуть втрачати апетит, відчувати нудоту, відчувати блювоту, а також слабкість і нервозність.
 • Лікарі ставлять діагноз дефіциту, вимірюючи рівні кальцію і вітаміну D в крові.
 • Лікування включає припинення прийому добавок вітаміну D і призначення рідин і іноді препаратів.

Приймання високих добових доз вітаміну, наприклад, в 60-100 і більше разів вище рекомендованої норми споживання (РНП) протягом декількох місяців може викликати токсичність і високий рівень кальцію в крові (гіперкальціємія). Рівні кальцію підвищуються, оскільки при високих рівнях вітаміну D відбувається наступне:

 • Кістки більше розкладаються, ніж відновлюються. (Зазвичай кістки безперервно розкладаються і відновлюються в процесі, який називається ремоделюванням, щоб адаптуватися до зміни навантаження на них). В результаті, кальцій вивільняється з кістки в кровотік.
 • Більше кальцію всмоктується з їжі в кишківник.

У людей з токсичністю вітаміну D можуть бути симптоми в зв’язку з високими рівнями кальцію в крові.

Симптоми та ознаки

До ранніх симптомів токсичності вітаміну D відносяться втрата апетиту, нудота і блювота, згодом слабкість, нервозність і підвищений артеріальний тиск.

Через те, що рівень кальцію високий, кальцій може відкладатися по всьому організму, в основному в нирках, кровоносних судинах легенів і серце. Нирки можуть бути постійно пошкоджені і працювати з перебоями, приводячи до ниркової недостатності.

Діагностика

Надлишок вітаміну D зазвичай діагностується, коли аналізи крові виявляють високий рівень кальцію у людини, що приймає високі дози вітаміну D. Лікарі також вимірюють рівень вітаміну D в крові.

Лікування

Лікування включає:

 • Припинення приймання добавок з вітаміном D;
 • Внутрішньовенне введення рідини;
 • Лікувальні препарати.

Лікування токсичності вітаміну D включає припинення приймання добавок вітаміну D для компенсації ефектів високого рівня кальцію в крові. Рідини, при необхідності, вводять внутрішньовенно.

Лікарські препарати такі, як кортикостероїди або бісфосфонати, призначаються для придушення вивільнення кальцію з кісток.

Соцмережі