Залежність

Ще в 1964-му році Всесвітня організація охорони здоров’я узвичаїла термін «залежність», що замінює собою терміни «згубна пристрасть» або «звикання». Які ж види залежностей існують на сьогоднішній день, наскільки вони небезпечні для фізичного та психічного здоров’я людини? З чим пов’язаний розвиток залежності і яким чином впоратися з потягом до чогось? Як запідозрити у себе чи близьку людину перші ознаки залежності? Чи можливо позбутися залежності або простіше змиритися, не намагаючись перебудувати свій організм?

Залежність: її різновиди та особливості

Що таке залежність?

Залежність є відчувається людиною нав’язливу потребу у чомусь чи комусь. У зарубіжній літературі також широко використовується термін “адикція”. Сучасні фахівці в галузі психології стверджують, що розвиток залежності є однією із звичок та форм людської поведінки. Адиктивна поведінка може бути пов’язана з бажанням людини таки чи інакше уникнути реальних життєвих проблем і перешкод шляхом зміни своєї свідомості. Механізми розвитку залежності вивчаються такими науками як соціологія, психіатрія, аддиктологія, клінічна психологія.

У розумінні медицини залежність – це нав’язлива потреба людини у повторенні сукупності певних процесів, відхилення від якої супроводжується вираженими психологічними чи фізичними змінами.

Із чим може бути пов’язаний розвиток залежності?

Зазвичай вважається, що у розвитку залежності грають роль певні біохімічні механізми, які у організмі людини. Проте досі точаться запеклі дискусії з цього питання серед учених. Відомо, що певні генетичні чинники, особливості ДНК і навіть психічні розлади впливають формування фізичної залежності. З іншого боку, адикція може бути результатом впливу факторів довкілля, що призводять до зміни поведінки людини. Саме тому у людей формуються різні види залежностей: це обумовлено характером середовища, особливостями виховання, міжособистісними відносинами.

До біологічного механізму розвитку ознак залежності включаються деякі ділянки нервової системи. Наприклад, найпоширенішим є механізм вивільнення медіатора дофаміну у прилеглому ядрі півкуль мозку, який запускається прийомом наркотичних препаратів. Деякі наркотики викликають збільшення дофаміну, що виділяється, до 10 разів, в результаті чого формується наркотична залежність. Людина хоче знову і знову відчувати ті приємні відчуття, які стають доступними під час прийому препарату.

До основних факторів, що впливають розвиток залежності, відносяться:

  • психологічні фактори (акцентуації характеру, особливості особистості та психопатії);
  • соціальні фактори (неблагополучна обстановка в сім’ї та школі часто призводять до формування алкогольної залежності);
  • мотиваційні чинники (бажання утвердитися у колективі, зайняти лідируючі позиції, довести комусь свою значимість);
  • потребні фактори (реалізація потреб в емоційному спілкуванні, розумінні – так розвивається залежність від людини).

Які види залежностей існують?

Адикції умовно поділяються на великі групи: субстанциональные і несубстанциональные. Субстанційна або фізична залежність пов’язана з безпосереднім вживанням чогось (наркотичних або лікарських засобів, алкоголю, нікотину). Психологічна залежність (вона ж несубстанциональная) має зовсім інший механізм розвитку та особливості течії.

Існують також відносно прийнятні суспільством форми адикції: духовні вчення, медитації, залежність від людини (вона ж закоханість), шопоголізм, потяг до екстремального спорту, творчості. Безпечними для суспільства також вважаються харчова залежність та трудоголізм. У зв’язку з інформаційним розвитком людей також з’являються нові різновиди адикції: інтернет-залежність і залежність від ігор.

Найнебезпечнішою у соціальному плані вважається фізична залежність. Практично всі пацієнти з цією формою залежності становлять загрозу не тільки для себе та своєї сім’ї, але й для багатьох інших людей.

Основні ознаки залежності

В однієї людини може бути відразу кілька видів залежностей, що не очевидно на перший погляд. Запідозрити в себе перші ознаки залежності набагато складніше, ніж здається. Найчастіше це безпосередньо пов’язане з нездатністю людини неупереджено оцінювати свої дії та вчинки. Психологи виділяють такі ознаки залежності, на яких можна акцентувати увагу:

  • Збільшення потреби

Прикладом цього може бути харчова залежність. Якщо раніше для вгамування смакових уподобань людині було достатньо з’їсти лише один шоколадний батончик, то з часом кількість солодкого зростає в геометричній прогресії, оскільки розвивається звикання. З того ж механізму працює і алкогольна залежність: раніше для досягнення сп’яніння вистачало чарки горілки, то тепер потрібна ціла пляшка.

  • Емоційні зміни

При неможливості задовольнити свої потреби людина стає агресивною, запальною і дратівливою. Яскравий тому приклад – нікотинова залежність: недаремно всі курці починають день саме з цигарки. А якщо позбавити цього сумнівного задоволення, настрій буде зіпсовано на весь день.

  • Нездатність вчасно зупинитися

Пацієнти з адикціями схильні до крайнощів. Ігрова залежність може призвести до того, що гра триватиме всю ніч або навіть кілька діб. При цьому людина не може самостійно зупинитись, а спроби втрутитися сприймаються вкрай негативно.

  • Порушення звичного ритму життя

Для згубних уподобань людина схильна забувати про основні обов’язки. Комп’ютерна залежність може стати причиною запізнення на роботу, перепусток важливих заходів. Найчастіше пацієнт не звертає уваги, наскільки сильно залежність впливає його життя і порушує звичний розпорядок.

Що таке фізична залежність?

Фізична залежність розвивається у людини на тлі тривалого вживання наркотичних речовин, нікотину, лікарських препаратів чи алкоголю. Фізичне потяг – це непереборне прагнення до наркотизації, яке здатне витіснити інші життєво важливі потреби: голод, спрагу, статевий потяг. Наприклад, наркотична залежність здатна диктувати поведінку хворого, пригнічувати контроль.

Факт!

На сьогоднішній день на території Росії зафіксовано близько 6 мільйонів наркоманів. Більшість з них – це підлітки, а молоді і працездатні люди схильні до психологічної

залежності.

У зарубіжній літературі термін «психологічна залежність» використовується лише щодо наркотичних препаратів чи п’яних речовин. Але варто відзначити, що це явище має коріння і в нормальній психічній діяльності. Дивно, але хобі та захоплення – це теж свого роду психологічна залежність (хоч і дуже нешкідлива). У цьому випадку послідовність певних дій може виступати як джерело емоцій, що відсутні в повсякденному житті.

Фахівці вважають, що від психологічної залежності неможливо повністю вилікуватися, але вона може бути замінена менш соціально небезпечною. Наприклад, дуже небезпечна наркотична залежність замінюється на адреналінову (заняття екстремальним спортом). Однак це не призводить до повного зцілення, тому що таким чином відбувається придушення волі людини.

Психологічна залежність однієї людини від іншої також не є рідкістю. І тут мається на увазі як любовна залежність, а й підпорядкування волі одного партнера волі іншого.

Комп’ютерна залежність: якою вона буває?

На тлі активного розвитку технологій та впровадження їх у повсякденне життя з’явилася комп’ютерна залежність, про можливість існування якої ще 40-50 років тому ніхто не міг подумати. На сьогоднішній день це явище досить часто реєструється в підлітковому та молодіжному середовищі, де люди практично не уявляють життя без техніки. Саме комп’ютерна залежність стає причиною відчуження людей один від одного та сприяє розвитку серйозних проблем у спілкуванні. До варіантів цієї адикції відносяться інтернет залежність та патологічний потяг до ігор.

Інтернет-залежність

Заплутатися в павутинні соціальних мереж набагато простіше, ніж може здатися на перший погляд. Багато дитячих психологів давно б’ють на сполох: інтернет залежність у підлітковому середовищі активно набирає обертів. Такий різновид комп’ютерної залежності супроводжується потребою більшу частину часу проводити в інтернеті. Там людина шукає різну інформацію, заводить віртуальні знайомства, листується з іншими людьми, бере участь у різноманітних обговореннях на форумах, переглядає різноманітні картинки та відео. Здавалося б, інтернет залежність є одним із найнешкідливіших варіантів адикції. Проте все набагато складніше, ніж може здатися на перший погляд. Людина (а особливо підліток) втрачає навички живого спілкування, не вміє виступати перед публікою чи відстоювати свою думку у реальному житті. Інтернет залежність також дозволяє створити в соціальних мережах під маскою зовсім іншу особистість, внаслідок чого віртуальна реальність здається набагато привабливішою за справжню.

Факт!

Вперше про згубний вплив інтернету та формування адикції заговорив нью-йоркський психіатр Айвен Голдберг ще далекого 1995 року. У Росії це явище вивчають лише з 2000 року.

 

Залежність від ігор

Спори та дослідження щодо залежності від ігор, які приблизно того ж віку, що й найперші комп’ютерні ігри. Не варто плутати цей термін із ігровою залежністю, яка стосується переважно азартних ігор. Залежність від ігор на комп’ютері або ігрових приставках – це нав’язливе захоплення, властиве переважно підліткам. Ряд вчених вважають, що процес проходження та перемоги у відеогрі формує в мозку досить великий викид дофаміну, який можна порівняти з нікотиновою залежністю. Але доведено, що залежність від ігор робить людей більш нервовими та дратівливими. Підлітки досить тяжко переживають поразки, а невдачі у грі сприяють формуванню низької самооцінки.

Що таке соціальна залежність?

Соціальна залежність є адикцію, що виникає між індивідами, взаємодіючими межах однієї суспільства. Вона є результатом свідомого чи несвідомого впливу людей один на одного. Найчастіше соціальна залежність стає причиною обмеження людиною своєї свободи вибору для волі іншого індивіда. Вважається, що як дві людини вступають у міжособистісні відносини, між ними обов’язково формується соціальна залежність. Найбільш поширені у суспільстві такі приклади: залежність у відносинах між батьками та дітьми, закоханими, колегами, начальником та роботодавцем.

Любовна залежність

Традиційно вважається, що любовна залежність – це доля романтичних творів, але не реальна проблема. Проте фахівці впевнені, що така форма соціальної залежності трапляється досить часто. В її основі лежить патологічний потяг однієї людини до іншої, підкріплений впливом гормонів та нейромедіаторів. Любовна залежність характеризується ідеалізацією об’єкта своєї закоханості та наявністю нав’язливих думок. Найчастіше навіть незважаючи на суттєві недоліки свого обранця, залежна людина не може розірвати ці відносини. Проте фахівці впевнені, що така залежність від чоловіка чи жінки не має нічого спільного із нормальними почуттями. Це сприяє розвитку «токсичних» відносин, коли одна людина не може залишити іншу.

Залежність у відносинах

Залежність у відносинах зустрічається не тільки у закоханої пари. Найчастіше це явище виникає між батьками та дітьми, коли авторитетні родичі повністю пригнічують думку дитини. У цьому випадку залежність у відносинах може нашкодити зростаючій людині: вона втрачає здатність відстоювати свої інтереси та робити усвідомлений вибір.

Також часто зустрічається залежність у відносинах між роботодавцем і підлеглим. У цьому випадку людині також доводиться виконувати вказівки та команди вищих колег, навіть якщо вони йдуть у розріз із його власними бажаннями.

Залежність від людини

Досить поширеним у психології феноменом є залежність від людини. Вона є досить болючою і важку модель поведінки, яка характеризується наявністю патологічної прихильності до іншої особи. Може виникати залежність від чоловіка чи жінки, з якими у пацієнта розвиваються любовні стосунки, від друзів чи батьків. Психологи вважають, що тривала залежність від людини часто призводить до втрати певних особистісних якостей та розвитку інфантилізму.

Залежність від чоловіка чи жінки

Залежність від чоловіка чи жінки часто виникає у недостатньо психологічно зрілих особистостей. Багато людей сприймають свого партнера як об’єкт обожнювання: формується нездорова любовна залежність та фанатичне поклоніння іншій людині. Впоратися із залежністю від чоловіка чи жінки буває непросто. Пацієнту можуть знадобитися довгі роки, щоб розірвати хибне коло токсичних відносин і перейти до нового життя.

Алкогольна залежність: навіщо веде алкоголізм?

Однією з найактуальніших проблем сучасного суспільства є саме алкоголізм – патологічний потяг до вживання спиртного. Сумна статистика свідчить, що алкогольна залежність є однією з основних причин передчасної смерті пацієнта. Алкоголь надає токсичний вплив на всі органи та тканини, призводить до їх поступового руйнування та відмови. Також алкогольна залежність призводить до розпаду багатьох сімей та порушення відносин між дітьми та батьками. Позбутися залежності досить складно, але сучасна медицина пропонує хворому безліч різних способів перемогти згубну залежність.

Нікотинова залежність: яку шкоду вона завдає легким

Нікотинова залежність – це патологічне прагнення людини до вживання нікотину. Вона вважається одним із найбільш безпечних для суспільства видів залежностей. Проте куріння завдає серйозної шкоди здоров’ю людини. Всі курці страждають від хронічної обструктивної хвороби легенів, а частина з них згодом розвивається рак. Саме нікотинова залежність відіграє велику роль у розвитку атеросклерозу. Також доведено, що багато пацієнтів, які протягом тривалого часу не можуть позбутися залежності, мають проблеми із серцем, судинами, зубами та шлунково-кишковим трактом.

Наркотична залежність: чи є вихід?

Наркотична залежність (або ж наркоманія) є патологічним потягом до споживання наркотичних препаратів, що супроводжується соматичними та психічними розладами. Наркоманія по праву є однією з найнебезпечніших для суспільства і самої людини форм адикції, оскільки вона призводить до незворотної деградації особистості. Бажання отримати дозу речовини виявляється сильнішим, ніж морально-вольові принципи людини. Позбутися залежності досить складно: є приказка, що колишніх наркоманів не буває. Проте сучасні реабілітаційні центри змогли допомогти багатьом пацієнтам повернутися до звичайного життя та відновити стосунки із сім’єю.

Харчова залежність: їжа як наркотик

Харчова залежність – це стан, у якому людина використовує їжу задля задоволення основних фізіологічних потреб, а подолання тривоги, хвилювання чи стресу. Формується умовний рефлекс: будь-яке переживання заїдається улюбленими ласощами, у відповідь на які мозок виробляє дофамін. Таким чином людина починає почуватися комфортно і психологічно захищеною. Незважаючи на всю нешкідливість харчової залежності, вона має досить неприємну сторону. Постійне переїдання сприяє розвитку булімії, ожиріння або проблем із травленням.

Ігрова залежність: небезпечна пристрасть до азартних ігор

Азартні ігри – це улюблена пристрасть багатьох людей. Саме на ґрунті потягу до ризику і формується ігрова залежність. Пацієнти, які страждають від такої адикції, часто проводять свій час у казино, поруч із ігровими автоматами або граючи в покер. При цьому людині дуже важливо грати на гроші або фішки: таким чином змагання набуває сенсу. Найчастіше ігрова залежність стає причиною утворення серйозних дірок у сімейному бюджеті та призводить до банкрутства. Фахівці визнали, що ігроманія також часто призводить до розвитку депресії та нервових зривів у людей.

Як позбутися залежності і сформувати корисні звички

Часом здається, що позбутися залежності неможливо: будь-які спроби зазнають краху. Проте фахівці рекомендують не здаватися та не соромитися звертатися за допомогою. Багато реабілітаційних центрів пропонують цілі програми відновлення та подальшої соціалізації для найбезнадійніших пацієнтів. Доведено, що досить ефективна участь у групах взаємодопомоги (суспільство анонімних наркоманів, алкоголіків тощо), де люди не лише діляться своїми історіями, а й вислуховують чужі. У деяких випадках широко використовується медикаментозне лікування (при наркотичних або алкогольних адикціях). Усім пацієнтам обов’язково призначається психотерапія: це дозволяє як сформувати корисні звички, а й поглянути на проблему під іншим кутом.

Соцмережі

Exit mobile version