Японський комариний енцефаліт

Японський комариний енцефаліт – це важка вірусна інфекція, що передається за допомогою трансмісивного шляху. При цьому захворюванні специфічний запальний процес розвивається в області речовини головного мозку. Така патологія характеризується вираженим інтоксикаційним синдромом і небезпечними неврологічними порушеннями. У переважній більшості випадків японський комариний енцефаліт має несприятливий прогноз. Однак в літературі описані поодинокі випадки, при яких цей стан протікав в легкій або абортивній формах. Навіть після одужання у пацієнта можуть залишатися стійкі неврологічні або психічні розлади, що вимагають його подальшого спостереження у відповідних фахівців. До інших можливих ускладнень японського комариного енцефаліту відносяться набряк головного мозку, набряк легенів, вторинне приєднання бактеріальної флори і навіть інфекційно-токсичний шок.

Опис захворювання

Японський комариний енцефаліт відомий ще з кінця вісімнадцятого століття. Один з найбільших спалахів цієї інфекції, який забрав життя майже вісімдесяти відсотків хворих людей, сталася на території Японії в тисяча дев’ятсот двадцять четвертому році. Саме в ці роки дане захворювання було найбільш повно описано і виділено в якості самостійної нозологічної одиниці. У період з 1933 року по 1936 року проводилося активне вивчення цієї патології, в результаті якого вдалося виявити збудника.

Незважаючи на свою назву дана хвороба зустрічається не тільки в Японії. Далекий Схід і Приморський край, В’єтнам, Індія, Китай і деякі інші країни також відносяться до ендемічних регіонів. Помічено, що найбільшим ступенем сприйнятливості до збудника мають діти у віці до десяти років. У тому випадку, якщо відбулося інфікування вагітної жінки, існує дуже висока ймовірність самовільного переривання вагітності. За різними даними, рівень летальності при такій інфекції на сьогоднішній момент складає від 30 до 70 відсотків.

Японський комариний енцефаліт, як ми вже сказали, має вірусну природу. Збудником цієї хвороби є арбовірус, що володіє високою сприйнятливістю до нервової тканини. Відмітна особливість збудника полягає в тому, що він добре зберігається у зовнішньому середовищі. Як приклад можна сказати про те, що для інактивації вірусу при кип’ятінні буде потрібно не менше двох годин, а в дезінфікуючих розчинах він може зберігатися до трьох днів.

Дана інфекція передається людям при комариному укусі. Варто зауважити, що укус інфікованого комара не завжди гарантує зараження людини. Іноді збудник відразу ж гине в місці впровадження. Чи відбудеться розвиток японського комариного енцефаліту, залежить від дуже багатьох чинників. Перш за все – це початковий стан імунної системи. Також велику роль відіграє вірулентність вірусу. У класичних випадках збудник після укусу проривається в кров, проходить через гематоенцефалічний бар’єр і потрапляє в головний мозок. Активно розмножуючись в речовині головного мозку, збудник сприяє пошкодженню і загибелі нервових клітин. При найсприятливішому розкладі інфекційний процес може набувати генералізований характер з ураженням та інших внутрішніх органів.

Окремо варто сказати про те, що така інфекція має чітко виражену сезонність. Її основні спалахи виникають в серпні і вересні, їх середня тривалість не перевищує п’ятдесяти днів.

Симптоми при японському комариному енцефаліті

Японський комариний енцефаліт має короткий інкубаційний період. В середньому з моменту зараження до появи перших симптомів проходить від п’яти до шістнадцяти діб. У деяких випадках при даному захворюванні спостерігається продромальний період, представлений слабкістю, зниженням працездатності, сонливістю і так далі. Через деякий час раптово наростає загальний інтоксикаційний синдром. Хвора людина скаржиться на підвищення температури тіла до тридцяти дев’яти градусів і вище. Клінічна картина доповнюється інтенсивними головними і м’язовими болями, ознобом, нудотою і блювотою, а також рясною пітливістю.

При огляді виявляється почервоніння обличчя. Ще одним специфічним моментом є уповільнення частоти серцевих скорочень, яке потім змінюється їх прискоренням. Приблизно на третю або четверту добу приєднуються симптоми, які вказують на ураження центральної нервової системи. У хворої людини порушується свідомість, вона стає занадто збудженою або загальмованою. Нерідко виникає марення. Наголошується хворобливість при спробі привести підборіддя до грудей, порушується чутливість. Можуть бути присутніми судомні напади, рухові порушення і так далі.

В середньому загальний інтоксикаційний синдром тримається від одного до півтора тижнів. Після цього всі симптоми поступово стихають. Однак повністю стан пацієнта нормалізується лише через півтора або два місяці.

Діагностика та лікування інфекції

Діагностика цієї хвороби починається з загального огляду хворої людини і збору скарг. В обов’язковому порядку проводять загальний аналіз крові та люмбальна пункція з подальшим дослідженням спинномозкової рідини. Для диференціальної діагностики можуть застосовуватися комп’ютерна томографія або магнітно-резонансна томографія. Виявлення збудника здійснюється за допомогою ПЛР-діагностики або імуноферментного аналізу.

Пацієнтам з цією інфекцією необхідно ввести специфічний імуноглобулін. Паралельно проводяться дезінтоксикаційні заходи, застосовуються глюкокортикоїди і судинні засоби. При необхідності хвора людина поміщається на штучну вентиляцію легенів.

Профілактика виникнення хвороби

Основним методом профілактики є захист від комариних укусів за допомогою закритого одягу, спеціальних відлякуючих засобів і так далі. Крім цього, в даний час розроблена специфічна вакцина проти цієї патології.

Стаття про енцефаліт

Соцмережі