8 цікавих фактів про серце

Цей орган працює без зупинки 24 години на добу, 7 днів на тиждень і 365 днів на рік. Звичайно, мова йде про серце – дивовижний орган, що качає кров до майже 75 трильйонів клітин людського організму. Мало хто замислюється, що головному «мотору» організму доводиться працювати набагато більше інших внутрішніх органів, а про підтримку його здоров’я згадують тільки при перших ознаках збою. Для забезпечення його нормальної функції до самої старості корисно дізнатися про цей орган трішки більше.

Серце важить менше двох яблук середнього розміру

Мало кому доводилося на власні очі побачити цей порожнистий м’язовий орган, але уявити собі його розмір легко – досить стиснути кисті в кулаки і з’єднати їх разом. У серця приблизно такий розмір, а ось важить воно не більше двох яблук середнього розміру – близько 280 г, хоча у представників чоловічої статі цей показник може досягати і 350 г. У кожного з чотирьох клапанів, що відповідають за подачу крові і повернення її назад, діаметр не перевищує діаметра одногривневої  монети.

Можна не боятися раку серця

Дійсно, сьогодні онкологічні захворювання є досить поширеним явищем. При цьому існує рак печінки, мозку, молочних залоз, а ось про рак серця ніхто й гадки не має. Звичайно, це не дає підстави вважати, що його немає, але частіше за все він вторинний і розвивається через переміщення пухлинних клітин в інші органи. Вся справа в самій будові серцевого м’яза і в прискореному обміні речовин. Особливі клітини головного «мотора» організму міоцити, на відміну від клітин інших органів, завершують розподіл дуже рано. Також з часом вони перестають синтезувати ДНК, що не продукують собі подібних, а значить і не бояться можливої ​​появи ракових клітин.

Але не варто зовсім вже розслаблятися. Ризик появи злоякісного новоутворення серця підвищується тоді, коли людина веде нездоровий спосіб життя, курить і зловживає алкоголем, має зайву вагу, часто хворіє інфекційними захворюваннями і за родом діяльності піддається впливу токсичних речовин.

Регулярний секс виступає профілактикою хвороб серця

Це довели вчені, що проводили в кінці XX століття дослідження в Великобританії, в Південному Уельсі. Вони з’ясували, що у чоловіків, які займалися любов’ю один раз місяць і рідше, ризик розвитку хвороб серця зростав на 45%. Схожі результати були оприлюднені у виданні The American Journalof Cardiology. Про користь помірного сексу говорять і лікарі, адже він покращує кровообіг, стимулює вироблення «гормонів щастя» ендорфінів і створює помірне фізичне навантаження на організм, що так необхідне тим, хто вже переніс інсульт або інфаркт. Заняття любов’ю дійсно надають дію, схожу з дією кардіотренувань, корисних для збереження міцного здорового серця.

Сміх покращує роботу головного «мотора» організму

Веселощі і радість розслаблюють м’язи і знімають стрес, підвищують імунний захист і навіть здатні знизити артеріальний тиск – до такого висновку прийшли фахівці з Товариства серцево-судинних хірургів США. Вся справа в тому, що в момент сміху в організмі знижується вироблення гормонів стресу кортизолу і епінопріла, а кількість «гормонів радості» зростає, не тільки поліпшуючи емоційний фон, але і знижуючи запальні процеси в артеріях, підвищуючи рівень «хорошого» холестерину. На думку The American Heart Association, такий ефект триває щонайменше 24 години.

Оцінити стан свого серця можна, вимірявши об’єм талії

Звичайно, виявити наявні хвороби серця здатний тільки фахівець після проведення всіх необхідних обстежень, але є метод самодіагностики, який може змусити задуматися про звернення за консультацією до лікаря. Все, що потрібно зробити – це виміряти обсяг своєї талії. Якщо отримане значення перевищує половину власного зросту, то ризики появи проблем з серцем мають місце. Дане дослідження показує, що рівень вісцерального, внутрішнього жиру в організмі перевищує норму, а він нерідко є причиною порушення гормонального фону, підвищення артеріального тиску і концентрації «поганого» холестерину в крові.

Набряки ніг – ознака проблем в роботі серцево-судинної системи

Набряки ніг можуть з’явитися з різних причин, але є захворювання серця, які їх викликають – кардіосклероз, миготлива аритмія, пороки, ішемічна хвороба міокарда. При цьому набряки ніг не є ознакою гострої недостатності. Вони завжди вказують на хронічний перебіг, а значить у пацієнта є час, щоб звернутися за допомогою до лікаря і почати лікування наявного недугу. Якщо почало сильно жати взуття, з’явилася ломота в суглобах, біль за грудиною, задишка, то не варто тягнути, а треба терміново йти до кардіолога.

Біль в грудях – не самий перша ознака серцевого нападу

Вважається, що саме біль в грудях стискаючого, давлючого і пекучого характеру є першою ознакою серцевого нападу, але це не так. Жителі мегаполісу, вимушені існувати в швидкому темпі життя, часто не звертають увагу на постійну втому і швидку стомлюваність, списуючи все на високе навантаження і стреси, а тим часом це явно вказує на те, що в роботі головного «мотора» організму з’явилися неполадки. Про уже згадані набряки ніг також можна судити як про фактори, що вказують на наближення серцевого нападу, як і про задишку, болі в шлунку і нудоті, утрудненому диханні, прискореному серцебитті.

Серце можна «розбити»

Всім відомий вислів «розбити серце» тепер можна вжити не в переносному, а буквальному значенні. У медицині навіть є таке поняття, як «синдром Такоцубо» або «синдром розбитого серця». Це вид неішемічної кардіоміопатії, при якому знижується скорочувальна здатність міокарда. А в зв’язку з тим, що в розвитку слабкості міокарда нерідко винен сильний сплеск емоцій, наприклад, смерть або розлука з коханою людиною, то дану недугу так і називають – синдромом розбитого серця. За своїми симптомами його можна порівняти з серцевим нападом, а його наслідки, на думку деяких вчених, можуть залишитися на все життя.

Соцмережі