Як правильно лікувати комарині укуси. Поради

Деякі види комарів можуть переносити небезпечні захворювання. Їхні укуси можуть мати й інші серйозні наслідки. Як полегшити біль від укусів і уникнути ускладнень? Розбираймось

Як правильно піклуватися про шкіру в разі укусу комара і про які ризики для здоров’я важливо знати

Як виглядає укус комара

Людей кусають тільки самки комарів – кров служить джерелом білка для їх яєць.

У самок комарів є довгий хоботок, яким вони проколюють шкіру, впорскують через нього слину і всмоктують кров. Тіло людини реагує на слину утворенням пухиря і свербінням.

Деякі люди реагують на укус легко, інші сильніше, у них на місці укусу можуть виникнути великий набряк і хворобливе почервоніння.

Загальні симптоми укусу комара:

 • пухир, що з’являється на шкірі через кілька хвилин після укусу;
 • набряк;
 • почервоніння шкіри;
 • свербіж.

Якщо укус прийшовся в область, розташовану близько до капілярної сітки, на його місці можуть виникнути темні плями, схожі на синці.

Синдром Скітера

Іноді при певних обставинах, частіше через особливості роботи імунної системи, крім загальної симптоматики можуть розвинутися більш важкі реакції, які призводять до наступних симптомів.

Вони можуть бути ізольованими або входити в структуру синдрому Скітера:

 • велика площа набряклості й почервоніння;
 • субфебрильна або фебрильна лихоманка;
 • збільшення лімфатичних вузлів.

Синдром Скітера відноситься до важкої алергічної реакції на укуси комарів. В його основі лежить алергічна реакція на білки, які містяться в слині комара. У більшості людей реакція на укус комара незначна, проте пацієнти з синдромом Скітера до них дуже чутливі, і у них може розвинутися лихоманка. При синдромі Скітера пухирі на місці укусів мають тенденцію роздуватися до дуже великого діаметра, приводячи разом c лихоманкою до набряклості шкіри. Зазвичай реакція наростає протягом декількох годин.

Чому після укусу комара розвивається свербіж

Причини виникнення свербіжу при укусах комарів вивчені недостатньо добре, але вченими висунуті гіпотези про трьох механізмах. Вони засновані на припущенні, що свербіж, що виникає після укусу, пов’язаний з компонентами слини комахи.

Згідно з першою гіпотезою, компоненти слини комара при попаданні в шкіру викликають алергічну реакцію. Це пояснюється тим, що одним з головних компонентів слини комара виступає біологічно активна речовина гістамін, який відповідає за алергічні реакції, в тому числі набряк, свербіж та почервоніння. В результаті розвивається класична картина свербіння.

Друга гіпотеза заснована на IgE-залежною реакції гіперчутливості до компонентів слинних залоз. Це означає, що у певних людей на власних антитіл є особливі рецептори, які включаються під час впровадження алергену (слини комара). Ці білки називаються IgE. Саме вони зв’язуються першими з білками слини комара, передають імпульс огрядним клітинам шкіри, які своєю чергою виділяють гістамін, в результаті чого з’являється свербіж.

Прихильники третьої гіпотези вважають, що компоненти слинних залоз модулюють запальну реакцію незалежно від білків IgE.

Як позбутися від укусів комара

Перший крок – нанесення захисного засобу від комарів на будь-яку потенційно відкриту ділянку шкіри. Цей захід гарантує, що більше укусів не буде. Альтернатива – встановити для комарів фізичний бар’єр, наприклад москітну сітку, або повернутися в приміщення.

Після нанесення захисту можна обробити область укусу льодом або кремом / гелем з антигістамінним компонентом. Сверблячка, ймовірно, продовжиться, але потрібно зробити все можливе, щоб не подряпати укус, бо це викличе подальше роздратування.

Нарешті, зверніть увагу на будь-які потенційні симптоми хвороби, такі як лихоманка, біль в суглобах або головний біль. Це потрібно, щоб переконатися, що ви не заразилися інфекцією.

Народні засоби від укусів комара

 1. Сода. Змішайте столову ложку харчової соди з достатньою кількістю води, щоб вийшла паста. Нанесіть її на укус комара, почекайте десять хвилин і змийте.
 2. Вівсянка. Подрібніть вівсянку до консистенції борошна. При змішуванні з водою вийде колоїдна суспензія – саме цю частину вівсянки необхідно додавати в ванну (вона ж повинна бути в складі кремів). Дрібні частинки колоїдної вівсянки осідають на шкірі, утримуючи вологу і полегшуючи свербіж.
 3. Базилік. Ця ароматна трава виконує подвійну функцію. По-перше, відлякує комарів. Тому її можна посадити на підвіконні. По-друге, згідно з деякими дослідженнями, базилік заспокоює свербіж від укусу. Розімніть кілька листочків і акуратно втирайте в шкіру.
 4. Алое вера. Липкий прозорий гель, що міститься всередині рослини алое вера, використовується для лікування багатьох захворювань. Доведено, що це також ефективний засіб від сверблячки.
 5. Ромашка. Ця трава використовується для зняття занепокоєння і безсоння. Вважається, що нанесення відвару ромашки на шкіру може заспокоїти висипання і подразнення. Проте точних даних про ефективність ромашки немає. Крім того, якщо у вас алергія на амброзію, то може виникнути реакція і на ромашку. Будьте уважні – в складі кремів ромашка називається «аzulene».
 6. Ментол. Продукти з ментолом охолоджують шкіру, що може тимчасово полегшити свербіж.

Ускладнення після укусів комарів

 1. Імпетиго. Місцева бактеріальна інфекція. Може бути викликана подряпинами в місці укусу. Найчастіше зустрічається при сверблячих укусах.
 2. Целюліт.В цьому випадку бактеріальна інфекція поширюється на шкіру. Вона виглядає набряклою, стає гарячою і болючою на дотик і зовні нагадує апельсинову кірку.
 3. Лимфангит. Це бактеріальна інфекція поширюється по лімфатичних каналах. Візуально виглядає як червона лінія, що йде вгору по руці або нозі. Цей випадок серйозніший, потім що інфекція може потрапити в кровотік і викликати зараження крові (сепсис).

Коли потрібно звернутися до лікаря

Якщо укуси комарів супроводжуються не просто почервонінням і свербінням, а лихоманкою, головним болем, болями в тілі та іншими ознаками інфекції, потрібно звернутися до лікаря.

Профілактика комариних укусів

 • Обробіть одяг і спорядження репелентом з перметріном.
 • При виборі одягу віддавайте перевагу сорочкам з довгими рукавами і штанів. Комарі не можуть вкусити шкіру, якщо вона закрита щільною тканиною.
 • Вибирайте закрите взуття.

Як ще перешкодити комарам кусатися

Щоб відкладати яйця, комарам потрібна вода. Раз в тиждень спорожняйте і витирайте, перевертайте, накривайте або зовсім викидайте предмети, що містять воду, – дитячі басейни, ванни для птахів, квіткові горщики або контейнери для сміття.

Комарів також залучають тепло і запахи людського тіла, викликані потом і молочною кислотою.

Як працюють активні компоненти репелентів

ДІТ – DEET

N, N-діетил-мета-толуамід (DEET) – одне з найбільш часто використовуваних хімічних засобів від комарів. Дослідження показують, що воно одне з найбільш ефективних. DEET впливає на рецептори комахи, які вловлюють вуглекислий газ і запах тіла, в результаті чого комарі перестають розпізнавати людину. Засіб випускається в різних формах, включаючи рідини, спреї, лосьйони та браслети.

Пікарідін

Пікарідін – це новий тип кошти від комах. Працюючи так само як і DEET, він заважає комару розпізнати свою здобич, проте містить менше потенційно токсичних речовин, тому вважається безпечним варіантом захисту для дітей у віці до шести місяців.

Масла евкаліпта і лимона

Масло евкаліпта або лимона – хороший варіант для тих, хто вважає за краще натуральний, який не містить хімічних речовин репелент

Як медикаментозно лікувати комарині укуси

Зовнішньо:

 • Два-три рази на день наносити спеціалізовані гелі та емульсії, що містять антигістамінні компоненти.
 • При вираженому почервонінні та свербінні можна використовувати крем або емульсію з вмістом одновідсоткового гідрокортизону один-два рази на день протягом двох-трьох днів. Якщо симптоми зберігаються або наростають, необхідно звернутися до лікаря.
 • Для дітей віком до двох років можна використовувати засоби з каламін і оксидом цинку. З дворічного віку підійде лосьйон з вмістом ментолу, оксиду цинку і каламина.

Всередину:

 • При гострій запальної реакції можна використовувати антигістамінні препарати 1 покоління.
 • При підгострій стадії та невираженому свербінні – антигістамінні препарати 2 покоління.

Препарати обох поколінь випускаються як в крапельній формі, так і у вигляді таблеток.

Соцмережі

Exit mobile version