Туберкульоз кісток і його симптоми

Туберкульоз кісток – це широко поширена інфекційна патологія, в основі розвитку якої лежить проникнення в організм туберкульозних мікобактерій. При такому патологічному процесі відбувається ураження губчастої речовини кістки, яке в подальшому руйнується, а також піддається формуванню абсцесів і свищів. Дане захворювання рідко призводить до летального результату. Однак воно може стати причиною серйозних деформацій в кістково-суглобових структурах, що тягне за собою інвалідизацію хворої людини.

Туберкульоз кісток займає друге місце по частоті після аналогічного захворювання з боку легень. Згідно зі статистикою, приблизно три відсотки всього населення планети страждають від цього патологічного процесу. При цьому найбільш часто така інфекція виявляється у осіб молодого віку, а також у дітей старше шести років. Однак іноді вона може розвиватися і в літній віковій групі. При цій патології більш ніж в п’ятдесяти відсотках випадків відзначається ураження хребта. Варто зауважити, що така хвороба рідко поєднується з активною формою легеневого туберкульозу.

Збудником туберкульозу кісток є Mycobacterium tuberculosis. Вони відносяться до грампозитивних мікроорганізмів і не здатні виділяти екзотоксини або ендотоксини. Стійкість даних бактерій в навколишньому середовищі дуже висока. Вони здатні тривалий час підтримувати свою життєдіяльність поза людським організмом. Однак прямі ультрафіолетові промені роблять на M. tuberculosis згубний вплив.

Джерелом інфекції є хвора людина, яка переносить це захворювання у відкритій формі. Зараження від бактеріоносіїв і осіб із закритою формою туберкульозу відбувається вкрай рідко. Для цього потрібен дуже тривалий і тісний контакт. Основним реалізованим шляхом інфікування є повітряно-крапельний шлях. Хвора людина виділяє збудника в навколишнє середовище з краплями мокротиння. Однак, якщо M. tuberculosis проникли в організм, це не завжди призводить до розвитку патології. Важливим моментом є значне зниження рівня імунного захисту. Це може бути обумовлено фізичною або психологічною перевтомою, переохолодженням, наявними хронічними хворобами і багатьом іншим.

Первинно M. tuberculosis після проникнення в організм осідають в легеневій тканині. Потім вони з потоком крові або лімфи поширюються в кістки. Варто зауважити, що найчастіше при туберкульозі кісток уражаються саме ті структури, які найбільш активно кровопостачаються, наприклад, хребці, кістки гомілки і так далі. За рахунок активного розмноження бактерій відзначається формування в кістковій тканині грануломатозних вогнищ, при зростанні яких відбувається її руйнування.

Класифікація туберкульозу кісток

У переважній більшості випадків туберкульоз кісток починає розвиватися з поразки ділянки кістки, розташованого поблизу суглоба. З плином часу патологічний процес поширюється на структури, що входять до суглобового комплексу. Залежно від цього прийнято виділяти кілька різновидів, які переходять одна в іншу: первинний остит, вторинний артрит і постартричний різновид. При первинному оститі відбувається ураження кістки, а при вторинному артриті – утворення вогнищ в суглобі. Постартричний різновид характеризується залишковою клінічною картиною.

Крім цього, в залежності від того, який з відділів скелета був залучений в патологічний процес, розрізняють: хребетну, колінну, тазостегнову, плечову і ліктьову форми. Існують ще форми, що включають в себе ураження кісток стопи і гомілковостопних суглобів, променезап’ясткових суглобів, а також тільки губчастої речовини кістки. Однак вони зустрічаються набагато рідше.

Симптоми при туберкульозі кісток

Як правило, клінічна картина при даному захворюванні розвивається поступово і досить повільно. На ранніх стадіях патологічного процесу хвора людина може не пред’являти взагалі ніяких скарг. Через деякий час з’являються такі симптоми, як підвищена слабкість і швидка стомлюваність, субфебрильна температура тіла, а також періодично виникають м’язові болі. Іноді пацієнт звертає увагу на те, що після фізичної активності у нього наростає хворобливість в ураженій частині опорно-рухового апарату, яка швидко зникає в стані спокою.

У той момент, коли інфекційна флора поширилася на суглоби, симптоми стають набагато більш вираженими. Відзначається наростання лихоманки, а загальне нездужання ще більше посилюється. Шкіра в проекції ураженого суглоба набрякає і значно червоніє. Больовий синдром також набуває значно інтенсивнішого характеру.

У міру прогресування захворювання відбувається посилення всіх симптомів. Присутні фебрильна лихоманка і зниження маси тіла. Біль посилюється настільки, що хвора людина не може її терпіти. На цьому етапі відзначається формування різних деформацій з боку кісток або суглобів.

Діагностика та лікування інфекції

Для діагностики туберкульозу кісток застосовується рентгенологічне дослідження легенів і ураженого відділу скелета. У сумнівних випадках план обстеження може доповнюватися магнітно-резонансною томографією. Крім цього, призначаються стандартні аналізи, спрямовані на виявлення збудника.

Дана інфекція лікується за допомогою специфічних антибактеріальних препаратів, які використовуються за спеціально розробленою схемою. У деяких особливо важких випадках може знадобитися хірургічне втручання. У реабілітаційному періоді застосовуються лікувальний масаж, спеціально підібрані фізичні вправи, а також різні методи фізіотерапії.

Принципи профілактики

Для профілактики цього захворювання рекомендується проводити протитуберкульозну вакцинацію дітям відповідно до національного календаря щеплень і планові туберкулінові проби. Крім цього, слід уникати тісного контакту з хворими людьми і направити свою увагу на підвищення рівня імунного захисту.

Читайте також статтю про Туберкульоз тут

Соцмережі

Exit mobile version