Симптоми на ранніх стадіях та лікування туберкульозу легень у дорослих

Туберкульоз легень – це інфекційна хвороба легень, яка передається повітряно-краплинним шляхом та характеризується запальним процесом.

Виникає хвороба через туберкульозну паличку, вона проникає від хворого через кашель, чхання, діалог.

За загальноприйнятими даними у світі є близько 2 млрд. зараженого населення. Протягом року зі 100 тисяч хворих на туберкульоз помирають приблизно 18 осіб.

Але якщо відштовхуватися від загальної кількості інфікованих у світі, то за рік позбавляються життя цього захворювання 25 000 осіб. На щастя, останнім часом кількість смертей від цього захворювання знизилася на 50%.

Інкубаційний період

Після того, як людина заразилася інфекцією і до того, поки виявляться будь-які симптоми, проходить достовірний проміжок часу. Цей проміжок часу називається інкубаційним.

У всіх він триває різну кількість часу, починаючи від кварталу та закінчуючи роком. Коли інкубаційний період закінчується, у цей відрізок часу симптоми туберкульозу можна сплутати зі звичайною ГРВІ.

Якщо імунітет непогано бореться з бактеріями, що влетіли в дихальні шляхи, вони гинуть і хвороба не прогресує. У протилежному випадку, мікобактерія продовжує свій шлях і, всмоктуючи кров, проривається в легені.

Починає розвивати запальний процес. Коли період інкубації закінчується, з’являються перші ознаки туберкульозу. У цей час суб’єкт не є інфекційно небезпечним, навіть проба Манту показує мінусовий результат. Що значно погіршує діагностику виявлення хвороби на ранніх етапах розвитку.

Ознаки туберкульозу на ранніх стадіях

Щоб виявити перші ознаки хвороби на ранніх стадіях у дорослих, кожна зріла людина повинна дбайливо ставитися до свого здоров’я, а також помічати зміни в організмі. Адже він проявляється на початкових стадіях лише на флюорографії.

Виявити ознаки туберкульозу у дорослих можна за такими ознаками:

 • нерідкі, безпричинні запаморочення;
 • ліньки та флегматичність;
 • розлад сну та сильне потовиділення;
 • анемічність шкіри;
 • рум’янець на обличчі;
 • таке зменшення ваги;
 • зниження апетиту, яке не пов’язане із проблемами шлунково-кишкового тракту;
 • нормальна температура тіла, яка не перевищує 37 °C.

Важливо! При появі кількох ознак туберкульозу у дорослих необхідно проконсультуватися з лікарем, а також зробити рентген.

Інші ознаки туберкульозу

Коли туберкульоз прогресує, він виявляється, мабуть, у наступних симптомах:

 • безперервний кашель з появою мокротиння;
 • сильна задишка, навіть якщо незначне фізичне навантаження;
 • дивні хрипи, які може визначити тільки фахівець, оскільки вони можуть бути мокрими і сухими;
 • підвищена температура тіла;
 • виблискування в очах, тьмяність шкіри;
 • вагома втрата ваги;
 • прояв крові в мокроті;
 • при глибокому вдиху поява болю у грудях.

Якщо у людини виявили два останні симптоми, то вона хвора на важку форму і необхідна термінова госпіталізація.

Температура при туберкульозі

Висока температура при туберкульозі – це один із вагомих симптомів захворювання. Саме цей рефлекс організму обганяє решту симптомів і ознак руйнування легень.

Для цієї хвороби властиві як постійні повішення температури, так і змінні. Зазвичай температура вранці підвищується, а ближче до ночі навпаки знижується. Іноді може досягти і 41 °C.

Кашель при туберкульозі

Кашель при туберкульозі зазвичай вологий. Здається, ніби в горлі згусток і важко прокашляти його. Це походить від того, що в легенях накопичується наліт, через запальне перебіг хвороби. Він не дає легким нормально циркулювати, тим самим засмучуючи газообмін у бронхах.

Тому і спрацьовує кашель, намагаючись прочистити дихальні шляхи. Але оскільки там постійно знаходиться слиз, цього зробити не виходить і кашель з’являється знову і знову. Кашель найчастіше тривалий.

Для того, щоб відкашлятися слиз людина напружує діафрагму, це порушує вентилювання легень і дає початок запаленню, що утруднює дихання. І знову починається кашель. Як правило, кашель при туберкульозі йде із виділенням рідини.

Мокрота – це суміш з гною та білого нальоту. У дорослих на ранній стадії розвитку мокротиння чисте та прозоре, згодом воно перетворюється на темну з добавкою крові. На фазі, що затягнулася, людина відхаркується кров’ю з добавкою гною. Запах мокротиння зазвичай неприємний і гнильний.

Кашель зазвичай посилюється за позиції лежачи. Тому припадки кашлю частіше приходять уночі. Це застоєм слизу, оскільки людина тривалий час перебуває без рухів. Полегшити самопочуття може відпочинок хворого у напівсидячому стані.

Чи заразний туберкульоз легень?

Це захворювання інфекційно небезпечне, особливо якщо враховувати яка чисельність людей хворіють на туберкульоз. Передається він повітряно-краплинним шляхом. Застрахуватися від інфекції неможливо, адже джерелом інфікування можуть бути навіть комахи.

Бувають дві форми захворювання: відкрита та закрита. Вважається, що зараження хворобою відбувається, тільки якщо у пацієнта відкрита форма. Але закрита також є небезпечною, оскільки перехід із однієї форми до іншої може бути непомітний. Симптоми туберкульозу дуже схожі на звичайне захворювання на ГРВІ або на ГРЗ.

Протягом року людина, яка хворіє на відкриту форму туберкульозу, може заразити 15 осіб. Тому це захворювання таке поширене.

Стадії туберкульозу легень

Розрізняють три стадії:

 1.  Інфікування первинне. Нагноєння починається на тому місці, куди потрапило зараження. Тобто місцеве запалення. При цьому мікроби догоджають на лімфатичні вузли і можуть проявлятися ознаки туберкульозу на ранніх стадіях у дорослих. Загальний стан хворого добрий.
 2.  Стадія прихованої інфекції. Бактерії починають розмножуватися, і натомість ослабленого імунітету.
 3.  Рецидивний туберкульоз дорослого типу. Бактерії починають вражати легені. Якщо вони потрапляють у бронхи, тоді розпочинається відкрита форма туберкульозу.

Форми туберкульозу

Форми туберкульозу можуть бути різноманітними. Тому від форми запалення залежить подальше лікування чи госпіталізація хворого.

Інфільтративний туберкульоз.

Ця форма кваліфікується тим, що метаморфізм проходить у зоні запалення. Тканина робиться аналогічною білковій масі. Сюди відносять таке захворювання, як казеозна пневмонія.

Буває інфільтрована форма проходить невідчутно для людини і проявляється лише на флюорографії.

Видимим показником цієї форми є виділення крові з дихальних шляхів зі слиною, що можна переплутати з бронхітом, пневмонією.

Дисемінований туберкульоз.

Ця форма обумовлюється тим, що зараження прогресує через кров. Мікроби, що розлітаються по крові та осередками запалення, є верхні дихальні шляхи. Ознаки починають виникати систематично, але інтоксикація дуже виражена.

Кавернозний туберкульоз.

Ця форма туберкульозу відрізняється появою порожнечі, що виникає у тканинах легень. Мікроби проникають у тіло повітряним шляхом. Виявити таку форму можна лише за допомогою рентгена, на ньому добре видно каверну круглої форми. Терапія проходить медикаментозно, додаючи імуностимулюючі ліки.

Фіброзний туберкульоз.

Відмінністю цієї форми є походження інверсій у тканини легені. Ознаками виникнення фіброзної форми є перелічені вище види туберкульозу. Версій дозрівання хвороби кілька:

 • внаслідок хімієтерапії недуга вщухає, запалення утворюється через кілька років;
 • часи заспокоєння часто змінюються фазами погіршення;
 • іноді починають розвиватися загострення

При цій формі можливе ураження будь-якого місця. Це може бути як праве чи ліве легке, і обидва легких. Вони різняться за складом, розміром.

Симптомами осередкового туберкульозу є сильно підвищена температура тіла, важкий кашель. Якщо змін у легенях не виявлено, що видно на флюорографії, то ця форма піддається лікуванню.

Відкритий туберкульоз.

Ця форма є найважчою та найнебезпечнішою для людини. Зараження проходить повітряно-краплинним шляхом і хворого у терміновому випадку необхідно госпіталізувати до тубдиспансеру. Для виявлення цієї форми необхідний мазок мокротиння. Відкритий туберкульоз дуже важко вилікувати, оскільки бактерії стають стійкішими до медикаментозного лікування.

Закритий туберкульоз.

Ця форма є повною протилежністю відкритої форми. Для того, щоб її виявити необхідно зробити пробу Манту. Закритий туберкульоз може довгий час ніяк не проявляти себе. Тому за загальноприйнятими даними відомо, що третина планети хворіють на закриту форму туберкульозу.

Ускладнення туберкульозу

Найстрашнішим ускладненням може бути смерть від туберкульозу. Це у разі, якщо його не лікувати. А також є інші наслідки захворювання:

 • відбувається руйнування інших органів, наприклад, печінки, серця, нирок і т.д.;
 • захворювання може руйнувати суглоби, що призводить до туберкульозу кісток;
 • може виникнути легенева кровотеча – одне з найнебезпечніших ускладнень туберкульозу. І тут потрібна терміново невідкладна медична допомога.

Якщо людина одного разу перенесла туберкульоз, то вона не застрахована від запалення хвороби в майбутньому.

Також немає впевненості, що дитина не заразиться від матері і народиться повністю здоровою і без відхилень. Часто трапляється вагітність, що завмерла, або смерть малюка під час пологів.

Після одужання людина ще деякий час може переносити головний біль, неприємні відчуття в кістках і суглобах, слабкість. Найчастіше це відбувається через сильні медичні препарати. Також може бути порушення роботи шлунка та розлад стільця.

Діагностика туберкульозу

Діагностика туберкульозу включає наступні етапи:

 • лікар вислуховує скарги пацієнта на задишку, втрату ваги, відхаркування;
 • необхідно з’ясувати у пацієнта чи мав він зв’язок з хворими на туберкульоз і як довго протікає хвороба;
 • далі пацієнта слухають та проводять загальний огляд;
 • роблять пробу Манту;
 • відправляють пацієнта з підозрою на туберкульоз на рентген;
 • далі здається мокротиння на аналіз.

Існують також додаткові перевірки виявлення туберкульозу. Одна з них це бронхоскопія, що допомагає подивитися легені всередині.

Під час цього вивчення відбувається огляд бронхів та вивчається клітинний склад. Що допомагає виявити збудника хвороби. Якщо з переліченої вище діагностики не можуть зробити висновок, тоді робиться аналіз на ПЛР.

Лікування туберкульозу

 • Насамперед усувають важкі виявлення хвороби і повертають людину до звичного життя.
 • Далі припиняють розвиток бактерій та вогнищ проявів, за допомогою медикаментозних ліків. Терапія здійснюється у тубдиспансері.
 • Якщо помічається витривалість бактерій до препаратів, тоді починають вводити препарати сильнішої дії.

Як тільки пацієнт дізнається про свій діагноз, відразу ж потрібно здійснювати лікування. Лікарські засоби повинні вживатися в комплексі. Також необхідно морально налаштуватися на те, що лікування здійснюватиметься тривалий час. І не варто забувати, що кожен етап лікування обов’язково має проходити під пильним наглядом фахівців. Якщо є сильні ускладнення, необхідно хірургічне втручання.

Важливо! У домашніх умовах туберкульоз лікувати не можна, вся терапія проводитися тільки в тубдиспансері під строгим наглядом лікарів.

Профілактика

Профілактика є дуже важливим заходом, тому що в наш час багато людей хворіють на туберкульоз. Найважливішим захистом може бути вакцинація від туберкульозу. Щеплення БЦЖ, її роблять вперше ще у пологовому будинку. Далі проводиться ревакцинація у 7 та 14 років. Також не варто забувати робити флюорографію щорічно.

Таким чином, щоб не захворіти на туберкульоз, необхідний хороший імунітет. А підтримувати хороший імунітет потрібно правильним харчуванням, заняттям спорту, здоровим способом життя та відмовою від шкідливих звичок.

Соцмережі