Сигуатера. Що це таке, причини, лікування, профілактика

Причиною отруєння сигуатера є понад 400 різних видів риб. В основному, сигуатоксин можна виявити у великих рифових риб, найчастіше у баракуди, мурени, окуня, червоного окуня, вугра, амберджека, морського окуня і іспанської скумбрії.

Що таке сигуатера?

Сигуатера, або чігуатера – це вид харчового отруєння. Отруєння виникає через вживання деяких забруднених токсином тропічних і субтропічних риб. При попаданні в організм токсин (сігуатоксин), який присутній у високих концентраціях у заражених риб, може впливати на систему травлення, м’язову і / або неврологічну системи. Причиною отруєння сигуатера є понад 400 різних видів риб. В основному, сігуатоксин можна виявити у великих рифових риб, найчастіше у баракуди, мурени, окуня, червоного окуня, вугра, амберджека, морського окуня і іспанської скумбрії.

Ознаки та симптоми

Симптоми гострого отруєння рибою типу сигуатера можуть початися вже через 30 хвилин після вживання в їжу зараженої риби. Початкові симптоми можуть включати свербіж, поколювання й оніміння губ, язика, рук і / або ніг. Іншими симптомами протягом перших 6-17 годин є:

 • спазми в животі;
 • нудота;
 • блювота;
 • діарея;
 • червона шкірний висип (свербіж).

Також можуть розвинутися:

 • озноб;
 • зміна температури;
 • Загальна слабкість;
 • занепокоєння;
 • запаморочення;
 • хрипи;
 • помутніння зору;
 • ненормальна чутливість до світла (фотофобія);
 • м’язові болі (міалгії);
 • біль в суглобах (артралгії).

Гострі симптоми сигуатера зазвичай зникають протягом декількох днів. Однак неврологічні симптоми можуть тривати протягом декількох місяців. Деякі хворі відчувають аномально низький кров’яний тиск при вставанні з сидячого положення (ортостатична гіпотензія). У серйозних випадках отруєння, може бути швидке прогресування стану до утруднення дихання (задишка) і м’язового паралічу. Небезпечні для життя ускладнення (наприклад, аномально повільне серцебиття, зупинка дихання, судоми або кома) можуть виникнути в цих важких випадках протягом 24 годин.

Причини

сигуатера викликається токсином (сігуатоксином), що виявляється у тропічних або субтропічних риб в певну пору року. Джерелом токсину, що викликає отруєння рибою типу сигуатера, є високий рівень його змісту в морському організмі (dinoflagellate Gamabierdiscustoxus), який зазвичай живе в низинних тропічних прибережних районах і коралових рифах. Оскільки місцеві риби харчуються цим організмом, токсин накопичується в їх організмі та, у загальному підсумку, викликає сигуатера, коли людина споживає рибу.

Жоден з відомих способів приготування не може знищити сігуатоксин в зараженій рибі. Можливо, що в рибі може бути присутнім більше однієї форми токсину.

Порушені групи населення

сигуатера є рідкісним захворюванням, яке вражає чоловіків і жінок в рівних кількостях. Це захворювання найчастіше зустрічається в тропічних і субтропічних країнах, особливо в тихоокеанському і Карибському районах. Всі вікові групи схильні до ризику захворювання. Проте, збільшення тривалості і більш серйозні симптоми отруєння рибою типу сигуатера можуть бути пов’язані зі збільшенням віку. Діти, здається, відчувають більш легкі симптоми протягом більш короткого періоду часу. Більш серйозні симптоми також можуть бути пов’язані з прийманням всередину більшої кількості зараженої риби.

Повідомлялося про наявність сігуатоксина в спермі уражених чоловіків, що може викликати симптоми отруєння сигуатера у жінок після статевого акту. Оскільки цей токсин також був виявлений в грудному молоці, хворі матері також можуть передати цю хворобу своїм годуючим дітям.

Близькі за ознаками розладу

Симптоми наступних розладів можуть бути схожі з симптомами сигуатера. Порівняння можуть бути корисні для диференціальної діагностики:

 • Отруєння тетраодон відбувається в результаті вживання в їжу риб сімейства іглобрюха, що містять токсин тетраодона. Симптоми аналогічні симптомам отруєння рибою типу сигуатера і можуть включати спазми в животі, нудоту, блювоту, діарею і / або червону сверблячу висипання на шкірі. Також можуть виникати озноб, зміна температури тіла, помутніння зору, ненормальна чутливість до світла (фотофобія) і м’язові болі (міалгії). Небезпечні для життя ускладнення можуть розвинутися приблизно в 50 відсотках випадків.
 • Скомброїдне харчове отруєння викликане токсином, що утворюється при бактеріальному розпаді риби, і зазвичай пов’язане з неадекватним охолодженням. Симптоми зазвичай починаються незабаром після прийому зараженої риби і нагадують симптоми алергічної (гістамінової)реакції. Симптоми можуть включати припливи, запаморочення, печіння, кропив’янку (уртикарний висип), нудоту і / або блювоту. Деякі люди можуть відчувати набряк в горлі і утруднене дихання через спазми, які можуть затягнути прохід в легені (бронхоспазм). Токсин, що викликає захворювання, відомий як Саурін (суміш солей гістаміну), і його можна знайти в тунці, скумбрії, паломете, полосатном тунець і махи-махи (золотиста макрель).
 • Фізична кропив’янка належить до групи шкірних захворювань, що характеризуються червоними (еритематозними) алергічними ураженнями шкіри і свербінням. Ця реакція може бути викликана впливом різних факторів навколишнього середовища або стресу. Найбільш поширеними симптомами фізичної кропив’янки є свербіж і висип, що складається з червоних кілець навколо білих гребенів (пухирі). Зазвичай ці висипання на шкірі проявляються при чутливості до холоду, а також виникає свербіж і припухлість під шкірою(ангіоневротичний набряк).Ці симптоми найчастіше розвиваються після контакту з водою або під час плавання або купання. У крайніх випадках може виникнути скорочення м’язів навколо бронхів (бронхоспазм) і навіть шок.

Лікування

Лікування сигуатера значною мірою симптоматичне і підтримувальне. При призначенні протягом 3-4 годин після прийому токсинів може допомогти дезактивація шлунка активованим вугіллям. Уникайте введення сиропу іпекакуани через його потенційну можливість втрати рідини. Засоби можуть контролювати нудоту і блювоту.

Прохолодний душ і антигістамінні препарати допомагають зменшити свербіж. Якщо ці заходи не дають полегшення, застосування амітриптиліну виявилося ефективним і може також зменшити важкість залишкових симптомів (наприклад, хронічних больових синдромів).

Настій маннита може допомогти полегшити неврологічні симптоми. Почніть внутрішньовенне (IV) введення, як тільки діагноз підтвердиться. Пацієнти, які отримують маннит, потребують адекватної в / в гідратації; Діуретичний ефект маннита вимагає суворого спостереження за споживанням і виходом рідини. Однак, у всякому разі, одне проспективне контрольоване дослідження не виявило відмінностей між манітом і фізіологічним розчином при лікуванні отруєння сігуатоксіном.

Було виявлено, що габапентин допомагає в усуненні симптомів у 2 пацієнтів з діагнозом отруєння рибою типу сигуатера. Приймання великої кількості вітаміну B-12, як повідомляється, послаблює деякі симптоми.

Промивання шлунка не рекомендується. Корисність процедури не доведено при отруєнні рибою типу сигуатера, і ризики цієї процедури, швидше за все, переважать вигоди. Опіати і барбітурати можуть посилювати симптоми і не рекомендуються.

Одна група в Японії повідомила про розробку стратегії використання моноклональних антитіл для лікування токсичності сигуатера. Можливо, ефективне лікування буде доступно в найближчому майбутньому.

Профілактика

Мандрівники, які відвідують ендемічні з сигуатера області, повинні приймати такі запобіжні заходи:

 • Уникайте вживання великої (наприклад, більш як 6 фунтів) хижої рифової риби (особливо баракуди або мурени).
 • Уникайте вживання в їжу голови, внутрішніх органів або ікри будь рифової риби.
 • Уникайте вживання в їжу риби, спійманої в районах, відомих як сігуатоксічні.

Мандрівники, які відвідують ендемічні райони, повинні бути попереджені про ризик отруєння рибою типу сигуатера. Оскільки мандрівники піддаються такому ж відносного ризику, що і люди, які зазвичай живуть в ендемічних районах, їх слід попередити, щоб вони не їли баракуду і мурену. Також слід проявляти обережність при вживанні в їжу інших риб, таких як морський окунь і червоний окунь, вугра та іспанської скумбрії.

Соцмережі