Cльозотеча – симптом хвороби, або це просто нездужання?

З якої причини у людини мимоволі течуть сльози? Ми всі старіємо, і адаптаційні можливості організму знижуються, що призводить до розвитку різних патологій. Хвороби все частіше стають причиною поганого самопочуття, а в зимовий період більше ніж в інші пори року турбує така проблема, як сльозотеча.

Хвороби і вік: який зв’язок?

Старіння є закономірним фактом, протистояти якому важко, воно неминуче, але якщо правильно ставитися до проблеми, можна скорегувати цей процес. Тривалість життя в порівнянні з минулим століттям збільшилася, і так як літніх людей стало більше, з’явилася статистика, а в ній відображається кількість патологій, що найчастіше зустрічаються в літньому віці. Деякі з них пов’язані із зором. Понад 57% людей старше 60 років в тій чи іншій мірі стикаються з хворобами очей. Сльозотеча – серйозна проблема, і далеко не завжди вона пов’язана з порушеннями в роботі сльозовивідних шляхів. Проблема в тому, що піддається змінам очний апарат, а точніше, його захисні функції вже не так добре справляються з покладеними на них завданнями. Ці патологічні стани можуть бути безпосередньо або побічно пов’язані зі старінням організму.

Хвороба може виникнути у будь-якої людини, але категорію осіб похилого віку виділяють окремо, так як кількість людей, що переступили шістдесятирічний рубіж, зросла, а саме вони найчастіше страждають від сльозотечі. Потрібно нестандартний підхід до проблеми, важливо з’ясувати причину сльозотечі і чи не є воно симптомом іншої хвороби.

Симптоми і причини сльозотечі

Сьогодні не так багато літератури і досліджень з цього питання, тому слід розібратися в причинах проблеми і правильно вибудувати схему лікування.

Для лікаря важливо почути скарги хворого, провести обстеження, оглянути орган зору, домогтися чіткого опису симптомів. Досліджуючи слізні органи правильно оцінити становище і тонус повік, зростання вій, в якому стані слизова. Так як шкіра з віком стає сухою, стоншується, нависає над краєм вій, це може привести до розвитку такої хвороби, як блефаропатоз. Знижується і тонус м’язів, повіки виявляються вивернутими, і з цієї причини сльози течуть постійно.

При завороту нижньої повіки вії стають подразником кон’юнктиви і рогівки, і тому очний орган змушений виділяти сльозу надміру. Іноді причиною сльозотечі стає неправильний ріст вій. Якщо протягом життя були ячмені, запалення, мікротравми, то це провокує неправильний ріст вій.

Проблема може полягати і в неправильному функціонуванні або патологічних змінах слізного сосочка, при якому сльозам нікуди дітися. Спостерігають подібні симптоми при хронічних кон’юнктивітах, а це захворювання лікується насилу, так як організм у літніх людей ослаблений.

Не всі пацієнти при порушенні зору, коли у людини діагностують пресбіопію, звертаються за рецептом до лікаря. Люди вважають, що досить підібрати в аптеці красиву пару окулярів, і тоді дивитися на світ новим поглядом стає простіше. Але саме неправильно підібрані окуляри можуть стати провокуючим фактором появи сліз. Можуть спостерігатися такі симптоми, як: різь в очах, відчуття піску в очах, біль. При цьому люди довго лікуються від кон’юнктивіту, але все безрезультатно, процес тільки посилюється, ліки не допомагають.

Ще однією з причин появи сліз є хвороби лор-органів. Якщо у пацієнта є викривлення перегородки, риніт в гіпертрофічній формі або якщо носові раковини змінилися, він звикає до незручності, звикається з нездужанням і звертається до офтальмолога. Але в цьому випадку тільки спільно проведена терапія зможе виправити стан справ і привести до позитивного результату. Домогтися ефективного лікування можна тільки при комплексному підході до хвороби.

Ліки і краплі

Так як причин появи сльозотечі багато, лікування повинно бути призначене тільки після ретельного обстеження. Важливо з’ясувати: причина в вікових змінах або є захворювання слізних органів. Від цього залежить і схема лікування, і тривалість. Обов’язковими вважають профілактичні огляди літніх людей, так як на ранній стадії проблему легше усунути. У той же час необхідно відповідально підходити до вибору ліків і не призначати велику кількість крапель та інших засобів. Без бактеріограмми можна помилитися у виборі, і наслідком неправильно вибудуваного лікування може бути алергічна реакція. Як правило, у людей похилого віку є супутні захворювання очей: катаракта, глаукома, і для підтримки зору в нормі потрібно застосування ліків. Замість одного захворювання доводиться лікувати декілька з великою кількістю препаратів. У разі, якщо всі з них застосовувати одночасно, можливий виворіт повік, слізної точки, і в цьому випадку сльозотеча неминуче посилиться.

Якщо не вдається уникнути застосування декількох препаратів, то між застосуванням повинен обов’язково бути інтервал в 15 хвилин.

Якщо пацієнту потрібно закопувати ліки на постійній основі, то краще відтягувати верхню повіку, щоб уникнути вивороту нижньої повіки.

Якщо сльози турбують людину постійно, то необхідно пояснити, як правильно їх витирати, так як це дуже важливо. Не можна терти очі, тиснути на очне яблуко. Досить промокнути прикриті очі, рухатися слід від зовнішнього кута до внутрішнього, при цьому намагатися не відтягувати нижню повіку. Безсумнівно, краще вилікувати захворювання, але якщо цього зробити не можна, то необхідно хоча б постаратися дотримуватися рекомендацій, уникати контакту з жорсткими хустками і серветками, менше контактувати з брудними руками.

Таким чином, чим ретельніше проводиться обстеження пацієнта, тим більше шансів у лікаря зробити його життя більш продуктивним, тим більше зараз, коли час виходу на пенсію значно змінилося. Встановивши характер нездужання, можна впоратися з проблемою, і лікування принесе бажаний результат.

Нікому ще не вдалося уникнути старості, але наука не стоїть на місці. З кожним роком все більше людей користуються новими розробками, на підставі досліджень можна скорегувати і раціон, і активність, і режим дня, що відбивається на якості життя.

Соцмережі

Exit mobile version