Вірус папіломи людини

Що таке вірус папіломи людини, наскільки він небезпечний для здоров’я? Багато хто навіть не знають, що звичайні бородавки – це теж прояв папіломавірусу, який може бути навіть небезпечним для життя.

Так в яких випадках вірус папіломи людини загрожує здоров’ю і як зрозуміти, що він вже є в організмі? Питань багато, особливо для жінок, які в глибині душі бояться зіткнутися з раком шийки матки. Як уникнути ускладнень і як проводити лікування вірусу папіломи людини?

Вірус папіломи людини (ВПЛ) дійсно таїть в собі загрозу розвитку раку багатошарового плоского епітелію шийки матки. Але не варто перебувати в страху, навіть якщо у вас виявлена ​​ерозія. Штамів ВПЛ сотні, а онкогенних тільки 20-30 з них. І для оцінки ризику розвитку раку шийки матки або інших органів необхідно визначити, який тип вірусу потрапив в організм людини.

Діагностика при підозрі на ВПЛ

Вірус папіломи людини у жінок і чоловіків, що живуть статевим життям, з імовірністю вище 80% точно присутній в організмі і ніяк себе не проявляє. Більш того, він періодично зникає з організму і знову потрапляє туди за допомогою побутових і інтимних контактів.

Людям, які мають ознаки загострення папіломавірусної інфекції (поява папілом, кондилом і бородавок), рекомендується пройти в першу чергу ПЛР-дослідження – полімеразної ланцюгової реакції. Вона визначає специфічні ділянки ДНК в біологічному матеріалі зараженої людини, які характерні для певних вірусів та інфекційних збудників.

ПЛР дозволяє визначати типи вірусу папіломи людини і оцінювати можливий ризик розвитку раку. Найбільш онкогенними вважаються 16, 18, 30, 31, 35 – вони найчастіше провокують злоякісне переродження тканин вульви, дисплазію шийки матки та інших статевих органів.

Додатково лікар може порекомендувати пройти інші дослідження:

 • Кольпоскопія;
 • Уретроскопія;
 • Гістологія, цитологічна діагностика;
 • УЗД органів малого тазу;
 • Гормональні дослідження крові.

Вірус папіломи вражає шкіру і слизові оболонки статевих органів і верхніх дихальних шляхів. Зараження відбувається переважно після статевого контакту з вірусоносієм, який може не мати симптомів папіломавірусної інфекції. Інфікування відбувається також контактним шляхом – в басейнах, спортивних залах. Вірус проникає в організм через дрібні пошкодження шкірних покривів і слизових оболонок.

Папіломавірусна інфекція зустрічається не тільки у дорослих, але і у дітей. Описані випадки народження дитини з папіломами на слизовій гортані, що підтверджує ймовірність інфікування плода від зараженої матері ще у внутрішньоутробному періоді. До 20% дітей страждають вульгарними і юнацькими бородавками. Їх теж викликає ВПЛ.

У чоловіків і жінок вірус папіломи людини провокує переважно утворення гострих кондилом.

Вірусні бородавки як прояв вірусу папіломи людини

Гострі кондиломи – це вірусні бородавки, які схожі на м’які сосочки на ніжці. Вони зливаються і утворюють цілі колонії, що нагадують по виду скупчення цвітної капусти. Розташовуються гострі кондиломи переважно в області статевих органів і промежини. Так як вірус папіломи людини, особливо його онкогенні типи, поширюється переважно через статеві контакти, в групу ризику по розвитку папіломавірусної інфекції в першу чергу входять люди, які часто міняють партнерів.

Інші фактори ризику появи симптомів зараження ВПЛ:

 • ранній початок статевого життя у дівчат і юнаків;
 • наявність інших урогенітальних інфекцій, які часто виявляються у людей з онкогенними типами ВПЛ: гонорея, хламідіоз, трихомоніаз;
 • пошкодження слизової піхви, уретри і прямої кишки;
 • імунодефіцитні стани, пригнічення активності загального і місцевого імунітету;
 • наявність БВ, дисбактеріозу піхви у жінок, який знижує місцеві захисні властивості слизової оболонки і сприяє більш легкому проникненню вірусу папіломи.

Ризик розвитку папіломавірусної інфекції в 3 рази підвищується при зниженні імунітету. Цим пояснюється те, що вірус папіломи людини у чоловіків і жінок активізується переважно на тлі імунодефіцитних станів, перенесених захворювань, які підривають імунну систему.

Симптоми і ознаки розвитку папіломавірусної інфекції

Гострі кондиломи викликають штами вірусу папіломи людини низького онкогенного ризику (6,11). Для появи клінічних проявів інфекції в клітинах повинна бути висока концентрація ВПЛ. Швидкість розмноження вірусу якраз і залежить від активності імунної системи, при зниженні яких найчастіше виникають статеві бородавки або загострені кондиломи.

При високій концентрації вірусу папіломи людини у чоловіків урогенітальні бородавки утворюються в області головки статевого органу і крайньої плоті. У жінок кондиломи локалізуються на малих статевих губах, можуть з’являтися на шийці матки і навіть в сечівнику.

Основний симптом вірусу папіломи людини – наявність новоутворень на статевих органах, рідше – в порожнині рота. Довгий час, особливо у жінок вірус папіломи не викликає ніяких симптомів, але при цьому ВПЛ продовжує поширюватися через інтимні контакти.

І тільки через кілька тижнів і навіть місяців з’являються характерні ознаки папіломавірусної інфекції:

 • утворення кондилом білого або рожевого кольору в області геніталій, ануса;
 • печіння, свербіж новоутворень;
 • травмування кондилом предметами одягу, засобами гігієни з появою невеликої кількості крові, ознак запалення і нагноєння;
 • дискомфорт при сечовипусканні;
 • болі внизу живота.

Перед утворенням кондилом спочатку з’являються невеликі вузлики нормального забарвлення над поверхнею шкіри. Поступово вони перетворюються в ниткоподібні вирости. Між кондиломами накопичується прозорий ексудат, який підвищує ризик пошкодження тканин. Сосочкові розростання покриті багатошаровим плоским епітелієм.

На особливу увагу заслуговують кондиломи і вірус папіломи людини у жінок в гінекології. Статеві бородавки безпосередньо загрожують репродуктивному здоров’ю. Активне зростання кондилом спостерігається при вагітності, коли виникає фізіологічний імунодефіцит і відбувається гормональний збій в організмі. Якщо ви виявляєте хоча б найменші ознаки активізації вірусу папіломи, як можна швидше пройдіть діагностику та оцініть ризик виникнення злоякісної пухлини тканин.

Як боротися з папіломавірусом

Лікування захворювань, спровокованих вірусом папіломи людини, обов’язково включає в першу чергу видалення новоутворень малоінвазійними способами (за допомогою лазера, рідкого азоту, електрокоагуляції або радіоножа). У 80% випадків вірус самостійно зникає з організму або переходить в неактивну форму. Важливо виключити дію всіх факторів, які провокують появу нових кондилом, бородавок або інших новоутворень.

Підвищення активності імунітету

Зниження імунітету – це головний провокуючий фактор для загострення папіломавірусної інфекції. Імуностимулюючі засоби не довели свою високу ефективність при ВПЛ. Препарати для стимуляції імунітету необхідно використовувати з особливою обережністю і тільки за призначенням лікаря. При вірусі папіломи найчастіше призначають ізопринозин – комплексний засіб, який крім відновлення функцій лімфоцитів і імуностимулюючої дії має противірусну активність.

Кондиломи і інші новоутворення, що виникають із-за папіломавірусної інфекції, підлягають своєчасному видаленню. Однак, навіть після оперативного лікування, жоден фахівець не зможе гарантувати відсутність рецидиву. Симптоми вірусу папіломи людини можуть повернутися знову через деякий час, але повторний рецидив найчастіше виникає після сильного зниження імунітету або нового контакту з носієм вірусу.

Зміна способу життя

Загрозу виникнення злоякісної пухлини тканин представляють онкогенні типи ВПЛ, які викликають появу кондилом і папілом. Так як позбутися від вірусу папіломи людини повністю навіть за допомогою ефективних противірусних засобів важко, необхідно в першу чергу звернути увагу на власний спосіб життя. Хронічні інфекції статевої системи – пряма загроза накопичення ВПЛ в клітинах і активного росту новоутворень.

Навіть при комплексному і своєчасному лікуванні вірус може зберігатися довгі роки, але бути в «сплячому» стані. І важливо не провокувати активність ВПЛ неправильними діями, нерозбірливими зв’язками, які нерідко супроводжуються розвитком венеричних захворювань і повторним загостренням папіломавірусної інфекції, при якій відбувається реактивація ВПЛ.

Хірургічне лікування кондилом

Метод видалення кондилом залежить від кількості новоутворень і місця їх локалізації. Хірургічне висічення використовується сьогодні вкрай рідко – лише при необхідності видалити патологічні тканини з великим запасом, якщо присутні ознаки виникнення злоякісної пухлини.

Найефективніше позбавлятися від кондилом лазером. Він випаровує тканини, одночасно з цим запаює судини, попереджаючи кровотечі. Лазер має протизапальні властивості, зменшує ризик приєднання вторинної інфекції.

Для видалення кондилом радіохвильовим методом використовують спеціальний радіоніж. З його допомогою можна безконтактно позбутися виростів слизової статевих органів без травматизації здорових тканин.

При невеликому розмірі кондилом їх припікають різними кислотами. Але це може призводити до посилення запального процесу і виразки слизової оболонки. Тому перш ніж використовувати місцеві препарати проконсультуйтеся з лікарем.

Якщо у вас рецидивує папіломавірусна інфекція, регулярно здавайте аналіз на вірус папіломи людини і визначення його точної концентрації, здавайте скринінговий Digene-тест, цитологічний пап-тест. Це дозволить контролювати перебіг передракової хвороби і вчасно виявляти небезпечне зростання кількості ВПЛ.

Вакцинація

В якості експериментального методу профілактики розвитку цервікального раку розроблена вакцина проти вірусу папіломи людини. Найчастіше в розвинених країнах використовують «Гардасил». Також бажаючим зробити щеплення від папіломавірусної інфекції та її ускладнень пропонують використовувати препарат «Церварикс».

Вірус папіломи людини схожий з вірусом герпесу – більше своєю спонтанністю і непередбачуваністю. Довести точний зв’язок між ВПЛ і раком шийки матки поки не вдалося. Тому не варто поголовно вакцинувати своїх дочок, навіть якщо вам розписують усі «принади» цього нової щеплення. Просто уважно вивчіть інформацію про папіломавірус, перевірте її достовірність, поспілкуйтеся з тими, хто вже був щеплений хоча б кілька років тому, і тільки потім приймайте рішення.

Соцмережі

Exit mobile version