Cерцева астма

Серцева астма – це патологічний стан, при якому розвивається гостра форма лівошлуночкової недостатності через погану циркуляцію крові в малому колі кровообігу і набряку легенів. Є ускладненням ряду захворювань серцево-судинної системи: кардіосклерозу , міокардиту , гіпертонічної хвороби, інфаркту і т. д.

Симптоматика серцевої астми

Перед нападом (за 2-3 дні) зазвичай з’являються ознаки серцевої астми, що отримали назву провісники. До них відносяться:

 • покашлювання після незначного фізичного навантаження або при зміні положення тіла: з вертикального в горизонтальне;
 • задишка;
 • неприємне відчуття тиску в області грудей.

Сам напад серцевої астми трапляється зазвичай у нічний час, коли організм відпочиває, і судини малого кола кровообігу наповнюються кров’ю максимально. Днем спровокувати такий стан може сильне психоемоційне збудження або фізичне перенапруження.

Раптово виникле відчуття «браку кисню» і одночасно з цим серцева задишка і кашель змушують людину прокинутися. Вона не може лежати і приймає положення, в якому легше почувається: сідає або встає.

Хворому важко говорити, він дихає ротом. До вищеописаних ознак приєднуються наступні симптоми серцевої астми:

 • наростаюче почуття страху – людина боїться померти;
 • навколонігтьові зони і носогубний трикутник при астмі серця стають синюшного відтінку;
 • тахікардія;
 • підвищується артеріальний тиск (переважно діастолічний);
 • при аускультації в легенях (частіше в нижніх сегментах) прослуховуються сухі хрипи.

Якщо при наявності перелічених симптомів серцевої астми лікування не розпочато, напад затягується, і стан пацієнта різко погіршується. Його шийні вени наповнюються, артеріальний тиск падає, шкіра покривається холодним потом, і набуває сіруватого відтінку. Прощупується ниткоподібний пульс.

Поява пінистої мокроти з кров’ю і наявність пузирчастих хрипів по всій поверхні органів дихання говорить про перехід серцевої астми в набряк легенів і про необхідність в обов’язковому негайному лікарського втручання.

Невідкладна допомога

Якщо у людини почався напад серцевої астми, перша допомога повинна бути надана негайно. По-перше, необхідно викликати «швидку». По-друге – виконати ряд послідовних заходів, які полегшать стан хворого:

 1. Посадити людини на ліжку, опустивши вниз ноги.
 2. Відкрити вікно, щоб приміщення наповнилося свіжим повітрям.
 3. Одяг, який здавлює ділянки тіла (ремінь, бюстгальтер і т. д.) і перешкоджає нормальному току крові, потрібно послабити або зняти.
 4. З метою перерозподілу крові, при нападі астми серця можна провести бинтування кінцівок або накласти на них венозні джгути. Це дозволить додатково заповнити венозне русло і зменшити навантаження на серце.
 5. Виміряти артеріальний тиск. Якщо показники тиску при серцевій астмі в нормі або вище, пацієнту дається нітрогліцерин і валідол (під язик). При низькому АТ цю комбінацію препаратів приймати не можна. В цьому випадку можна використовувати лише валідол. Через 10 хвилин тиск вимірюється ще раз, і в разі необхідності прийом медикаментів при астмі серця повторюється (не більше трьох разів).
 6. Далі, після того, як хворий 10-15 хвилин посидить, його нижні кінцівки рекомендується опустити в ємність з теплою водою.
 7. Щоб не допустити розвиток набряку легенів, при нападі серцевої астми потрібно дати людині подихати парами етилового спирту при хорошому доступі свіжого повітря. Для цього тонкий шматочок бавовняної тканини, марлі або бинта змочується в даній речовині (або горілці), і накривається ним особа хворого.
 8. Седативні лікарські препарати допоможуть впоратися із зайвою тривожністю і нервовим перенапруженням.

Невідкладна допомога при серцевій астмі продовжує чинитися пацієнтові і під час його транспортування в медичний заклад.

Якщо спостерігається збудження дихального центру, що супроводжується частим диханням, при астмі серця застосовують препарати з групи наркотичних анальгетиків (наприклад, омнопон, морфін). Ці ліки протипоказані при гострій закупорці дихальних шляхів, при вагітності, набряку мозку, правошлуночкової недостатності.

У разі сильного психомоторного збудження вищевказані препарати при серцевій астмі використовуються в комбінації з нейролептиками (галоперидолом, дроперидолом).

Медикаментозна невідкладна терапія астми серця доповнюється введенням розчину піпольфену або димедролу.

Своєчасно і адекватно надана перша допомога допоможе підтримати роботу серця і легенів, і уникнути летального результату.

Після зняття нападу, подальше лікування серцевої астми проводиться в стаціонарних умовах. Воно спрямоване на зниження збудливості дихального центру і зменшення навантаження на мале коло кровообігу. Схема введення лікарських препаратів підбирається індивідуально, і залежить від віку пацієнта, супутніх патологій, тяжкості патологічного процесу і наявності у хворого протипоказань до прийому лікарських засобів.

Народна медицина при серцевій астмі

Лікування серцевої астми народними засобами проводиться паралельно з традиційною терапією, і тільки після «схвалення» лікуючого лікаря. При задухі ефективний відвар з листя суниці. Вони (1 ст. л.) заливаються водою (500мл) і кип’ятять на малому вогні до тих пір, поки об’єм розчину не зменшиться в 2 рази. Отримані ліки необхідно вживати кожні 2-3 години в дозі 1 ст. л.

Соцмережі

Exit mobile version