Бронхіальна астма та алергія: чи є між ними зв’язок?

Бронхіальна астма – це хронічне запальне захворювання дихальних шляхів, що протікає з періодами бронхообструкції (спазмом гладкої мускулатури бронхів).

Людям хворим на бронхіальну астму знайомі такі симптоми як раптовий сухий кашель, відчуття нестачі повітря, поява змін у диханні (стрімкий короткий вдих та ускладнений видих), скутість у грудях.

Провокують ці симптоми такі фактори, як: фізичні навантаження, зміна температури повітря (холодне, морозне повітря), підвищена вологість, дим від цигарок, прийом лікарських засобів, вірусні інфекції та алергени.

Виникнення загострень під час контакту с алергенами і є характерною ознакою астми, з переважанням алергічного компоненту розвитку. Сама у цьому випадку зв’язок із астмою та алергією є.

У цьому випадку організм людини продукує підвищену кількість антитіл до алергенів оточуючого середовища.

Які алергени можуть оточувати людину?

–          харчові;

–          побутові (кліщі домашнього пилу, спори пліснявих грибів);

–          метали та хімічні речовини;

–          пилкові (пилок листяних дерев, лугових трав та бур’янів);

–          тваринні (епітелій, слина та секрети тварин).

Людина може бути чутливою до одного алергену або цілої групи. Від кількості алергенів,частоти контакту із ними та рівню антитіл залежить важкість протікання хвороби.

Зазвичай напади астми провокують алергени, що знаходяться у повітрі. Імунна система людини вважає їх «нападниками», вчиться швидко упізнавати та захищатися при їх потраплянні в організм.

Під час такої захисної реакції вивільняється велика кількість активних речовин (наприклад: гістамін, брадикінін та ін.), що сприяють розширенню судин, викликають спазм гладкої мускулатури бронхів, запалення та набряк слизової дихальних шляхів.

Саме ці реакції і викликають класичні для астми симптоми.

У людей із алергічною астмою також можуть бути додаткові симптоми з боку інших органів та систем. Часто під впливом дії алергену з’являється риніт, закладеність носа, сльозотеча, чхання або «лоскіт» у горлі.

Спостереження у лікаря та прихильність до лікування у випадку астми є головними правилами на шляху до контролю над хворобою.

 Джерела:

  1. Хворостінкіна В.М. / Факультетська терапія (Підручник), Харків, 2000, 664-881 стор.
  2. Козачок М.М., Висотюк Л.О., Селюк М.М. / Клінічна пульмонологія, Київ, 2005, стор.220-255.
  3. https://didevich.com.ua/lechenie-bronhialnoi-astmy_ua

Соцмережі

Exit mobile version