Ризики екстремальних дієт: робота мозку, емоції, слабкість

Для багатьох актуальна проблема схуднення – позбавлення від пари-трійки, а то і 10-15 зайвих кілограмів. Велика спокуса використовувати екстремальні, жорсткі дієти, що обіцяють виражену втрату маси тіла за пару тижнів. Однак подібні способи схуднення чреваті негативними наслідками для фізичного здоров’я: порушується робота головного мозку, відчувається постійна слабкість, нездужання, можливі проблеми з травленням. Не менш сильно страждає і психічне здоров’я: негативні емоції, агресивність або депресія – це неповний список наслідків. Обговоримо проблеми схуднення за допомогою екстремальних дієт.

Жорсткі дієти: чим вони небезпечні

Схуднення за рахунок жорстких, екстремальних дієт досягається за рахунок різкого обмеження калорійності раціону і строго розписаного раціону. Проблема в тому, що такі дієти припускають суворе дотримання правил щодо того що можна їсти і які продукти – не можна. Придумують такі дієти не професіонали, тому кількість нутрієнтів, в тому числі вітамінів і мінеральних компонентів, в них не збалансовано. Щоб схуднути, потрібно відмовлятися від будь-якої групи продуктів харчування або вживати вкрай мало їжі і калорій для повноцінного обміну речовин. Такі дієти завдають шкоди організму, а маса тіла при них якщо і втрачається, то потім вага дуже швидко повертається. Є й ряд інших серйозних проблем.

Зацикленість на їжі

Коли людина надмірно демонізуватиме певні продукти або нутрієнти, наприклад, дотримується дієти з дуже низьким вмістом вуглеводів або обмежує калорійність, вона зациклюється на їжі і втраті маси тіла. Той, що худне відмовляється від необхідних йому речовин, що загрожує порушеннями обміну речовин і розладами харчової поведінки. При екстремальних дієтах їжа, як правило, стає «ворогом» або предметом суперечок, вона не розглядається як харчування для тіла і спосіб отримання задоволення, приємна складова життя.

Маса тіла втрачається, але швидко повертається

Перш ніж використовувати будь-яку дієту, щоб знизити масу тіла, потрібно оцінити, як швидко вона обіцяє знизити вагу. Безпечний показник втрати ваги становить не більше 1-1,5 кілограмів на тиждень. Будь-які стилі харчування, які обіцяють втрату маси тіла швидше цього – небезпечні. Якщо при такій дієті маса тіла і знизиться, то буквально через кілька тижнів, у міру повернення до звичного харчування, вага знову повернеться, часто ще більше, ніж була спочатку. І наступні спроби схуднути будуть давати все менше виражені результати, маса тіла буде губитися все менше, а проблем в організмі буде – все більше.

Все частіше дієтологи розглядають будь-який вид дієти в традиційному її розумінні як екстремальний, тому рекомендують уникати їх. Необхідним є зсув в бік структури харчування, а не суворого дотримання дієтичної програми. Тоді маса тіла буде поступово знижуватися, у міру переходу на більш здорове і менш калорійне харчування на постійній основі. Їжа – тільки один фактор, важливі і фізичні вправи, сон і стрес: всі вони впливають на вагу і загальний стан здоров’я.

Загроза здоров’ю: нездужання, слабкість

Суворі програми, які значно скорочують кількість вуглеводів, змушуючи тіло спалювати жир, викликали багато критики у дієтологів. Подібні перекоси в харчуванні можуть порушити метаболізм, а дефіцит вуглеводів провокує м’язову слабкість, головний біль, зниження працездатності. Ще однією тривожною тенденцією є голодування, яке деякі люди практикують для швидкого зниження ваги. Вони споживають тільки воду протягом тривалого періоду часу (добу, двоє або більше). Це може різко змінити метаболізм і привести до небезпечного зниження цукру в крові або артеріального тиску, аритмії, слабкості, втрати свідомості. При такому режимі харчування людина відчуває слабкість вдень і вночі, немає сил на роботу і повсякденні справи.

Негативні емоції і агресія

Кожен, хто коли-небудь був сильно голодний, знає, що цей стан може провокувати негативні емоції і навіть агресію. Відсутність повноцінного харчування може псувати настрій, а негативні емоції провокується гіпоглікемією (низький рівень цукру крові). Крім того, що за рахунок обмеження їжі виснажуються запаси енергії, мозок, не отримуючи глюкози, починає вередувати, формуючи негативні емоції, підвищену збудливість і агресію. Жорсткі дієти можуть привести до того, що у людини буде мало енергії і сил, вона не буде відчувати себе задоволеною, постійно відчуваючи голод і втому, дратуючись від того, що інші можуть їсти, що хочуть, і не товстіти.

Проблеми спілкування з оточуючими

Іноді суворе дотримання дієти, наприклад, для лікування діабету, життєво необхідно, і це може означати, що відвідування ресторану з друзями вимагає певних зусиль. Однак завжди можна підібрати страви, які можна вживати. Але різкі зміни в харчуванні можуть викликати проблеми спілкування, якщо людина втомилася їх дотримуватися і відчуває себе нещасною через те, що тіло не отримує необхідного харчування. Це провокує свідому ізоляцію від друзів і знайомих, щоб не піддавати себе спокусам. Для деяких соціальна ізоляція є серйозною проблемою.

Проблеми роботи мозку

Крім багатьох інших симптомів, обмежувальні і особливо низьковуглеводні дієти, можуть негативно впливати на мозок. Дефіцит глюкози, яку він активно витрачає, може викликати проблеми з концентрацією, неуважність, сонливість, порушення пам’яті. Глюкоза є основним джерелом палива для мозку, замінити її практично нічим. Якщо людина тривалий час обмежує в раціоні вуглеводи, це може провокувати серйозні проблеми, аж до транзиторних ішемічних атак. Багато лікарів стурбовані тим, що голодування мозку в довгостроковій перспективі може завдавати істотної шкоди, особливо, коли мова йде про підлітків і молодих людей.

Формується патологічна тяга до продуктів

Відома крилата фраза «заборонений плід – солодкий», тому цілком просто пояснюється тяга до тих продуктів, які обмежуються в харчуванні. Мозок сприймає обмеження їжі як дратівливий сигнал, жорсткі дієтичні обмеження формують нездорову тягу до продуктів харчування. Після того, як людина «здається», виходить з дієти, це може привести до переїдання і набору ще більшої маси тіла. Кращий спосіб не переїдати – дати собі дозвіл вживати будь-яку їжу, але вживати її зовсім невеликими порціями. Суть полягає в тому, щоб знайти баланс: акцентувати увагу на таких продуктах, як фрукти, овочі, незбиране зерно, боби і горіхи, замість жорстких винятків.

Соцмережі