Огіркова дієта: користь, ризики та відгуки лікаря

Що буде, якщо є тільки огірки? А може бути, корисно додати до них гречку?  Розбираємося, наскільки виправдані такі експерименти

Суть огіркової дієти

Нутриціологи переконані, що раціон повинен бути різноманітним і поживним, а монодієти неминуче призводять до проблем зі здоров’ям. Одного інгредієнта в меню буде недостатньо, щоб покрити всі потреби організму. Тому огірки часто доповнюють іншими продуктами, наприклад, гречкою, кефіром, горіхами і яйцями. І навіть в такому випадку дієта повинна бути короткочасною.

Прихильники строгих схем живлення стверджують, що такий раціон допомагає швидко нормалізувати вагу, але лікарі ставлять це під сумнів.У більшості випадків після монодієт відбувається швидке повернення до початкових показників, часто до втрачених кілограмів приєднуються нові.

Передбачається дотримання дієти протягом 3-14 днів. Огірками замінюють більшість страв у меню, включаючи овочі та фрукти. Немає досліджень, які підтверджують позитивний вплив такого раціону на здоров’я і самопочуття. Основне правило дієти: «Хочеш їсти – з’їж огірок».

Суть в тому, що в овочі міститься мінімум калорій; його можна вживати в будь-яких кількостях. Але в огірках мало білка, який потрібен для здорових суглобів, шкіри та м’язів. Тому необхідно додавати до раціону хоча б деякі його джерела – нежирне м’ясо, сир, яйця і горіхи.

Одне з досліджень показало, що харчування з сильним обмеженням калорійності неефективно для збереження нормальної ваги. Суворої дієти важко дотримуватися довго, при цьому збалансоване правильне харчування може бути постійним і привести до стійких результатів.

Користь огірка

95% овоча становить вода, тому огірки добре відновлюють запас вологи в організмі в жарку погоду або після високоінтенсивного тренування. Збереження гідратації необхідно для підтримки здоров’я кишківника, запобігання запорів і профілактики утворення каменів в нирках.

У 100 г огірка міститься всього 15 ккал. Цілий десяток салатних огірків середньою вагою 300 г дасть всього 450 ккал. Огірки практично не містять поживних речовин, в них є трохи вітаміну С, вітаміну К і калію. Вони по-своєму потрібні й корисні, але навряд чи вдасться покрити добову потребу в мікроелементах, харчуючись лише огірками.

В овочі не вистачає кальцію, заліза і багатьох інших необхідних елементів. Навіть якщо додавати до огіркової дієти білки, відсутність різноманітності продуктів може позначитися на здоров’ї.

Меню

Варіант спрощеної огіркової дієти з невеликою різноманітністю продуктів:

День 1

  • Сніданок: свіжий огірок, яйце
  • Обід: 100 г вареної курячої грудки, два огірка
  • Вечеря: салат з огірків і зелені з краплею олії, кефір

День 2

  • Сніданок: вівсянка з горіхами, огірок
  • Обід : 150 г нежирної риби на пару, огірки, зелень
  • Вечеря: сир (5%), два огірка

День 3

  • Сніданок: грецький йогурт, огірок
  • Обід: салат з огірка і редиски, 100 г вареної гречки
  • Вечеря: 100 г вареної яловичини, два огірка

Чому огіркова дієта шкідлива

Недоліки обмеженого раціону переважують його потенційні переваги. Огіркову дієту вибирають за її простоту: не потрібно контролювати розмір порцій, вивчати склад продуктів і готувати складні страви. Однак, крім сильного обмеження калорійності, вона призводить до неправильного харчової поведінки. Адже вміння вибирати якісні інгредієнти та дотримуватися різноманітності важливо для підтримки роботи всіх систем організму. Дослідження показують, що обмежувальна дієта – форма невпорядкованого харчування.  Через таку дієту можна втратити контроль над обсягом порцій. Такі розлади тісно пов’язані з ожирінням.

Лікарі вважають, що білок краще вживати при кожному прийомі їжі, що сприяє підтримці росту м’язів. Крім мінімальної кількості білка, в огірках практично відсутні корисні жири. Адже вони необхідні для роботи нервової системи, здоров’я мозку і засвоєння вітамінів А, D, E, К .

Огіркової дієти не можна дотримуватися протягом тривалого часу, через те, що такий надмірно низькокалорійний продукт не може бути основним джерелом харчування. Обмеження призводять до зниження метаболізму, оскільки він заснований на реакціях організму з урахуванням реального і передбачуваного голоду.

Відсутність різноманітності в їжі негативно впливає на емоційний стан: страви не приносять задоволення, людина більшу частину часу не відчуває приємної ситості.

Важливий і соціальний фактор: прихильникові огіркової дієти складно зустрічатися з друзями в кафе і ресторанах, ходити в гості. Лікарі вважають, що не варто обмежувати вживання цільних і зернових продуктів, в раціоні обов’язково повинні бути присутніми різноманітні овочі, фрукти, крупи, джерела білка і ненасичених жирів.

Наслідки

Подібний тип харчування за своєю суттю такий же, як у будь-якої іншої дієти, яка пов’язана з різким обмеженням калорійності та мізерністю раціону. Звичайно, багатьох приваблює перспектива розлучитися із зайвими кілограмами в короткі терміни. І огіркова дієта дуже добре справляється з цим завданням внаслідок серйозного дефіциту калорій. Але будь-який дефіцит призводить до зниження ваги не шляхом жирової тканини – він тягне за собою скорочення м’язової маси.

Це неминуче уповільнює метаболізм в цілому: знижується працездатність, підвищується стомлюваність. Перебувати в стані постійних обмежень важко психологічно, тому ймовірний рикошетний набір ваги після закінчення дієти, коли людина знову повертається до звичайного раціону.

Дефіцит по всім необхідним макро- і мікроелементів, які ми отримуємо при мізерному харчуванні, також негативно позначається на здоров’ї. До негативних наслідків даної дієти можна віднести й ризик загострення хронічних захворювань, тому вона протипоказана людям із захворюваннями нирок, шлунка і кишківника.

Огіркова дієта – один з найпопулярніших варіантів для розвантажувальних днів. Але варто розуміти, що за ці терміни вага йде переважно внаслідок надлишку рідини в організмі та скорочення кишкового вмісту. Це уявне заспокоєння, яке може обернутися не тільки поверненням втрачених кілограмів у відпустці, але і їх збільшенням. Не треба думати про вагу як про мірило краси. Важливіше розуміти, що надмірна вага в першу чергу небезпечна для організму. І щоб зберегти здоров’я, про харчування треба замислюватися не тільки в період підготовки до відпустки, літа, а цілий рік. Якщо дбати про себе, харчуватися відповідно до своїх потреб, різноманітно, повноцінно, а крім того проявляти фізичну активність, то тіло буде стрункішим.

Висновки

При обмежувальних дієтах обов’язковою умовою виступає додаткове використання вітамінних комплексів. Але є один нюанс, про який потрібно пам’ятати. Біологічна доступність БАДів завжди нижче, ніж доступність вітамінів і мікроелементів, що надходять з харчових продуктів. Перед застосуванням огіркової дієти радимо проконсультуватися з лікарем не тільки для того, щоб оцінити потенційні ризики дієти саме для вас, але і для того, щоб розв’язати питання про застосування вітамінів і біологічно активних добавок. Якщо ви все-таки зважилися спробувати огіркову дієту, то робити це треба коротким курсом, не частіше ніж один раз на шість місяців. На час дієти краще знизити фізичне і психоемоційне навантаження.

Коли виникає необхідність нормалізувати вагу, деякі готові на будь-які заходи. Але, на жаль, мало хто замислюється, що, використовуючи екстремальні способи, ми часто худнемо ціною власного здоров’я. Кожен тип харчування, який ви застосовуєте з метою нормалізувати вагу, повинен не тільки допомогти в цьому завданні, але і не завдати шкоди вашому організму. Тому не забувайте попередньо проводити консультацію з фахівцем, здати ряд аналізів і отримати ті рекомендації, які будуть відповідати вашим запитам і соматичного стану. Таким чином шлях до стрункого тіла займе трохи більше часу, але зате правильні харчові звички залишаться назавжди, а значить, втрачені кілограми не повернуться.

Соцмережі