П’ять рад щодо регулювання рівня холестерину

Серцево-судинні захворювання (ССЗ) – основна причина смертності в усьому світі. У рік вони забирають близько 18 мільйонів життів. Є багато факторів ризику розвитку ССЗ, і одним з них є високий рівень холестерину. Згідно зі звітом, опублікованим в New England Journal of Medicine, рівень «поганого» холестерину (ліпопротеїну низької щільності – ЛПНЩ) виріс за останні 38 років, особливо в країнах Східної і Південно-Східної Азії. У 2017 році підвищений рівень ЛПНЩ став причиною 1/3 передчасних смертей від інфарктів та інсультів.

Негативний вплив підвищеного рівня ЛПНЩ можна скоротити за рахунок здорового харчування, фізичного навантаження і прийому таких добавок, як екстракт зеленого чаю, жирні кислоти омега-3, імбир і часник. Вересень оголошено місяцем підвищення обізнаності про холестерин, і тому зараз саме час дізнатися, як мінімізувати ризик розвитку ССЗ.

Про хороший і поганий холестерин

Холестерин необхідний організму. Він виконує безліч завдань в роботі клітин. Так, це один з основних структурних компонентів клітинних мембран. Крім того, холестерин потрібен для утворення вітаміну D і таких гормонів, як кортизол, естроген, тестостерон і прогестерон. Холестерин допомагає засвоювати жиророзчинні вітаміни A, D, E і K. Кров переносить по організму різні форми холестерину. На стан організму найбільше впливають дві з них: ліпопротеїни високої щільності (ЛПВЩ), або «хороший» холестерин, і ліпопротеїни низької щільності (ЛПНЩ), або «поганий» холестерин.

ЛПНЩ сприяє утворенню атеросклеротичних бляшок у кровоносних судинах. ЛПНЩ переносить холестерин по організму. Якщо він не потрібен для відновлення клітин, то ЛПНЩ відкладається на стінках артерій. Ці бляшки вкрай шкідливі для здоров’я. Вони можуть привести до інфаркту, захворювань периферичних артерій, аневризмі аорти і навіть інсульту. Навпаки, ЛПВЩ вважається «хорошим» холестерином, через те, що він переносить холестерин з тканин в печінку, володіє протизапальними властивостями і допомагає розчинити атеросклеротичні бляшки, що утворилися на стінках артерій.

Якщо під час планової диспансеризації лікар каже вам про високий рівень холестерину, швидше за все він має на увазі вміст ЛПНЩ понад 160 мг / дл. Рівень ЛПНЩ між 100 і 150 мг / дл вже підвищує ризик розвитку ССЗ на 30 – 40%, особливо у молоді. Рівень ЛПВЩ може бути високим або низьким, але саме перевищені значення ЛПНЩ можуть привести до хвороб серця. Тому вкрай важливо правильно харчуватися, займатися спортом, не курити тютюн. Крім того, можуть бути корисні наведені нижче чотири добавки.

Порада №1: головне – харчування

За даними Американської кардіологічної асоціації, кращий спосіб знизити рівень холестерину – обмежити споживання насичених і трансжирів. Наприклад, можна почати їсти менше:

  • червоного м’яса;
  • молочних продуктів, включаючи незбиране молоко і сир;
  • смаженого.

Здорове харчування передбачає вживання фруктів і овочів, цілісних зернових, курки, риби, горіхів і корисних рослинних масел, а також обмеження червоного і обробленого м’яса, солі, цукру і солодких напоїв.

Слідкуйте за споживанням жирів – пам’ятайте, насичені і трансжири підвищують рівень поганого холестерину. Фізична активність допомагає підвищити рівень ЛПВЩ. Нарешті, куріння тютюну і навіть вейпов значно скорочує рівень ЛПВЩ. Так що, якщо ви хочете зберегти високий рівень ЛПВЩ, уникайте будь-яких тютюнових продуктів.

Якщо ж ви вже ведете здоровий спосіб життя і шукаєте додаткові способи знизити рівень ЛПНЩ, то такі добавки можуть вам у цьому допомогти.

Порада №2: екстракт зеленого чаю

Зелений чай отримують з листя рослини Camellia sinensis. Його вживають у всьому світі. У деяких країнах його використовують в медичних цілях. Він містить антиоксиданти і 14 поліфенолів, здатні зменшити ризик розвитку ССЗ. Огляд 14 досліджень, присвячених вживання зеленого чаю і добавок з його екстрактом, показав зниження загального рівня холестерину і рівня холестерину в крові.

Один з механізмів, за рахунок яких зелений чай може знижувати рівень ЛПНЩ, – блокування засвоєння холестерину і зниження його рівня в печінці. Зелений чай містить катехіни – молекули-антиоксиданти, які також можуть перешкоджати синтезу холестерину. Однак при вживанні екстракту зеленого чаю не відзначається підвищення рівня ЛПВЩ – для цього можна спробувати інші добавки.

Порада №3: жирні кислоти омега-3

Поліненасичені жирні кислоти (ПНЖК) омега-3 і омега-6 необхідні для функціонування організму. Наприклад, вони входять до складу клітинних мембран мозку, очей та інших органів. Крім того, ПНЖК (наприклад, жирні кислоти омега-3) допомагають регулювати запалення, яке вносить свій внесок в зростання атеросклеротичних бляшок.

Епідеміологічне дослідження населення Гренландії показало, що жителі цього острова рідше страждають від ССЗ. Це може бути пов’язано зі споживанням великої кількості риби і риб’ячого жиру. У цій роботі вчені вимірювали концентрацію жирних кислот омега-3 і омега-6 в крові. Вони відзначили кореляцію між рівнями жирних кислот омега-3 і ЛПВЩ. Жирні кислоти омега-3 також можуть знижувати рівень ЛПНЩ і тим самим запобігати утворенню атеросклеротичних бляшок.

Управління з контролю якості харчових продуктів і медикаментів США (FDA) схвалило використання жирних кислот омега-3 для зниження високого рівня холестерину в крові. FDA рекомендує приймати чотири грами жирних кислот омега-3 в день. Зазвичай вживають капсулу в два грами двічі в день. FDA класифікує ці добавки як в цілому безпечні.

Порада №4: імбир

Імбир – одна з найбільш відомих спецій, здавна застосовуються в лікувальних цілях. Завдяки своїм антиоксидантним властивостям він може знижувати рівень холестерину. У дослідженні, опублікованому в Journal of Nutrition (Fuhrman et al.), Приймання мишами 250 мкг екстракту імбиру в день призвела до скорочення атеросклеротичних бляшок на 44%. При цьому дозуванні імбиру також знизився рівень ЛПНЩ. Це означає, що щоденне приймання добавок з імбиром може допомогти скоротити ризик розвитку ССЗ і знизити рівень ЛПНЩ.

Порада №5: часник

Часник – ще одна рослина, яке здавна застосовується як для приготування їжі, так і в медичних цілях (наприклад, в індійський і китайській традиційній медицині). Огляд 14 клінічних досліджень, проведений групою вчених (Sun et al.), Показав, що часник може допомогти знизити рівень ЛПНЩ. Відзначається, що часник може уповільнювати засвоєння холестерину в кишківнику і печінці, при цьому рівень «хорошого» холестерину (ЛПВЩ) не змінюється. Дорослим рекомендується вживати щодня чотири грами цілого часнику або 300 мг добавок з порошковим екстрактом сушеного часнику.

Висновки

Якщо ви готуєтеся до місяця підвищення обізнаності про холестерин, то в першу чергу рекомендую вам записатися на плановий огляд до лікаря. Для прийняття рішень необхідна інформація. Дізнайтеся результати аналізів, після чого вносите зміни в свій спосіб життя або обдумайте, які харчові добавки можуть допомогти вам нормалізувати рівень холестерину. Пам’ятайте, серцево-судинні захворювання і зростання рівня «поганого» холестерину можна запобігти. Спробуйте і візьміть за правило добре харчуватися, займатися спортом, уникати тютюну, мінімізувати споживання алкоголю і при необхідності приймати такі добавки, як зелений чай, омега-3, імбир і часник, щоб підтримувати нормальний рівень холестерину.

Соцмережі

Exit mobile version