Нейродерміт: симптоми і лікування

Нейродерміт (атопічна екзема або атопічний дерматит)особливо часто зустрічається у дітей. Але дорослі також борються з даним захворюванням шкіри.

Нейродерміт не небезпечний – але він може суттєво вплинути на якість життя людини.

Що таке нейродерміт?

Нейродерміт призводить до постійних або повторюваним запальних реакцій на шкірі. Типовими симптомами є лускаті, сухі і дуже сверблячі ділянки на шкірі.

Нейродерміт є одним з атопічних захворювань. Лікарі говорять про атопії, коли люди мають певні реакції гіперчутливості. Ці люди більш схильні до екземи, алергічної астми або кропивниці, ніж інші.

Інші назви нейродерміту:

 • атопічна екзема;
 • атопічний дерматит;
 • синдром атопічної екземи;
 • ендогенна екзема;
 • конституціональна екзема;
 • АТД.

Термін нейродерміт датується з 19 століття. У той час дослідники припускали, що до захворювання призводить запалення нерва.

Чи є нейродерміт заразним?

Деякі люди бояться заразитися нейродермітом. Цей страх необґрунтований: екзема не заразна і не передається іншим.

Як часто виникає нейродерміт?

Нейродерміт є одним з найбільш поширених захворювань шкіри. Особливо хворіють діти шкільних і дошкільних вікових груп. У розвинених країнах у близько 15 з 100 дітей дошкільного віку є, принаймні тимчасовий нейродерміт.

У більшості дітей і підлітків симптоми проходять через кілька років самі по собі, тому вони, як дорослі, позбавлені скарг. У зрілому віці атопічний дерматит зустрічається рідше: в Україні приблизно від 1 до 3 з 100 дорослих страждають нейродермітом. Більшість з них вже скаржилися на захворювання в дитинстві.

Все більше і більше людей страждають нейродермітом

Дослідження показують, що кількість випадків атопічного дерматиту значно зросла за останні десятиліття. Причини такого розвитку поки неясні. Можлива причина такого різкого зростання: гігієнічні умови.

Можливо також, що хвороби в цілому приділяється більше уваги і, отже, частіше діагностується.

Типові симптоми нейродерміту

Типовими симптомами нейродерміту є:

 • суха, червона, груба шкіра;
 • лупа на голові;
 • вузлики на шкірі;
 • сильне свербіння.

Ступінь вираженості симптомів нейродерміту (атопічної екземи) і те, які ділянки тіла будуть страждати, можуть значно відрізнятися. Крім того, зовнішній вигляд змінюється протягом життя.

Шкіра з нейродермітом більш суха ніж нормальна шкіра. Вона може зберігати менше вологи. Крім того, у неї відсутні певні жирові відкладення. Згодом вона стає все більш грубою, потрісканої і лущиться.

У більшості випадків екзема протікає сплесками: іноді симптоми сильніше, іноді слабкіше, а іноді регресують. Деякі хворі нейродермітом мають постійні скарги, у інших спорадичні (виявляється час від часу).

Розчісування підсилює ознаки

Болісний свербіж є для більшості особливо тривожним симптомам. Сверблячка може впливати на якість життя так само як хронічний біль.

Ті, хто піддається свербіння і сверблять, можуть посилити атопічний дерматит. Мікроби можуть легко проникати в подряпані ділянки шкіри і поширюватися там.

Різні симптоми протягом життя

Поява нейродерміту залежить, зокрема, від віку:

 • Немовлята: Нейродерміт часто зустрічається в дитинстві, у них діагностується так званий молочний струп. Назва походить від змін на шкірі нагадують підгорівше молоко. Молочний струп не має нічого спільного з непереносимістю лактози (часто званої алергією на молочні продукти). Симптоми нейродерміту у немовлят проявляються у вигляді жовтувато-білої кірки в поєднанні з запальними шкірними реакціями в носі, і можуть поширитися на великі ділянки шкіри. У більшості випадків у немовлят уражаються зовнішні сторони (розгинають боку) рук і ніг, шкіри голови і обличчя (особливо лоб і щоки). Часто на уражених ділянках шкіри колонізуються віруси і бактерії.
 • Діти і підлітки: З дитинства і до підліткового віку для нейродерміту характерні ураження в згинають ділянках тіла. Зміни на шкірі з’являються, перш за все, в згинаються складках суглобів, наприклад, в западинах колін і ліктів. Часто уражаються також руки, шия, голова і особа, але рідко. На відміну від немовлят, у дітей і підлітків з нейродермітом шкіра суха і більш схильна до лупи. З віком шкіра стає все більш грубої, сухої і потовщеною. Ця зміна називається ліхенізацієй .
 • Дорослі: Нейродерміт у дорослих проявляється в основному при великому запаленні на згинальних поверхнях кінцівок. Запальні ділянки також можна побачити на обличчі, шиї і руках. Особлива форма атопічного дерматиту частіше зустрічається у дорослих: так звана пруріго (почесуха). Типовими симптомами є вузлики, які з’являються по всьому тілу і дуже сверблять.

Причини виникнення

Точні причини нейродерміту (атопічної екземи) невідомі. Експерти вважають, що захворювання викликає спадкова сприйнятливість в поєднанні з різними іншими факторами.

Одне можна сказати напевно: Важливу роль грає спадкова схильність. Якщо у родичів є нейродерміт, це підвищує ризик його розвитку в колі сім’ї. Це особливо стосується матері і батька. Кілька прикладів:

 • Якщо у обох батьків нейродерміт, у дитини також розвивається атопічна екзема, сінна лихоманка або алергічна астма з ймовірністю від 60 до 80 відсотків.
 • У однояйцевих близнюків в 75 відсотках випадків уражаються обидві дитини.
 • У двояйцевих близнюків тільки в 23 відсотках випадків хворіють обоє дітей.

Порушення шкірного бар’єра

Шкіра – це орган почуття, який виконує кілька функцій. З одного боку, він захищає організм від зовнішніх впливів. З іншого боку, він регулює, крім іншого, температуру, потовиділення і кровообіг.

При атопічному дерматитові порушується природна бар’єрна функція шкіри. Постійне запалення полегшує проникнення патогенних мікроорганізмів і подразників. Це в свою чергу призводить до подальшого пошкодження і запалення.

Одним з факторів, відповідальних за порушення основного бар’єра при нейродерміті, є мутація гена, яка гальмує вироблення певного білка – філагрін.

Філагрін вносить істотний внесок в створення захисного бар’єра шкіри. Дефіцит філагрін змінює склад ліпідів шкіри. Шкіра стає сухою і більш сприйнятливою до захворювань.

Якщо додати інші фактори, такі як часте миття з милом, це може додатково підвищити сприйнятливість.

Зверхреакція імунної системи

При пошкодженні шкіри сторонні речовини (алергени) можуть проникнути особливо легко. Це підвищує ймовірність того, що імунна система стане більш чутливою до цих алергенів і буде сприяти розвитку алергічної форми нейродерміту.

Якщо імунна система класифікує алерген як небезпечний, то він утворює антитіла. Важливої захисною речовиною є імуноглобулін Е (IgE). При взаємодії з різними речовинами-носіями імунної системи, цитокінами, IgE бореться з алергенами і вступає в реакцію з запальної захисною реакцією шкіри.

Різні лейкоцити (особливо Т-лімфоцити) підтримують запальну реакцію.

За оцінками, від 3 до 4 з 10 хворих нейродерматити страждають від такої алергічної форми атопічного дерматиту. Їх імунна система реагує на такі алергени, як пилок, молоко, горіхи, яйця, риба. Антитіла, які формує імунна система проти цих речовин, можуть бути виявлені лікарем в крові.

Інші фактори що сприяють розвитку нейродерміту

Крім алергенів існують і інші чинники, що сприяють розвитку нейродерміту. До них відносяться, наприклад:

 • контакт з грубими тканинами, наприклад, з грубою вовною;
 • сигаретний дим;
 • інфекції;
 • деякі продукти харчування;
 • екстремальні кліматичні умови (наприклад, холод, спека).

Психологічний стрес також може посилити нейродерміт.

Діагностика

Масивний свербіж і типові, повторювані зміни шкіри вже дають дерматолога перші ознаки того, що це може бути нейродерміт (атопічна екзема, атопічний дерматит).

Постановці діагнозу можуть сприяти певні фізичні характеристики: люди з нейродермітом, наприклад, частіше мають темні кола під очима (з’являються після сну), більш глибокі лінії долонь (іхтіоз рук) або подвійну складку на нижньому столітті (так звана складка Денні-Моргана).

У розмові лікар задасть кілька запитань з історії хвороби, наприклад:

 • Коли почалися скарги?
 • Чи страждають ваші родичі екземою?
 • Чи є алергія на певні речовини?
 • Чи існують тригери, які посилюють симптоми (наприклад, стрес, харчування)?

Згодом лікар фізично огляне пацієнта і уважно вивчить всю шкіру.

Важливо, щоб він виключив інші захворювання, пов’язані зі схожими симптомами. До них відносяться, наприклад, псоріаз або контактний дерматит.

При необхідності лікар візьме зразок тканини для дослідження (біопсія).

Подальші дослідження: алергопроби і ін. методи

У багатьох хворих на нейродерміт імунна система реагує на певні речовини захисною реакцією. Для виявлення такої алергічної форми нейродерміту лікар може додатково призначити проведення різних обстежень:

 • Алергологічні проби (шкірні тести на алергію): Різні шкірні проби також можуть виявити, наскільки людина чутливий до певних стороннім речовинам. Це можуть бути, наприклад, пилок, пилові кліщі, їжа або шерсть тварин.
 • Лабораторні дослідження: Аналіз крові дозволяє лікарю визначити, чи містить кров антитіла (імуноглобуліни), які викликають запальну реакцію шкіри. Наприклад, концентрація імуноглобуліну Е у людей з нейродерматити може бути підвищена.
 • Провокаційний тест: Якщо дослідження показали, що імунна система насправді гіперчутлива, це нічого не говорить про те, чи дійсно це впливає на нейродерміт і в якій мірі. Провокаційний тест може дати певну інформацію: наприклад, пацієнт вживає певну алергічну їжу. Потім лікар спостерігає, чи реагує на це шкіра.
 • Елімінаційна дієта: Пацієнт свідомо утримується від вживання деяких продуктів харчування протягом деякого часу. Якщо симптоми поліпшуються, це вказує на те, що виникнення нападів нейродерміту сприяє харчова нестерпність.

Лікування нейродерміту

Нейродерміт часто вимагає тривалого лікування. Точний характер терапії завжди залежить від конкретного випадку.

Основна терапія: догляд за тілом.

Шкіра особливо чутлива до нейродермітів. Метою базової терапії є забезпечення шкіри достатньою кількістю вологи.

Особливо важливий ретельний і регулярний догляд за шкірою за допомогою зволожувальних засобів.

Поради по базової терапії:

 1. Для сухої шкіри використовуйте зволожувальні мазі, наприклад, з сечовиною.
 2. Якщо шкіра менш суха, можна вдатися до водомасляних емульсій.
 3. Для очищення шкіри рекомендується використовувати для душа гелі з маслами.
 4. Не використовуйте мило або дезінфекційні засоби.
 5. Уникайте занадто частого контакту з водою.

Місцева терапія: Зовнішнє лікування під час гострого рецидиву

У разі легкого або помірного нейродерміту, щоб поліпшити симптоми, як правило, на додаток до базової терапії досить зовнішнього лікування.

У цьому важливу роль відіграють дві групи активних речовин:

 1. Глюкокортикостероїди (препарати, що містять кортизон), які пригнічують надлишковий імунну відповідь організму;
 2. Інгібітори кальциневрину, які впливають на лейкоцити, які беруть участь в запаленні.

Глюкокортикостероїди (кортикостероїди)

Для короткострокового ефекту мазь з кортизоном є дуже ефективним засобом. Кортизон стримує запалення і знімає свербіж. У разі нейродерміту на обличчі і чутливих ділянках шкіри, таких як шия, слід застосовувати тільки слабку кортізоновая мазь – і тільки протягом невеликого часу (5-10 днів).

Кортизон мазі не підходять для тривалого лікування нейродерміту. Важливо не використовувати препарати занадто довго і не використовувати його у великих дозах.

Кортизон призводить до того, що шкіра стає тоншою і чутливіші (так звана атрофія). Проте, дослідження показали, що немає доказів того, що цей ефект є постійним, якщо тільки кортизон приймався занадто довго, занадто часто або в занадто високих дозах.

Інші побічні ефекти, викликані тривалим лікуванням кортизоном:

 • телеангіектазії (дрібні розширені вени на шкірі);
 • шкірні інфекції;
 • періоральний дерматит, запалення шкіри обличчя;
 • розацеа;
 • розтяжки на шкірі;
 • контактна алергія.

Також може статися, що кортизон не працюватиме так добре після тривалого періоду використання.

Інгібітори кальциневрину

Якщо препарати кортизону не допомогли достатньою мірою або про них не може бути й мови, лікар може прописати інгібітори кальциневрину, такі як Пімекролімус або Такролімус.

Активні речовини цих препаратів впливають на імунну реакцію організму. Вони запобігають вивільненню певних речовин-посередників (цитокінів) в шкіру, внаслідок цього запальна реакція проходить швидше.

Інгібітори кальциневрину доступні у вигляді мазей або кремів.

На відміну від кортизону, активні компоненти пімекролімус або такролімусу підходять для тривалого лікування нейродерміту. Їх також можна наносити на чутливі ділянки шкіри: обличчя, шиї або статевих органів.

Якщо лікар прописав мазі або креми з інгібіторами кальциневрину, найкраще застосовувати їх відразу, як тільки ви помітите перші симптоми атопічної екземи. Це відноситься і до тих випадків, коли ви помітили ознаки рецидиву.

Таким чином, ви можете перехоплювати рецидиви захворювань або сприяти ослабленню рецидивів.

Можливі побічні ефекти інгібіторів кальциневрину:

 • свербіж;
 • печіння / відчуття жару на шкірі;
 • еритема.

Ці побічні ефекти зазвичай проходять протягом перших кількох днів після початку лікування.

Інгібітори кальциневрину дітям у віці до двох років призначають в окремих випадках.

Системна терапія: пероральні препарати

Іноді мазей або кремів недостатньо, щоб достатньою мірою полегшити симптоми нейродерміту. У цьому випадки лікар розгляне питання про внутрішній (системному) лікуванні. Це означає, що пацієнт буде приймати ліки, які впливають на весь організм.

Зазвичай використовуються препарати для внутрішньої терапії:

 • Препарати кортизону (глюкокортикоїди): вони в основному використовуються в разі гострого епізоду тимчасової шокової терапії.
 • Циклоспорин А: Препарат пригнічує надлишковий імунну відповідь і підходить для тривалого лікування атопічного дерматиту.
 • Антигістамінні препарати (протиалергічні засоби): У разі сильного свербіння доктор може порекомендувати антигістамінні препарати на додаток до інших ліків.
 • Антимікробні агенти: В деяких випадках може знадобитися лікування внутрішнього антимікробної нейродерміту, а саме, коли грибки або бактерії колонізують вже пошкоджену шкіру. Який препарат вибере лікар, залежить від того, які мікроорганізми в ньому беруть участь: протигрибкові препарати проти грибків, антибіотики проти бактерій.

Чи можна запобігти появі нейродерміту?

Ви навряд чи зможете запобігти нейродерміт.

Фахівці рекомендують грудне вигодовування дитини протягом перших чотирьох-шести місяців життя без додавання сторонніх білків (наприклад, коров’ячого молока). Це може знизити частоту і тяжкість нейродерміту у дітей молодшого віку. Продукти харчування, що містять пробіотичні бактерії, можуть надавати захисну дію. Однак це ще не доведено.

Прогноз

Нейродерміт у кожного постраждалого протікає по-різному. Окремі рецидиви можуть бути різні за тривалістю і тяжкості. У багатьох немовлят і дітей нейродерміт з часом проходить сама по собі, особливо якщо вони були молодше одного року на початку захворювання.

Навіть якщо симптоми лише злегка виражені: Нейродерміт може значно погіршити якість життя і бути пов’язаний з високою емоційним навантаженням.

Деякі люди – помилково – бояться заразитися і відштовхують від себе страждають нейродермітом. Це психологічна напруга може привести до інших скарг, таким як депресія.

За допомогою ранньої та інтенсивної терапії можна позитивно впливати на перебіг нейродерміту. Повністю вилікувати атопічну екзему поки не представляється можливим.

Проте сьогодні багато пацієнтів можуть вести нормальний спосіб життя завдяки сучасним методам терапії.

Соцмережі