Невидимі та небезпечні: частинки РМ2.5

Дрібнодисперсний пил – частинки, які оточують нас всюди. Цей забруднювач повітря не тільки завдає загальної шкоди здоров’ю, а й доведено скорочує тривалість життя. Що таке РМ 2.5, про які сьогодні говорять не тільки екологи, а й лікарі?

Що це за дрібнодисперсні частинки?

У складі цього пилу – тверді мікрочастинки та дрібні краплі рідин. Розмір їх варіюється від 10 нм до 2,5 мкм. Те, що дрібніше – газові молекули. Але нам цікаві тверді з розміром у 2,5 мкм: у них є підвищена здатність долати наші біологічні бар’єри та проникати крізь мембрани організму.

Подібний мікроскопічний пил завжди присутній в повітрі у вигляді суспензії. Він присутній скрізь, навіть у найбільш екологічно чистих місцях. Але в міських поселеннях РМ 2.5 представляють набагато більшу небезпеку: їх кількість значно вище і їх склад представлений широким спектром хімічних сполук.

Серед твердих частинок РМ2.5 є :

Первинні, що знаходяться в атмосфері в незмінному вигляді. Це суспензія часток сажі, металів (переважно окислених), мінеральних солей, а також асфальту, часточки від автомобільних шин і багато іншого. Частина алергенів і мікроорганізмів також входить в цей список.

 • Вторинні, ті, що виникають після хімічних процесів в атмосфері, наприклад, при з’єднанні окису азоту і сірки з водою виходить кислота, а з неї – РМ 2.5 нітратів і сульфатів.

Зрозуміло, що більшість РМ 2.5 створюються людиною, і найголовніше джерело – транспортні засоби та все, що їх обслуговує, від видобутку палива до виробництва матеріалів. Виробничі підприємства в цілому теж приносять чимало дрібнодисперсних частинок, особливо цементні, керамічні, цегельні заводи, плавильні цехи.

До природних джерел РМ2.5 відносять ерозійні зміни ґрунту, лісові пожежі із задимленням, випаровування від органіки.

Важливо!

Побачити ці частинки без спеціальних приладів неможливо. Крім того, має значення діапазон чутливості приладу – не всі прилади відповідають європейським нормам.

Скільки РМ 2.5 нас оточує?

Це основна характеристика якості повітря і його небезпеки. Встановлені міжнародні норми в середньорічному рівні не більше 10 мкг / м3, а в добу – не більше 25 мкг / м3.

Оцінювати концентрацію РМ 2.5 навколо – завдання служб екомоніторингу. Вони є в розвинених країнах, але в Україні вони є в досить незначній кількості .

Факт!

В середньому городяни на добу вдихають близько 200 млрд частинок. Приблизно 50% осідають в легенях. І якщо з однієї такої добовим навантаженням організм впорається, то з постійною – навряд чи, тому потрібно створювати безпечний простір в будинку.

Чим небезпечні частинки РМ 2.5?

Ми в основному побоюємося газів і вихлопів, але тверді частинки несуть такий же ризик, причому не епізодичний, а постійний. За даними звіту ВООЗ, в мегаполісах населення відчуває постійний вплив РМ 2.5. І ось кілька фактів:

 • За 20 років, починаючи з 1990 року (початок спостережень), понад сім мільйонів людей померли через вплив дрібнодисперсного пилу.
 • РМ 2.5 скорочують тривалість життя на 8,6 місяця.
 • 3% летальних випадків через патології серця і судин і 5% – через рак легені пов’язані з впливом РМ 2.5.

Ця вдихувана фракція дрібнодисперсного пилу погано осідає на землю, особливо в містах. Вона проникає крізь слизову носа, органів дихання, бронхів, потрапляє в альвеоли легенів і навіть в кров і безпосередньо в клітину. Частинки погано виводяться з організму і накопичуються, викликаючи проблеми.

Як реагує організм на частки РМ 2.5?

Існує кілька пояснень реакції тіла на дрібнодисперсний пил. При проникненні РМ 2.5 в тіло виникають два типи відповідей: швидкий і повільний.

При швидкій відповіді через подразнення рецепторів вже через дві години змінюється ритм серцебиття та інтенсивність дихальних рухів.

При повільному через добу з’являється запальна реакція з виділенням цитокінів, що в підсумку підвищує ризик розвитку ішемічної хвороби серця, виникнення інфаркту, тромбів і так далі.

За даними досліджень, у РМ2.5 є кілька механізмів впливу.

Вони:

 • Збуджують легеневі рецептори, що призводить до почастішання дихання та аритмії серця.
 • Руйнують клітини легеневого епітелію.
 • Викликають запальну відповідь.
 • Підвищують згортання крові.
 • Викликають зміни в стінках судин з потовщенням їх.
 • Дестабілізують атеросклеротичні бляшки.

Ймовірно, з постійним впливом дрібнодисперсних частинок також пов’язаний синдром хронічної втоми.

Факт!

За даними наукових робіт, після викиду в повітря РМ 2.5 кількість скарг на напад аритмії підвищується в 1,5 раза.

Крім того, імунна реакція на проникнення в організм РМ 2.5 схожа з відповіддю на впровадження хвороботворних організмів.

Наслідки

Отже, що відбувається, якщо ми знаходимося в місті з високою концентрацією дрібнодисперсного пилу (тобто, практично в будь-якому мегаполісі або промислово розвиненій місцевості)?

 • Якщо не використовувати респіратор і прилади для очищення повітря в приміщенні, спочатку починається звуження просвіту бронхів, дихання стає часте і неглибоке. Серце реагує на це тахікардією та / або аритмією.
 • Через добу може початися запальна відповідь з ростом вироблення цитокінів, відриву атеросклеротичних бляшок, утворення тромбів, зміни судинних стінок.
 • В результаті різко зростає ймовірність серцево-судинної патології – ішемічної хвороби серця, інфарктів, інсультів, тромбоемболії.

І хоча мало хто ризикне проводити поза приміщенням цілу добу в період підвищеної концентрації смогу або викидів, але РМ 2.5 накопичуються в тканинах. А значить, ця повільна відповідь виникає не за 24 години, а протягом місяців, якщо пощастить з екологією – років. Ознаки проявляються не так явно: задишка раніше, ніж завжди, часом тупий біль в грудях, серце частіше б’ється. І це основна проблема: хронічний вплив РМ2.5 часто списують на «вік» і загальне здоров’я, хоча вся справа – в поступовому «отруєнні» організму непомітними оку частинками.

Хто допоможе зберегти здоров’я в боротьбі з дрібнодисперсними частками?

Якщо на вулиці з подібною небезпекою впоратися практично неможливо, то в приміщеннях дрібнодисперсні частинки уловлюють НЕРА-фільтри. Це єдина можливість убезпечити повітря, яким ми дихаємо на роботі та вдома.

НЕРА-фільтрами обладнані деякі пилососи, однак збирання недостатньо. Для того, щоб повітря стало безпечним, потрібні прилади, постійно вловлюють РМ 2.5 і контролюють їх кількість. Причому особливо важливо, щоб встановлений в них датчик небезпеки відповідав європейським нормам, а повітря очищався в кілька етапів.

Факт!

Очисник повітря Electrolux Yin & Yang призначений для високоякісної очистки повітря в приміщеннях до 75 кв. метрів. П’ятирівнева європейська шкала ступеня забруднення повітря укупі зі надчутливий оптичним датчиком, що визначає зміст РМ2.5, і триступенева система фільтрації 360 Round Clean дозволяють контролювати забруднення і ефективно від них позбавлятися.

 • Перший Pre-filter вловлює великі фрагменти забруднень: грудочки пилу, шерсть тварин, волокна і інші забруднювачі.
 • За ним в роботу включається фільтр тонкого очищення Round HEPA, борець з дрібнодисперсними частками PM2.5. Крім того, він очищає повітря від дрібних волокон і ворсинок, частинок ґрунту, пилку і спор цвілі та грибків.
 • Третій фільтр Active Carbon – вугільний. Як ми знаємо, вугілля прекрасний абсорбент, на цьому етапі з повітря віддаляються всі неприємні запахи.

А щоб наповнити його свіжістю і приємними ароматами, а також продезінфікувати від бактерій і вірусів, Electrolux Yin & Yang обладнаний ультрафіолетовою лампою UV-Safe з бактерицидною довжиною хвилі 254 Нм, іонізатором і опцією додавання арома капсули з цілющими ароматами ефірних масел.

Тихий, потужний і красивий, очисник повітря Yin & Yang – не просто приємне доповнення для поліпшення домашнього клімату. З його допомогою можна контролювати якість повітря в будинку з будь-якої точки земної кулі: мобільний функціонал управління дозволяє не турбуватися про рідних, де б ви не знаходилися. А в автоматичному режимі очисник повітря сам підлаштовує інтенсивність ступеня очищення під рівень забруднення повітря на підставі зворотного зв’язку від датчика РМ2.5.

Особливо важливо приділяти увагу чистому повітрю зараз, коли ми більше часу проводимо дама на самоізоляції і постійно знаходимося під атакою вірусів, бактерій і дрібнодисперсних частинок РМ2.5. Electrolux Yin & Yang дарує можливість вдихнути на повні груди всередині приміщення і не думати, що потрапляє всередину вашого організму. Створення чистої зони в будинку, в якому ви живете, дає перепочинок від впливу вірусів і PM2.5 і допомагає організму самостійно справлятися з забруднювачами.

У сучасному світі очищувачі повітря стають частиною щоденної турботи про здоров’я. Дихати чистим і безпечним повітрям – неоціненно, адже це основа здоров’я нас і наших близьких. Чисте повітря, так само як і безпечна їжа і чиста вода – це неодмінна частина здорового способу життя.

Соцмережі

Exit mobile version