Використання хіміотерапії для лікування раку

Хіміотерапія — це спеціальне медикаментозне лікування. Його мета — знищення або уповільнення зростання ракових клітин. Хіміотерапевтичні препарати називаються цитотоксами, тому що вважаються токсичними як для ракових, так і для здорових клітин. Використання цього методу все частіше зустрічається у боротьбі з раком, а онкологи намагаються мінімізувати шкідливий вплив терапії на організм.

Як працює метод хіміотерапії

Усі клітини в організмі ростуть шляхом розподілу. Хіміотерапія раку пошкоджує ракові клітини, що атипово ростуть. Більшість хіміотерапевтичних препаратів потрапляють у кровотік і поширюються по всьому тілу, впливаючи на ракові клітини, що швидко діляться, в органах і тканинах.

Хіміотерапія при деяких видах раку використовується як єдиний метод лікування. Але її також можуть призначити у комплексі з хірургічним втручанням чи променевою терапією для більшої ефективності.

Хіміотерапія може застосовуватися з різних причин:

Для досягнення ремісії або повного знищення раку

При багатьох типах раку хіміотерапія призводить до зменшення або зникнення симптомів раку (часто це називається ремісією або повним виліковуванням).

Щоб інші методи спрацювали краще

Хіміотерапія призначається пацієнтам до або після інших видів лікування. При використанні раніше (неоад’ювантна терапія) мета полягає в тому, щоб зменшити пухлину та її поширення, щоб інше лікування було більш результативним. Якщо хіміотерапія призначається після (ад’ювантна терапія), її мета в тому, щоб позбутися будь-яких ракових клітин, що залишилися в організмі.

Як паліативна терапія

Зменшуючи пухлину, що викликає біль та інші неприємні симптоми, хіміотерапія може покращити якість життя пацієнта. Навіть якщо хіміотерапія не може забезпечити ремісію, її можна використовувати для контролю зростання раку та зупинення його поширення на певний проміжок часу.

Щоб запобігти рецидиву

Хіміотерапія може тривати кілька місяців після ремісії. Це називається підтримувальною хіміотерапією і її можуть призначати разом з іншими лікарськими препаратами. Вона спрямована на запобігання або відстрочення повернення раку.

Деякі хіміотерапевтичні препарати отримують з природних джерел, таких як рослини, в той час, як інші виробляються в лабораторії. Лікування з використанням хіміотерапії призначається онкологом, що лікує, після консультації та обстежень з урахуванням таких факторів:

 • вік, маса тіла та загальний стан здоров’я пацієнта;
 • вид раку, а також розмір, локалізація та рівень поширення пухлини, стадія раку;
 • використання раніше інших методів лікування;
 • перенесені раніше серйозні захворювання або наявність хронічних хвороб.

Як проводиться хіміотерапія

Системна хіміотерапія, яка поширюється по всьому організму, може бути застосована:

 • у вигляді ін’єкції чи уколу;
 • внутрішньовенно або внутрішньом’язово;
 • перорально, у вигляді спеціальних таблеток чи рідини.

Деякі види раку погано реагують на системну хіміотерапію. У таких випадках може бути потрібна хіміотерапія, доставлена ​​в певну область:

 • внутрішньоартеріальна хіміотерапія, яка проникає в одну артерію, що забезпечує пухлину кров’ю;
 • внутрішньопорожнинна — вводиться безпосередньо в уражену область тіла, наприклад, сечовий міхур або живіт;
 • інтратекальна хіміотерапія, що проводиться в ділянку між головним та спинним мозком.

Найбільш поширений спосіб введення хіміотерапевтичних препаратів — внутрішньовенний. Хіміотерапія може вводитися через:

 • вену та голку;
 • катетер, тонка гнучка трубка, прикріплена до вени (частіше у грудній клітці);
 • порт, невеликий пристрій, вставлений під шкіру.

Порти є найбільш корисними, якщо вам потрібно пройти кілька курсів хіміотерапії. Вони позбавляють необхідності постійно встромляти голку в руку, що позбавляє неприємних больових відчуттів і подразнень.

Як ми згадували раніше, крім знищення ракових клітин, хіміотерапія може впливати й на деякі здорові клітини в організмі. Це може спричинити низку побічних ефектів:

 • підвищене почуття втоми;
 • випадіння волосся;
 • підвищений ризик зараження інфекціями;
 • виразки у роті;
 • суха, запалена або свербляча шкіра;
 • діарея чи запор.

Багато з цих побічних ефектів можна вилікувати або запобігти. Більшість із них проходять одразу після припинення лікування.

Відділення хіміотерапії клініки Інновація надає послуги пацієнтам з різними видами онкопатології: від раку молочної залози, шлунка, саркоми до хронічного лімфолейкозу і ще десятків інших типів.

Приготування хіміо-розчину в онкоцентрі Інновація здійснюється за умов спеціальної хіміотерапевтичної лабораторії, оснащеної сучасним обладнанням, необхідним для точної та безпечної роботи. А онкологи з багаторічним досвідом підтримують пацієнтів на кожному етапі лікування та післятерапевтичної адаптації.

Онкологічна клініка Інновація — команда фахівців, націлених на результат та здатних розробити найефективніший план боротьби з раком.

Соцмережі