Скарлатина: інформація для батьків, симптоми, діагностика, лікування, прогноз

Скарлатина – це гостре інфекційне захворювання, спричинене гемолітичним стрептококом. Характерна лихоманка, дрібно точковий висип (екзантема) з подальшим відлущуванням шкіри, інтоксикація, лімфаденіт (збільшення лімфовузлів), тонзиліт (запалення піднебінних мигдаликів). Мова набуває малинового кольору.

Вражає переважно дітей, але іноді трапляється і у дорослих. У перехворілих формується стійкий довічний імунітет. Рідко відбувається повторне зараження.

Патогенез

Стрептокок проникає через слизові оболонки верхніх дихальних шляхів, вкрай рідко через слизові статевих органів. Крім того, патогенні мікроорганізми здатні потрапити всередину організму через рани на шкірі (екстрабуккальна форма). На місці застосування мікроорганізмів утворюється вогнище запально-некротичного характеру. Там відбувається розмноження бактерій. Розмножуючись, мікроорганізми виділяють у кровотік токсини, що сприяють отруєнню організму. Ерітрогенний токсин, що продукується стрептококами, надає на кровоносні судини несприятливий вплив. Він змушує дрібні судини шкірних покривів та органів розширюватися. Зовні це проявляється характерними червоними плямами – висипом. Температура тіла підвищується, щоб спалити чужорідні бактерії.

Імунна система починає виробляти антитоксичні антитіла, тому симптоми поступово вщухають, висипання пропадає. Одночасно з’являється помірна периваскулярна інфільтрація (накопичення клітинних елементів навколо судин), набряк дерми. В результаті просочування епідермісу ексудатом (рідкістю, що виділяється з дрібних судин при запаленні) починається зроговіння клітин епідермісу, що призводить до лущення шкірного покриву (це особливо помітно на ступнях і долонях).

Елементи клітинної стінки стрептококів та їх позаклітинні продукти зумовлюють порушення гемостазу, що загрожує розвитком міокардиту, артеріїту, ендокардиту, гломерулонефриту. Бактеріємія (присутність бактерій у крові) загрожує потраплянням патогенів у системи та органи, з подальшим формуванням там гнійно-некротичних вогнищ. Це спричинить гнійний лімфаденіт, ураження тканини скроневої кістки та мозкових оболонок, отит.

Як передається скарлатина?

Джерело інфекції – людина, яка страждає на скарлатину, ангіну, інші форми стрептококової інфекції. Шлях передачі – переважно повітряно-краплинний (аерозольний), через кашель, розмову на близькій дистанції, чхання, поцілунки. Також передається контактно-побутовим шляхом – через посуд, з якого їсть хворий, столові прилади. Вхідними воротами для інфекції є порізи, рани на шкірних покривах, слизові статевих органів. Сприйнятливість висока, що не перенесли скарлатину в дитинстві, ризикують заразитися у старшому віці.

Класифікація. Періоди хвороби

Скарлатина буває типовою та атиповою. Типовою властиві характерні симптоми. Розрізняють 3 ступені важкості:

 • Легка. Симптоми проходять через 5 діб. Відзначається мала кількість висипань, дискомфорт у горлі, температура 38-38,5 ° C, сильне почервоніння мигдаликів, язичка, м’якого піднебіння, задньої стінки рото глотки. Почервоніння обривається там, де відбувається перехід від м’якого піднебіння до твердого. Легка форма розвивається у 90% випадків.
 • Середньо важка. Спостерігається лихоманка (38,5-39,5 ° C), можливе марення ночами, блювання, сильне почервоніння зіва, рясна висипка, зрідка в лакунах мигдаликів зосереджується наліт.
 • Тяжка (токсична, септична, токсико-септична). Рідко розвивається. При токсичному перебігу температура досягає 41 ° C, відбувається затемнення свідомості, судоми, багаторазове блювання, пронос, збліднення висипу. При скарлатині септичного характеру розвиваються некротичні процеси, лімфатичні вузли великі та болючі, що загрожує розвитком періаденіту, аденофлегмони. Поширення інфекції призводить до гнійних ускладнень – отитів, гаймориту. Нерідко септична форма веде до міокардиту (запалення м’яза серця). Токсико-септична форма поєднує симптоматику токсичної та септичної різновидів. Характерно стрімкий розвиток серцево-судинної недостатності.

Атипова своєю чергою класифікується такі форми:

Стерта. Невиражена симптоматика або її повна відсутність, переважно без висипу. Часто зустрічається у дорослих.

Рудиментарна скарлатина. Симптоми нетривалі, іноді тримаються лише 1 день. Захворювання переноситься на ногах, самопочуття не погіршується.

Екстрабукальна (екстрафарингіальна). Зустрічається дуже рідко (1%). Воротами для інфекції служить не зів, а порізи чи рани на шкірі. Розрізняють такі варіанти екстрабукального різновиду, враховуючи причину виникнення:

 • опікова;
 • ранова (травматична);
 • післяпологова;
 • післяопераційна.

Гіпертоксична (блискавична). Такий стан трапляється досить рідко серед дітей. Інтоксикація стрімко наростає, хворого сильно лихоманить, він перебуває в маренні. Дитина впадає в кому і може померти за кілька годин. Основні симптоми (висипання, ангіна) залишаються непоміченими, оскільки на перший план виходить сильне посиніння шкірних покривів. Найчастіше таке явище заважає правильній постановці діагнозу.

Геморагічна скарлатина. Симптоми сильного інтоксикаційного синдрому супроводжуються великими крововиливами в слизові та дерму (геморагічний висип). Це обіцяє смертельний результат.

Враховуючи характер ускладнень, скарлатина буває:

 • алергічною (нефрит, міокардит, реактивний лімфаденіт);
 • гнійний (синовіт, отит);
 • з септикопіємією (вид сепсису з формуванням абсцесів в органах та тканинах);
 • мікст-інфекцією (присутність одного збудника інфекції).

Скарлатина проходить 4 періоди: інкубаційний період, початок, розпал, одужання.

Інкубаційний період становить щонайменше 1 день, максимум – 12, у середньому – 2-5. Переносник інфекції стає заразним для оточення.

Початок характеризується появою першої симптоматики. Властиво різке підвищення температури від 38°С до 40°С, утруднення ковтання, нудота, біль голови, почастішання пульсу. Перші 12 годин висипання на шкірі відсутня. Початковий етап триває 24 години.

Розпал захворювання найважчий, триває 5 діб. На цій стадії симптоми скарлатини досить виражені – ангіна, дрібно точковий висип (якщо натиснути на неї долонею вона тимчасово пропаде, потім проявиться), інтоксикація. Перші 3 дні мова обкладена сіро-білим або жовтуватим щільним нальотом. Потім він пропадає, замість нього язик набуває малинового кольору, смакові сосочки гіпертрофуються. Лімфовузли збільшені, болючі, щільні.

Одужання. Симптоми згасають, лихоманка проходить через 1-3 доби, Якщо скарлатина протікає легко, висипка зникає на 5 добу, шкіра лущиться. Найбільше це помітно на ступнях, долонях, шиї, вушних раковинах. Лушпиння проходить через 3 тижні від початку скарлатини.

Скарлатина по МКБ-10

Згідно з міжнародною класифікацією хвороб 10-го перегляду скарлатина знаходиться під рубрикою А38.

Причини та фактори ризику

Скарлатину можна підхопити від хворих на скарлатину, ангіну, інші стрептококові інфекції, а також від рековалесцентів (які одужують). Крім того, небезпеку становлять здорові (безсимптомні) носії збудника хвороби – гемолітичного стрептокока. Здорове носійство реєструється у 20% населення планети. Вони здатні розповсюджувати бактерії тривалий час, місяцями, а то й роками. Інфекції передаються не лише безпосередньо від людини, а й через загальний посуд чи іграшки із залишками збудника скарлатини.

Примітна сезонність, пік інфекції посідає пізню осінь, зиму, ранню весну. Стрептокок комфортно почувається у вологому кліматі і на холоді.

Чинниками ризику виступають:

 • дитячий вік;
 • перебування у колективі;
 • погана санітарія;
 • слабкий імунітет;
 • атопічний дерматит;
 • ексудативний діатез;
 • гіповітаміноз;
 • хронічний тонзиліт;
 • СНІД, імунні порушення;
 • регулярний прийом глюкокортикостероїдів;
 • контакти з носіями стрептококової інфекції.

Після перенесеної інфекції формується імунна відповідь до серотипу збудника, який викликав захворювання. Інфікування іншими новими типами стрептокока призводить до повторної хвороби.

Скарлатина у дітей

Зазвичай інкубаційний період становить від 2 до 5 діб з моменту попадання збудника в організм. У дітей інкубаційний період у середньому триває від 2 до 3 днів. Якщо батько перехворів у дитинстві на скарлатину, контакт з дитиною, що хворіє, не загрожує їй зараженням. У дорослих, які не перехворіли на скарлатину, вона розвивається на тлі ослабленого організму. Найчастіше захворювання діагностується у дітей віком від 3 до 9 років. Однорічні діти практично не хворіють на скарлатину, оскільки отримують імунітет матері, але з віком отримані материнські антитіла розпадаються і дитина набуває свого власного імунітету, що поки ще не зміцнів.

У більшості дітей симптоми розвиваються за 24 години. Початок гострий. Відзначається висока температура (до 38-39 ° С), тахікардія (прискорене серцебиття). Болить в горлі, з’являються болі в животі, інтоксикація (нудота, блювання, озноб, втрата апетиту, головний біль). Властиво збуджений стан (рідко млявість). Чим важчий перебіг хвороби, тим довше тримається лихоманка. Майже одночасно спостерігається ангіна – мигдалики вкриті сірою плівкою, м’яке піднебіння з чіткими межами почервоніння. Щільні регіонарні лімфовузли збільшені та болючі.

Через 24 години (іноді пізніше) виникає дрібна червона висипка на шкірі. Спочатку вона покриває обличчя, шию, потім усю верхню половину тулуба. Висипання червоно-темного кольору утворюється в шкірних складках, на згинах рук, рук, нижньому відділі передньої черевної стінки. Пізніше висипання покривають тіло повністю, крім області носогубного трикутника за рахунок чого він виглядає блідим. Чим складніше протікає захворювання, тим інтенсивнішими стають висипання.

Спочатку мова обкладений білим щільним нальотом, який після часу зникає самостійно. Пізніше мова стає малинового кольору, причому смакові сосочки на ньому сильно виражені.

До кінця 3-7 діб висипання зникає. Через тиждень або два після сходження висипу починається лущення шкірних покривів.

При підозрі захворювання потрібно звертатися до педіатра або дитячого інфекціоніста. Діагностувати скарлатину нескладно, враховуючи зовні виражену клінічну картину та епідемічну обстановку. У дітей беруть загальний аналіз крові та сечі.

Лікування проводиться найчастіше вдома. Стаціонару вимагають лише тяжкі випадки. Також госпіталізують пацієнтів, у сім’ї у яких є діти, які не досягли 10-річного віку і жодного разу не хворіли на скарлатину. Госпіталізації підлягають інфіковані діти, члени сім’ї яких працюють у дитячих закладах.

Під час лікування необхідно суворо дотримуватися постільного режиму цілий тиждень. Скарлатину у дітей лікують антибіотиками групи пеніцилінів (Феноксиметилпеніцилін). У разі алергічної реакції замість антибіотиків пеніцилінового ряду виписують цефалоспорини (цефалоксин) лінкозаміди (лінкоміцин) або макроліди (еритроміцин). Дозування призначає лікар виходячи із віку та самопочуття пацієнта. Полоскання проводять Фурацилін, Гексоралом, або відваром ромашки, календули. При жарі дають жарознижувальні – Нурофен. Додатково призначають протиалергічні (антигістамінні) препарати. Щоб пом’якшити роздратоване горло, дають тепле жирне молоко з содою або боржомі. Зазвичай висипання нічим не обробляють, але зрідка вони сверблять, така проблема вирішується протиранням з відваром шавлії, череди, ромашки.

Деякі мами цікавляться чи можна вилікувати скарлатину без антибіотиків? Антибактеріальні препарати можуть не знадобитися при неускладненому варіанті захворювання. Це вирішує лікар.

Якщо у дитини скарлатина, лікування, призначене зарано, призведе до повторного зараження. Не потрібно відразу загодовувати дитину тоннами антибіотиків, інакше бактерію вдасться перемогти швидко, а імунітет не встигне виробити до неї специфічні антитіла, через що зараження відбудеться повторно, оскільки імунна система не встигне розпізнати збудника.

Коли скарлатина тільки починається бажано не купати дитину. При потребі викупати дозволяється, тільки не під душем і лише теплою водою. Поливати водою із ковша. Забороняється терти тіло губкою. Слід користуватися дитячим милом без барвників.

Обов’язково дотримуватись дієти № 13 під час гострого стану. Рекомендується обмежувати споживання солі. Їжа має бути рідкою або напіврідкою, щоб не дратувати запалені слизові оболонки.

З метою профілактики та щоб уникнути розмноження збудника скарлатини дитині можуть ввести бацилін, якщо він раніше спілкувався із зараженими однолітками.

Дітей до школи чи дитсадка слід допускати не раніше ніж через 12 днів після встановленого клінічного одужання. Коли скарлатина пройде, необхідно провести вдома дезінфекцію. Підлогу вимити хлоркою, прокип’ятити білизну та іграшки протягом 15 хвилин (або залити їх хлораміном на півгодини), двері, вікна, стіни обробити 1% розчином хлораміну. Книги також знезаражують щіткою змоченою хлораміном.

Симптоми

Найчастіше скарлатини властиво гострий початок та стрімкий розвиток. Симптоми даються взнаки практично відразу після потрапляння в організм інфекції. Першими ознаками є:

 • висока температура (37-39 ° C);
 • слабкість;
 • нездужання;
 • головні болі;
 • легкий висип.

Основними ознаками є:

 • висока температура або лихоманка (37,5-41°C);
 • загальне нездужання;
 • інтоксикація;
 • тахікардія (прискорене серцебиття);
 • апатія чи підвищена збудливість;
 • головні болі;
 • нудота, що іноді супроводжується болями в животі, блюванням;
 • біль у горлі;
 • палаючий зів (яскраво виражене почервоніння піднебіння, язичка, мигдаликів, задньої стінки глотки);
 • білий наліт мовою, згодом він самостійно зникає. Мова стає малиновою, а її смакові сосочки стають більшими;
 • ангіна з формуванням слизово-гнійного нальоту на мигдаликах (не завжди);
 • збільшені шийні лімфовузли (вони тверді, болючі);
 • підвищений артеріальний тиск;
 • висип, що покриває все тіло, особливо багато її на місцях природних згинів (пахвинна область, пахвові западини, згини рук, ніг);
 • блідий носо-губний трикутник не покритий висипаннями;
 • лущення шкіри з другого тижня (великі пласти відшаровуються на ступнях і долонях). Так закінчується скарлатина.

Симптоми зникають через 2-4 тижні при неускладненому перебігу. У дорослих скарлатина протікає менш виражено.

Діагностика

За зовнішнім виглядом та поведінкою пацієнта лікар легко визначить, що має скарлатину. Лікування передбачає ізоляцію, найчастіше вдома. Лікування в стаціонарі проводиться при важких випадках, якщо в сім’ї хворого є здорові діти до 10 років, які ще не перехворіли на скарлатину, а також, якщо в сім’ї хворої дитини є дорослий, який контактує з групою дітей (працівники садків, шкіл, персонал пологового будинку). Перед призначенням антибактеріальної терапії необхідно пройти діагностичні обстеження щодо запалення. Визначення збудника не проводять через недоцільність. Потрібно:

 • загальний аналіз крові;
 • біохімічний аналіз крові (необхідний при підозрі на міокардит);
 • загальний аналіз сечі;
 • електрокардіографія (при порушеннях із боку серця);
 • мазок на мікрофлору зі зіва (для визначення чутливості патогену до ліків).

Диференціальна діагностика проводиться з кіром, краснухою, псевдотуберкульозом, менінгококцемією, лікарським дерматитом, що за симптоматикою проявляють себе як скарлатина.

Лікування

При скарлатині ускладненого перебігу пацієнтів госпіталізують в інфекційне відділення. Витяг зі стаціонару проводиться не раніше 10 днів. Показано антибактеріальну терапію, дотримання дієти, суворий постільний режим.

Медикаментозне лікування

Стрептококового збудника можна знищити лише антибіотиками пеніцилінового, цефалоспаринового ряду або макролідами. Найчастіше вибирають терапію пеніциліном. Це Амоксицилін, Феноксіметилпеніцилін, Ретарпен. При виникненні алергії на пеніцилін лікарі замінюють його макролідами (Азитроміцин) або цефалоспоринами 1 покоління (Цефазолін).

Антибактеріальні препарати знищують не лише патогенні мікроорганізми, а й корисну мікрофлору ШКТ. Щоб її відновити приймають пробіотики – Аципол, Лінекс, Біфіформ.

У разі виникнення алергії на обов’язкові для лікування медикаменти приймають антигістамінні (протиалергічні) засоби, такі як Супрастин, Цетрин, Кларітин.

Для якнайшвидшого відновлення пошкодженої слизової ротоглотки виписують Аскорутин, він зміцнює судини.

Жар усувають жарознижувальними засобами. Серед них Нурофен, Ібупрофен, Німесіл, Парацетамол.

Блювоту купірують антиеметиками на кшталт Мотіліума, Цурукала.

Природно, при скарлатині значно страждає імунна система, тому рекомендується пити імуностимулятори – Імудон, Імунал. Натуральним імуностимулятором послужить вітамін С. Шипшина, журавлина, цитрусові багаті на цей вітамін.

Додатково призначають вітамінні комплекси Ундевіт, Комплівіт, Квадевіт.

Порушення серцевої діяльності при ускладненому варіанті скарлатини коригують за допомогою кардіологічних препаратів – Нікетаміду, Ефедрину.

Для виведення токсинів, що виділяються бактеріями, застосовують дезінтоксикаційні препарати – Атоксіл, Ентеросгель.

Лікування в домашніх умовах

Лікувати дитину вдома можна лише з дозволу лікаря. Крім приймання призначених ліків можна полегшити перебіг скарлатини. Необхідно пам’ятати, що за хворим доглядають, одягнувши в обличчя медичну маску, щоб не заразитися. Доглядає лише одна людина. Для інших людей контакт із інфікованою дитиною обмежується.

Слід дотримуватися деяких правил:

 • дотримуватися постільного режиму.
 • щодня провітрювати приміщення двічі близько 15 хвилин.
 • обов’язково робити щоденне вологе прибирання дезінфікуючими розчинами.
 • видати хворому окремий індивідуальний посуд, постільна білизна. Білизна стирають окремо.
 • рекомендується випивати щонайменше 2 л води щодня.
 • харчуватися лише легкозасвоюваною їжею.

Щоб усунути запалення, придушити розмноження збудника скарлатини потрібно полоскати горло розчином Фурациліну або іншими антисептичними відварами на основі календули, ромашки, шавлії. Сушені рослини (20 г) заливають окропом (200 мл), потім наполягають 20 хв. Можна використовувати місцеві спреї антисептики – Хлоргексидин, Мірамістін, Хлорофіліпт.

Для позбавлення від сверблячки та сходження висипу рекомендується приймати мильно-пінисті ванни (душ заборонений), але дуже обережно. Заборонено розтирати тіло мочалкою. Закінчивши купання не обтиратися рушником, а просто завернутися до нього. Вода має бути теплою. Не можна купатися при лихоманці, тому спочатку водні процедури суворо заборонені. За потреби можна скористатися вологими серветками.

Температуру слід збивати тільки якщо вона досягла 38,5°С. Дають жарознижувальне Нурофен для дітей, Ібупрофен або Парацетамол. Аспірин не можна.

Якщо болить горло, використовують пастилки для розсмоктування – Фарінгосепт, Стрепсілс, Доктор Мом.

Наліт на мигдаликах забирають за допомогою Люголя. Небагато засобу наноситься на їхню поверхню.

Дієта

При скарлатині призначається дієта №13. Її мета – зменшити інтоксикацію, підтримати захисні сили організму, зберегти налагоджену роботу органів травлення при гарячкових станах.

Режим харчування – 5-6 разів.

Добова калорійність – 2200-3000 ккал.

Їжа має бути напіврідкою, легко засвоюваною.

Заборонені:

 • жирні бульйони, борщі;
 • макарони, перловка, пшоно, кукурудзяна каша, бобові, ячна каша;
 • білокачанна капуста, часник, цибуля, гриби, редька, огірки, редис, брюква, селера, хрін, щавель.
 • жирне м’ясо та риба, консерви, ковбаса;
 • плоди з грубою шкіркою, багаті на клітковину (морква, яблука, груші, броколі, горіхи);
 • вершки, жирна сметана, сир, незбиране молоко.
 • свіжа випічка.
 • шоколад, кремові торти.
 • кава, какао, газування.

При скарлатині корисно вживати:

 • овочі, які мають протизапальну дію – гарбуз, буряк. Крім того, вони виводять токсини.
 • ягоди.
 • молочні та кисломолочні продукти, що запобігають розвитку дисбактеріозу – молоко, кефір, сир, сметана, натуральний йогурт.
 • мед, що підвищує опірність організму. Прополіс із медом відновлюють стінки судин.
 • продукти, збагачені вітаміном С – шипшина, ківі, цитрусові, обліпиха.

Потрібно обмежити добове вживання солі (до 10 г) та вершкового масла (до 20 г).

Народне лікування

Народна медицина більше підходить для зміцнення імунітету, усунення симптомів та якнайшвидшого відновлення, ніж для лікування, тому вона ніяк не замінить професійної медичної допомоги. Нижче представлена ​​добірка засобів, що підтримують нормальне самопочуття при скарлатині.

Збирання трав (квітки липи, листя м’яти перцевої і малини, квітки звіробою, листя шавлії)

Щоб зняти запалення потрібно взяти однакову кількість кожного інгредієнта (має вийти всього 2-3 столові ложки сухої сировини) і засипати в термос. Туди додати 1 л окропу. Наполягти 1 годину, потім процідити. Пити по півсклянки, 3 десь у день.

 Сік з брусниці

Іноді турбує дискомфорт в горлі, який провокує скарлатина. Лікування роздратованого горла не варто ігнорувати, щоб вчасно запобігти ларингіту. Полегшити здоров’я допоможе теплий брусничний сік. Рекомендована добова доза – 1 склянка. Альтернативу соку складе відвар із листя та плодів брусниці. Потрібно перетерти 20 г ягід та подрібнити 200 г листя. Залити 600 мл води та поставити кип’ятитися. Потім настояти ще півгодини та пити як чай.

Валеріана

Попередити якісь неприємні наслідки, спровоковані скарлатиною, допоможе чай з валеріани. 1 столову ложку порошкоподібної валеріани заливають 250 мл окропу. Наполягають 20 хвилин, потім п’ють. Добова доза -1 ст. ложка 4 рази.

Петрушка

Рослина має сечогінний ефект і допоможе вивести токсини. 1 чайну ложку подрібненого коріння заливають окропом (200 мл). Настій вживається тричі по 1 столовій ложці.

Оцтовий компрес

Щоб розпухлі лімфовузли не викликали хворобливих відчуттів, на ділянку шиї накладають ганчірочку, змочену гарячою водою з невеликою кількістю оцту. Її добре віджимають, щоб вода не капала. Зверху шию зобов’язують теплим шарфом. Не можна давати компресу охолонути, треба замінювати його постійно на новий.

Суміш від кашлю

Щоб позбутися від кашлю дають суміш з 2 ст. ложок оливкової олії, жовтків 2 яєць, 1 ч. л. пшеничного борошна, 3 ч. л. меду. Приймається по 2 ч. л. 7-8 разів на добу.

Гарбузовий компрес

Від ангіни позбавляє волокниста серцевина гарбуза. Волокна змочують молоком, накладають область шиї як компрес. Після того, як він підсохне, треба накласти новий.

Ускладнення

Хоча це трапляється вкрай рідко, все ж таки скарлатина призводить до ускладнень. Найчастіше вони обумовлені пізнім зверненням до лікаря або тяжким перебігом хвороби. У деяких випадках можливий розвиток гнійних ускладнень:

 • менінгіту;
 • отиту;
 • гнійного артриту;
 • лімфаденіту;
 • остеомієліту;
 • гаймориту;
 • етмоїдиту;
 • мастоїдиту;
 • сепсису.

А іноді розвивається інфекційно-алергічний процес:

 • кардити;
 • нефрит;
 • артрит;
 • бешиха (бешихове запалення);
 • ревматизм;
 • васкуліт.

Прогноз

Сьогодні смертність від скарлатини невисока – лише тисячна частка відсотка. Раніше вона сягала 20%. За рахунок застосування антибіотиків на ранньому етапі скарлатину вдається вилікувати. Своєчасне лікування гарантує сприятливий результат. Повторно заражаються лише 2-3% випадків.

Профілактика

Щоб убезпечити здорових людей, потрібно своєчасно зрозуміти, що у хворого скарлатина. Симптоми з’являються швидко, тому розпізнати захворювання не складе труднощів. Пацієнтів ізолюють вдома чи стаціонарі. Щоб зараження не відбулося, необхідно проводити профілактичні заходи:

 • дотримуватись особистої гігієни;
 • привчати дитину не чіпати брудними руками обличчя, прикривати долонею рота при чханні;
 • уникати місць масового скупчення людей під час спалаху ГРЗ;
 • доглядати хворого, одягнувши маску;
 • не допускати переохолодження;
 • заповнювати нестачу вітамінів фруктами та овочами;
 • не використовувати загальний посуд;
 • триматися дистанції під час розмови (2 метри);
 • підтримувати фізичну активність;
 • не допускати переходу хвороб до хронічних;
 • щодня провітрювати кімнату близько 15 хвилин;
 • регулярно проводити прибирання приміщення.

У дитячому садку повинні запровадити тижневий карантин, якщо виявлено 1 інфікований. Меблі, іграшки, посуд дезінфікуються, приміщення обробляються за допомогою кварцової лампи.

На жаль, гарантовано запобігти появі скарлатини неможливо, оскільки вакцину ще не винайшли. Розробка такої вакцини неактуальна з кількох причин – небезпечні форми рідкість, перемогти захворювання допомагає звичайна антибактеріальна терапія, ускладнення зустрічаються вкрай рідко, у хворих формується довічний імунітет. Раніше створені вакцини мали побічні ефекти.

Що таке скарлатина було відомо ще 1554-го, тоді захворювання давало найважчі ускладнення і вчені намагалися знайти дієву вакцину, але спроби не мали успіху. Вакцину все-таки винайшли в 1905 р. Але після вакцинації імунна відповідь трималася всього 2 роки, після чого ймовірність заразитися, як і раніше, зберігалася, побічні ефекти були присутні, а вводити засіб потрібно до 5 разів. Після винаходу Флемінг пеніциліну в 1929 році потреба в щепленні відпала.

Скарлатина – це висококонтагіозне (заразне) дитяче захворювання. Якщо зреагувати своєчасно та звернутися до лікаря, недуга не страшна.

Соцмережі