Кіста молочної залози

Що таке кіста молочної залози? Причини виникнення, діагностику та методи лікування розберемо в статті.

Визначення хвороби. Причини захворювання

Кіста молочної залози – заповнена рідиною порожнина в грудях, яка зазвичай є доброякісною. Форма кісти коливається від круглої до овальної, за даними ультразвукового дослідження її краї завжди чіткі.

Як правило, кісти молочної залози не потребують лікування, але в разі великого і хворобливого утворення полегшити симптоми може аспірація (видалення шприцом) рідини з кісти. Дана патологія частіше зустрічаються у жінок до настання менопаузи у віці від 35 до 50 років. Однак потенційно їх можна виявити у жінок будь-якого віку. Кісти також можуть з’явитися у жінок в постменопаузі, які приймають замісну гормональну терапію.

Кісти молочної залози розвиваються природним чином, коли молочна залоза змінюється в залежності від фази менструального циклу, віку, через фізіологічні коливання рівня гормонів. Зазвичай зустрічається відразу кілька кіст в обох молочних залозах.

Дані новоутворення у молочній залозі бувають м’якими або твердими на дотик, розміром від кількох міліметрів до кількох сантиметрів. Вони можуть розвиватися в будь-якому місці грудей і мають невиражену тенденцію до зростання. Деяким пацієнтам кісти можуть доставляти дискомфорт і біль, особливо перед менструаціями, хоча у більшості жінок вони взагалі ніяк себе не проявляють.

Кісти молочної залози утворюються при мастопатії. Основна причина – порушення гормонального обміну:

 • порушення функції ендокринної системи;
 • тривалий прийом оральних контрацептивів без належних перерв;
 • затяжні стресові ситуації;
 • розлади психіки;
 • аборти;
 • пологи;
 • посткоїтальна контрацепція.

Симптоми кісти молочної залози

Ознаки та симптоми кісти включають в себе:

 • гладке, що легко переміщується округле ущільнення з чіткими краями (що зазвичай, хоча і не завжди, вказує на його доброякісність);
 • виділення із сосків, які можуть бути прозорими, жовтими, солом’яними або темно-коричневими;
 • збільшення розміру грудей, особливо перед початком менструацій;
 • зменшення розміру грудей і ослаблення інших симптомів після місячних;
 • біль у грудях.

Біль, як правило, пов’язана з циклічними змінами, хоча хворобливі відчуття перед менструаціями не є патологією, проте в поєднанні з пальпованим утворенням в грудях біль стає тривожним симптом.

На практиці часто зустрічається вкрай поширена думка пацієнтів про те, що «рак не болить», «якщо є болі, значить це щось доброякісне». Таке переконання згубило вже кілька тисяч жінок. Тому важливо розуміти, що немає абсолютно ніякого зв’язку між болем у грудях і характером ущільнень.

Варто обов’язково пам’ятати, що будь-які підозрілі і, що знову з’явилися ущільнення в молочній залозі вимагають обов’язкової консультації фахівця. Найчастіше складно знайти час для власного здоров’я, з огляду на постійну зайнятість і інших причин. Однак не варто забувати, що кожен рік виявляється близько 67000 нових випадків раку молочної залози, що становить 20% всієї пухлинної патології у жінок. У структурі смертності серед жінок рак молочної залози посідає перше місце.

Як відрізнити доброякісну пухлину молочної залози від злоякісної? Не варто навіть міркувати з цього приводу, так як самостійно це встановити просто неможливо. Тому необхідно проявляти настороженість до свого здоров’я, регулярно самообстежуватися, проходити диспансеризацію, вести здоровий спосіб фізичного та психологічного життя.

Патогенез кісти молочної залози

Незважаючи на те, що причини утворення фіброзно-кістозної мастопатії залишаються до кінця неясними, відомий механізм формування кіст.

Кожна молочна залоза містить частки залозистої тканини, які розташовані як пелюстки ромашки. Ці частки поділяються на більш дрібні часточки, які продукують молоко під час годування грудьми. До складу підтримуючої тканини, яка надає грудям форму, входить жирова і волокниста сполучна тканини.

При наявності дисгормональних порушень в організмі жінки виникає диспропорція між виробленням рідини в часточках молочної залози і здатністю цю рідину евакуювати. Поза лактації часточки повинні знаходитися в неактивному стані, тому протоки молочних залоз не готові до продукції будь-якого секрету в часточках.

При наявності передумов для розвитку фіброзно-кістозної хвороби в часточках молочної залози продукується рідина, яка не здатна дренувати в проток в зв’язку з його закупоркою. В результаті цього процесу утворюється порожнина, заповнена рідиною – це і є кіста. У більшості випадків вона не вирішується самостійно і потребує лікування, особливо в тих випадках, коли присутня тенденція до зростання утворення.

Кожній жінці, яка виконує регулярне самообстеження молочної залози, слід розуміти цю базову анатомію жіночих грудей, так як грунтуючись на будові і основній функції молочної залози можна логічно зрозуміти основу патогенезу фіброзно-кістозної мастопатії.

Класифікація та стадії розвитку кісти молочної залози

За розміром можна виділити два види кіст грудей:

 • мікроцисти – вони занадто малі, щоб їх можна було виявити при пальпації, але вони виявляються при виконанні мамографії або ультразвукового дослідження молочних залоз;
 • макрокісти – їх можна виявити при пальпації, розмір зазвичай коливається від 2,5 до 5 см. Великі кісти молочних залоз можуть чинити тиск на нервові закінчення в молочній залозі, викликаючи біль і дискомфорт.

Класифікація за типом кісти молочної залози включає в себе наступні види:

 • Проста кіста.Вона складається з солітарного (одиничного) утворення, яке представляє собою еластичне утворення округлої форми в структурі молочної залози. Може включати в себе фіброзний компонент.
 • Складна кіста – многокамерне утворення, що складаються зі злившихся один з одним декількох простих кіст. Всередині може зустрічатися розростання фіброзної тканини. Атипові кісти так само відносяться до складних кіст.

Ускладнення кісти молочної залози

Наявність кісти в молочній залозі не збільшує ризик раку молочної залози. Але її наявність може ускладнити пошук вузлових утворень в грудях, а також інших змін, які необхідно відстежувати на профілактичних оглядах. Тому варто бути уважнішими до того, які зміни зазнають груди, проводити її самообстеження. Все це дозволить точно відстежити зміни в структурі молочної залози.

Відомо, що понад 70% ущільнень у молочній залозі – це кісти та інші доброякісні утворення. Формування кісти молочної залози не виходить за межі однієї структурної одиниці (часточки або протоки), тоді як злоякісні пухлини вражають в тому числі і навколишні тканини. Якщо повноцінно стежити за кістами і видаляти їх, в разі наявності тенденції до зростання, то ризики виникнення злоякісної пухлини будуть мінімальними.

За даними асоціації мамологів, жінок з кістами молочної залози в 37 разів більше, ніж жінок з діагнозом «Рак молочної залози». Імовірність малігнізації кісти, тобто утворення з неї злоякісної пухлини, становить від 1,5% до 3%.

Є літературні дані про те, що в деяких випадках кісти молочної залози мають тенденцію до інфікування, що неминуче призводить до хірургічної операції і розкриття кісти з подальшим призначенням антибактеріальної терапії.

Діагностика кісти молочної залози

Історія хвороби і фізичне обстеження відіграють важливу роль у встановленні точного діагнозу. Під час огляду і опитування лікар онколог-мамолог спробує з’ясувати якомога більше інформації про симптоми, їх інтенсивність та тривалість. Також лікар повинен оглянути молочні залози і провести пальпацію. На цьому етапі можливе виявлення будь-яких утворень грудей, розміром більше 1 см. Але оскільки при пальпації мамолог не може точно сказати про характер виявлених вузлових утворень, будуть потрібні інструментальні.

Кістозний характер утворення в грудях підтверджується за допомогою ультразвукового дослідження, аспірації (видалення вмісту голкою) або мамографії. Ультразвук також може показати, чи містить кіста щільні компоненти, що є ознакою передракового або злоякісного переродження. Також може допомогти цитологічна діагностика рідини, аспірованої з кісти: її слід відправити в лабораторію для тестування, якщо вона має кров’янистий відтінок.

Мамографія

Кісти часто не виявляються при пальпації. Тому мамограма є важливим діагностичним методом, який надає лікареві чіткі зображення тканини молочної залози. Як правило, на мамограмі будуть відображені всілякі аномалії в тканинах грудей, якщо вони присутні.

Існує два типи мамограм:

 • скринінгова мамографія – в основному використовується при комплексному дослідженні і виконується у пацієнтів, які не мають ніяких симптомів;
 • діагностична мамограма – використовуються у пацієнтів з певними патологічними симптомами в молочній залозі або у пацієнтів, чиї скринінгові мамограми показали відхилення від норми.

Пацієнтам, у яких встановлено діагноз «Фіброзно-кістозна мастопатія», зазвичай призначають діагностичну мамографію і УЗД молочних залоз. Це дозволяє лікарю одночасно трактувати результати ультразвукового дослідження грудей і скринінг-мамограми.

Ультразвукове дослідження

УЗД грудей вважається найкращим варіантом діагностики кіст молочної залози, оскільки воно має точність 95-100%, дає чітке зображення кісти, дозволяє провести диференціальну діагностику кіст (прості або складні), а також дозволяє диференціювати вузлові утворення грудей і заповнені рідиною кісти.

УЗД молочної залози проводиться за допомогою датчика, який поміщається на шкіру, після того, як на неї наноситься гель. Датчик приймає сигнал, відбитий від структур залози. Ці ехо-сигнали передаються на комп’ютер, який переводить його в зображення.

Ультразвук грудей може допомогти визначити, чи є виявлене вузлове утворення рідинним або щільним. Заповнені рідиною утворення зазвичай є кістою молочної залози. Тверді вузлові утворення, швидше за все, є доброякісні утворення (фіброаденоми), але подібні ущільнення з хорошим кровотоком всередині можуть виявитися раком молочної залози.

Тонкоголкова аспірація

У разі виявлення будь-якого вузлового утворення в результаті пальпації грудей, проведеної діагностичної мамографії та УЗД молочних залоз потрібно тонкоголкова аспірація (якщо утворення рідке – кіста) або кор-біопсія молочної залози (якщо утворення щільне, багати васкуляризоване з нечіткими контурами і кальцинатами).

Під час тонкоголкової аспірації онколог-мамолог під контролем УЗД вставляє тонку голку в кісту молочної залози і видаляє (аспірує) рідину. Дана маніпуляція виконується за допомогою ультразвуку для точної навігації всередині молочної залози. Як правило, рідина з кісти виходить легко, стінки кісти при цьому спадаються. Далі рідина відправляють на цитологічне дослідження.

Кісти молочної залози можуть залишатися стабільними протягом багатьох років або ж спонтанно регресувати. Більшість простих кіст є доброякісними і не вимагають ніякого лікування або подальшої діагностики. Однак деякі складні кісти можуть зажадати подальших діагностичних заходів, таких як тонкоголкова аспірація або біопсія, щоб виключити рак молочної залози.

Що потрібно розповісти онкологу-мамологу на прийомі

Перша оцінка стану пацієнта спирається на історію хвороби. Важливо повідомити лікарю свої симптоми, їх взаємозв’язок з менструальним циклом і будь-яку іншу важливу інформацію. Щоб підготуватися до бесіди з фахівцем, можна заздалегідь записати:

 • усі симптоми, навіть якщо вони на перший погляд не пов’язані з причиною, по якій звернулися до мамолога;
 • основну особисту інформацію, включаючи стреси, переживання або останні зміни в житті;
 • всі ліки, вітаміни, трав’яні засоби і біологічно активні добавки, які регулярно приймаєте;
 • список питань, які хочете задати лікарю, починаючи найважливішим і закінчуючи найменш значущим – важливо бути впевненим в тому, що все, що хвилює, не буде упущено з уваги.

Основні питання, на які слід отримати відповідь від онколога-мамолога:

 • Що викликає симптоми?
 • Чи збільшують кісти молочної залози ризик раку молочної залози в моєму випадку?
 • Які обстеження мені необхідно пройти?
 • Яке лікування мені підійде?
 • Чи є якісь обмеження, які потрібно буде дотримуватися?

Не потрібно соромитися задавати питання, якщо щось буде незрозуміло.

Будьте готові відповісти на питання, які може задати лікар. Наприклад:

 • Коли Ви вперше виявили кісту молочної залози?
 • Чи змінюється розмір кісти щомісяця?
 • Які симптоми у Вас є, і як довго?
 • Чи змінюється вираженість симптомів з плином часу?
 • Чи є біль в грудях? Якщо так, то наскільки вона виражена?
 • Чи є виділення з соска? Якщо так, то з однієї або обох сторін?
 • Як Ваш менструальний цикл впливає на кісту молочної залози?
 • Коли була виконана остання мамограма?
 • Чи є сімейний анамнез фіброзно-кістозної мастопатії або раку молочної залози?
 • Чи виконувалося раніше лікування кіст молочної залози, біопсія або аспірація?

Лікування кісти молочної залози

Рішення про видалення простої кісти має ґрунтуватися на тому, чи викликає її наявність дискомфорт. Якщо вона болюча і невеликих розмірів (до 1 см), то дана кіста залишається під динамічним наглядом. Однак сам факт наявності утворення в грудях може викликати “психологічний дискомфорт”, що може стати джерелом занепокоєння для жінки. У таких випадках необхідно обговорити з онкологом-мамологом питання про оптимальну тактику щодо доброякісного утворення.

Нижче представлена схема, яка відображає діагностичну та лікувальну тактику щодо різних видів кіст і фіброаденом в молочній залозі.

Складні кісти жадають ретельного спостереження, обов’язково потрібно біопсія, щоб встановити доброякісність розростань всередині кіст. Гістологічне дослідження біоптату дозволяє точно і достовірно зрозуміти потенціал досліджуваної тканини. При можливості необхідно повністю видаляти складні кісти для повноцінного гістологічного аналізу всіх стінок кісти.

Для простих кіст молочної залози лікування не потрібно. Кісти, заповнені рідиною і не викликають будь-яких симптомів, легко усуваються після тонкоголкової аспірації під контролем ультразвукового датчика. У разі тенденції до повторного утворення кісти молочної залози (якщо кіста зберігається через два-три менструальних циклу і стає більшою) необхідно розглянути питання про її видаленні. Для деяких кіст молочної залози може знадобитися аспірація рідини більше одного разу. Часто повторювані кісти вимагають хірургічного видалення.

Гормональна терапія завдяки використанню протизаплідних таблеток (оральних контрацептивів) для регулювання циклів менструації може сприяти зменшенню повторного утворення кіст молочної залози. Але через можливі побічні ефекти протизаплідні таблетки або інша гормональна терапія (наприклад, «Тамоксифен») зазвичай рекомендуються тільки пацієнткам з важкими симптомами. Відсутність гормонозамісної терапії після менопаузи також може допомогти запобігти утворенню кісти молочної залози.

Видалення кісти молочної залози необхідно якщо:

 • утворення рецидивує місяць за місяцем;
 • є постійні виділення з соска;
 • кіста містить кров’янисту рідина;
 • новоутворення має тенденцію до зростання;
 • всередині кісти утворюється розростання, які в деяких випадках можуть бути злоякісним переродженням клітин кісти – «рак в кісті».

Прогноз. Профілактика

Прогноз даного захворювання сприятливий. Специфічних заходів профілактики не існує, але попередити розвиток кісти можна завдяки самообстеженню і проходженню періодичних оглядів у лікаря онколога-мамолога.

Щоб звести до мінімуму дискомфорт, викликаний кістою молочної залози, можна зробити наступні заходи:

 • Носити добре підібраний бюстгальтер. Якщо кісти молочної залози болючі, підтримка грудей допоможе полегшити дискомфорт і біль.
 • Застосовувати компрес при хворобливості кіст. Теплий або холодний компрес, а також пакет з льодом можуть полегшити симптом.
 • Уникати кофеїну. Немає ніяких доказів, що пов’язують кофеїн і кісти молочної залози. Однак деякі жінки помічають полегшення симптомів після усунення кави зі свого раціону. Варто подумати про скорочення або усунення кофеїну в напоях, а також в таких продуктах, як шоколад.
 • Знизити кількість споживаної солі. Хоча дослідження щодо обмеження солі і утворення кісти не є однозначними, деякі експерти вважають, що споживання меншої кількості натрію зменшує кількість зайвої рідини, що зберігається тілом, що, в свою чергу, може полегшити симптоми, пов’язані із заповненою рідиною кістою.
 • Подумати про прийом протизапальних препаратів. Їх слід приймати тільки після рекомендації онколога-мамолога. Біль в грудях може стихнути завдяки використанню нестероїдних протизапальних препаратів, таких як ібупрофен.

Згідно з результатами деяких досліджень, використання масла примули у вечірню пору може сприяти полегшенню менструального болю в грудях, яка іноді взаємопов’язана з кістами молочної залози. І хоча точний механізм впливу цього масла (добавки лінолевої кислоти) на симптоми неясний, вважається, що жінки з дефіцитом лінолевої кислоти більш чутливі до гормональних коливань під час менструального циклу, що призводить до виникнення болю в грудях.

Соцмережі