Кінезіотейпування – що це таке і в чому суть методу?

Кінезіотейпінг (кінезіотейпування) – відносно нове явище у світі спортивної медицини, що набуло надзвичайної популярності серед любителів кросфіту та відвідувачів тренажерних залів. Останнім часом все частіше застосовується і в інших видах спорту – футболі, баскетболі та багатьох інших.

Даний метод був розроблений спеціально для лікування суглобово-зв’язкового апарату та відновлення після травм м’язів ще в 80-х роках минулого століття і до цього дня є одним з найбільш дискутованих у спортивному співтоваристві, аж надто суперечливі теорія з практикою.

Що таке кінезіотейпінг?

Сам тейп є бавовняною еластичною стрічкою, яка приклеюється на шкіру. Тим самим лікар збільшує міжтканинний простір і зменшує компресію у місці травми, що теоретично призводить до прискорення відновлювальних процесів. Вони бувають декількох видів: I-образні і Y-образні, також існують спеціалізовані тейпи для різних частин тіла: зап’ястя, ліктів, колін, шиї і т. Д.

Вважається, що найбільшу ефективність стрічки надають в перші 5 днів, після чого знеболювальний і Протизапальні ефекти поступово знижуються. До речі, навіть на відомих спортсменах часто можна побачити кінезіотейпування плечового суглоба чи м’язів преса.

Але чи такий ефективний кінезіотейпінг у лікувальній практиці та спорті? Одні стверджують, що це лише вдалий маркетинговий проєкт, що не має реальної медичної користі та бази доказів, інші – що він повинен застосовуватись у лікувальній практиці і що за цим методом стоїть майбутнє травматології. У сьогоднішній статті ми спробуємо розібратися, чия позиція більше відповідає реальності та що таке кінезіотейпування по суті.

Користь та протипоказання

Терапевтичне кінезіотейпування позиціонується як метод профілактики та лікування спортивних та побутових травм, серед яких травми опорно-рухового апарату, набряки, лімфедеми, гематоми, деформації кінцівок та багато інших.

Користь кінезіотейпінгу

Засновник методу, вчений Кензо Касе, перераховує такі позитивні ефекти:

 • відтік лімфи та зменшення набряклості;
 • зменшення та розсмоктування гематом;
 • зниження больових відчуттів за рахунок меншої компресії травмованої ділянки;
 • зменшення застійних процесів;
 • поліпшення м’язового тонусу та функціональної активності м’язів;
 • швидке відновлення пошкоджених сухожиль і зв’язок;
 • усунення руху кінцівки та суглоба.

Протипоказання до застосування тейпов

Якщо ви вирішили використовувати кінезіотейпінг, зверніть увагу на наступні протипоказання і можливі негативні наслідки використовуваної методики:

 1. Можливі запальні процеси при нанесенні тейпа на відкриту рану.
 2. Не рекомендується використовувати тейпи за наявності злоякісних пухлин.
 3. Використання цього може сприяти виникненню шкірних захворювань.
 4. Можлива індивідуальна нестерпність.

І найголовніше протипоказання до кінезіотейпінгу – його ціна. Вважається, що без належних знань та вмінь правильно самостійно накладати тейпи практично неможливо і слід звернутись до грамотного фахівця. Тому добре подумайте над тим, чи готові ви віддавати свої гроші, не маючи певності, що цей засіб вам допоможе?

Види тейпів

Якщо ви вирішили випробувати цю модну терапевтичну методику, зверніть увагу, що існує кілька видів пластиру, який називають тейпом.

Щоб вирішити, який з них вибрати і який буде кращим у конкретній ситуації (наприклад, для того, щоб зробити кінезіотейпування колінного суглоба або шиї), потрібно враховувати їх якісні характеристики.

Залежно від зовнішнього вигляду тейпи бувають у вигляді:

 1. рулонів.
 2. Готові нарізані смужки.
 3. У вигляді спеціальних комплектів, призначених для різних частин тіла (для кінезіотейпування хребта, плеча тощо).

Рулонні пластири досить економічні і більше стануть у нагоді тим, хто професійно використовує цю методику лікування травм. Для тейпів у вигляді тонких смужок характерна швидкість і легкість застосування, а комплекти для тих чи інших суглобів або частин тіла ідеально підходять для використання в домашніх умовах.

За ступенем натягу тейпи поділяють на:

 • К-тейпи (до 140%);
 • R-тейпи (до 190%).

Крім цього, пластир класифікують за складом та щільністю матеріалу і навіть за кількістю клею. Дуже часто спортсмени думають, що колір тейпу теж має значення, але це не більше, ніж самонавіювання. Яскраві фарби та дизайнерський малюнок на смужках просто надають йому більш естетичного вигляду.

Думки експертів про кінезіотейпірування

Якщо перечитати все описане в розділі про користь цієї методики, то, мабуть, навіть не виникає сумнівів, чи варто використовувати цей метод.

Якби все вищезгадане істиною, кінезіотейпування суглобів було б безальтернативним методом лікування та профілактики спортивних травм. У такому разі настала б справжня революція, і всі інші методи лікування зійшли б нанівець.

Проте, проведені дослідження доводять вкрай низький рівень ефективності кінезіотейпування, порівнянну з ефектом плацебо. З майже трьохсот досліджень, які з 2008 по 2013 рік відповідають усім необхідним вимогам, можна визнати лише 12. І навіть ці 12 досліджень охоплюють лише 495 осіб. Тільки 2 дослідження з них показують хоч якийсь позитивний ефект тейпів, а 10 говорять про повну неефективність.

Останній значущий експеримент у цій галузі, проведений у 2014 році Австралійською асоціацією психотерапевтів, також не підтверджує практичної користі застосування кінезіотейпів. Нижче наведемо ще кілька компетентних думок фахівців, які дозволять вам сформувати своє ставлення до цієї фізіотерапевтичної процедури.

Фізіотерапевт Філ Ньютон

Британський фізіотерапевт Філ Ньютон називає кінезіотейпінг «багатомільйонним бізнесом, який не має наукових доказів ефективності». Він посилається на те, що конструкція кінезіотейпів ніяк не може сприяти зменшенню тиску в підшкірних тканинах та загоєнню травмованої ділянки.

Професор Джон Брюєр

Професор спортивного університету Бедфордшира Джон Брюєр вважає, що розмір і жорсткість стрічки занадто малі, щоб надати якусь помітну підтримку м’язам, суглобам та сухожиллям, оскільки вони перебувають досить глибоко під шкірним покривом.

Президент НАСТ США Джим Торнтон

Президент Національної Асоціації Спортивних Тренерів США Джим Торнтон упевнений, що вплив кінезіотейпінгу на відновлення після травми – не більше ніж плацебо, і доказової бази цього методу лікування немає.

Більшість їхніх колег та експертів у галузі медицини дотримуються тієї ж позиції. Якщо інтерпретувати їхню позицію, можна дійти висновку, що кінезіотейп – дорогий аналог еластичному бинту.

Незважаючи на це, кінезіотейпування надзвичайно популярне, і багато людей, які використовують тейпи, переконані в їхній ефективності. Вони посилаються на те, що методика дійсно зменшує болючі відчуття, а відновлення від отриманих травм проходить у рази швидше, якщо правильно використовувати самі тейпи, що може зробити тільки навчений і досвідчений лікар або фітнес-інструктор.

Соцмережі