Хвороба Піка

Хвороба Піка розвивається, як правило, у людей старше 50-60 років. Для цього захворювання характерне ураження лобно-скроневої частини головного мозку, що викликає наростаюче слабоумство, а також інші ознаки ушкодження центральної нервової системи – такі, як поведінкові і мовні порушення. Саме тому хворобу Піка ще називають лобно-скроневою деменцією або лобно-скроневою дегенерацією.

Причини хвороби Піка

Причини появи хвороби Піка до сих пір точно не встановлені. Однак було відмічено, що ризик розвитку хвороби вище у тих людей, які мають випадки захворювання в сім’ї, що дає підстави говорити про спадковий характер захворювання. Вчені припускають, що хвороба Піка викликається порушенням білкового обміну в головному мозку – а саме порушенням обміну тау-протеїну, особливого білка, з якого складається мозок людини.

Симптоми хвороби Піка

Симптоми захворювання характерні для ураження головного мозку. Їх об’єднують в групи: порушення поведінки, емоційні порушення, мовні порушення, а також порушення з боку соматичної нервової системи.

Симптомами хвороби Піка є:

 • нетактовність (не характерна для людини раніше);
 • нецензурна лайка, лихослів’я;
 • імпульсивність, агресивність, ворожий настрій по відношенню до інших людей;
 • гіперсексуальність;
 • відсутність критичного ставлення до своєї поведінки, відповідно – відмова слідування загальноприйнятим поведінковим нормам;
 • грубість, фамільярність (і відповідний гумор у людини);
 • порушення харчової поведінки (переїдання, тяга до солодкого);
 • нехтування правилами особистої гігієни;
 • зменшення темпу мови, небагатослівність, односкладові відповіді;
 • людина починає забувати назви предметів;
 • логоклоній – багаторазове повторення останніх складів слів;
 • ехолапія – повторення за співрозмовником слів і фраз;
 • нестійкість при ходьбі, падіння, човгаюча хода;
 • нетримання сечі.

Діагностика хвороби Піка

Діагностика захворювання починається з аналізу скарг не самого хворого, а оточуючих – вони висловлюють занепокоєння з приводу асоціальної поведінки людини, починають підозрювати недоумство. В цьому випадку хворого оглядає психіатр або психолог для виявлення таких ознак, як порушення критичного ставлення до власної поведінки, грубий гумор, гіперсексуальність, нехтування правилами гігієни, імпульсивність, ворожість.

Також хворий потребує огляду у невролога, який виявляє мовні порушення, порушення ходи. Для підтвердження діагнозу «хвороба Піка» використовується магнітно-резонансна томографія головного мозку – на ній у хворої людини видно витончення кори головного мозку в області скроневих і лобових часток (іншими словами, поступове відмирання цих ділянок).

Лікування хвороби Піка

На сьогоднішній день лікування, яке дозволило б вилікувати хворобу Піка або хоча б сповільнити її прогресування, відсутнє. Якщо порушення, викликані захворюванням, носять важкий характер, хворому може знадобитися поміщення під постійний нагляд психіатра або в хоспіс для належного догляду.

Хвороба Піка призводить до глибокого маразму, при якому людина не здатна до самостійного обслуговування, не здатна орієнтуватися в часі і просторі, а також у власній особистості, у хворого настає повна знерухомленість в силу відсутності мотивації і інтересу.

Через те, що причини захворювання досі не виявлено, відсутні і рекомендації щодо його профілактики. Можна лише припускати, що знизити ймовірність його розвитку можна, не нехтуючи порадами про здоровий спосіб життя, фізичної і розумової активності.

Соцмережі

Exit mobile version