Ріжки: опис, користь і шкода, отруєння

Зміст Сховати

Ріжки – це гриб, який паразитує на злакових рослинах, особливо відомо його патогенний вплив на культурні, селекційні види жита, пшениці. Уражені грибом зерна злаків непридатні для вживання в їжу. Ріжки продукує небезпечні токсини, які викликають у людей серйозне отруєння, ураження центральної нервової системи, утворення гангрени та навіть летальний результат. Негативна дія отруйних речовин з подібними симптомами спостерігається також на інших ссавців і птахів. Проблема зараження промислових злаків ріжками досі до кінця не вирішена, оскільки ефективних хімічних заходів боротьби з нею не знайдено. Особливі біологічні властивості гриба використовуються у фармацевтичній промисловості, тому практикується навмисне вирощування заражених рослин і культивування його в лабораторних умовах.

Загальна характеристика

Ріжки належать до сумчастих грибів, аскоміцетів. Вони мають сегментоване вегетативне тіло (грибницю) і утворює спеціальні органи розмноження – сумки (аски), в яких формується аскоспори. Сформовані спори розносяться на колосся сімейства Злакові. Ріжки вражає близько 400 різних видів злаків, в тому числі дикорослих. Найбільшого розвитку вона досягає, заражаючи озиме жито.

Поширенню ріжків на культурах жита сприяє кілька чинників:

 1. Великі площі посівів.
 2. Нещільний посів насіння, в результаті чого виживають слабкі пагони, які є мішенню для спор паразита.
 3. Відсутність прополювання бур’янів, оскільки серед них зустрічаються види, схильні до захворювання і є джерелом інфекції.
 4. Використання свіжозібраного насіння при висаджуванні нової партії. На необроблених і не витриманих на складі насінні залишаються склероцій, які проростають практично зі стовідсотковою схожістю і здатні вразити всі висхідні рослини.
 5. Багаторазове використання одного і того ж поля.

Рід ріжки включає близько 50 видів, з них добре вивчені лише 5. Всі вони в певній концентрації містять небезпечні токсини. Ріжки пурпурна зустрічається найчастіше. Зміст токсичних речовин в ній коливається і залежить від різних факторів. При поїданні зерен або зернових продуктів злаків, заражених цим грибком, виникають захворювання під загальною назвою клавіцепстоксікози.

Ботанічний опис, поширення

Ріжки утворює міцелій (вегетативне тіло) червонуватого кольору у вигляді гіф, що мають форму ніжки (строми) з округлою голівкою. Усередині головки знаходяться органи статевого розмноження – гаметангій. З тканин, складових міцелій, формуються аски. У порожнині сумок гриба відбувається розподіл утворилася в результаті злиття гаметангіїв зиготи. На поверхні головки утворюються пляшкоподібні органи спороношення (плодові тіла). Там дозрівають ниткоподібні аскоспори, за допомогою яких відбувається поширення ріжків в просторі і зараження рослин.

У злаку гриб має вигляд темно-коричневого або темно-фіолетового ріжка, білого на розрізі. Він складається з товстих відмерлих тканин рослини зовні і живих клітин ріжків всередині. При збиранні врожаю ріжок легко відпадає. Потрапивши на ґрунт, гриб може пережити зимові морози внаслідок захисту його міцної оболонки.

Ріжки дуже широко поширена, це гриб-космополіт. Вона зустрічається повсюдно в місцях, де активно культивуються види сімейства Злакові: Європа, південна частина Північної Америки, Азія. Більш придатні умови проживання для неї – місця з помірно теплим і вологим кліматом, для активного проростання суперечка їм потрібна висока вологість (70-80%) і температура повітря близько + 20 ° C. Тому ураження посівів ріжки часто зустрічалися у Франції, на Далекому Сході, в Україні, Білорусі і в європейській частині Росії.

Місцеперебування гриба пов’язане з особливостями життєвого циклу. Зустріти його можна на полях жита, пшениці, рідше – ячменю, тритикале. Ріжки зустрічається в степових місцевостях, де в рослинному співтоваристві переважають злакові. У цьому випадку можливе виділення декількох підвидів пурпурових ріжків, які розрізняються зовнішніми ознаками (G1, G2, G3).

Життєвий цикл

Потрапивши в формі склероцій на землю і успішно перезимувавши, гриб починає активно проростати вже при температурі від -3 ° C до +5 ° C. Протягом 9 місяців ріжки розвивається в землі, формує плодове тіло з сумками, в яких дозрівають спори. З вітром вони розносяться на найближчі рослини. Кількість заражень залежить від числа склероціїв, які були спочатку утворені, від їх розмірів, глибини закладення і умов зимівлі. Заразивши кілька ослаблених рослин, гриб отримує більше шансів заразити інші, тому що він здатний поширюватися між дотичними колоссям злаків.

Для активізації зростання необхідно, щоб спору потрапила на рильце маточки. Тільки після цього вона здатна проникнути в зав’язь квітки, замінюючи собою пилкові зерно. Якщо в момент осідання аскоспори квіткові луски виявляються закритими, то розвитку інфекції не відбувається.

Коли аскоспора проростає, вона утворює всередині грибницю. У момент цвітіння формуються Конідіальні спори, які дозволяють ріжку повторно заразити найближчу рослинність. Гриб виділяє солодку медяну росу, багату вуглеводами і амінокислотами. Цей аналог нектару приваблює комах, які переносять конідіоспор на сусідні злаки. Так збільшується інфікованість популяції, це трапляється через два тижні після зараження. Коли рослини відцвітають, етап синтезу медяної роси і формування конідіальної спори припиняється. Все, що залишився міцелій ріжків розростається, при цьому тканини господаря-рослини поступово відмирають і тверднуть, утворюється склероцій. При збиранні врожаю він падає на землю, життєвий цикл замикається.

Хімічний склад

Ріжки багата алкалоїдами – специфічними азотовмісними сполуками, які представлені різноманітними гетероциклами. Маткові ріжки складаються з понад 30 різновидів алкалоїдів, крім того, в залежності від виду, підвиду, рослини, на якому вони локалізуються і погодних умов, концентрація речовин і якісний склад змінюється. Чим більше процентний вміст алкалоїдів в склероції, тим вони небезпечніші для рослин і людини.

Алкалоїди ріжків, які містяться в маткових ріжках, є похідними лізергінової кислоти і ізолізергінової кислоти. Ці трициклічні сполуки (ізолізергінова і лізергінової кислоти) біотрансформуються в аміди і пептидні алкалоїди. Найбільше значення набуває ерготінін, тому що він має яскраво виражену токсичну дію. Інші похідні D-лізергінової кислоти:

 • ерогтамін;
 • ергозін;
 • ергометрін;
 • ергокорнін;
 • ергостін.

Ці речовини високо хімічно активні, тому саме з комплексом цих ергоалкалоїдів пов’язаний токсичний ефект пурпурових ріжків. Їх виділяють і використовують у фармакологічній промисловості для виготовлення лікарських засобів.

Клавінови алкалоїди більш пасивні і рідше вступають в інтенсивні хімічні реакції. До них відносять:

 • елімоклавін;
 • агроклавін;
 • лізергін;
 • пінеклавін;
 • костаклавін.

Саме з ріжків вперше була отримана лізергінової кислоти, більш відома, як ЛСД. На основі деяких клавінови з’єднань штучно отримують більш цінні молекули, що сприяють поліпшенню кровообігу.

Гриб містить велику кількість похідних аміаку, амінів. Серед них зустрічаються такі біологічно активні компоненти, як гістамін, холін, ацетилхолін. Частина з них при попаданні в організм здатні надавати гальмівний і ушкоджуючий ефект на нерви і тканини. Аміни жирного ряду представлені триметиламіну і метиламіном.

У ріжку знаходиться багато багатоатомних спиртів і вуглеводів. Особливо збагачується вуглеводний склад в момент синтезу медяної роси. В цей час в ній міститься близько 7 різних цукрів: трегалози, глюкози, галактози. До складу гриба входять різні амінокислоти (валін, Лецин, триптофан), ліпіди, жирне масло. Ріжки включає кілька видів кислот:

 • секалоновие ксілоти (А і В);
 • хризофанол;
 • хрізергоновая кислота;
 • жирні кислоти (пальмитова, олеїнова, стеаринова).

Особливістю ріжків є наявність певного масла – рацінолевої кислоти. Вона утворюється в результаті окислення олеїнової кислоти за участю ферментних систем. Це складне органічна речовина стало маркером для оцінки забруднення продуктів перероблювання злаків ріжками.

Пігментний склад гриба різноманітний. Зустрічаються похідні хинонів (антрахінона) – антрахінонові пігменти. Вони відрізняються великою світло- і вологостійкістю. До них відносять ендокріцін, а також клаворубін високій кислотності червоного кольору.

Фармакологічна дія

Виділення з ріжків активних хімічних сполук і їх подальша обробка, органічний синтез інших речовин на їх основі дають велику сировинну базу для розробки різних препаратів. Настоянки з ріжків використовувалися давно для лікування судинних захворювань, в гінекології. Сьогодні спектр застосування засобу суттєво розширився.

Алкалоїди даного гриба викликають спазми гладкої мускулатури, володіють нейроблокаторною дією. З цим пов’язано їх використання в медицині.

В основному в гінекології і акушерстві застосовують ерогометрін, він показаний при наступних станах:

 1. Як препарат, що підсилює м’язовий тонус і підвищує збудливість волокон м’язів матки.
 2. Для зупинки маткових кровотеч, пов’язаних з навмисним або ненавмисним абортом вагітності.
 3. При тяжких порушеннях менструації: рясні кровотечі при гіперменорею і поліменореі.
 4. Для купірування ускладнень в післяпологовому періоді, які супроводжуються посиленою секрецією слизових, кров’яних виділень (лохіометра).

Кровоспинну дію обумовлено скороченням стінки кровоносних судин і їх стисненням, з цієї причини запобігає розвиток геморагії. Крім цього прямого місцевого ефекту, виявляється і опосередковане системний вплив, яке пояснюється адреноблокаторною дією ергоалкалоїди.

Під час вагітності, особливо в першому і другому триместрі, комбіновані і індивідуальні препарати алкалоїдів ріжків протипоказані. Це пов’язано з тим, що відсутні достатні клінічні дані, які стверджують безпеку застосування цих засобів для матері і плоду.

Прийом певних лікарських засобів на основі ергометрину і його аналогів забезпечує прискорене повернення матки в нормальний фізіологічний стан після пологів. Дієві речовини стимулюють скорочення м’язових волокон, по це причини відбувається більш швидке відновлення організму, зменшується ймовірність ускладнень. Медикаменти, що містять ергометрін, використовують не тільки для активізації інволюції матки, але також і для зменшення больового синдрому.

У післяпологовому періоді алкалоїди маткових ріжків припиняють виділення молока молочними залозами. Вони пригнічують вироблення мозком гормону пролактину. Їх призначають для екстреного припинення грудного вигодовування. У жінок природним чином пропадає молоко, що дозволяє уникнути небажаних ускладнень, які могли б виникнути при застої рідини в протоках молочної залози.

У минулому в медицині ріжки застосовувалася для штучного переривання вагітності. Цей крок супроводжувався великим ризиком для здоров’я жінки, зараз таких процедур не проводять. У рідкісних випадках при неповному аборті, коли в маткової порожнини скупчилися залишки тканин або виділення, під ретельним наглядом фахівця можуть бути використані ліки ерготаміну.

Ергоалкалоїди володіють і іншими фармакологічними властивостями. Одне з них – здатність деяких речовин (наприклад, ергокріптіну) зв’язуватися з альфа-адренорецепторами і блокувати їх. У нормальних умовах до цих рецепторами приєднується адреналін і норадреналін. Окремі алкалоїди ріжків запобігають їх об’єднання, надають, таким чином, судинорозширювальний ефект. Цей механізм дії застосовується в складі комплексної терапії наступних патологій:

 • легка артеріальна гіпертензія;
 • звуження судин вінцевих артерій серця;
 • розлади серцевого ритму: тахікардія, аритмія;
 • серцева недостатність.

Для позбавлення від токсичності сполуки, одержувані з ріжків, ретельно очищають і піддають трансформації в лабораторних умовах. Так, для додання ерготаміну альфа-адреноблокуючими властивості, його гидрируются. В фармацевтичні препарати він потрапляє вже в вигляді дигідроерготаміну.

Гідровані ергоалкалоіди здатні впливати на синтез нейромедіатора серотоніна. Тому ріжки – вихідна сировина для виготовлення ліків проти мігрені. Вони полегшують болі, зменшують частоту і тривалість нападів.

Дуже виражено вплив алкалоїдів гриба на нервову систему людини. Вони надають гальмівну дію, блокуючи передачу нервового імпульсу по ланцюгу нейронів. Завдяки цим властивостям створюються психотропні засоби, які призначаються при різних психічних і неврологічних захворюваннях:

 1. Неврозоподібні стану, викликані клімаксом.
 2. Порушення сну: нічні кошмари і безсоння.
 3. Підвищена збудливість.
 4. Панічні атаки.
 5. Хронічний стрес.
 6. Нейроаллергодерматоз.
 7. Вегето-судинна дистонія.

Фармакологічна дія ріжків багатогранно, при спеціальній обробці речовини, що містяться в її тканинах, дуже ефективні в багатьох областях медицини. У деяких випадках ними можна замінити багато популярних на ринку лікарських препаратів.

Вплив на тварин

Тварини схильні до отруєння ріжком (ерготизм). Особливо це стосується худоби, в їжу до якого потрапляють продукти перероблювання злакових, забруднених склероціями гриба. При перероблюванні зерна борошняні відходи, такі як полова, січка, борошняний пил спеціально відокремлюються на корм домашнім тваринам. Попри подальшу термічну обробку, в них зберігається високий вміст алкалоїдів. При постійному годуванні такими продуктами розвивається хронічна інтоксикація. Якщо концентрація токсинів в порції занадто висока, то спостерігається гостре отруєння.

Негативній дії ріжків піддаються всі домашні тварини, але найбільш уразливі такі групи, як:

 • велика рогата худоба, особливо вагітні особини;
 • свині;
 • птиці: кури, куріпки (у зв’язку з невеликою вагою).

Систематичне вживання перероблених маткових ріжків призводить до появи певного симптомокомплексу у великих тварин (корови, свині, коні):

 1. Спостерігається потовщення шкіри, вона стає сухою, починає відходити і відлущуватися.
 2. На уражених ділянках шкірних покривів втрачається чутливість.
 3. Змінюється забарвлення гангренозних місць: шкіра стає сірувато-синя.
 4. Відбувається повне змертвіння і відпадання великих площ покривів.
 5. Засихають, тріскаються і втрачаються соски, кінчики вух, хвостів. У свиней уражається епітелій п’ята.
 6. Розвивається безпліддя.

У птахів еротизм виражається в посиніння гребенів, пальців ніг, борідки. Вони висихають і відпадають. Кури і півні стають слабкими, зникає апетит. Загальна млявість супроводжується катаральними явищами шлунково-кишкового тракту: розвивається пронос, стрімке схуднення. При тривалої інтоксикації пошкоджується спинний і головний мозок, птахи стають сонливими, відзначається хитка хода, в кінцевому підсумку – кома і смерть.

Ергоалкалоіди вкрай негативно впливають на вагітних самок. Вони стимулюють інтенсивні скорочення матки, що призводить до викиднів, а також пролапсу матки. Здоров’я перехворіли ерготизм вагітних тварини різко підривається, вони сильно виснажуються, не здатні завагітніти після цього.

В період лактації токсини ріжків проникають в молоко. З цим пов’язано падіння молодняку, який харчується за допомогою поїння матір’ю. Для телят і поросят часто ерготизм нестерпний і відразу ж призводить до летального результату.

Гостре отруєння протікає стрімко, без надання медичної допомоги смерть настає через 6-12 годин після вживання уражених ріжками висівок та інших кормів. Спочатку розвиваються симптоми ураження травної системи, потім – нервової і кровоносної.

Ознаки гострої інтоксикації:

 • рясна слинотеча, утворення піни у рота;
 • розлади дефекації (діарея) і важкі болі в животі;
 • наростальне м’язове тремтіння;
 • вкрай висока збудливість в комплексі з епілептичними нападами;
 • різко пригнічений стан;
 • занепад сил з повною втратою чутливості, параліч тіла;
 • пригнічення серцевої діяльності і зупинка серця.

Домашні тварини можуть отруїтися спориньyoй дикорослих злаків при випасі на луках. Найчастіше гриб помічається на рослинах костреца безостий, Їжака звичайна, Тимофіївка лучна, а також видів роду Овсяниця. Ці злаки дуже часто утворюють травостій багатьох рослинних угруповань. У дощові і щодо прохолодних періодів слід оглядати площі випасу на предмет склероцій небезпечного гриба.

Якщо у тварини були помічені ознаки Ерготизм, необхідно відразу звернутися до ветеринара. Вчасне промивання шлунка може зупинити всмоктування токсину в кров, запобігти розвитку важких уражень життєво важливих систем організму і смерть. В якості профілактичних заходів рекомендується постійно контролювати наявність в кормі для худоби маткових ріжків і вміст алкалоїдів ріжків, воно не повинно перевищувати 0,2%. Доцільно взагалі не дозволяти вживання тваринами склероциев гриба, щоб уникнути небажаних наслідків.

Вплив на людей

Ріжки при попаданні в шлунково-кишковий тракт викликає сильне отруєння. Після споживання продуктів, виготовлених з зерна, яке було заражено грибом, руйнується нервова і кровоносна система, виникають важкі хронічні порушення здоров’я. Однак при спеціальній обробці з ріжків можна витягти корисні компоненти, що володіють лікарськими властивостями.

Корисні властивості

Користь ріжків проявляється, перш за все, в її багатому хімічному складі, з якого отримують речовини медичного призначення. З понад 30 алкалоїдів близько 10 активно використовуються в фармацевтиці. Їх комбінують з іншими активними речовинами для отримання кращого ефекту. У певних умовах ріжки проявляє судинозвужувальні властивості, при перероблюванні – судинорозширювальні. Ця варіативність дуже зручна для лікування хвороб кровоносної системи і кровообігу. Виражену седативну дію успішно застосовується для корекції високої збудливості і дратівливості у психічно хворих людей. Токсини гриба в строго підібраною концентрацією і очищеному вигляді добре допомагають при кровотечах, сприяють полегшенню важких пологів, зменшують ризик ускладнень.

Шкода отруєння ріжком

Отруєння людини ріжками називається ерготизм. Хвороба являє собою микотоксикозами. Інтоксикація настає внаслідок вживання в їжу продуктів перероблювання зернових культур, заражених ріжками, також після приймання лікарських препаратів, що містять ергоалкалоіди, одночасно з іншими групами ліків (деякі антибіотики і антидепресанти). Отруйні речовини, особливо ерготінін, всмоктуються в шлунку і кишківнику, чинять місцеву подразливу дію, а потім різко негативно впливають на нервову систему.

Ерготизм має кілька форм перебігу:

 • гострий перебіг – розвивається в першу добу;
 • підгостра форма починається через кілька днів (3-7 діб);
 • хронічний перебіг.

Найбільш небезпечно гостре отруєння, оскільки в більшості випадків воно закінчується смертю. Перші ознаки:

 1. Розлади шлунково-кишкового тракту: рясний водянистий стілець, болі в животі, нудота і блювота.
 2. Гарячковий стан, підйом температури до 38 ° C і вище.
 3. Порушення чутливості кінцівок, відчуття оніміння, поколювання.
 4. Маревний синдром, галюцинації.
 5. Нерідко судоми.

Тривалість цієї форми Ерготизм коротка, обчислюється годинами після приймання великої дози ріжків. Більш тривалими і поширеними є підгострий і хронічний перебіг.

Інтоксикація може протікати з утворенням сухих гангрен (гангренозний вигляд), з частими судомами і нападами (конвульсивний вид), може включати як ураження шкірних покривів, так і судомні явища (змішана форма).

Підгостре отруєння триває кілька місяців (до 8 тижнів), характеризується наступними симптомами:

 1. Слабкість, часті головні болі.
 2. Порушення формування стільця, болі в області кишківника.
 3. Притуплення зору і слуху.
 4. Спазми гладкої і скелетної мускулатури (неможливість ковтати, некеровані рухи кінцівками).
 5. Розлади психіки: зорові і слухові галюцинації, депресія, манії.
 6. Наростання оніміння кінчиків пальців, а потім ніг і рук.

При гангренозній формі відзначаються сильні болі кінцівок, потім чутливість поступово зникає, змінюється колір шкіри, вона набуває червонувато-синій, потім сірий і чорний відтінки. Деформуються нігтьові пластини, випадає волосся. Шкірні покриви починають лущитися, кровоточити.

Хронічний ерготизм частіше проявляється появою сухих і вологих гангрен, але може мати змішаний вид, включаючи епілептиформні припадки. Таке отруєння настає через систематичне споживання їжі, забрудненої ріжками. При цьому доза токсинів в ній невелика. Хронічна форма тягне за собою безліч ускладнень, які значно знижують якість життя і в більшості випадків не виліковуються. Шкідлива дія ерготоксину накопичується, викликає:

 1. Глибокі некротичні ураження кінцівок, які можуть привести до їх втрати.
 2. Психічні захворювання.
 3. Збої менструального циклу аж до аменореї, неплідності.
 4. Втома, млявість, апатію, різке зниження розумової і фізичної працездатності.
 5. Розлади когнітивної сфери (порушення запам’ятовування, розумової діяльності, концентрації уваги).
 6. Холодні ступні, кисті (довічна ішемія).
 7. Ниркову і серцеву недостатність.

Постійний прийом їжі, яка містить мікотоксини ріжків, істотно скорочує тривалість життя. Лікування полягає у виявленні харчових продуктів, що викликали отруєння. Проводиться промивання шлунка, а потім – терапія хвороб, спровокованих ергоалкалоїди.

Для профілактики Ерготизм встановлені норми вмісту ріжків в зерні: для ячменю, жита, пшениці, тритикале та гречці встановлена верхня межа в 005%, а для гороху – 0,1%.

Застосування

Ріжки дуже рідко застосовується в народній медицині в зв’язку з тим, що важко і практично неможливо контролювати концентрацію алкалоїдів в склероції, тому що вона залежить від багатьох умов. Неправильне дозування легко викличе отруєння, що дуже небезпечно.

Токсини гриба більше використовуються доказовою медициною, при цьому ріжки спеціально культивують, потім діючі речовини витягують, очищають і створюють на їх основі препарати. Отримані ліки використовуються в хірургічній практиці, терапії маткових кровотеч, при атонії матки, при захворюваннях психіки, невралгіях, клімаксі, мігрені.

Лікарські форми ріжків

Ергоалкалоіди ріжків виробляють в різних формах випуску. Це робиться для більшої зручності, при деяких хворобах необхідна швидка допомога, яку можна надати тільки за допомогою париетального введення препарату.

Назва препарату Лікарська форма Чинний компонент препарату
метилергобревіну Розчин для внутрішньом’язового і внутрішньовенного введення Напівсинтетичний аналог ергометрину-метілергометріна малеат.
Вазобрал Таблетки Похідна ергокріптіна-дігідроергокріптіна мезілат.
Бромкриптин-Ріхтер Таблетки Синтетичне похідне ергокріптіна-бромокриптина мезілат.
Ерготал Таблетки Суміш ергоалкалоїдних і їх фосфатів: ергокрістін, ергокорнін, ергокріптін, фосфати ергометрину.
Кофетамін Таблетки Сіль винної кислоти ерготаміну-ерготаміну тартрат.

Нерідко токсини ріжків в препаратах комбінують між собою і з іншими засобами: кофеїном (при лікуванні мігрені), альфа-адреноблокаторами. Дозування медикаментів, що містять ергоалкалоїди, повинна розраховуватися фахівцем і строго дотримуватися. В основному всі ліки такого типу є рецептурними.

Протипоказання і побічні ефекти

Існує багато чинників, що перешкоджають застосуванню лікарських засобів ріжків. Це пов’язано з високою біохімічною активністю алкалоїдів гриба. Вони протипоказані:

 1. При функціональному ураженні міокарда (ішемічна хвороба серця).
 2. Під час вагітності та лактації.
 3. При важких захворюваннях периферичних артерій і вен (тромбози, варикоз, атеросклероз).
 4. При стані сепсису.
 5. У період розкриття і період вигнання пологів.
 6. При зниженні детоксикаційної здатності печінки, ниркової недостатності.
 7. Пацієнтам, які мають індивідуальну непереносимість ріжків.

Побічні ефекти після вживання занадто великої дози схожі з симптоматикою Ерготизм. Відзначаються травні порушення (нудота, блювота, діарея), м’язові болі, виражена вазоконстрикція, запаморочення, посиніння кінцівок, судоми.

Як правильно збирати, заготовляти і зберігати

Збір маткових ріжків проводять зазвичай на культурах жита. Збирати маткові ріжки можна як під час дозрівання, так уже і після молотьби. Рекомендується робити це після збору врожаю, відокремлюючи уражені ріжками зразки ручним способом або за допомогою спеціальної сортувальної машини. Кращі результати показує ручне сортування.

Заготівля маткових ріжків гриба полягає в висушуванні в темному приміщенні. Важливо, щоб була можливість провітрювання, і вологість не перевищувала нормальних показників (не більше 60%). Відібрані склероції розсипають на тканині або папері, залишають висихати. Готовність маткових ріжків перевіряють так: пробують згинати ріжки, і якщо вона ламається, сушку можна закінчувати.

Зберігати отриману сировину необхідно в вентильованому приміщенні, не допускаючи потрапляння на нього прямих сонячних променів. Необхідно заздалегідь продезінфікувати місце зберігання від типових шкідників: кліщів, зернової молі, хлібного точильника. Максимальний термін придатності становить 2 роки.

Де купити ріжки і яка ціна

Купити маткові ріжки ріжків досить складно, вони продаються тільки сертифікованим підприємцям спеціальними лабораторіями, які займаються культивуванням.

В основному в продажу є препарати, що містять алкалоїди гриба. Ціна на них варіюється від 66 рублів до 1000 рублів залежно від лікарської форми, концентрації діючої речовини і виробника. Ліки з ергоалкалоіди строго рецептурні в зв’язку з тим, що самостійно людина може не розібратися з інструкцією і приймати невідповідні дози.

Цікаві факти

Ріжки часто вражала посіви жита і пшениці в середні століття, тому що агротехніка була не розвинена. Люди не могли впоратися з захворюванням, що вражає зернові культури, тому в голодні роки випікалося багато хліба, зараженого алкалоїдами гриба. Епідемії Ерготизм були дуже поширені до появи в раціоні європейців картоплі. Тоді про природу мікотоксикозами нічого не було відомо, і хвороби приписували релігійне походження. Ерготизм називали «Антониев вогонь», оскільки вважалося, що судоми і галюцинації може вилікувати Святий Антоній. Виник релігійний орден Святого Антонія, який став центром по лікуванню інтоксикації ергоалкалоіди ріжків.

У 1938 році хімік Альберт Хофман виділив з ріжків речовини, за допомогою яких отримав напівсинтетичний наркотик ЛСД (N-діетиламід лізергінової кислоти). Він пропонував використовувати його в сеансах психотерапії для того, щоб пацієнти змогли зануритися в себе. Згодом стало відомо, що це психотропне з’єднання надає руйнівно вплив на психіку, викликає галюцинації. Сьогодні ЛСД заборонений в більшості країн світу.

Висновок

Ріжки – це гриб, що вражає злакові рослини. Він псує посіви, чим завдає значної шкоди сільському господарству. Потрапляючи в харчові продукти, токсини ріжків можуть викликати сильне отруєння людини і тварин. Однак знайдені ефективні агротехнічні заходи боротьби з ним, правовими актами встановлені норми вмісту алкалоїдів в зерні і борошні. У фармацевтичній промисловості ріжки використовується для отримання корисних сполук. На її основі синтезуються багато ліків, які зупиняють кровотечі, знижують артеріальний тиск і сприяють нормальному протіканню післяпологового періоду.

Соцмережі