Чим небезпечний низький і високий гемоглобін для здоров’я і якими продуктами його регулювати

Зміст Сховати

Про нього чули навіть ті, кому ще рано замислюватися про здоров’я. За ним стежать, його підвищують, тому що знають: без нього організму ніяк. Для чого ж потрібен гемоглобін, чим небезпечне його зниження, як швидко підвищити його рівень в крові і що буде, якщо він виявиться вище норми? Ми зібрали все найважливіше про цей незамінний білок в одну статтю.

Для чого потрібен гемоглобін в крові і при чому тут залізо

Гемоглобін – це особливий складний білок, який формується в еритроцитах, коли туди потрапляють атоми заліза. Саме гемоглобін забарвлює кров у червоний колір. На нього покладена найважливіша місія: він переносить кисень з легень до органів і тканин. І навпаки: транспортує вуглекислий газ назад в легені, щоб вивести з організму. Цей найважливіший білок бере участь також в синтезі ДНК, підтримці кислотно-лужного балансу, в організації правильного обміну речовин.

Ось чому низький гемоглобін так небезпечний: він знижує ефективність роботи всіх внутрішніх органів і систем, життєздатність і емоційний стан людини. І тому його потрібно обов’язково підвищувати до норми.

Норма гемоглобіну у чоловіків, жінок і дітей

Рівень гемоглобіну в крові людини залежить від статі, віку і різних фізіологічних особливостей організму. У чоловіків гемоглобін в нормі при значеннях 135-160 г / л. Для жінок допускаються 120-140 г / л. У вагітних рівень гемоглобіну помітно знижується – до 110 г / л.

Норми гемоглобіну для дітей суттєво змінюються в залежності від віку. Максимальний рівень білка у новонароджених в перший місяць життя – від 140 до 200 г / л. Потім він досить швидко знижується. У перші пів року нормою вважається показник від 90,5 до 140 г / л. У дітей до 18 років гемоглобін повинен бути в межах 110-150 г / л, а потім зрівнятися з нормами дорослих.

Як розшифрувати одиниці виміру гемоглобіну в крові?

Гемоглобін вимірюється в грамах на літр (г / л) або грамах на децилітр, тобто 10 літрів (г / дл). Щоб перевести г / дл в г / л, досить помножити перший показник на 10.

На рівень гемоглобіну в крові впливають і вроджені особливості організму, і спосіб життя людини: рівень фізичної активності, навколишнє середовище, тип харчування, наявність шкідливих звичок.

Чому гемоглобін падає

Гемоглобін не може знизитися і тим більше різко впасти без причин. Ними можуть бути серйозні хвороби або ситуації, що викликали втрату крові: операції, травми, поранення, внутрішні і зовнішні кровотечі. У жінок короткочасне зниження білка можливо на тлі менструації, яка триває 5 днів і більше. Найпоширеніші причини – брак заліза, фолієвої кислоти і вітаміну В12. Однак низький гемоглобін може бути і наслідком серйозних патологій.

Причини низького гемоглобіну:

 • збій в роботі ендокринної системи;
 • захворювання шлунково-кишкового тракту, патології кишківника;
 • хвороби нирок;
 • проблеми з кровоносною системою;
 • пневмонія, туберкульоз, гепатит та інші серйозні хвороби;
 • гастрит і новоутворення в органах травлення;
 • онкологічне захворювання;
 • виснажливі тривалі дієти, неправильне харчування;
 • авітаміноз і брак вітамінів і мінералів;
 • сильний стрес або тривала депресія;
 • багатоплідна вагітність.

Як бачите, причини низького гемоглобіну можуть бути вкрай серйозними і небезпечними для здоров’я, а тому контроль за цим показником потрібно вести регулярно, а при необхідності – швидко підвищувати.

Як дізнатися без аналізів, низький чи у вас гемоглобін: симптоми дефіциту

Зниження гемоглобіну багато хто звик ігнорувати. Часто навіть від лікарів можна почути фразу: «Я все життя живу з низьким гемоглобіном, і нічого». Проте це не означає, що не потрібно шукати причину зниження гемоглобіну і усувати її.

Низький рівень гемоглобіну в крові дає цілком конкретні симптоми, так що помітити їх може навіть непрофесіонал. Ось кілька найбільш поширених ознак його зниження.

Ознаки низького гемоглобіну:

 • постійне відчуття втоми, сонливість, швидка стомлюваність;
 • задишка при фізичних навантаженнях і звичайному підйомі по сходах;
 • регулярні головні болі;
 • низький артеріальний тиск;
 • сухі і ламкі нігті;
 • сухість і активне випадання волосся;
 • порушення роботи шлунково-кишкового тракту;
 • бліда суха шкіра, можливо лущення;
 • шум у вухах і запаморочення;
 • зниження апетиту або перекручені смакові пристрасті: бажання їсти крейду, сире тісто або м’ясо, відчувати запах фарби або бензину;
 • біль в м’язах, які мерзнуть руки і ноги;
 • регулярні порушення менструального циклу у жінок;
 • зниження потенції у чоловіків;
 • часті застуди і вірусні захворювання.

Ці симптоми, особливо якщо їх декілька і спостерігаються вони тривалий час, говорять про те, що гемоглобін в крові знижений вже досить сильно. У важких випадках людина може навіть втрачати свідомість. Це означає, що шукати рішення і вживати заходів потрібно швидко.

Коли потрібно здавати кров на гемоглобін

Причиною звернутися до терапевта або гематолога і здати аналіз крові на рівень гемоглобіну може стати виявлення перерахованих вище симптомів – одного або декількох, серйозне погіршення стану здоров’я після хвороби, значна втрата крові через травму або в ході перенесеної операції, дотримання суворої дієти, виявлене захворювання крові у близьких родичів, вагітність.

Невелике зниження може бути непомітним для людини. Щоб зміна рівня гемоглобіну не стало сюрпризом, ситуацію краще тримати під контролем: здавати кров на аналіз 1-2 рази на рік, а при необхідності консультуватися у лікаря-гематолога.

Що таке анемія і як її діагностувати

Анемію (або недокрів’ям) називають зниження гемоглобіну і зменшення кількості еритроцитів в крові. Цей стан призводить до того, що органи і тканини не отримують потрібної кількості кисню, погіршуються обмінні процеси і загальне самопочуття людини. Першими симптомами можуть бути швидка стомлюваність, задишка, зниження апетиту, сухість шкіри, ламкість волосся і нігтів і інші ознаки, які не завжди відразу пов’язують в єдину картину.

Ось чому самостійно діагностувати анемію вкрай складно, а робити це, спираючись лише на лабораторні результати аналізів, не можна. Для постановки діагнозу лікарі не тільки дивляться на рівень гемоглобіну і заліза, а й перевіряють рівень холестерину, глюкози, креатиніну, сечової кислоти і електролітів, оцінюють загальний стан пацієнта і його внутрішніх органів, проводять комплексну діагностику.

Ступеня тяжкості анемії:

 1. Легка анемія: рівень гемоглобіну в крові менше норми, але більш як 100 г / л. Симптоми неявні, тому людина вкрай рідко звертається до фахівців на цій стадії захворювання.
 2. Середня анемія: рівень гемоглобіну в крові – від 66 до 100 г / л. З’являються часті запаморочення, нудота, сонливість, стають помітні сухість і тріщини на шкірі.
 3. Важка анемія: рівень гемоглобіну в крові – менше ніж 66 г / л. Критичний стан, помутніння і втрата свідомості, холодні руки, непритомність. Потрібна екстрена госпіталізація, оскільки є серйозна загроза життю.

Однак проконсультуватися як мінімум з терапевтом варто вже при зниженні показника менш як 120 г / л у жінок і нижче 135 г / л у чоловіків, не чекаючи погіршення стану.

Чим небезпечна анемія для людини

Цю хворобу одночасно можна вважати і небезпечною, і відносно нешкідливою. З одного боку, в легкій формі анемія зустрічається досить часто і без проблем піддається лікуванню. З іншого – довгострокова нестача заліза і знижений рівень гемоглобіну дають серйозне навантаження на організм. Важка анемія може спричинити серйозні наслідки:

 • збої в роботі нирок, печінки та інших внутрішніх органів;
 • захворювання серцево-судинної системи;
 • когнітивні порушення;
 • підвищення ризику падінь і, як наслідок, травм і переломів;
 • кисневе голодування (гіпоксія), ризик інфаркту міокарда та інсульту;
 • загострення хронічних хвороб;
 • погіршення роботи репродуктивної системи;
 • анемічних кома або смерть.

Однак панікувати не варто. Патології та ускладнення, як правило, розвиваються, якщо гемоглобін сильно знижений протягом декількох років. Регулярний контроль і перевірка аналізів 1-2 рази на рік стануть достатньою профілактикою і допоможуть швидко виявити проблему і почати лікування.

Вагітним жінкам і маленьким дітям важливо стежити за рівнем гемоглобіну в крові і не допускати його зниження. Інакше є ризик ускладнення вагітності, передчасних пологів і порушення розвитку плоду – збій в роботі мозку, нервової та дихальної систем. У дітей молодшого віку недолік гемоглобіну може спровокувати затримку інтелектуального розвитку.

При якому гемоглобіні людина вмирає

Критично низьким рівнем гемоглобіну вважається 65 г / л. При таких показниках людини потрібно негайно госпіталізувати і вживати всіх можливих заходів для його порятунку.

Як підвищити гемоглобін

Швидко підвищити рівень гемоглобіну досить складно. Цей процес займає зазвичай близько місяця. Не варто думати, що самостійно призначені вітаміни або посилене харчування м’ясом створять чудеса.

Найголовніше в процесі нормалізації гемоглобіну – НЕ закидати в організм залізо, а шукати причини нездужання. Важливо своєчасно і правильно діагностувати захворювання, яке викликає зниження гемоглобіну, і працювати в першу чергу з ним. При сильних крововтратах або хворобах крові пацієнтові роблять переливання крові або окремих її компонентів. Це допомагає заповнити її обсяг.

І вже в комплексі з професійним лікуванням прийманням залізовмісних препаратів і коригування раціону дадуть хороший ефект, допоможуть уникнути ускладнень і поліпшити стан пацієнта.

Важливо: перш ніж починати лікування, необхідно пройти медичне обстеження, зробити аналіз крові та отримати консультації всіх профільних лікарів, в залежності від діагнозу. Самолікування неприпустимо. Всі процедури і призначення повинні бути узгоджені з лікарем і регулярно їм контролюватися.

А в якості профілактики нестачі заліза і зниження гемоглобіну рекомендується скорегувати свій раціон, включити в нього залізовмісні продукти. Орієнтовні норми споживання заліза в добу – 10-12 мг для чоловіків і 20-30 мг для жінок. Більш точні цифри залежать від стану людини.

У яких продуктах багато заліза для підняття гемоглобіну

 1. Сушені гриби. Продукт, здатний помітно підвищити рівень заліза в організмі. Всього 50 г сушених грибів на добу допоможуть заповнити норму вмісту заліза в крові. Є їх кожен день можуть не всі, але періодично включати в свій раціон гриби дуже корисно.
 2. Червоне м’ясо. Темний колір продукту як раз вказує на великий вміст заліза. Наприклад, в парової котлети з яловичини вагою 100 г міститься приблизно 2,7 мг заліза – майже 15% добової норми. Для порівняння: в такій же котлети з м’яса індички кількість заліза – близько 0,7 мг.
 3. Насіння гарбуза. Відмінне джерело заліза: 200 г продукту спокійно покривають добову норму. Але захоплюватися насінням гарбуза не варто: вони дуже калорійні і можуть викликати збої в роботі шлунково-кишкового тракту. А ось невелика жменька насіння в салаті або гарячому блюді буде дуже корисна.
 4. Субпродукти. За вмістом заліза та інших корисних мікроелементів субпродукти легко обійдуть м’ясо. У 100 г приготовленої яловичої печінки міститься 36% добової норми заліза.
 5. Гречка і геркулес. Ще пара важливих продуктів, здатних підвищити рівень заліза. Порція гречки або геркулесу вагою 100 г забезпечить організм корисним елементом приблизно на 25%.
 6. Бобові. Найважливіша частина раціону для вегетаріанців і веганів: бобові не тільки багаті залізом, але ще і дуже ситні. Чашка вареної сочевиці, наприклад, покриє приблизно 35% добової норми заліза, а стакан вареної квасолі – 20%.
 7. Темний шоколад. Мабуть, улюблений продукт у тих, хто прагне підняти рівень гемоглобіну. Головне – вибирати шоколад з вмістом какао не менше 70% і з’їдати не менше ¼ плитки (25 г) на добу. Це допоможе компенсувати близько 17% добової норми заліза і подарує гарний настрій внаслідок «гормону щастя».

При нестачі заліза і низькому гемоглобіні також рекомендуються наступні продукти: яйця (особливо жовток), кіноа, мигдаль, волоські горіхи, яблука зі шкіркою, гранат, виноград, малина, шипшина, буряк, свіжовичавлені фруктові та овочеві соки, морепродукти – ікра, риба, устриці. Важливо, щоб раціон був збалансований, продукти містили різноманітні корисні речовини і вітаміни.

Як зробити так, щоб залізо краще засвоювалося

Щоб підвищити гемоглобін, недостатньо просто включити в раціон залізовмісні продукти. Важливо, щоб корисні речовини максимально засвоювалися і йшли на користь. Для цього варто знати, які продукти можна і не можна поєднувати один з одним.

Залізо найкраще засвоюється в присутності вітамінів С і А. Ось чому морепродукти з лимоном не тільки смачні, але і неймовірно корисні. Кілька крапель лимона можна додати в салати та інші страви. Багаті вітаміном С майже всі свіжі овочі і фрукти, наприклад болгарський перець. Вітамін А міститься в рибі, маслі, овочах і фруктах оранжевого кольору.

При цьому важливо забезпечити надходження в організм фолієвої кислоти, яка бере участь в синтезі еритроцитів. Тому потрібно регулярно їсти яловичину, зелений салат, авокадо, бобові, рис, арахіс та інші продукти з високим вмістом фолієвої кислоти.

А ось кальцій і казеїн (молочний білок) знижують всмоктуваність заліза, тому разом з овочевими та м’ясними стравами не варто вживати молочні і кисломолочні продукти, сири. Негативно впливає на засвоюваність заліза пшениця та інші злаки. Так що м’ясо краще їсти без хліба, а на гарнір використовувати не макарони, а овочі. Серед продуктів, які можуть спровокувати дефіцит гемоглобіну: чай, кава і хурма (містять таніни), хліб, соя, консерви, газовані напої, плавлені види сиру. Тому зловживати ними не варто.

Чи може бути занадто багато заліза в організмі

Може. Надлишок заліза для організму так само шкідливий, як і його недолік. Він викликає фіброз органів і тканин. Найчастіше страждають підшлункова залоза, печінка і серце. Однак домогтися надлишку заліза тільки харчуванням неможливо. За патологією часто стоять генетична схильність і неправильне або безконтрольне застосування залізовмісних препаратів.

Як називається підвищення гемоглобіну

Збільшення кількості еритроцитів і підвищення гемоглобіну називається еритроцитоз. Його характерні симптоми: носова кровотеча, головні болі і запаморочення, швидка стомлюваність. Еритроцитоз, своєю чергою, може бути ознакою різних захворювань, визначити які зможе лише лікар.

Що означає, якщо гемоглобін підвищений

Високий рівень гемоглобіну може бути викликаний зневодненням, курінням, рак легенів, хворобами серця і іншими патологіями. Підвищений гемоглобін іноді свідчить про наявність рідкісного захворювання – полицитемии. В такому випадку організм виробляє занадто багато еритроцитів, що може привести до утворення тромбів, серцевих нападів і інсультів. Це дуже серйозна хвороба, яку важливо своєчасно виявити і контролювати протягом усього життя.

Як підтримувати нормальний рівень гемоглобіну

Для здорової людини без вроджених патологій важливо стежити за режимом дня, пити достатню кількість води, збалансовано харчуватися, включати в раціон продукти, багаті залізом і вітамінами, вести активний спосіб життя і періодично здавати загальний і біохімічний аналізи крові.

Ці поради можуть здатися вам очевидними і навіть банальними, проте вони допоможуть запобігти зниженню гемоглобіну, розвиток анемії і інших захворювань, поліпшити ваше самопочуття і якість життя.

Соцмережі