Чому борщівник небезпечний і як обробити опік.

Борщівник може завдати істотної шкоди здоров’ю шкіри та організму в цілому. Розповідаємо, як впізнати небезпечну рослину і як надати першу допомогу.

У списку небезпек, що підстерігають людей в лісах і полях, на перших місцях впевнено утримує борщівник. Вчені нарахували понад 70 видів цього незнищенного бур’яну, проте найвідомішим з-за своїх разючих гігантських розмірів і потенційної небезпеки для здоров’я став отруйний борщівник Сосновського (Heracleum sosnowskyi Manden).

Борщівник – постійний житель лісів і полів середньої смуги України, Алтаю, Сибіру, Кавказу та Уралу. Він росте на луках, орних полях, біля доріг, по берегах річок, озер, струмків, в садах, парках і лісах. Цей небезпечний зелений загарбник належить до роду рослин сімейства зонтичних і наводить на грибників і любителів походів жах своєю здатністю викликати на шкірі хворобливі тривалі опіки, які можуть бути небезпечними для життя.

Як виглядає отруйний борщівник

Через «парасольки» борщівник часто плутають з миролюбними кропом і Дягілем. Небезпечний вид борщівника відрізняє наступне:

 • Масивність.Рослина зазвичай має висоту близько 1-1,5 м, хоча може досягати висоти, що перевищує зріст людини, – до 4 м.
 • Розмір суцвіття.Вони виглядають як «парасольки» з білими дрібними квітками і досягають розміру 30-80 см.
 • Сезон цвітіння.У липні – серпні.
 • Особливе розгалуження квіткових пагонів.Вони нагадують спиці парасольки.
 • Стебло.Має характерні фіолетові плями і діаметр до 10 см.
 • Форма і колір листя. Листя борщівника трійчастого, яскраво-зеленого кольору.

Чому борщівник небезпечний

Токсичні речовини, що містяться в борщівнику, можуть викликати сильні опіки шкіри, слизових, очей.

Сік борщівника містить значні концентрації кількох видів фотосенсибілізаційних псораленов. Ці сполуки рослинного походження належать до сімейства лінійних фуранокумарінов і проявляють свою активність у присутності ультрафіолету і в комбінації з ним. Ці сполуки містяться у всіх частинах рослини, включаючи волоски. Однак їх зміст може змінюватись в залежності від сезону та умов навколишнього середовища.

Псоралени розчинні в ліпідах і легко проникають в епідерміс. При контакті зі шкірою і подальшої активації ультрафіолетом це може привести до серйозного фотодерматиту. Простіше кажучи, якщо сік борщівника потрапив на шкіру, то під впливом ультрафіолету на ній виникають небезпечні опіки другого і третього ступеня

Як проявляється і виглядає опік борщівника

Реакція починається протягом 15 хвилин після впливу, пік чутливості настає в термін від 30 хвилин до двох годин.

Механізм реакції наступний. Активовані псоралени зв’язуються з рибонуклеїновою кислотою (РНК) і ядерною дезоксирибонуклеїновою кислотою (ДНК), утворюючи моно- і біаддукти з піримідинових основ, що викликає посилення окисного стресу клітин шкіри та пошкодження клітинних мембран. Це своєю чергою призводить до набряку, і на шкірі утворюються пухирі.

Таким чином, бульбашки та почервоніння являють собою відповідну захисну реакцію шкіри на контакт з алергеном – отруйним соком борщівника.

Бульбашки та почервоніння повністю проявляються через 48 годин після впливу у вигляді темних пігментних плям або рубців і можуть зберігатися на шкірі протягом декількох місяців, а в деяких випадках і протягом декількох років. Уражені ділянки можуть залишатися чутливими до ультрафіолетового випромінювання протягом кількох років після контакту з борщівником.

На додаток до опіків шкіри контакт з рослиною може викликати подразнення дихальних шляхів, нудоту, блювоту, головний біль і кон’юнктивіт.

Чим лікувати опік борщівника: перша допомога

 1. Необхідно якомога швидше ретельно промити відкриту шкіру з милом і холодною водою. Це дозволить видалити залишки соку і придушити фотосенсібілізірующіе шкірні реакції.
 2. Якщо з якоїсь причини змити сік фізично неможливо, настійно рекомендується нанести на область опіку сонцезахисний крем. Набряк і запальні реакції також можуть бути придушені (принаймні частково) накладенням на уражене місце пакетів з льодом або вологих компресів.
 3. В якості безпечного та ефективного лікування уражених ділянок рекомендується щоденне застосування крему з сульфадіазином срібла.
 4. Для лікування опіків від соку борщівника можна використовувати стероїдні креми (наприклад, з однопроцентним гідрокортизоном). Однак через можливе посилення почервоніння або утворення великих бульбашок таке лікування не повинно тривати більш як два тижнів.
 5. При виникненні великих бульбашок діаметром понад 3-5 см рекомендується звернутися до лікаря. Спеціаліст в стерильних умовах проведе дренування (прокол) міхура, очистить уражену область розчином з вмістом безспиртовій антисептика і закриє рану спеціалізованим атравматичним перев’язувальним матеріалом.
 6. Для контролю інтенсивного свербіння відкритої шкіри може знадобитися введення антигістамінних препаратів.
 7. Колишні вогнища ураження можуть стати гіперпігментованними протягом декількох місяців і демонструвати фотоактивного, тому на уражені ділянки рекомендується щодня наносити сонцезахисний крем SFP 50+.

 

Соцмережі