Чому вранці болить голова?

Іноді день з самого ранку складається невдало. Головний біль може повністю розладнати плани на день. Такий дискомфорт може періодично повторюватися. У деяких людей бувають регулярні головні болі. Чому вранці болить голова? Причини численні. Зазвичай, вони пов’язані з веденням неправильного способу життя.

Категорично не можна ігнорувати головний біль. Лікарі часто нагадують про це. Однак, разом з тим не можна зловживати знеболювальними препаратами. Якщо вранці періодично мучать головні болі, то необхідно з’ясувати їх причини.

П’ять поширених причин ранкових головних болей

Недолік сну.

Людина потребує повноцінного відпочинку. Нічний сон повинен тривати принаймні 7-8 годин. Тільки в цьому випадку організм може повноцінно відпочити. Тривалий недолік сну приводить до запуску механізмів «поспіху». Спостерігається почастішання пульсу, можливе підвищення артеріального тиску, вранці з’являються стійкі головні болі.

Щоб позбутися від головного болю, потрібно прийняти знеболювальні препарати, днем подрімати 20-30 хвилин. Якщо головні болі турбують регулярно, то необхідно переглянути розпорядок дня і відрегулювати нічний сон.

Надмірний сон.

Ранковий головний біль може з’явитися також від тривалого сну. Організму не корисні як недолік сну, так і тривалий відпочинок. При більш ніж 9 годин сну в організмі людини різко знижується кількість «гормону щастя» – серотоніну. Після тривалого сну з’являється занепад настрою. Зниження рівня серотоніну призводить до погіршення кровообігу мозку. На тлі цих процесів з’являється головний біль, впоратися з яким можуть знеболювальні препарати.

Надалі потрібно суворо стежити за режимом сну. Людям, схильним до тривалого сну, рекомендується користуватися будильником. Згодом організм почне звикати до сну і пробудження в один і той же час.

Недолік ендорфінів.

Ендорфіни також іменуються «гормонами щастя». Вранці кількість ендорфінів завжди низька. Брак “гормону щастя” спостерігається у всіх. Однак кожен організм по різному реагує на це. Деякі люди навіть і не відчувають нестачу ендорфінів у своєму організмі. У інших же на тлі нестачі цього гормону з’являється головний біль.

Поява головного болю лікарі пояснюють наступним чином: зниження рівня ендорфінів призводить до зниження кількості інших важливих нейротрансмітерів, на тлі чого відбувається звуження судин мозку, погіршується кровообіг, розвивається гіпоксія.

При ранкових головних болях лікарі радять починати день з зарядки. Навіть нетривале тренування посилить вироблення ендорфінів, на тлі чого головний біль пройде, а настрій значно покращиться.

Не випита чашка кави.

У людей, які регулярно вживають каву, головні болі можуть з’явитися, якщо вони вчасно не випили цей збадьорливий напій. Кава активізує роботу нервової системи, а при її відсутності може статися розширення судин і підвищення артеріального тиску.

Якщо ви вирішили відмовитися від кави, то необхідно поступово скорочувати кількість випитих доз, готуючи організм до цього. В іншому випадку, в перший час вас будуть мучити головні болі.

Вживання алкоголю напередодні.

Якщо напередодні ви зловжили великою кількістю алкоголю, то з ранку вас будуть мучити головні болі. Однак у деяких людей стан похмілля виникає навіть після вживання незначної кількості алкоголю. Алкоголь призводить до зневоднення організму. Під його впливом погіршується кровообіг, мозок не отримує достатньої кількості кисню.

Крім цього, спиртні напої серйозно впливають на якість сну. Всі ці фактори призводять до появи стабільних головних болів. В цьому випадку допомогти організму за допомогою таких дій: випити велику кількість рідини, щоб уникнути зневоднення, прийняти спеціальні таблетки проти похмілля, а також вітамін С, який прискорює виведення алкоголю з організму.

Іноді ранкові головні болі можуть бути викликані набагато більш серйозними причинами, які неможливо усунути своїми силами. У цих випадках необхідно негайно звернутися до відповідних фахівців, щоб побічно не посприяти розвитку патології.

Три стани, при яких необхідно звернутися до лікаря

Депресія.

В організмі людей, що знаходяться в стані депресії, рівень «гормонів щастя» досить низький. Ці люди часто стикаються з проблемами сну. У них може виникнути безсоння або чергування станів нестачі або надмірності сну. Ці фактори стають причинами частих головних болів. В цьому випадку однією лише ранковою зарядкою неможливо вгамувати головний біль.

Необхідно отримати кваліфіковану допомогу і почати приймати антидепресанти. Без призначення лікаря приймати лікарські препарати не можна. Деякі психотропні препарати можуть стати причиною ранкового головного болю. З цієї причини важливо, щоб лікування проводилося під контролем досвідченого фахівця.

Хропіння уві сні.

Під час хропіння уві сні може виникнути апное. Йдеться про патологічний стан, при якому може відбутися зупинка дихання. Апное може тривати всього кілька секунд, проте цього часу достатньо для порушення постачання головного мозку киснем. Лікарі вважають, що ця гіпоксія сприяє розширенню судин і, відповідно, підвищенню артеріального тиску. З цієї причини вранці у людини бувають головні болі.

Якщо причиною ранкового дискомфорту є апное, то потрібно звернутися до лікаря. Він допоможе підібрати спеціальний пристрій, який застосовується під час сну і постійно тримає артеріальний тиск в межах норми.

Бруксизм.

Бруксизм — це патологія, при якій людина скрегоче зубами, сильно стискає їх.

При бруксизмі також вранці можуть спостерігатися головні болі. Дана патологія виникає при наступних станах:

 • порушення сну,
 • раптове пробудження від сну,
 • м’язові болі щелепи,
 • ризик виникнення апное,
 • наявність тупого болю в області скронь.

Серйозні причини, при наявності яких потрібна невідкладна медична допомога

Іноді головний біль може бути симптомом серйозної патології. У цьому випадку про самолікування не може бути навіть і мови. Хворому необхідно надати невідкладну медичну допомогу.

Головний біль може свідчити про наявність наступних патологій

 • аневризма;
 • пухлина головного мозку;
 • інсульт;
 • гіпертонічний криз.

При наступних симптомах необхідно негайно звернутися до лікаря

 1. Періодичні головні болі (два або більше разів на тиждень);
 2. біль супроводжується незрозумілою нудотою і блювотою;
 3. головні болі та інші симптоми, які виникли після отримання травми черепа; 4. на тлі головного болю відбувається помутніння свідомості, можливо — втрата свідомості, хворий скаржиться на двоїння в очах і надмірну слабкість; 5. виникнення сильного, раптового головного болю, який супроводжується спазмами м’язів шиї;
 4. на постійні головні болі скаржиться дитина;
 5. головний біль супроводжується задишкою та муки.

Серйозні патології, через які з’являються головні болі, діагностуються досить рідко. Часто причиною головного болю є порушення звичного способу життя, після відновлення якого неприємні відчуття, як правило, проходять. Однак, якщо головний біль турбує часто і регулярно, то необхідно звернутися до лікаря.

Соцмережі