Чому болить горло: психосоматичні причини

Біль в горлі найчастіше заведено списувати на застуду і відразу вдаватися до допомоги важкої артилерії – медикаментів. Але насправді все може бути набагато складніше, тому що захворювання носоглотки в ряді випадків викликають не тільки віруси та бактерії. Якщо проблема турбує підозріло часто, а іноді й взагалі не відпускає, варто задуматися – не пов’язаний біль в горлі з психосоматикою. У статті обговоримо, як страхи, комплекси та стреси викликають ангіну та інші лор-захворювання.

Фізичне і психічне здоров’я людини: що таке психосоматика

Згадайте, як часто вам доводилося «випадково» підхопити застуду якраз в той період, коли вас долала сильна втома або навалився великий пласт важливих справ? Якщо обійтися без складних медичних термінів, так і проявляється психосоматика. Тобто емоційний стан людини безпосередньо впливає на його здоров’я. Все хороше і все погане в житті – наслідок способу мислення і світосприйняття, стресостійкості. Так, постійний негатив може привести до розвитку деяких захворювань.

За офіційними даними, близько 38-42% всіх пацієнтів, які відвідують кабінети лікарів, можна віднести до групи психосоматичних хворих. Статистика прямо вказує на те, що багато недуг «від нервів».

Психосоматика – напрямок в медицині та психології, який вивчає вплив зовнішніх і внутрішніх психологічних чинників на виникнення і перебіг різних соматичних (тілесних) захворювань. Зараз це ціла наукова система, яка об’єднує в собі основи психології, біології та фізіології.

Психологи та психіатри закликають інших лікарів при діагностуванні захворювань пацієнта звертати увагу не тільки на результати аналізів, а й на його емоційний стан. Є ризик, що патологія викликана саме психосоматикою. А значить людині потрібні не гори медикаментів, а кваліфікована допомога фахівця.

Психосоматика: чому болить горло?

Наслідками недозволених особистісних проблем і стресу можуть бути самі різні нездужання – від нападів мігрені до стрибків рівня артеріального тиску. І дуже часто це саме біль в горлі. Швидкоминуча пирхота в гортані і навіть серйозні запальні процеси – якщо проблеми турбують занадто часто, варто пошукати допомоги не тільки у терапевта, а й у психолога.

У людини немає прямої схильності до психосоматичних захворювань. Але у кожного з дитинства формуються певні стереотипи поведінки – підсвідомо закріплені способи реакцій на важкі життєві ситуації. Тобто людина вже звикла діяти так, а не інакше – відчувати сильний стрес навіть від дрібних негараздів, важко переживати помилки та промахи, замовчувати свої проблеми. Весь негатив накопичується, і є ризик, що організм рано чи пізно включить захисну реакцію у вигляді застуди. Також велике значення при формуванні психосоматики, на думку лікарів, має і темперамент особистості. Наприклад, серед меланхоліків багато тих, хто постійно приховує свої емоції за маскою спокою. Це важко їм дається, звідси й можливі проблеми з психосоматичними захворюваннями.

Причини болю

У своїй книзі психолог Луїза Хей позначає кілька причин, чому болить горло, пов’язаних з психосоматикою. Відразу відзначимо, що це лише теорія автора, яка не підкріплена науковими дослідженнями, проте вона знаходить своє підтвердження на реальних прикладах.

Страх виступу перед публікою

На думку фахівців, це найпоширеніша з причин психосоматики болів в гортані.

Людина боїться виступати на публіці, і його організм шукає вихід з кризової ситуації. І що може бути простіше болю в горлі? Пирхота, неприємне відчуття клубка в гортані, ангіна, тонзиліт, фарингіт – це може бути який завгодно захворювання. Тоді людина по цілком поважній причині відмовиться від виступу. Зниження місцевого імунітету – захисна реакція організму, щоб горло вразили бактерії.

Першопричина, це, звичайно, не патогенна мікрофлора, а гостре почуття невпевненості в собі, страх здатися смішним і некомпетентним при виступі. Тут важливо перебороти свої комплекси.

Несказанність

Є люди, які намагаються все емоції тримати в собі. Вони більше мовчать, щоб не зачепити почуттів оточення. Але постійне стримування негативу може привести до того, що організм сам почне шукати привід для мовчання. Коли болить горло на тлі психосоматики, це захисна реакція організму, щоб людина дала своїй силі волі трохи відпочити. Мовчання тепер буде викликано не установками правильної поведінки, а хворобою.

Щоб побороти проблеми, людині доведеться навчитися відпускати образи й нарешті подумати про себе, а не оточення. Всі негативні емоції повинні бути пережиті та забуті.

Нелюба справа

Людина, постійно відчуває невдоволення своєю роботою, підсвідомо буде шукати будь-який привід, щоб хоча б періодично ухилятися від справ. І організм, звичайно, прийде на допомогу. Психосоматика тонзиліту у дорослих часто має саме такі коріння – біль в горлі стане цілком поважною причиною, щоб якийсь час не з’являтися на робочому місці та зайнятися лікуванням.

Боротися з проблемою марно, якщо не змінити місце роботи й не зайнятися справою, яке буде приносити задоволення.

Нездатність змиритися зі змінами в житті

Болі в горлі можуть бути пов’язані з різкими змінами в житті, які людина змушена прийняти. Наприклад, людина не хоче переїжджати в інше місто, але цього вимагають обставини. Виникає внутрішній дисбаланс і дискомфорт, який вимагає виходу. І це часто провокує розвиток деяких захворювань, в тому числі й ангіни.

Творча криза

Багато людей відмовляють собі у творчому вираженні, вважаючи, що це марна трата часу, або посилаючись на «брак» таланту.

Але організм «б’є на сполох» в спробах змусити людину зупинитися і зробити паузу. Фарингіт у дорослих, викликаний психосоматикою, – вагомий привід для такого перепочинку та усвідомлення власних потреб. Часто саме творчі особистості схильні до психосоматики лор-захворювань.

Психосоматичні захворювання горла

Фахівці виділяють ряд захворювань горла, які можуть бути викликані несприятливими психологічними факторами. Розглянемо докладніше окремі випадки психосоматики болю в горлі та кашлю.

Психосоматика ангіни

Як вважають лікарі, причини ангіни можуть критися в неможливості висловити своє невдоволення, образу, справжні почуття. А так поводяться невпевнені в собі особистості, які намагаються зберегти відносини з людьми через відсутність навіть найменшого конфлікту.

В результаті весь негатив накопичується, не знаходячи виходу. Організм послаблює місцевий імунітет і робить так, щоб людина і зовсім не могла якийсь час говорити. Ангіна, викликана психосоматикою, з’являється знову і знову – до 5-6 разів на рік.

Психосоматика ларингіту

Ларингіт – запалення гортані, що супроводжується хрипотою, кашлем і іноді утрудненим диханням.

Є думка, що причиною психосоматики ларингіту у дорослих і дітей з повною або частковою втратою голосу є те, що людина не дає собі можливість висловитися і проявити справжні емоції. Його постійно долають страхи. «На мене не так подивляться», «наді мною сміятимуться», «він / вона подумає, що я нічого не тямлю в питанні», «він / вона на мене образиться» – ось які установки не покидають голову людини. Думки прагнуть вирватися назовні у вигляді слів, але тривожна особистість постійно себе стримує.

І в підсумку організм запускає захисну реакцію у вигляді ларингіту. По суті, людина отримує те, до чого прагне, – мовчати та бути непомітним в суспільстві.

Психосоматика фарингіту

Фарингіт – запалення слизової оболонки глотки на ділянці між носовими каналами та гортанню.

Як вважають фахівці, причина психосоматики фарингіту у дітей і дорослих часто криється в численних страхах, підвищеної тривожності та труднощів з самореалізацією. Людина має величезний внутрішній потенціал, але через невпевненість в собі, не знаходить способу втілити всі ідеї в життя.

Організм, ослаблює місцевий імунітет, дає людині шанс подумати про майбутнє і прийняти важливі рішення, спрямовані на зміни у звичному укладі життя.

Психосоматика тонзиліту

На думку фахівців з психосоматики, тонзиліт може виникати через відчуття безправності та нездатності відстояти свою думку, постояти за себе. Це постійно придушений гнів і небажання змиритися з нинішніми обставинами.

Хронічний тонзиліт, викликаний психосоматикою, – своєрідна допомога організму. Людині не завадить відпочити та знайти вихід своїм негативним емоціям. Всю енергію краще пустити в мирне русло – наприклад, творчість.

Психосоматика болю в горлі у дітей

Незміцніла дитяча психіка дуже гостро реагує на негативні зовнішні фактори. І хвороби горла, викликані саме психосоматикою, а не будь-якими хронічними процесами, що протікають в організмі дитини, – далеко не рідкість.

На думку фахівців, частою причиною розвитку різних психосоматичних захворювань горла у дітей – це страх перед публічними виступами або навіть банальним спілкуванням з однолітками. Невпевненим в собі малюкам здається, що, варто їм тільки зробити найменший промах, все почнуть над ними сміятися. А хвороба, яка ускладнює будь-які діалоги, дозволяє мовчати. Організм, послаблюючи імунітет, створює для дитини комфортне середовище.

Психологи називають ще одну можливу причину психосоматики ангіни у дитини. Це вимушені зміни в житті, які буквально перевертають світ малюка з ніг на голову. Наприклад, переїзд в інше місто або навіть переклад в іншу школу. Дитині складно змиритися зі сформованими обставинами, йому страшно. А хвороби допомагають йому залишатися вдома.

При розгляді причин психосоматики ларингіту у дітей, варто з’ясувати, а чи достатньо йому батьківської уваги. Діти, підсвідомо бажаючи отримувати більше ласки від мами й тата, можуть частіше хворіти. Організм таким чином робить послугу малюкові, адже в період хвороби дитина оточена турботою.

Дуже часто в психосоматиці дитячих хвороб горла стає винен батьківський стиль виховання. Гіперопіка, завищені вимоги, емоційна холодність і зайва строгість – все це може зробити малюка невпевненим в собі та тривожним. А це ризик частих простудних захворювань.

Особистісні проблеми дитини потребують вирішення, щоб його поведінкові встановлення не перейшли у доросле життя.

Психосоматика болю в горлі у дорослих

Здається, що доросла людина повинна бути більш стійким перед різними життєвими труднощами. Але немає, психосоматика горла буває й у повноцінних особистостей.

Фахівці висловлюють припущення, що у дорослих психосоматичні хвороби горла в більшості випадків пов’язані з невисловленими емоціями та постійним замовчуванням образ. Людина з тих чи інших причин намагається все тримати в собі – боїться заподіяти біль оточенню, соромиться, комплексує, боїться зруйнувати відносини. Але в підсумку виходить тільки гірше – замовчування проблем не вирішує їх! Біль і гнів накопичуються роками.

Ще одна важлива причина психосоматики ангіни у дорослих – ненависна робота, на яку буквально ноги не несуть. Поважну причину прогулів знайти складно. А вчасно настала застуда – інша справа. Можна побути вдома далеко від «нездорового» колективу і ненависних рутинних справ. Організм «рятує» болями в горлі.

Найчастіше людина звалює на себе непосильну ношу – відповідальність на роботі, численні проєкт, палаючі дедлайни. Він наполегливо рухається до мети, забуваючи про психологічний комфорт. Організм «рятує» людину, послаблюючи її імунітет. Нехай це і застуда, яку доводиться лікувати, але все ж хоч якась перепочинок.

Як лікувати болю в горлі, викликані психосоматикою

Буває так, що пацієнт звертається до лікаря, скаржачись на постійні болі в горлі, але той розводить руками – аналізи в нормі, ніяких відхилень в нормальній роботі організму. Медицина не знаходить нічого. Але якраз це «нічого» так цікавить психосоматику. Проблема може вимагати не безконтрольного приймання медикаментів, а роботи з психологом. Про це варто задуматися фізично здоровим людям, яких раз у раз турбують болі в горлі без видимих на те причин.

Якщо є підозра, що у пацієнта психосоматичний характер ангіни та інших лор-захворювань, лікування починається з курсу психотерапії. Робота з фахівцем допомагає виявити приховані страхи, ознаки депресії, причини перманентного роздратування або пригніченості – в загальному все ті негативні емоції, які й провокують хворобу. У ряді випадків психологу буває просто знайти корінь проблеми. Наприклад, пацієнт поділився тим, що з самого дитинства боїться публічних виступів. Але найчастіше знайти ланцюжок взаємозв’язків, які викликають психосоматику, вкрай нелегко.

Психосоматичні болі в горлі – це завжди необхідність особистісних змін. Важливо подолати свої страхи та комплекси, позбутися негативізму і шкідливих звичок. У розв’язанні цих проблем ефективна поведінкова психологія.

Соцмережі