Алергія на продукти харчування: причини і роль імунітету

У якийсь момент життя майже всі люди можуть відчувати неприємні відчуття після вживання продуктів харчування. Проте, лише невелика частина цих реакцій є істинною алергією. Під цим терміном мається на увазі надмірна активність імунітету у відповідь на потрапляння в кишечник певного виду харчування. Решта реакції є або токсикозами, або викликані непереносимістю їжі. Основними реакціями при алергії можна вважати почервоніння, висип і свербіж шкіри, і важливо точне визначення алергенів для профілактики подальших нападів за рахунок елімінації їх з їжі.

Продукти харчування як головний подразник

Для тих людей, які страждають істинної харчовою алергією, дуже важливо точно діагностувати патологію і ідентифікувати продукти харчування, що  викликають реакції, щоб можна було проводити профілактику серйозних, що загрожують життю алергічних реакцій анафілактичного типу. Найбільш поширеними продуктами харчування, що викликають алергію, вважають молоко, курячі яйця, страви з пшениці, соєві продукти, арахіс, різні види горіхів, морську рибу або молюсків.

Справжня алергія на деякі продукти харчування характеризується симптомами, які починаються протягом декількох хвилин або пари годин після прийому їжі. Можливі реакції при попаданні небезпечних компонентів харчування на шкіру або при їх вдиханні.

Загальні прояви: свербіж шкіри, розвиток висипки або набряку

Прояви можуть виникати з боку слизових оболонок носоглотки або очей, можливий набряк горла, виражений свербіж шкіри, кашель або спазм бронхів і задишка, розлади травної системи і, рідше, проблеми серця і різке зниження системного тиску. Приклади алергії – це сильний свербіж шкіри, сильне поколювання або печіння в роті і горлі, чхання, нежить, набряк повік, блювота, болі в животі і спазми, здуття, діарея і утруднене дихання. Реакції можуть варіювати, виходячи з тяжкості стану від легкого роздратування і свербіння до загрозливого життя набряку або шоку.

Алергія на їжу: чому і як виникає?

Харчова алергія викликана тим же основним механізмом, типовим для інших алергічних реакцій. Вона є результатом надмірної реакції імунітету щодо цілком нешкідливих субстанцій. За звичайних обставин тіло активізує імунітет для боротьби з небезпечними патогенами, такими як паразити, бактерії або віруси. Алергія провокується, якщо імунна система помилково визначає нешкідливі речовини (в тому числі і харчові), реагуючи на них, як якщо б вони представляли загрозу. Ці речовини називаються алергенами.

Найпоширенішими алергенами на сьогодні вважаються пилок вітрозапилюваних дерев або трав, цвіль (точніше, її спори), що мешкають в домашнього пилу мікрокліщі, деякі комахи (таргани), шерсть тварин з налиплими на неї частинками лупи і білків слини,

Алергія, що формується на звичні продукти харчування, отрути жалких комах, ліки і латекс, зустрічаються рідше, але має тенденцію бути більш серйозною. Подразники, такі як тютюновий дим, парфумерія або порошкові, летючі чистячі засоби, можуть погіршити симптоми алергії або викликати бронхіальну астму, але не є повними, істинними алергенами.

Реакції на харчування та інші алергени: що відбувається

При первинному впливі алергену на тіло людини немає ніяких зовнішніх симптомів. Але у людей, які генетично схильні до виникнення алергії, імунна система продукує антитіла, спрямовані проти алергену (їх називають IgE). Після синтезу IgE вони приєднується до рецептора на поверхні спеціалізованих клітин в організмі, званих огрядними клітинами. Наступного разу, коли організм піддається впливу небезпечного харчування, IgE-антитіла стимулюють ці спеціалізовані клітини на викид хімічних речовин (медіаторів алергії), включаючи гістамін, серотонін, брадикінін, які викликають алергічні прояви з боку тканин. Кожен раз, коли небезпечне харчування потрапляє в організм – реакції повторюються, причому досить швидко.

Роль становлення імунітету у генезі алергії

Сьогодні алергія на харчування в формі бронхіальної астми, шкірних висипів та свербежу широко поширена. Протягом декількох десятиліть реєструється зростання числа хворих, особливо в розвинених країнах. Одне з можливих пояснень цього феномена – це так звана «гіпотеза стерильної чистоти і зайвої гігієни», яка передбачає, що маленькі діти в цих країнах піддаються впливу меншої кількості інфекційних організмів і різних факторів зовнішнього середовища, ніж покоління немовлят в минулому.

Внаслідок цього, через розміщення їх в практично стерильні умови, імунна система малюків не проходить в достатній мірі стимуляцію деякими вірусами, бактеріями і бактеріальними препаратами, необхідними для відповідного дозрівання імунітету. Тому дитячий імунітет, що не навчений правильній роботі, надмірно реагує на алергени, в тому числі і на звичне харчування.

Фактори ризику: чому алергія буває сімейною?

Якщо у пацієнта батьки або брати / сестри страждають від алергії, ризик розвитку аналогічних реакцій набагато вище. Вважається, що гени, необхідні для розвитку алергії, успадковуються, в результаті чого імунна система стає сенсибілізованою до харчування або інших видів алергенів спочатку, з самого народження. Це не означає, що вона обов’язково реалізується, але ризик на розвиток таких реакцій значно вище.

Після первинної алергічної сенсибілізації імунної системи, коли відбулася перша зустріч з алергеном, наступні дії алергену призводять до вже яскраво вираженої алергічної реакції. Харчова алергія, за даними експертів, виявляється у 6-8% немовлят і дітей молодшого віку. Деякі з цих дітей переростають свою харчову алергію у міру дорослішання і становлення імунітету. Частина дітей переростають харчові реакції в перші кілька років життя, а інші не роблять цього до підліткового віку.

У порівнянні з іншими станами, такими як алергічні риніти, кон’юнктивіти або астма, поширеність харчової алергії у дорослих відносно невисока: приблизно 3-4% дорослих, як вважають експерти, страждають важкими реакціями на харчування.

Джерела: Mayo Clinicacaai.org, millionmilesecrets.com.

Соцмережі

Exit mobile version