Ботулізм

Зміст Сховати

Багато інфекційніх хвороби щороку забирають життя людей через небезпечні ускладнення. У той же час вони успішно лікуються при своєчасному зверненні до лікаря, і можуть проходити без важких наслідків для організму. До однієї з таких хвороб відноситься ботулізм? Що таке ботулізм? В яких формах він протікає у людей? Як лікується це серйозне захворювання?

Захворювання «ботулізм»

Захворювання «ботулізм» відноситься до гострих інфекційних хвороб людини, основні симптоми якої стосуються ураження нервової системи. Збудник цієї небезпечної хвороби носить назву «Clostridium botulinum».

Виділяють кілька типів хвороби «ботулізм»:

 • Харчовий (зараження ботулізмом через продукти харчування);
 • Рановий (збудник ботулізму потрапляє в рану із ґрунту);
 • Ботулізм дітей грудного віку (бактерії, що викликають ботулізм, проникають через травний тракт).
 • Зараження ботулізмом через продукти харчування виникає більш ніж в 99% всіх випадків інфекції.

Збудник ботулізму

Збудник ботулізму відноситься до бактерій. Це грампозитивна рухлива паличка. Бактерії – збудники ботулізму є анаеробами, тобто, для їх життєдіяльності не потрібен кисень. Виділяється кілька серологічних типів бактерії. У нашій країні хворобу викликають типи А, В, Е. Збудник ботулізму виділяє підступний токсин, який і зумовлює певну клінічну картину при попаданні його в організм людини.

Особливості бактерій, що викликають ботулізм

Для того щоб збудник ботулізму виділяв токсин, йому не потрібен кисень. Оптимальна температура для достатньої утворення токсину близько 30-35 градусів. Деяким серотипам бактерій не потрібні такі суворі умови: вони прекрасно розмножуються в звичайному холодильнику і навіть в присутності кисню.

Бактерії дуже легко виробляються в лабораторних умовах. Вони настільки токсичні, що їх навіть розглядають в якості кандидатів для біологічної зброї. В даний час токсин збудника ботулізму активно використовується в косметології (ботокс).

Збудник хвороби існує у вигляді вегетативних (активних) форм і спор ( «дрімаючих» форм). Якщо прогрівати збудника в вегетативній формі протягом півгодини при температурі 80 градусів, то він загине. А ось спори мають дуже велику стійкість до таких дій: вони не загинуть навіть після п’яти годин кип’ятіння. Для спор навіть дезинфікуючі речовини у високих концентраціях не страшні. Їм не страшно ні висушування, ні ультрафіолетове опромінення, ні заморожування.

Властивості токсину збудника ботулізму

Токсин збудника ботулізму відноситься до одних з найсильніших токсинів, які патогенні для людини. Токсин збудника ботулізму, який потрапив в зовнішнє середовище, близько року зберігає свої патогенні властивості. А ось отрута збудника ботулізму, що знаходиться в консервах, залишається дуже небезпечною для людини протягом декількох років.

Чим же можна інактивувати патогенність небезпечного токсину? На нього згубно впливають луги і десятихвилинне кип’ятіння. Ферменти травного тракту людини знижують активність ботулотоксину, за винятком токсину Е, який, навпаки, стає ще активніше. Також у токсину збудника ботулізму знижується активність під впливом рідин, що містять етанол.

Ботулізм у людей протікає з ураженням нервової системи за типом псевдопараліч. Псевдопараліч відрізняється від істинних паралічів тим, що при ньому немає анатомічного пошкодження нервових структур. Тобто, після адекватного лікування ботулізму можливо повне відновлення втрачених функцій.

Виникнення псевдопаралічу зумовлено токсичним впливом ботулотоксину на нервові синапси, що призводить до порушення передачі нервового імпульсу по волокнах. Це і обумовлює розвиток симптомів ботулізму, які пов’язані з порушенням діяльності поперечно-смугастої і гладкої мускулатури.

Зараження ботулізмом

Захворювання виникає у людини в тому випадку, якщо в його організм потрапив саме токсин збудника з продуктами харчування. Захворювання при зараженні спорами бактерій теж може виникнути, але набагато рідше. Такі випадки інфікування викликають ботулізм від ран або ботулізм у немовлят.

Звідки беруться спорові форми збудника? Вони нас оточують: знаходяться в воді, в пилу і навіть в мулі водойм, в грунті, в продуктах харчування, забруднених грунтом. Вони легко проникають в кишечник тварин, риб і птахів. Після смерті тварин спори перетворюються у вегетативні форми, які починають активно виділяти токсин.

У водоймах присутній кисень. Але, якщо велика його частина буде поглинена водоростями або іншими бактеріями, то створяться умови для активного розмноження бактерій, що викликають хворобу.

Основні причини ботулізму

У інфекції причини її розвитку криються в основному в неправильній заготівлі, зберіганні та вживанні продуктів харчування (переважно домашнього консервування). Це підтверджується тим, що збудник, що викликає ботулізм, і його токсин виявляються в консервах домашньої заготовки.

Крім виявлення бактерії, що викликає ботулізм, в консервах (в грибах особливо), вона може бути  в домашньому пилу, в грунті, в інших продуктах харчування, які неправильно зберігалися і погано термічно оброблялися.

Збудник ботулізму в банках домашнього консервування

Велика частина випадків захворювання людей на ботулізм відбувається при вживанні неякісних продуктів домашнього консервування. Бактерії, що викликають ботулізм, розмножуються в банках з консервами (овочі, бобові, домашні м’ясні та рибні консерви).

Збудник ботулізму в банках домашнього консервування може існувати кілька років. Він стійкий до впливу солі і спецій, не руйнується в кислому середовищі. У тих країнах, де населення широко займається консервацією овочів, м’яса або риби, ботулізм найбільш поширений.

Якщо збудник ботулізму присутній в консервах, то їх колір, запах і смак не змінюються, тобто, людина цілком може прийняти ці продукти за доброякісні.

Іноді з консервними банками трапляється «бомбаж»: з них зриває кришки. На додаток до цього приєднується смак згірклого масла і неприємний запах. Але ці зміни зазвичай пов’язані з наявністю в банках супутньої флори, теж анаеробної.

Збудник ботулізму в грибах (домашній заготівлі)

Дуже часто збудник, що викликає ботулізм, виявляється в грибах домашнього консервування. Це обумовлено тим, що гриби часто не піддаються належній обробці перед консервуванням, в результаті чого в них залишаються спори бактерій, що викликає хворобу.

Збудник ботулізму в продуктах промислового виробництва

Чи може збудник ботулізму проникнути в продукти промислового виробництва? Дуже рідко м’ясні та рибні продукти і консерви з магазину виявляються небезпечними в плані наявності в них ботулотоксину. Але збудник може потрапити туди вже після покупки і почати в них своє активне розмноження (наприклад, в ковбасі, копченій рибі).

Це відбувається при неправильному зберіганні і термічній обробці продуктів. Причому в твердому продукті токсин може утворюватися осередково. У такому випадку при вживанні в їжу неякісного продукту ознаки ботулізму можуть виникнути не у всіх, хто його їв.

Збудник ботулізму в інших продуктах

Хвороба може виникнути при вживанні м’ясних і рибних продуктів домашнього вжитку. Зазвичай це відбувається в разі неякісної обробки спочатку заражених продуктів або при неправильному їх зберіганні.

Ознаки ботулізму

Найголовніші ознаки ботулізму пов’язані з ураженням нервової системи та розвитком міастенії і псевдопаралічу. Страждають окорухові і дихальні м’язи, мускулатура глотки і гортані. Крім цього виникає парез кишечника, знижується кількість вироблюваної слини і шлункового соку. Під впливом ряду факторів патогенна дія токсину може збільшуватися. До них відносяться: нашарування вторинної інфекції, іонізуюча радіація, деякі ліки і ін.

Інкубаційний період ботулізму

При розвитку інфекції «ботулізм» інкубаційний період триває зазвичай близько однієї доби, іноді дві-три доби. Дуже рідко інкубаційний період ботулізму розтягується на термін більше тижня.

Помічено, що у людини більш важкий перебіг ботулізм, якщо інкубаційний період хвороби був дуже коротким. Але так буває не завжди. Саме захворювання може протікати з різним ступенем тяжкості.

Основні симптоми ботулізму

При інфекції симптоми можуть виникати в наступному порядку (два варіанти розвитку подій):

 • Спочатку розвивається гастроентерит, а потім з’являються ознаки ураження нервової системи.
 • Відсутні ознаки ураження травного тракту, а відразу з’являються неврологічні симптоми.

Гастроентерит при ботулізмі характеризується появою блювоти, проносу, високої температури, болю в животі. Через кілька годин або через добу у хворого з’являються неврологічні симптоми.

Неврологічні симптоми ботулізму включають в себе м’язову слабкість, головний біль, відчуття запаморочення. Це часто супроводжується високою температурою (нетривалою, менше доби). Слідом за цими симптомами виникає порушення зору: хворий бачить нечітко, все «розпливається» перед очима, не може читати, хоча далеко він бачить непогано. Такі розлади при ботулізмі відбуваються через парез війкового м’яза.

Інші ознаки ботулізму, що стосуються органу зору, такі: відчуття двоїння в очах, косоокість, опущення верхньої повіки, розширення зіниці, різні розміри зіниць, нерухомість очних яблук, відсутність реакції зіниць на світло (у важких випадках), патологічна далекозорість та інші. Патологічні ознаки ботулізму з боку очей зберігаються найдовше. Розвитком цих симптомів обмежується легка форма хвороби.

У більш важких випадках ботулізму страждають м’язи язика, глотки і гортані внаслідок ураження іннервуючих волокон. Мова хворого стає беззвучної (Афонія) або невиразною, з’являються проблеми з ковтанням. При огляді зіву і ларингоскопії лікар зазначає парези язика, піднебіння і голосової щілини. Іноді буває парез лицьового нерва з двох сторін. Дані симптоми укладаються в середньотяжкий перебіг хвороби.

У тому випадку, якщо ботулізм у людей протікає у важкій формі, приєднуються дихальні порушення. Ці порушення при ботулізмі виникають унаслідок парезу дихальних м’язів, в тому числі діафрагми. Легені стають менш рухливими. Поступово наростають симптоми дихальної недостатності. Людина при цьому може відчувати відчуття нестачі повітря. З’являється такий симптом як розірваність мови. Губи стають ціанотичними (синіми), а подих поверхневим і частим.

Іноді при хворобі симптоми дихальної недостатності розвиваються поступово, за кілька днів. Але в деяких особливо важких випадках спостерігається стрімке погіршення стану аж до зупинки дихання ( «смерть на півслові»).

Окремо варто відзначити симптоми ураження парасимпатичної нервової системи. Це проявляється сухістю шкіри і слизових, слиновиділення нижче норми. Розвиваються парези кишечника, які можуть ускладнитися кишковою непрохідністю. Також страждає іннервація сечовивідних шляхів. Хворих може турбувати як порушення виведення сечі, так і постійне мимовільне сечовипускання.

При середній і важкій формах ботулізму характерні порушення з боку серцево-судинної системи: тахі- або брадикардія, підвищений артеріальний тиск, різні аритмії і блокади, патологічні зміни на електрокардіограмі (ЕКГ), підвищення вмісту в крові деяких специфічних ферментів. Важкі порушення ритму серця можуть стати причиною смерті хворих при несвоєчасному лікуванні ботулізму і затримки надання невідкладної допомоги при життєзагрожуючих станах.

Для розгорнутої клінічної картини ботулізму не характерна інтоксикація і висока температура. Свідомість хворих залишається ясною, менінгеальні симптоми відсутні.

На другому тижні хвороби часто зустрічається таке ускладнення як міозит (запалення м’яза). Уражаються зазвичай м’язи ніг або потиличні м’язи. Дане ускладнення дуже неприємно для хворого, так як він не може нормально ходити і відчуває сильну болючість уражених м’язів.

Нерідко при ботулізмі виникають вторинні бактеріальні інфекції. Найчастіше вони протікають у вигляді трахеїту, пневмонії, пієлонефриту і навіть сепсису. Як не дивно, можуть зустрічатися ускладнення хвороби, обумовлені її лікуванням. Це виникає при инвазивном втручанні в організм (катетеризація сечового міхура, штучна вентиляція легенів і ін.) І при призначенні деяких лікарських препаратів.

Одужують хворі дуже повільно. Ранньою ознакою того, що хворий йде на поправку, є відновлення нормального слиновиділення. Потім починають згасати неврологічні симптоми. В останню чергу відновлюються м’язова сила і гострота зору.

Харчове отруєння і ботулізм – в чому їх відмінність?

У людини може поєднуватися банальне харчове отруєння разом з ботулізмом. Це обумовлено тим, що в продуктах можуть одночасно бути присутні і ботулотоксин і супутня флора, яка також патогенна для людини. Це та флора, яка теж розмножується за відсутності кисню, як і клостридії ботулізму. У міру згасання звичайних симптомів отруєння, стан хворого не поліпшується, так як виникають неврологічні симптоми ботулізму.

Як відрізнити банальне харчове отруєння від ботулізму при ізольованому перебігу останнього? Харчове отруєння схоже з ботулізмом тільки в перший день хвороби, а іноді і тільки в перші кілька годин. Багаторазова блювота, сильна інтоксикація, часті рідкі випорожнення, болі в животі протягом декількох днів характерні для отруєння, а при ботулізмі ці симптоми короткочасні, і вони швидко змінюються неврологічними симптомами.

Крім отруєння, ботулізм має схожі симптоми з дифтерійними поліневритами, різними менінгітами і енцефалітом, з гострим порушенням мозкового кровообігу і іншими хворобами. Кожне захворювання має свої характерні особливості. Роблячи вибір на користь ботулізму, лікар звертає увагу на відсутність інтоксикації, симетричність ураження нервової системи, збережену чутливість, ясну свідомість, відсутність осередкових симптомів, залучення в патологічний процес дихальних м’язів і інші нюанси.

Ботулізм від ран

Захворювання рановим ботулізмом можливо при проникненні в рану людини спор бактерій, що викликають цю інфекцію. Потрапити вони можуть в рану при забрудненні її грунтом. Якщо буде створено сприятливі умови, то спори перетворяться в активні вегетативні форми, що призведуть до вироблення ботулотоксину.

Хвороба протікає з інтоксикацією. Інкубаційний період ранового ботулізму триває від декількох днів до двох тижнів. Неврологічна симптоматика відзначається така ж, як при харчовому ботулізму.

Ботулізм у немовлят

Ботулізм у немовлят – хвороба, яка переважно зустрічається у малюків першого півріччя життя. В основному страждають діти, які вигодовуються штучними сумішами (хоча б частково). Крім Clostridium botulinum патологічні процеси можуть викликати інші клостридії.

Раніше для приготування сумішей використовували мед, в який могли потрапити спори збудника. Також спори можуть потрапити в дитячий організм з навколишнього середовища (пил, грунт, руки матері і ін.).

Першими симптомами даної форми ботулізму є відмова від їжі, погане і неефективне смоктання, проблеми зі стільцем. Потім приєднуються типові симптоми ботулізму, як при харчовому зараженні.

Грудні діти можуть загинути від важких форм ботулізму. Часто хвороба ускладнюється пневмонією.

Діагностика ботулізму

Діагностика ботулізму починається з ретельного збору анамнезу. Якщо у людини підозрюється ботулізм, слід продукти, які він їв напередодні, ретельно перевірити на вміст ботулотоксину.

Особливе значення в діагностиці ботулізму має характерна клінічна картина: відсутність інтоксикації, ураження нервової системи за типом псевдопараліч, поступове залучення в процес нових органів.

Ключовим моментом діагностики ботулізму є виявлення в кровотоці хворого небезпечного токсину – винуватця всіх проблем. Важливо забрати кров на цей аналіз до лікування хворого антитоксичною сироваткою. Крім крові на вміст ботулотоксину можна досліджувати інші біологічні рідини організму.

Також діагностика ботулізму включає в себе виявлення самої бактерії. Щоб виявити збудника, що викликає ботулізм, в грибах і інших домашніх заготовках, необхідно провести посіви з цих продуктів на певні живильні середовища. Крім дослідження підозрілих банок на збудник ботулізму, можна досліджувати посіви калу, вмісту шлунка.

Якщо має місце рановий ботулізм, то слід досліджувати виділення з рани і шматочки омертвілої тканини. Щоб підтвердити ботулізм у грудних дітей, потрібно досліджувати їх кров і стілець.

Лікування ботулізму

Лікування ботулізму має бути розпочато негайно з того моменту, як у лікаря або фельдшера з’явилася підозра на цю інфекцію. Своєчасність звернення за допомогою дає більше гарантій того, що хвороба закінчується для людини сприятливо.

Лікування в домашніх умовах

Лікування ботулізму в домашніх умовах не проводиться. Як тільки з’явилися підозри на ботулізм, хворий екстрено госпіталізується у відділення реанімації або інтенсивної терапії.

До госпіталізації хворого потрібно промити шлунок, щоб вивести з організму залишки токсину. Після промивання шлунку всередину даються кишкові сорбенти (Активоване вугілля, Смекта, Фільтрум і ін.). Іноді вводяться препарати, що стимулюють діурез (виділення сечі).

Госпіталізація при ботулізмі

Госпіталізувати хворого в стаціонар при ботулізмі необхідно обов’язково. Слід якомога більше лежати в ліжку, деяким хворим дозволяється сідати.

Дієта

Призначається 10 стіл: він призначений для харчування кардіологічних хворих. Дієта виключає продукти, які збудливо впливають на нервову систему, серце і судини. Обмежується рідина і сіль. Небажані продукти, які можуть спровокувати метеоризм і порушення травлення. Їжа дається в відварному вигляді. Дозволені овочі, фрукти та кисломолочні вироби.

Якщо у пацієнта є труднощі з ковтанням і травленням, їжа дається через зонд у вигляді спеціальних поживних сумішей або парентерально (внутрішньовенно) у вигляді концентрованих розчинів жирів, амінокислот і глюкози.

Лікарська терапія

Всім хворим потрібне введення антитоксичної протиботулічної сироватки. Ці ліки вводиться внутрішньовенно. Для попередження серйозних алергічних реакцій на нього, заздалегідь необхідно ввести хворому преднізолон. Сироватки бувають моновалентні (проти конкретного типу токсину) і полівалентні (проти різних токсинів). У тому випадку, коли тип токсину не встановлено вводяться або суміш моновалентних сироваток або одна полівалентна.

Крім сироватки для лікування ботулізму застосовується людський протиботулітичний імуноглобулін.

Лікування ботулізму при його важкій формі не може відбуватися без інтенсивної терапії, спрямованої на підтримку життєво-важливих функцій і на їх відновлення.

 • Необхідно стежити за тим, щоб не відбулася аспірація шлункового вмісту в дихальні шляхи. Для цього хворому встановлюють постійний зонд, що йде через ніс в шлунок. Іноді застосовують інтубацію дихальних шляхів.
 • Вентиляційна підтримка хворого в залежності від його стану.
 • Прийом ліків, які зменшують кислотність шлункового вмісту (Ранітидин, Омепразол і ін.).
 • Призначення ліків, які посилюють моторну функцію травного тракту (Церукал, Домперидон).
 • Контроль за кислотно-лужним складом крові, за показниками серцевого викиду, за рівнем гемоглобіну та іншими важливими параметрами.
 • У тому випадку, якщо розвинулися бактеріальні ускладнення, призначаються антибіотики широкого спектру дії.
 • Хороший ефект дають імуноглобуліни (Октагам, Пентаглобін і ін.).
 • Гіпербарична оксигенація ефективна при боротьбі з гіпоксією організму.

Якщо людина страждає рановим ботулізмом, то застосовується хірургічне лікування рани і антибактеріальна терапія.

Виписка хворих додому дозволена тільки після зникнення клінічних симптомів хвороби. Після перенесеної хвороби пацієнт знаходиться на диспансерному спостереженні окуліста, невролога і кардіолога.

Прогноз хвороби

Ботулізм дуже небезпечний для людини. Важкі форми хвороби щорічно забирають людські життя. При тяжкому перебігу інфекції причини несприятливого (смертельного) результату можуть бути наступні:

 • Гостра дихальна недостатність через парез м’язів, що беруть участь в акті дихання;
 • Гостра серцево-судинна недостатність через небезпечні аритмії;
 • Поліорганна недостатність, зумовлена ​​порушенням іннервації внутрішніх органів;
 • Вторинні бактеріальні ускладнення.

Пацієнти, після одужання важкою формою ботулізму, можуть тривалий час відчувати задишку, прискорене серцебиття. У них довго зберігаються патологічні зміни на ЕКГ.

У тому випадку, якщо людина вижила після важкої форми ботулізму, всі її втрачені функції з боку нервової системи і внутрішніх органів поступово відновлюються повністю, якими б важкими вони не були.

Після перенесеної хвороби виробляється слабкий імунітет, тому можливо в майбутньому повторному зараженню.

Профілактика ботулізму

Профілактика ботулізму буває двох типів: специфічна і неспецифічна.

Специфічна профілактика ботулізму.

Дана профілактика ботулізму стосується тих випадків, коли є високий ризик, що вже відбулося зараження збудником. Це відбувається в тих випадках, коли вже виявлені хворі, але є ще особи, які вживали разом з ними неякісний продукт. Тобто, профілактичні заходи здійснюються в ймовірний інкубаційний період ботулізму, коли ще не можна сказати заразилася людина чи ні, але ризик цього величезний.

Підозрілі продукти вилучаються і відправляються на лабораторне дослідження. Осіб, які могли заразитися ботулізмом, спостерігають лікарі близько двох тижнів. Їм внутрішньом’язово вводять особливі сироватки, які мають оцінити ефективність. Крім цього, призначаються кишкові сорбенти.

Для людей, які регулярно контактують з ботулотоксином, проводять щеплення поліанатоксином. Вакцинація при цьому триразова. Імунітет після такого щеплення нетривалий, потрібно часта ревакцинація.

Неспецифічна профілактика ботулізму.

Неспецифічна профілактика спрямована на попередження попадання в організм людей збудника ботулізму.

 • Правильна заготівля та зберігання домашніх консервів, будь-то овочі, гриби, м’ясо або риба.
 • Щоб уникнути зараження ботулізмом через гриби домашнього консервування чи інші продукти, їх рекомендується прокип’ятити не менше 10-15 хвилин на водяній бані безпосередньо перед їжею. Цей захід допоможе нейтралізувати токсин.
 • При повторному вживанні цього продукту кип’ятіння знову необхідно, так як при кип’ятінні руйнується тільки токсин, а спори залишаються життєздатними. Тобто, токсин може встигнути виробитися в продукті заново, якщо пройшов якийсь час після останнього кип’ятіння.
 • Варто масово просвіщати населення про можливості знаходження небезпечного токсину, що викликає ботулізм, в банках домашнього консервування. Необхідно уникати покупок банок з домашніми заготовками у приватників.
 • Не вживати в їжу консерви з роздутих банок.

Правила приготування домашніх заготовок для профілактики ботулізму:

 • Ретельно промивати фрукти, овочі, ягоди, гриби. Прибирати з них всіе залишки грунту, при необхідності використовувати щітку.
 • Миття в проточній воді м’яса і риби перед консервуванням.
 • Використовувати для консервації тільки добірні плоди. Ті, які вже почали псуватися, не придатні.
 • Ретельна стерилізація банок перед консервуванням.
 • Достатня кількість солі або цукру в консервах. Солі береться не менше 10 г на 100 г сировини. При виготовленні варення і компотів цукру береться не менше 50 г на 100 г сировини.
 • Токсиноутворення знижується при підкисленні продукту. Ягоди і фрукти самі виділяють кислоту, а ось овочі або м’ясо можна окислити оцтом. Зміст оцту в готовому продукті повинен бути близько 2%.
 • Використання при можливості капронових кришок для банок. Вони залишають до продукту доступ кисню.

Соцмережі