Галюцинації – причини, види, симптоми, лікування

Що може викликати галюцинації? Таке питання ставлять багато, і на сьогодні він має під собою чимало підстав для розгляду – несприятливі умови екології та маса медикаментів, наркотики і проблеми з психікою – у всьому цьому може критися причина галюцинацій.

Що таке галюцинація?

Перш ніж розглядати питання, від чого і чому виникають галюцинації, важливо розглянути – що має на увазі під цим терміном.

Галюцинації – це викривлене сприйняття особливої навколишнього його світу, поява перед її очима картинок без впливу зовнішнього подразника. Говорячи простіше – людина бачить і чує, нюхає і відчуває те, чого немає.

Види галюцинацій і їх симптоми

Фахівці умовно ділять галюцинації на кілька груп і категорій і кожні з них мають свою характерну симптоматику, в залежності від причини галюцинацій.

Зорові галюцинації

Дана група характерна мимовільним виникненням перед очима не існуючих насправді картинок і образів, сюжетних сцен, в якому він може приймати як активне, так і пасивна участь.

Причини галюцинацій в цьому випадку можуть бути самі різні – це отруєння наркотичними речовинами і спиртним, сильнодійними психотропними речовинами, такими як ЛСД або опій. Причинами зорових у особи спотворень можуть стати і певні медикаментозні препарати – атропін або антидепресанти і неїстівні гриби.

Слухові спотворення

Людина чує сторонні і нереальні звуки і голоси, або ж крики, яких насправді немає. Самі голосу або звуки можуть спонукати людину до ряду дій або бездіяльності, лаяти його або ж нахвалювати. Від чого бувають галюцинації, що вражають слух – найбільш часто їх провокують розлади психіки та напади шизофренії, або інтоксикація при отруєнні організму психотропними сполуками і отрутами, медикаментозними засобами. Саме їх відносять до найпоширеніших.

Нюхові галюцинації

Досить рідкісна група патологічних проявів, пов’язані з відчуттям зовсім сторонніх, нереальних запахів. Часто їх викликає ураження внаслідок удару чи іншої травми скроневої частки головного мозку, розлади психіки та шизофренії. Зокрема при діагностуванні шизофренії пацієнт відчуває досить неприємні і їдкі запахи.

Смакові галюцинації

Найчастіше проявляються у вигляді появи сторонніх присмаків мовою, які можуть бути як приємними, так і неприємними, гіркими. При цьому – зовнішнього подразника на смакові рецептори як такого не йде. А що найважливіше – це може спровокувати відмову від приймання їжі.

Група тактильних галюцинацій

Пацієнта турбує відчуття повзання мурашок по тілу, нереальні дотики, перепади холоду і тепла між собою, при цьому відсутні контакт з джерелом самого роздратування. Галюциногенні виникнення доставляють масу дискомфорту пацієнтові від уявних і нереальних дотиків або погладжувань, посилюючи перебіг патологічного процесу.

Гіпнагогічні галюцинації

В окрему групу галюцинацій фахівці відносять і гіпнагогічні галюцинації – це обман зору, що виникають при засипанні або після пробудження. При тому сам пацієнт може відчувати як приємні запахи, так і страшні картинки перед собою. Але як зазначають деякі практикуючі психологи – може бути наслідком і побічно вказувати на розвиток білої у пацієнта гарячки або інтоксикації організму, розвиток психозу.

Вісцеральні галюцинації

Лікарі виділяють і вісцеральні галюцинації – такі напади пов’язані з відчуттям чужого присутності у власному тілі. Наприклад відчуття присутності стороннього предмета в тілі або живої істоти всередині – тварини чи комахи, найчастіше черв’яків.

Розділяють галюцинації і за ступенем їх складності

Справжні і помилкові

Так до істинних відносять ті галюцинації, які людина бачить з боку, образи – досить реальні, при цьому спроєктовані в просторі. При помилкових галюцинаціях – проєктування в просторі не йде, а людина все це бачить як би в своїй голові. Тобто галюцинації відбуваються не на тлі реального світу.

Прості та складні галюцинації

При перебігу простого типу галюцинацій – йде захоплення і поразка одного з почуттів, якщо ж уражаються кілька почуттів і органів, наприклад ураження слуху та органів зору – лікарі кажуть про складні типи галюцинацій. Як приклад – пацієнт бачить чортів, відчуває їхній дотик і холод, тому мова йде про складні галюцинації.

Галюцинації в літньому віці

Причини галюцинацій у літніх людей так само можуть варіюватися. Як відзначають лікарі – найбільш часто старечі галюцинації виникають на тлі вікових недуг, часто після перенесеного інсульту, захворювань, що вражають центральну нервову систему або ж можуть бути наслідком психічної патології. Для літніх людей характерні слухові або ж зорові форми галюцинацій при сприйнятті ними навколишньої дійсності і простору.

Провокують першопричин буває маса – судинні патології та депресія, соціальна ізоляція від суспільства і психосоматичні патології, порушення режиму сну. До групи першопричин фахівці відносять і прийом ряду медикаментів, хвороба Паркінсона або ж Альцгеймера – інтенсивність видінь безпосередньо залежить від стадії перебігу патологічного процесу.

Причини галюцинацій

У медичній практиці зустрічається велика група захворювань і патологічних процесів, які можуть спровокувати викривлене сприйняття світу. Здебільшого такі галюцинації провокують шизофренія і психічні відхилення, алкогольна та наркотична залежність. Але окремо хочеться розглянути такі патології, які провокують галюцинації.

Захворювання, які можуть викликати галюцинації

 1. Психічні відхилення, шизофренія.Одна з найбільш частих причин галюцинацій.
 2. Сифіліс, що вражає сіру речовину головного мозку. В цьому випадку йде наступ найсильніших і та яскравих видінь. Основне їх прояв у хворого – це різкі голоси і звуки, поява неприємних зорових образів перед очима.
 3. Наркотична і / або алкогольна залежність – також провокує появу дивних і негативних видінь, образів і нав’язливих звуків, аж до нападу параної. На самому початку у залежного пацієнта проявляються ненав’язливі образи і звуки, ілюзорні картинки, які можуть поступово перетікати в справжні галюцинаціями. Причини таких галюцинацій також можуть критися в білій гарячці через вживання алкоголю або наркотичної ломки. Це вводить пацієнта в маячний стан, провокуючи бажання втекти і сховатися провокує страх, зовнішньої, нехай і ілюзорною небезпекою.
 4. Декомпенсація серцево-судинної системи.Це часто провокує зміну емоцій і настрою, регулярно провокуючи відчуття незрозумілого страху і тривоги. При відсутності своєчасного виявлення та діагностики, ефективного лікування – захворювання буде провокувати порушення режиму сну і напади галюцинацій. Якщо курс лікування підібраний правильно, сама патологія розпізнана своєчасно – негативна симптоматика повністю зникає.
 5. Захворювання, що носять ревматичний характер.Провокують порушення в нормальному перебігу режиму сну і підвищують стомлюваність, нервове перенапруження і дратівливість, провокуючи швидке стомлення і як наслідок патологічного процесу – поява нереальних видінь, образів і звуків.
 6. Злоякісні новоутворення, локалізовані в головному мозку – досить рідкісна причина, яка провокує появу періодичних, різної інтенсивності видінь. Причина галюцинацій може критися саме в цьому. Зокрема на силу їх прояви і інтенсивність впливає ступінь виснаження організму і розмір, токсичність самої пухлини, плюс використання в курсі лікування наркотичних складів.
 7. Захворювання, що носять інфекційну природу свого походження. У переліку негативних наслідків присутні і самі різні галюцинації – наприклад тиф або напади малярії провокують не тільки підвищення тіла, але і маревні у пацієнта стану, виникнення яскравих і нереальних видінь.

Отруєння і інтоксикація як причини появи галюцинацій

Збій в роботі головного мозку і ЦНС буває спровоковано не лише отруєнням наркотичними речовинами і алкоголем, а й інтоксикацією організму і як наслідок – поява патологічного стану і бачень.

Спровокувати отруєння і подальшу інтоксикацію можуть і токсичні сполуки під час безпосереднього контакту з ними, вдихання. У цю групу лікарі відносять лаки і фарби, синтетичного складу клей, бензин і багато промислових розчинники.

У деяких пацієнтів напади причини галюцинацій можуть бути у вжитку певних медикаментозних складів. Здебільшого йдеться про низку медикаментозних складів психотропної групи і знеболюючі. Часто це бувають антидепресанти і транквілізатори, можуть бути викликані антигістамінними складами і протисудомними препаратами. Негативний ефект роблять і психостимулятори і анальгетики, мають в своєму складі наркотичні елементи.

Галюциногенні гриби і інші галюциногенні речовини – джерело і причина галюцинацій

Галюциногенні гриби присутні в флорі багатьох регіонів світу, налічують в списку більш як 20 видів, виростають в самих різних куточках планети. Оскільки в них міститься НЕЙРОТОКСИЧНІСТЬ отрута – вживання їх в будь-якому вигляді провокує появу видінь, слухових і смакових, інших галюцинацій.

Є так само інші види галюциногенних засобів хімічного і рослинного походження. До них відносяться:

 1. Мескалін – добувається з кактуса пейота, що росте в Мексиці. Кактус з давніх часів використовували шамани.
 2. ЛСД – напівсинтетичне психоактивну речовину, яке синтезується хімічним шляхом.
 3. Діметілтріптамін (DMT) – виробляється організмом людини і є алкалоїдом багатьох рослин психоактивну хімічна речовина.
 4. 2C-I,25I-NBOMe.Група психоактивних речовин, що з’явилася порівняно недавно. Володіє сильним галюциногенним ефектом і низькою токсичністю.

Вживання всіх цих речовин провокує розвиток серйозної наркотичної залежності, розлад психіки, напади видінь.

Лікування

Перш ніж приступати до лікування – соціаліст встановлює першопричину появи галюцинацій і патологічних видінь. Курс терапії спрямований на боротьбу з основним захворюванням, першопричиною, що спровокувала патологічний процес, після – на пом’якшення негативних симптомів.

Як відзначають фахівці – однозначного і єдиного курсу в цьому випадку немає, все залежить від першопричини патології і тому лікування підбирається в індивідуальному порядку. Якщо патологічний стан спровоковано прийманням медикаментів – останні скасовують і підбирається в індивідуальному порядку їх аналог, що не мають побічних ефектів у вигляді галюцинацій.

При інтоксикації і отруєння – перш за все, важливо очистити органи і системи від отрут і токсинів, а далі вже відновлювати роботу всього організму.

Як видно – сам курс лікування підбирається з урахуванням першопричини галюцинацій і вже від цього призначається лікування, беручи до уваги і загальний стан пацієнта, і ступінь ураження внутрішніх органів і систем.

При появі галюцинацій відмовлятися від допомоги лікаря недоцільно. Галюцинації за своєю природою виступають патологічно прогресивним процесом і відсутності лікування може погіршувати стан пацієнта.

При правильно підібраному курсі лікування прогнози лікарів позитивні, але знову ж таки, все залежить від причини галюцинацій. До яких фахівцям варто звертатися – це невропатолог і психіатр, а також нарколог і онколог.

Соцмережі