МРТ голови: користь чи небезпека?

Раніше магнітно-резонансна томографія (МРТ) мала назву “ядерна магнітно-резонансна томографія”. Та від цієї назви відмовились, тому що вона викликала багато питань та занепокоєння.

І дійсно, з прикметником “ядерна” асоціативно виникає “ядерна зброя”, “ядерна зима” та інші страхіття (пошук у Google є тому підтвердженням). Але у нижній частині пошукової строки ви побачите словосполучення “ядерна енергія”. Саме це стосується МРТ.

Принцип роботи магнітно-резонансного томографа в активації енергії протонів водню, що є у всіх тканинах людського організму. Під дією магнітного поля томографа енергію протонів водню можна зафіксувати. Кожен орган або тканина містять різну кількість та щільність протонів водню, тож апарат буде бачити цю різницю, аналізувати дані та зображати структури різним кольором. Під час проведення МРТ голови (Київ)  https://dr-spin.com/ru/sdelat-mrt-v-kieve/mrt-golovi/ лікар отримує своєрідну тривимірну картину структур головного мозку та його оболонок.

Зображення це буде дуже відрізнятися від звичайного рентгенівського знімка.

По-перше, перевага МРТ у високій деталізації (можна виявити новоутворення навіть розміром з декілька міліметрів), що дозволяє діагностувати патологічні зміни на ранніх стадіях.

По-друге, МРТ є безпечною діагностикою: адже під час дослідження на організм не впливає іонізуюче випромінювання.

Дуже багато державних та приватних центрів пропонують МРТ головного мозку у Києві https://dr-spin.com/ru/sdelat-mrt-v-kieve/mrt-golovi/. Тож далі пропонуємо дізнатися: кому і коли необхідно проводити МРТ голови?

МРТ голови рекомендовано:

  • при наявності головного болю, запаморочення, шуму в голові незрозумілого походження;
  • частих епізодах втрати свідомості;
  • при швидкому падінні або раптовій втраті зору;
  • при частковій або повній втраті слуху;
  • після травм голови;
  • при підозрі на наявність пухлини мозку або розсіяного склерозу;
  • у разі виникнення слабкості, оніміння рук або ніг;
  • при порушенні пам’яті, вимови, координації рухів;
  • виникненні судом;

МРТ голови дозволяє діагностувати:

– новоутворення,

– запальні захворювання мозку та його оболонок,

– розсіяний склероз,

– судинні катастрофи,

– ішемічні зміни тканин мозку,

– посттравматичні наслідки,

– допомагає у пошуку причин виникнення патології зору та слуху.

Авжеж як і у будь-якого дослідження, МРТ має свої протипоказання, але їх дуже мало. Основні з них пов’язані з наявністю металевих (феромагнітних) конструкцій або речовин – судинні кліпси, кардіостимулятори, ортопедичні або слухові протези, татуювання. Та й у цьому випадку треба консультуватися з лікарем стосовно вашої ситуації: адже останнє десятиріччя стали використовувати немагнітні конструкції.

Те саме стосується і татуювання – сучасні пігменти можуть лише трохи нагріватися під час дослідження, і не є абсолютним протипоказанням.

У всіх вищенаведених випадках – попередьте лікаря та порадьтеся стосовно МРТ.

Безпечність МРТ підтверджує і те, що його можна проводити дітям. Застереження стосовно віку дитини пов’язані з тим, що під час дослідження необхідно лежати не рухаючись, що для маленької дитини є майже неможливим.

Більш серйозним протипоказанням є наявність судомного синдрому, епілепсії, клаустрофобії. У цьому випадку може виникнути занепокоєння або травмування пацієнта під час знаходження у камері томографа. 

Джерела:

  1. Н.В. Туманська, К.С. Барська, І.П Джос / Методи променевої діагностики : навчальний посібник для студентів – Запоріжжя, 2016. – 92 с.

Соцмережі