Як зберегти хороші відносини, працюючи з родичами?

Відносини з колегами мають свої особливості. Хтось близько сходиться з людьми, з якими проводить багато часу, хтось обмежується формальним спілкуванням і не поширюється про своє життя, уникає розмов про політику, релігію, виховання дітей – всього, що вимагає відвертості і особистої думки. Коли в одній і тій же організації працюють родичі, оберігати свій особистий простір стає важче. Навколишні намагаються дізнатися подробиці сімейних зв’язків, уважно стежать за тим, як відбуваються контакти між представниками одного прізвища. Самій людині буває важко зберігати об’єктивність по відношенню до брата, сестри, батька, тітки і т.д. Але деяким вдається пристосуватися і не відчувати дискомфорту від такого положення.

Особливості спілкування з рідними на роботі

Працюючи разом з чоловіком або дружиною, деякі люди намагаються менше демонструвати оточуючим свої відносини. Вони залишають ніжні почуття, обійми, поцілунки для будинку, так само як і конфлікти. Зробити це буває важко, особливо якщо вранці або напередодні сталася сильна сварка. Специфіка спільної роботи полягає в умінні розмежовувати особисті та професійні питання.

У ситуації, коли один – начальник, інший – підлеглий, важливо зберігати справедливе ставлення до родича. Незаслужені привілеї, швидке підвищення, потурання при порушенні трудової дисципліни або невиконання посадових обов’язків погано позначається на атмосфері в колективі і функціонуванні відділу або підприємства. Відносини з іншими колегами у улюбленців начальства часто складаються напружені, це заважає роботі.

Повністю уникнути обговорення особистих проблем на роботі вдається тільки дуже далеким родичам, яких не пов’язують десятки питань в повсякденному житті. Члени однієї родини протягом дня переписуються або телефонують, уточнюючи побутові моменти, розклад дитини, плани на вечір або вихідні. Перебуваючи в одній будівлі, простіше обговорювати такі моменти особисто. Щоб вони не відволікали від роботи, можна завести традицію спільних обідів і чаювання в перервах.

Спільна робота з близькими людьми часто скрашує сірі будні. Багато хто виїжджає на обідню перерву в кафе, в гарну погоду влаштовують променад. Спілкування, приємні емоції допомагають відволіктися, відпочити від цифр, креслень, проблем з постачальниками, покупцями та інших робочих питань.

Сімейний бізнес має свої особливості. Люди, пов’язані спільною справою, працюючі на сторонню людину, по-іншому ставляться до роботи і вибудовують між собою спілкування. Особисті інтереси, амбіції, почуття часто беруть верх над розумом і логікою.

Сімейний бізнес: проблеми в збереженні хороших відносин

У сімейному бізнесі багато що залежить не тільки від професійних якостей людей, а й від особистих відносин, мудрості і терпіння. Будь-який плюс від спільного ведення справи може обернутися мінусом, якщо партнерам не вдається зберігати розум, не змішувати робочі й сімейні труднощі.

Свої люди в бізнесі забезпечують надійність, вони перевірені часом і різними життєвими ситуаціями. У той же час надмірна довіра виходить боком, коли відносини псуються. Розлучення або конфлікт зазвичай закінчується поділом майна, при якому виграє той, на кого оформлені документи, хто в потрібному місці поставив свій підпис.

Тривале спілкування дозволяє дізнатися про людину дуже багато. Родичі можуть підказувати один одному, як вчинити, вказувати на помилки, допомагати задіяти свої сильні сторони. Але батьки не завжди достатньо серйозно сприймають критику і зауваження дітей, а дитина може ігнорувати старших так само, як робить це вдома.

Працюючи з родичами, можна розраховувати на розуміння, коли доводиться виїхати з особистих питань, взяти лікарняний або відгул. Люди все знають про проблеми один одного і спокійно реагують на те, що сторонню людину здивувало б. З іншого боку, близькі часто відчувають занадто бурхливі емоції по відношенню один до одного. Ревнощі, переживання, образи можуть дратувати і заважати робочому процесу.

Сімейні підприємства менше страждають від штучно роздутих штатів, злодійства начальства. Директора і начальники, які не зацікавлені в майбутньому організації, часто намагаються заробити якомога більше, вдаються до махінацій, наймають своїх родичів і друзів на неіснуючі посади. Сімейні фірми припускають велику зацікавленість і залученість учасників, його творці прагнуть розвинути і зберегти своє дітище для майбутніх поколінь. Мінус полягає в тому, що часто це малий бізнес, якому важко конкурувати з монополістами і виживати через податки і конкуренції.

Що дає навчання і робота в одній установі з батьками?

Батьки, працюючи в тій же установі, де вчиться або працює їхня дитина, рідко зберігають неупередженість. Хтось організовує дітям всілякі привілеї, хорошу посаду, оцінки, хтось, навпаки, відноситься до свого чада несправедливо суворо. Часто такі люди бояться осуду оточуючих і демонстративно вимогливі до дочки і сина.

Робити вигляд, що байдужий до родича так само нерозумно, як і створювати для нього штучні комфортні умови, захищаючи від усіх труднощів. Діти вчителів і начальства часто знаходяться під особливою увагою колективу. Всі їх досягнення оцінюються упереджено, а про помилки тут же доповідається батькам – до цього краще бути готовим.

Такий стан навіть при адекватній реакції на те, що відбувається з боку батьків часто виявляється занадто важким для дитини. Тому важливо зважувати всі плюси і мінуси і відштовхуватися від характеру сина або дочки, перш ніж влаштовувати їх в свою організацію, школу, університет.

Відчути плюси від спільної роботи вдається тим, хто не звертає уваги на плітки і розмови за спиною і старанно трудиться. Підтримка батьків, можливість звернутися за порадою служить додатковим стимулом для саморозвитку.

Як уникнути негативних емоцій у відносинах з колегами-родичами?

Уникнути неприємних емоцій, працюючи з родичами, можна навчившись розділяти роботу і дім. Не варто відіграватися один на одному в офісі через особисті образи. Також робочі питання не повинні ставати причиною конфлікту за вечерею.

Бажано спокійно реагувати на критику і вміти коректно зробити зауваження близькій людині. Деякі люди роблять це наодинці, щоб не образити родича і не давати їжу для обговорення колегам. Розмов за спиною практично не уникнути, але важливо спокійно реагувати на провокації.

Відчуваючи, що сімейні відносини можуть не витримати випробування спільною роботою, можна максимально розмежувати обов’язки, щоб зони відповідальності не перетиналися, або подумати про зміну діяльності. Якщо не вдається поступатися один одному, прощати помилки і недоліки, а напруженість зростає, іноді варто відмовитися від роботи на користь сім’ї і колишнього теплого спілкування.

Соцмережі

Exit mobile version