Мій особистий Отелло: що робити, якщо ви зіткнулися з ревнощами

Напевно, кожен з нас не з чуток знає, що таке ревнощі. Болісні сумніви у вірності коханої людини можуть принести багато болю і йому, і нам самим. І, звичайно, завжди неприємно, коли нас безпідставно звинувачують в невірності і доводиться доводити людині свою любов.

Багато хто вважає ревнощі ознакою великої любові. Іноді легкий її прояв може додати гостроти у відносини і змусити більше цінувати свого партнера. Але буває, що вона приймає патологічну форму – і, звичайно, не має нічого спільного з любов’ю. Такі відносини можуть бути дійсно небезпечні: кримінальна статистика стверджує, що велика частина побутових злочинів відбувається на ґрунті ревнощів. Якщо ви зіткнулися з необґрунтованими ревнощами чоловіка, прочитайте цю статтю. Ви дізнаєтеся, через що людина починає ревнувати, які її ознаки, чим вона небезпечна і як допомогти коханій людині змінити свою поведінку.

Чому людина ревнує

Так, помірні ревнощі – незмінні супутниці любові. Але почуття ревнощів і ревнива поведінка – це різні речі. Мабуть, кожному з нас властиво відчувати страх втратити близьку людину, але важливо вміти справлятися з цим почуттям самостійно, не завдаючи коханому шкоди. Але якщо ваш чоловік або хлопець ревнує вас без реального на те приводу, а тим більше вимагає, щоб ви змінили свою поведінку заради нього, можна з упевненістю говорити про патологічні ревнощі.

Важливо також зрозуміти, що це не риса характеру, а патологічна модель поведінки. Ревнивий чоловік стає таким через установки, засвоєні протягом життя, але при правильному підході модель поведінки можна скорегувати.

Причинами ревнощів можуть стати дитячі травми, невпевненість в собі, почуття власності, минулий негативний досвід. Поговоримо докладніше про кожну з них.

Негативний досвід

Це найпростіша і зрозуміла причина. Наприклад, в минулому чоловік зіткнувся зі зрадою дружини. Або часто дізнавався про жіночі зради від своїх друзів, колег, сім’ї. І, швидше за все, це відбувалося неодноразово. Звичайно, цей досвід людина неусвідомлено переносить на своє реальне життя. У його свідомості сильна установка, що всі люди рано чи пізно зраджують, а значить, і ви рано чи пізно зрадите його. Підсвідомо, а іноді і зовсім усвідомлено, він чекає від вас такого вчинку і намагається утримати від нього.

Дитячі травми

Причиною може послужити і така історія: батьки більше любили брата або сестру, а другу дитину систематично обходили увагою. У такій ситуації людина з дитинства живе в ревнощах, звикає до них. Несвідомо він засвоює, що є хтось кращий, ніж він сам, що когось люблять більше, що в родині він зайвий – і ці установки переносяться на будь-які відносини, в тому числі на романтичні.

Ще причиною можуть стати напружені відносини з батьками, брак любові в дитинстві. Подорослішавши, чоловік продовжує шукати джерело любові ззовні. І коли знаходить його в партнерці, буває складно «ділити» її з кимось ще – раптом йому не дістанеться любові і тепла.

Невпевненість в собі

Численні комплекси теж можуть привести до того, що чоловік буде безпідставно ревнувати. В основі лежить страх, що кохана жінка «розкусить» його і піде до когось, хто більш красивий, молодий, багатий, розумний або кращий у ліжку. У підсумку в кожному випадковому знайомому людина бачить суперника.

Почуття власності

Традиційна культура наказує чоловікові бути «сильною статтю», главою сім’ї, одноосібно приймати важливі рішення, забезпечувати жінку. Від самої жінки, відповідно, чекають покірності і жертовності – вона повинна забути про все заради сім’ї. Ці установки нав’язуються з дитинства і, виростаючи, деякі чоловіки відчувають свою необмежену владу. Така людина сприймає дружину як свою власність, повністю контролює її життя, встановлює правила і заборони. І, звичайно, дуже злиться, коли «власність» дозволяє собі виходити за ці рамки.

Розлади психіки та інші хвороби

У рідкісних випадках патологічні ревнощі можуть бути симптомом цілого ряду психічних розладів, таких як депресія і шизофренія. За такою поведінкою можуть ховатися і алкоголізм, і органічний розлад особистості, і навіть мозкові інфекції. Тому, якщо є супутні симптоми, необхідно лікувати причину, а не наслідки.

Ступені прояви ревнощів

Проблема може проявлятися по-різному: ідеї ревнощів бувають нав’язливими, надцінними і маячними.

Нав’язливі ідеї

Людина, що страждає від нав’язливих ідей, постійно шукає відповіді на питання, чи не зраджує йому кохана жінка. Він не знаходить підтверджень своїм побоюванням, але думки продовжують виникати мимоволі. При цьому жінка може навіть не здогадуватися, що близьку людину це мучить: на цій стадії до нав’язливих ідей зберігається критичне ставлення, вони не виявляються в дії.

Надцінні ідеї

Тут чоловік вже впевнений, що його дівчина йому невірна. І навіть якщо у нього немає прямих доказів, він присвячує багато часу, щоб їх знайти. Саме на цьому етапі чоловік може організувати стеження за дружиною, перевіряти її особисті повідомлення, шукати «докази» в ящику з білизною. Тобто, страх зради починає впливати на поведінку людини.

Маячні ідеї

Якщо в попередньому випадку чоловік впевнений, що у його подруги є коханець, то на цьому етапі він це точно знає і навіть може назвати ім’я суперника. Він уже не потребує пошуку доказів, але бачить їх в найбезглуздіших деталях. Наприклад, може пояснити вибір одягу дівчиною тим, що ця блузка подобається її «пасії». На цьому етапі ідеї ревнощів повністю підпорядковують собі поведінку людини. З точки зору психології марення ревнощів – це психічний розлад, хвороба, з нею неможливо впоратися самостійно.

На що здатний ревнивець

Ревнивий чоловік прагне до повного контролю над жінкою. Йому здається, що інакше вона покине його, і потрібно максимально ускладнити їй можливість піти. Він вимагає підпорядкування, встановлює правила, які часом доходять до абсурду, а також може поводити себе агресивно. Ревнощі чоловіка до жінки можуть проявлятися у різні способи:

 • заборона спілкуватися з іншими чоловіками – навіть з батьком і братами; ● заборона виходити з дому на самоті;
 • вимога видати паролі від соціальних мереж;
 • установка прослуховування на телефон, систем стеження на комп’ютер і навіть камер по всьому будинку;
 • заборона працювати;
 • постійні звинувачення;
 • безпричинно змінюється поведінка – зовні спокійний чоловік може за секунду дратуватися;
 • неадекватна реакція на ваші слова, наприклад, на згадку чоловічого імені в оповіданні;
 • постійні нав’язливі дзвінки та повідомлення – і, звичайно, скандал, якщо відповіді немає занадто довго;
 • загрози;
 • фізичне насильство.

Важливо розуміти, що нічого з цього не є проявами любові. Справжня любов ґрунтується на довірі та повазі до особистого простору. А значить, все це – ознаки нездорових ревнощів.

Чим небезпечні патологічні ревнощі

Хворобливі ревнощі завдають шкоди не тільки тим, кого ревнують, але і самому ревнивцеві. В особливо важких випадках напади можуть закінчитися спробою суїциду. Все тому, що саме ревнивець вважає себе постраждалою стороною. І часто намагається розв’язувати цю проблему деструктивними способами. У більш легких формах вона може призвести до важкої депресії. Саме тому так важливо вчасно провести лікування ревнощів у чоловіків.

Також вони можуть бути симптомом любовної залежності, а це вивчена форма поведінки, яку також можна змінити.

Відбивається вона і на дітях: вони неусвідомлено переймають цю форму поведінки і надалі переносять її на власні відносини. Та й нездорова атмосфера в сім’ї не сприяє щасливого і спокійного дитинства, а значить, неврози у дитини неминучі.

Для партнерки ревнощі чоловіка загрожують втратою особистого безпечного простору, розривом всіх зовнішніх контактів і в підсумку – ізоляцією. Жінка потрапляє в повну залежність від чоловіка. У неї просто не залишається можливості розірвати відносини, тому що їй більше нікуди йти і нема на що жити. Чи варто говорити, що така ситуація вкрай небезпечна. Чоловік може відчути необмежену владу над жінкою і гостро реагувати на її спроби вирватися з полону.

Справа може дійти навіть до фізичного насильства у відповідь на «непослух». І в цьому полягає головна небезпека цієї патології.

Відомо безліч випадків, коли в нападі ревнощів чоловік бив жінку, наносив їй тяжкі травми, а часом жінка, на жаль, не виживала. Та ж доля може спіткати і уявного «суперника», і навіть дітей. Тому, якщо ваш чоловік схильний до такої поведінки, потрібно негайно шукати розв’язання проблеми.

Тест: коли ревнощі стають патологічними?

Ми підготували чек-лист, за яким ви можете визначити ступінь ревнощів вашого партнера. Прочитайте його і відзначте твердження, з якими ви згодні:

 • Мій чоловік забороняє мені спілкуватися з іншими чоловіками, навіть з родичами.
 • Мій чоловік вимагає у мене паролі від соціальних мереж.
 • На всі заходи ми ходимо тільки разом, я не можу нікуди піти одна.
 • Коли я на роботі, партнер постійно мені телефонує.
 • У наших відносинах немає секретів.
 • Я знаю, що мій чоловік часто перевіряє мій телефон.
 • Одного разу мій хлопець / чоловік влаштував скандал через те, що я повела себе не так, як йому хотілося, або навіть вдарив мене.
 • Настрій мого чоловіка змінюється так часто, що я не можу відстежити причини. ● Я не пам’ятаю, коли останній раз залишалася на самоті.
 • Я не можу спокійно поговорити через телефон, хлопець / чоловік навіть не приховує, що підслуховує розмову.

Якщо ви згодні з 3-ма і більше твердженнями, є сенс звернути увагу на проблему. Пам’ятайте, що патологічні ревнощі можуть призвести до серйозних проблем, аж до фізичного насильства.

Як справлятися з ревнощами, поради

Сучасна психологія давно визнала сильні ревнощі патологією. Це засвоєна з дитинства модель поведінки. Тому, якщо ви нічим не завинили перед партнером, то не мучайте себе даремно.

Якщо ви зіткнулися з сильними ревнощами свого партнера і це спричиняє нестерпний дискомфорт, але при цьому ви вирішили для себе, що хочете зберегти стосунки, то потрібно знати, як поводитися з партнером (ревнивцем). Ось кілька рекомендацій:

 1. Спробуйте скорегувати свою поведінку. Приділяйте своєму партнерові більше уваги, частіше хваліть, говоріть про те, як ви цінуєте його і ваші стосунки. Проявляйте ніжність і турботу.
 2. Ні в якому разі не порівнюйте свого партнера з іншими чоловіками, утримайтеся від спокуси поставити йому в приклад чоловіка подруги, свого колегу або навіть батька.
 3. Відповідайте на розпитування спокійно. Коли ревнивий партнер «насівся» на вас з розпитуваннями про те, де ви були і чим займалися протягом дня – наберіться терпіння і не виявляйте роздратування. Детально опишіть як провели день, чим займалися, які емоції отримали поінформованість про ваші дії зробить партнера більш спокійним.
 4. Якщо ви затримуєтеся на роботі, потрапили в затор, трапився форс-мажор, знайдіть хвилинку, щоб попередити коханого про те, що будете трохи пізніше. Так йому не доведеться зайвий раз переживати за вас.
 5. Не звіряйтесь своєму партнерові про подробиці історій минулих відносин. Не розповідайте про своїх колишніх, тим більше не ставте їх в приклад нинішньому обранцеві.
 6. Якщо у вас є друзі чоловічої статі, з якими ви періодично спілкуєтеся, а ваш партнер в силу своїх ревнощів забороняє вам, ви можете спробувати познайомити його зі своїм оточенням. Оскільки невідомість завжди лякає і дає зайвий привід партнеру надумати неприємні події, можливі зради, то знайомство з друзями допоможе йому відчути себе в безпеці і напевно зблизить вас.

Ці рекомендації можуть допомогти зробити ваші відносини більш спокійними та довірливими. Але не варто забувати, що ваш емоційний комфорт в цих відносинах і безпека повинні бути на першому місці. Тому, якщо ревнощі вашого партнера перейшли кордони, коли ви ризикуєте своїм здоров’ям і навіть життям, задумайтеся, чи потрібні ці старання і ваше терпіння, або ви будете щасливіші без постійної напруги й страху?

Як розв’язувати проблему

Найчастіше, якщо мова не йде про божевільні ідеї, ревнивий чоловік і сам страждає через своїх страхи і пережиті травми. Напевно він прислухається до ваших аргументів і погодиться все змінити.

За обопільною згодою можна удвох відвідати сімейного психолога. Він допоможе налагодити відносини і зрозуміти, як вибудовувати їх далі.

Соцмережі

Exit mobile version