Підвищена тривожність у дитини: коли це ознака хвороб?

Всі діти час від часу відчувають занепокоєння і страх. Будь то монстр в шафі, контрольна в школі або виступ зі сцени, у дітей є ситуації, які змушують їх хвилюватися також, як і дорослих. А то і сильніше: дорослі все ж краще справляються з тривожністю – у них більше досвіду і менше віри в монстрів під ліжком.

Але іноді тривога у дітей переходить грань від звичайних повсякденних турбот до розладу, яке заважає їм робити те, що потрібно. Це може навіть перешкодити насолоджуватися дитинством так, як пишуть в книжках.

Як зрозуміти, чи стало занепокоєння дитини чимось більшим, ніж просто скороминуща тривога і страх? Розповідаємо про основні маркери проблемних ситуацій і що з цим робити.

Симптоми підвищеної тривожності у дітей

Для початку задайте собі кілька питань, які допоможуть зрозуміти, що це – тимчасовий страх або щось більш серйозне.

 • Чи виражає дитина занепокоєння або виявляє занепокоєння протягом декількох тижнів, причому «поганих» днів більше?
 • У нього проблеми зі сном по ночах? Якщо ви не впевнені (дитина може не розповідати), можна помітити, що він здається незвично сонним або втомленим протягом дня.
 • У нього з’явилися проблеми з концентрацією уваги?
 • Здається він надзвичайно дратівливим або його легко роздратувати?

Симптоми підвищеної тривожності, такі:

 • дитині важко зосередитися;
 • він погано спить або прокидається ночами від кошмарів;
 • неправильно харчується;
 • швидко стає злим або дратівливим, а також виходить з-під контролю під час спалахів гніву;
 • постійно висловлює тривожні або негативні думки;
 • у нього є відчуття напруги та нервозності. Воно може виражатися також в головного болю, болю в животі, погане самопочуття, частих походах в туалет, нетриманні сечі, калу;
 • багато плаче, «очі на мокрому місці», стає «липучим», не хоче відпускати від себе батьків.

Чому одні діти тривожні, а інші ні?

У розвитку тривожних розладів виділяють чотири основні причини – половина з них фізіологічна, друга половина – соціально-психологічна. Причини, які «працюють» на рівні тіла, важливіше, так що не варто відразу звинувачувати себе (або тих, у кого дитина боїться буквально за все) в неправильному вихованні.

Основні причини підвищеної тривожності:

 • Генетика. Дитина, у якого є член сім’ї з тривожним розладом, швидше за все, теж буде відрізнятися тривожністю. Діти можуть успадкувати гени, які роблять їх схильними до занепокоєння.
 • Хімія мозку. Гени допомагають направляти роботу хімічних речовин мозку, нейротрансмітерів. Якщо певні хімічні речовини мозку знаходяться в дефіциті, це може викликати занепокоєння. Це можна коригувати за допомогою препаратів.

Генетичні порушення можуть працювати й навпаки. Науці відомі«діти-кіборги»: вони не відчувають болю, страху, голоду, зовсім не хочуть спати.

 • Життєва ситуація. Те, що відбувається в житті дитини, може бути серйозним стресом. Втрати, важка хвороба, смерть близької людини, переїзди, жорстоке поводження можуть приводити дітей до занепокоєння.
 • Засвоєна поведінка. Людина, що виросла в родині, де інші бояться або турбуються, також може мимоволі «навчити» дитини всього побоюватися.

У дітей з синдромом дефіциту уваги та гіперактивності (СДУГ) і розладами аутистичного спектра частіше виникають проблеми з тривожністю.

Типи тривожних розладів у дітей

Існує кілька різних типів тривожних розладів, які можуть вплинути на дітей.

Генералізований тривожний розлад (ГТР)

Діти з ГТР надмірно турбуються відразу про багато речей: школі, власної безпеки й здоров’я, здоров’я рідних і друзів, грошах і відносинах у своїй сім’ї.

Діти можуть боятися таких ситуацій, які складно запідозрити в негативні наслідки. Тривогу можуть викликати думки про перерви в школі, обідах, святкуванні Дня народження, прогулянках, а також про війну десь далеко, погоду на завтра, майбутнє весілля …

Список можна продовжувати й продовжувати, і в їх фантазіях трапляється завжди найжахливіше, що тільки можна уявити. Хтось тримає все в собі, хтось ділиться страхами – але вмовляння дорослих не допомагають позбутися від тривоги.

ГТР може викликати фізичні симптоми розладу – часто головний біль і біль у животі. Це розлад також нерідко призводить до самоізоляції: так легше переносити вантаж тривог.

Панічний розлад

Панічна атака – це раптовий, інтенсивний напад тривоги без видимої зовнішньої причини. Серце б’ється, починається задишка, тремтіння, запаморочення.

Якщо таких епізодів було понад два, і людина боїться, що вони можуть повторитися – це називається панічним розладом.

Сепарації тривога

У всіх дітей є певний рівень тривожності з приводу розлуки з близькими. Це нормальна фаза розвитку у немовлят і малюків. Навіть старші діти можуть іноді «прилипати» до батьків, особливо в нових умовах.

Але діти старшого віку, які надзвичайно засмучуються, коли залишають батька або когось ще з близьких, у яких виникають проблеми з самозаспокоєнням після прощання, або які дуже сумують за домівкою і засмучуються, коли знаходяться далеко від дому в школі, таборі або навіть на вечірках, можуть мати тривожний розлад, викликане розлукою – сепараційну тривогу. І це такий же офіційний діагноз, як ГТР і панічний розлад.

Соціальна фобія

Дитина з соціофобією відчуває сильну тривогу і сором’язливість в звичайних повсякденних ситуаціях в присутності інших людей. Це більше, ніж просто сором’язливість.

Соціально тривожна дитина боїться, що він поставить себе в незручне становище, розмовляючи з однокласниками, відповідаючи на питання в школі або виконуючи інші звичайні дії, пов’язані із взаємодією з іншими людьми.

Цей страх може утримувати дитину від відповідей на уроках і участі в різних заходах. Деякі діти можуть навіть виявити, що вони взагалі не можуть говорити в деяких ситуаціях – це селективний мутизм, при якому дитина спілкується вдома з рідними, але не може вимовити ні слова в присутності інших людей.

Специфічні фобії

Це нормально для раннього віку – боятися темряви, монстрів, великих тварин або гучних звуків, наприклад, грому або салютів. У більшості випадків, коли діти відчувають страх, дорослі можуть допомогти їм знову відчути себе в безпеці і спокої.

Але фобія – це сильніший, навіть екстремально виражений і тривалий страх перед чимось визначеним.

При певній фобії діти можуть відчувати крайній страх перед такими речами, як тварини, павуки, голки або постріли, кров, блювота, гроза, люди в костюмах, тріщини на асфальті, темрява. Список варіантів фобій величезний (і у дорослих вони теж є).

Як допомогти дитині?

Перш за все, важливо поговорити з дитиною про його тривозі або неспокої.

 • Якщо дитина засмучений і стурбований, зберігайте спокій, коли ви обговорюєте ці ситуації.
 • Чи не карайте дитину за помилки, страхи, небажання спати в темній кімнаті, виходити з дому й інші прояви тривожності – покарання тут точно не допоможуть.
 • «Ловіть» його на тому, що він робить добре: хваліть навіть за невеликі досягнення і будьте конкретні: відмінно миє посуд, рівно нарізав хліб, виправив позначку, закінчив проєкт, прибрав шкарпетки.
 • Плануйте. Якщо занепокоєння дитини заважає вчасно виходити вранці в школу або в сад, виділяйте додатковий час на «перехід» з однієї будівлі й соціальної ролі в іншу.
 • Акуратно повідомте вихователю, вчителю, тренеру, що відбувається.
 • Перш за все, будьте готові слухати, якщо дитина захоче поговорити про свою тривогу. Діти з тривожними розладами часто намагаються приховати свої страхи, тому що вони думають, що дорослі нічого не зрозуміють.

Коли треба звернутися за професійною допомогою?

Без дитини можна йти до психолога (наприклад, в школі або в дитячому саду, але краще звернутися до клінічного психолога) відразу ж. Це перший етап, який, можливо, допоможе зрозуміти, чи йде мова про тривожний розлад або тимчасові реакції на якусь ситуацію.

Але якщо все стає гірше, сімейна підтримка не працює – потрібен лікар. З тривожними розладами працюють лікарі-психотерапевти. Можна почати з консультації педіатра.

Найбільш висока ефективність в роботі з такими порушеннями у дітей і дорослих – у когнітивно-поведінкової терапії, деколи потрібно медикаментозна підтримка, щоб зняти симптоми гострої стадії.

Соцмережі