Діти та розлучення батьків.

Розлучення — це рішення, яке приймається дорослими, а не дітьми.

Рекомендації психолога.

Загальні рекомендації

 1. Запевніть дитину, що ви її любите, вона вам потрібна, і ви її не кинете. Робіть це неодноразово.
 2. Якщо ви кудись йдете, і дитина залишається з кимось іншим, залиште номер телефону, за яким вас можна знайти, щоб дитина могла туди зателефонувати.
 3. Поставте свою дитину до відома про розлучення до того, як це станеться. 4. Зрозуміло і дохідливо, відповідно до віку поясніть дітям причини розлучення. 5. Переконайтеся в тому, що ваша дитина розуміє те, що ви їй пояснюєте.
 4. Ставлячи дитину до відома про розлучення, поясніть, завірте її, що вона тут зовсім ні при чому. Вона не могла і не зможе нічого зробити. Розлучення — це рішення, яке приймається дорослими, а не дітьми.
 5. Надайте дитині не одну можливість з’ясувати ситуацію з обома батьками: поставити питання, поговорити про свої почуття.
 6. Дайте дитині можливість в період розлучення залишатися в тісному контакті з обома батьками. Також не примушуйте дитину вибирати одного з вас.
 7. Дайте дитині час все обдумати та «переварити».
 8. Визнайте право дитини на особливі теплі почуття до вашого колишнього партнера по шлюбу, навіть якщо вони не схожі з вашими почуттями.
 9. Спонукайте дитину висловлювати свої думки та почуття. Легше це робити в спільних іграх і заняттях.
 10. Дайте дитині чітко зрозуміти та засвоїти, що ви завжди залишитеся його батьками та будете про неї піклуватися. Партнери по шлюбу можуть розійтися, але розлучитися з дітьми батьки не можуть.
 11. Якщо ви йдете з родини, то завірте дитину, що ви її любите, і вона завжди залишиться у вашому житті. Не давайте обіцянок, які не виконуватимуться. Це «розіб’є» дитині серце.
 12. Запевнюючи дитини в тому, що вона для вас дорога, і ви її не покинете, дайте їй зрозуміти, що ви не дозволите їй розперезатися і нехтувати правилами поведінки. Повинна бути послідовна, раціональна дисципліна.
 13. Якщо батько не хоче підтримувати взаємини з дитиною, він повинен пояснити, що причина цього криється не в дитині.
 14. Після розлучення важливо надати дітям час бути дітьми та не звалювати на них величезну ношу різних проблем.
 15. Виділіть час спеціально для себе і своєї дитини, щоб просто посидіти з нею, поговорити, а головне, щоб зміцнити в ній почуття впевненості та власної гідності.
 16. Постарайтеся забезпечити дитині спокійний, розмірений і передбачуваний, домашній режим. Постарайтеся вносити у звичне життя дитини якомога менше змін.
 17. Про зустріч з батьком, який тепер живе окремо, краще попереджати дитину за кілька днів. Краще якщо це буде певний розпорядок.
 18. Будьте уважні до свого емоційного стану та емоційного стану своєї дитини.

«Як сказати про розлучення дитині»

 1. Про розлучення дітям бажано повідомляти обом батькам разом. Це допоможе зберегти у дітей почуття довіри до батьків, коли подружні стосунки остаточно зруйнуються.
 2. Не підривайте репутацію свого колишнього чоловіка. Діти не повинні вислуховувати зневажливі слова про людину, яку вони продовжують любити.
 3. Будьте готові сказати дітям, яким тепер буде їх повсякденне життя, навіть якщо це доведеться повторити не один раз.
 4. Діти повинні проводити достатню кількість часу з обома батьками. Після розлучення батьків бажано співпрацювати з питань виховання дітей.
 5. Повідомляючи про розлучення, надавайте дітям пояснення, які їм зрозумілі та доступні.
 6. Якщо приводом для розлучення послужила асоціальна поведінка (алкоголізм, пристрасть до азартних ігор та ін.) одного з подружжя, не слід замовчувати це, але також не варто виставляти свого чоловіка чудовиськом. Це викличе у дітей ще більшу тривогу і, можливо, зворотний спалах. Наприклад, можна сказати так: «Так, проблема алкоголізму твого тата вплинула на моє рішення розлучитися. Але головне не це, просто ми зійшлися на тому, що більше не можемо жити разом»
 7. Якщо ви розходитеся, але ще не розлучаєтеся, то намагайтеся дати дітям якомога більше інформації про те, як довго ви збираєтеся жити окремо.
 8. Дітям слід нагадувати, що не вони причина розлучення. При можливості говоріть дітям співчутливі слова.
 9. Поки остаточне рішення розлучитися не прийнято, не повідомляйте про це дітям.
 10. Ніколи не ставте дітей в таке становище, яке змушувало б їх зберігати вам вірність і допомагати вам, а іншого з батьків зраджувати.
 11. Намагайтеся підтримувати в будинку теплу атмосферу і виконувати з чоловіком свої батьківські обов’язки.
 12. Пропрацюйте з чоловіком те, як ви будете повідомляти дітям про розлучення.

«Коли один з батьків залишає сім’ю»

 1. Тривале розставання батьків і дітей призводить до емоційного віддалення.
 2. Пам’ятайте про те, що ваш гнів, що залишився на колишнього чоловіка, може стати перешкодою для його зустрічей з дітьми.
 3. Якщо одного з батьків життя дітей більше не цікавить, не варто його захищати, краще визнати правду.
 4. Бажано, щоб стосунки дітей з бабусею і дідусем в результаті розлучення не постраждали.
 5. Якщо ваша дитина ідеалізує відсутнього батька, нехай це вас не лякає, оскільки рано чи пізно у нього розвіються ілюзії.
 6. Дітям потрібно чути три речі: співпереживання з приводу їх почуттів, правдиве вираження вашої думки та слова підтримки.
 7. Злісні коментарі на адресу одного з подружжя можуть викликати у дітей зустрічний спалах емоцій.
 8. Якщо вийшло так, що ви стали відсутнім батьком, який не має можливості бути поруч, переглянете свої причини такої «відсутності». Робіть все можливе, щоб зустрічатися якомога частіше, надсилайте їм листівки, телефонуйте, показуйте, як вам дорогі діти.

«Прощання з дитиною після зустрічі з нею»

 1. Постарайтеся оселитися ближче до дітей, щоб бути максимально доступним для них.
 2. Щоб звикнути до побачень з дітьми, потрібен тривалий час. Тож не підганяйте себе.
 3. Не вдавайте, що відчуваєте себе чудово, коли насправді у вас жахливий настрій. Діти відчувають, як вам, і в результаті можуть вирішити, що їм теж не слід виглядати сумними.
 4. Привчайте дітей до того, що бувають змішані почуття.
 5. Не забороняйте дітям при розставанні проявляти свої почуття та емоції, краще просто нагадайте про радісну зустріч, яка їх чекає.
 6. Критика на адресу колишнього чоловіка тільки посилить напругу.
 7. Поставте дітей до відома про те, що іноді ви не зможете з ними зустрічатися і, по можливості, обговоріть з ними цю ситуацію.
 8. Не хваліть дітей за те, що вони не виявляють суму й приховують свої справжні почуття.
 9. Будьте уважні до емоційного стану дитини.

«Як познайомити дитину з вашим новим партнером»

 1. Ви можете представити дітям свого нового партнера, якщо впевнені, що у вас з ним склалися серйозні тривалі відносини.
 2. Постарайтеся зрозуміти, що спонукає вас до того, щоб познайомити дітей зі своїм новим другом. Краще не знайомити дітей з тим, хто, можливо, і не стане вашим чоловіком.
 3. За кілька тижнів до знайомства ви можете повідомити дітей про свої плани. Це дасть вам час зрозуміти їх інтереси та почуття.
 4. Якщо дитина запитує про ваші плани з приводу шлюбу з цією людиною, то скажіть їй правду.
 5. Буде правильно, якщо ви розкажете дитині про те, як вам добре разом з новим коханим чоловіком. Цим ви підтвердите то факт, що старий шлюб себе вичерпав.
 6. Не переконуйте дітей, що вони стосовно нової людини повинні відчувати те ж саме, що і ви. Краще почекайте, поки діти спонтанно не виявлять свої почуття.
 7. Пам’ятайте, головне — це ваші діти. Проводьте з ними час окремо. Якщо ви вступили в новий шлюб, то дітям доведеться пристосовуватися до нової ситуації, хоча корисно іноді проводити час тільки з ними.

«Почуття дитини до вітчима / мачухи»

 1. Приділяйте час кожній дитини окремо. Допоможіть їм впорядкувати позитивні й негативні емоції та почуття стосовно вітчима / мачухи. Виявляючи терпіння і терпимість, ви зможете розкрити справжні почуття дітей.
 2. Чим молодша дитина, тим імовірніше, що вона звикне до вітчима / мачухи.
 3. У сім’ї з нерідним батьком стежити за дисципліною повинен рідний батько (особливо, якщо справа стосується покарання).
 4. Прихована злість проявляється як біль або печаль. Щоб дістатися до глибинних почуттів дітей, від батьків вимагається співпереживання.
 5. Навчайте дітей, як розпізнавати змішані почуття, можливо, багато хто не знає, що одночасно можуть виникати протилежні почуття і що це нормально.
 6. Не нехтуйте думкою дитини.
 7. Якщо новий чоловік не заподіює вашій дитині / дітям шкоди, то не варто критикувати його в присутності дитини.
 8. Не загрожуйте дітям, що ви відкинете і покинете їх.
 9. Якщо новий чоловік не зовсім / не відразу подобається вашим дітям, не варто переконувати їх, що ви просто будете проводити більше часу з ними. Бажано не давати занадто велику владу дітям над перебігом подій. Необхідно зробити все можливе, щоб вони навчилися знаходити спільну мову з вашим новим чоловіком.

Соцмережі