Як виростити бонсай? Особливості розмноження, вирощування та обрізки

Бонсай займає не тільки міцне місце в культурному і повсякденному житті Японії, але і дуже популярно в багатьох країнах світу.Якщо ви вирішили долучитися до цього виду садового мистецтва, тоді рекомендуємо вам ознайомитися з секретами вирощування, догляду, розмноження та обрізки бонсаї в нашому матеріалі.

 Особливості агротехніки бонсаї

 Кожні 2-4 роки бонсаї необхідно пересаджувати в більшу місткість. При цьому більшу частину старого ґрунту видаляють і замінюють свіжою.

Наша порада: Пересаджують бонсаї навесні, в період з березня до кінця квітня, хвойні – навесні й восени, з вересня по жовтень. Для новачків весна краще, оскільки це час початку життєдіяльності рослин.

 Рослини з сильною і здоровою кореневою системою висаджують в миски, з погано розвиненими або хворими корінням – у відкритий ґрунт (в захищеному від вітру і прямого сонця місці) або у звичайний контейнер і залишають там до тих пір, поки у них не сформується сильна коренева система.

При пересадці рослин зі звичайних контейнерів в плоскі миски, призначені для вирощування бонсаї, більшу частину коренів видаляють.

Кореневу систему обрізають таким чином, щоб вона мала плоску форму, це полегшує посадку бонсаї в миску і подальший догляд за деревом. На дні контейнера повинно залишитися місце для шару дренажу товщиною 1 см.

Як виростити бонсай:

Вирощування бонсай з насіння – один з найбільш трудомістких і тривалих способів створення мініатюрного дерева, проте це дає можливість отримати здоровий, добре адаптований до наших умов екземпляр.

Бонсаї можна виростити також з насіння або живців. Насіння висівають ранньою весною (тиждень весняного рівнодення). Коли сходи зміцніють (через місяць), їх потрібно розпікувати в окремі невеликі (діаметр 5-7 см) місткості. Залежно від швидкості росту рослини, через 2-3 роки можна формувати з нього бонсаї.

Вирощування бонсаї вегетативним способом – (держаком, відводками, щепленням) вимагає менше часу для отримання бонсаї в порівнянні з насіннєвим. Одне з основних переваг вирощування бонсай цим способом – точне відтворення материнської рослини. Багато любителів намагаються в максимально короткі терміни отримати гарне дерево. Для цього протягом декількох років утримання та догляд за бонсай проводиться у відкритому ґрунті або великих контейнерах, формуючи вегетативну систему. І лише через кілька років пересаджують бонсай в плоску місткість.

Як доглядати за бонсай:

При вирощуванні бонсаї необхідно створити умови, близькі до природних. У зимовий час субтропічним культурам (карликові форми граната, інжир, рододендрон, лавр, евкаліпт і ін.) Потрібно температура близько 6-10 ° С.

Вологість повітря

Щоб виростити бонсай з сухих субтропічних областей необхідно підтримувати в приміщенні вологість повітря не більше 40-50%, помірно поливаючи, а для рослин вологих субтропіків – 60-80%. Останні потребують більш рясного поливу й обприскування водою.

Пори року

При вирощуванні бонсаї, сформованих з рослин, які ростуть в наших широтах (області з помірним кліматом), потрібно штучно створювати зміну пір року. В іншому випадку, без періоду спокою, вони з часом виснажуються і гинуть. Для таких рослин протягом двох-трьох місяців в осінньо-зимовий період необхідно підтримувати температуру близько 0-5 ° С.

Для зимівлі підійдуть засклені лоджії, балкони, тераси, неопалювана теплиця або парник з рамою. Якщо їх немає, досить на ділянці влаштувати укриття з уткнутих в ґрунт металевих дуг, покритих білою непрозорою поліетиленовою плівкою (її по периметру притискають до землі цеглою), яка взимку не нагрівається під яскравими сонячними променями та тому не сприяє передчасному росту рослин.

Кореневу систему слід укрити тирсою, торфом, мохом або будь-яким іншим матеріалом і обов’язково покласти приманку для мишей.

Наша порада: Доглядаючи за бонсаєм перед зимівлею рослини необхідно рясно полити або опустити прямо з контейнером в місткість з водою і почекати, поки з поверхні ґрунту перестануть підійматися бульбашки повітря.

Цієї кількості вологи вистачить рослині на всю зиму, оскільки приміщення для зимівлі не опалюється і захищене від вітру.

Удобрювати пересаджені рослини необхідно починати після утворення нових коренів. Проводити рясну підгодівлю тільки що пересаджених рослин не потрібно протягом тривалого часу, бо у свіжому ґрунті міститься достатня кількість поживних речовин. В результаті пересадки відбувається омолодження кореневої системи, яку підрізають не менше ніж на третину, а у швидко зростаючих рослин – на дві третини.

 Готуємо земельну суміш

Земельні суміші для бонсаю можуть бути досить різноманітними:

  • субстрат для хвойних рослин складається з перегною (1/3), листової (1/3) і хвойної землі або перепрілої соснової хвойної підстилки (1/3), річкового піску (1 / 3);
  • для листопадних рослин – з листової землі і піску (1: 1);
  • для плодових рослин – з листової землі і перегною (1: 1).

Дерева, чутливі до вапна (хвойні, вересові, тропічні види), потребують більш кислих ґрунтів.

Рекомендується стерилізація земельної суміші з прогріванням до 100 ° С протягом 25 хв. Як дренаж на дно контейнера насипають крупнистий пісок:

  • для дрібних контейнерів – шар 1 см,
  • для великих – до 3 см.

Хвойним необхідний дренаж шаром в 3 см, рододендрони досить 1 см.

 Проводимо прищіпку

Щоб запобігти надмірному зростанню рослини та домогтися його мініатюризації, навесні необхідно проводити прищіпку або пинцировки пагонів і формувати крону. Деякі види вимагають багаторазової прищіпки

  • у хвойних прищипують дві третини довжини пагона;
  • у листопадних залишають 2-3 міжвузля з листям, обриваючи всі, що виростає зверху;
  • у плодових прищіпку проводять в серпні, коли сформуються квіткові бруньки і їх можна буде відрізнити від вегетативних.

Пагони, в залежності від ступеня одерев’яніння можна вкорочувати вручну, секатором або пінцетом.

Як слід виконувати обрізку і формування бонсай?

У культурі бонсаї існує поняття «хасйо», яке містить в собі красу листя, їх розміри, забарвлення, розташування в кроні дерева. Листя має бути дрібним, густоростуче, з червоним забарвленням.

Наша порада: Для зменшення розмірів листя їх потрібно зрізати таким чином, щоб на пагонах залишалися одні ніжки. Після цього дерево утворює більш дрібні листи.

Обрізка гілок в процесі формування бонсаї – дуже важлива операція. Її проводять тоді, коли вибраний певний стиль, в якому буде вирощуватися деревце.

Обрізку хвойних проводять в березні та вересні-жовтні, листопадних – в лютому (до появи перших пагонів і листя) або восени, коли рослина скине листя, і голі гілки крони добре проглядаються.

Обрізка гілок в процесі формування бонсаї – дуже важлива операція У сильно обрізаного дерева потреба в поливі зменшується, тому краще його зайвий раз обприскати, а не поливати.

Необхідне «харчування»: як виконувати підживлення рослин бонсаї?

Оскільки контейнер, в якому вирощують бонсаї, плоский і невеликий за розміром, обсяг ґрунту обмежений, рослину необхідно підгодовувати. Запасу внесених поживних речовин зазвичай вистачає на 6-8 тижнів (це залежить від швидкості росту і пори року).

Наша порада: Для підгодівлі бонсаї рекомендується застосовувати комплексні добрива, що містять азот, фосфор, калій і мікроелементи.

Бонсаї, вирощувані в контейнері розміром 10х10 см, кожні 2-3 тижні повинні отримувати одну чайну ложку органічного добрива у вигляді порошку, в контейнері 20х30 см – 4-5 чайних ложок. Підгодовуючи рослини середніх і великих розмірів, добрива закладають в ґрунт, для чого роблять олівцем ямки в ґрунті та насипають туди добрива.

Під час наступної підгодівлі необхідно робити нові ямки, щоб добрива розподілялися рівномірно. Хвойні рослини підживлюють з початку квітня до середини жовтня, листопадні – з початку весни (після розкриття бруньок) до середини жовтня, плодові – безпосередньо перед появою плодів до середини жовтня.

Які добрива краще використовувати?

 Добре використовувати повільно розчинні компактні (у вигляді кульок) органічні добрива, що складаються із залишків рослинного і тваринного походження (зола соломи або деревна, борошно кісткове тощо).

Фахівці з вирощування бонсаї з Чехії рекомендують перемолоти в кавомолці сушену рибу, насіння ріпаку, сої та сухий пташиний послід. Таким порошком посипають ґрунт кілька разів за час зростання. Старі рослини, у яких зростання уповільнене і стабільне, підгодовують менше. Останню підгодівлю листопадних рослин проводять перед тим, як опаде листя, хвойних – до середини жовтня.

Рідкі органічні добрива рекомендується використовувати для бонсаю, вирощуваних у великих контейнерах, оскільки при підгодівлі рослин цим видом дуже висока небезпека передозування. Сухі добрива у вигляді порошку або кульок добре видно, їх вносять тоді, коли закладені в попередню підгодівлю добрива вже використані рослиною.

 Вибираємо місце для вирощування бонсаї

  Стаціонарне місце для вирощування бонсаї – сад, балкон, кімната. Догляд за бонсай в домашніх умовах буде набагато простіше, якщо мініатюрне дерево вирощувати в саду, наприклад, на столі, змонтованому на кам’яній підставці у вигляді букви П. Тоді рослина отримує багато світла і доступна з усіх боків.

Великі камені, майданчик, засипана гравієм, папороті та інші, які підходять за стилем рослини, утворюють стильне оточення для бонсаю і являють собою прекрасне місце, як для роботи, так і для відпочинку

Соцмережі