Чому приправи не можна зберігати в холодильнику, біля плити або на столі: правила зберігання спецій

Різномасті коробочки зі спеціями, відкриті пакетики з приправами, нові упакування упереміш з розпочатими … Якщо у вас на кухні є шафка, з якого все це періодично вивалюється, саме час розставити приправи і спеції по місцях.

Чи можна залишати сіль і перець на столі? Чим небезпечні набори для спецій? Як зберегти смак і аромат запашних приправ? Ми зібрали типові помилки зберігання спецій і розповіли, як їх уникнути.

Чого бояться приправи?

Спеції досить невибагливі і зазвичай зберігаються досить довго. Однак є три чинники, які можуть зіпсувати аромат і смак навіть найстійкіших приправ: вологість, температура і світло. Розглянемо їх докладніше і з’ясуємо, як зберігати спеції на кухні, щоб вони не зіпсувалися.

Світло.

Сонячний або штучний – неважливо, будь-яке світло зовсім не корисний для спецій. Приправи втратять колір і запах, а значить, і ваші страви стануть менш яскравими за смаком і зовнішнім виглядом. Так що золоте правило зберігання спецій: чим менше світла, тим краще.

Вологість.

Відвологлі спеції злипаються в клубок, втрачають смак, а головне – можуть стати розсадником цвілі і шкідливих мікроорганізмів. Чим дрібніше помел, тим швидше волога добереться до спецій. Так що тримайте їх якомога далі від води і віддавайте перевагу герметичному упаковуванню.

Температура.

Перепади температури не кращим чином позначаються на якості приправ. Ось чому їх радять тримати якомога далі від плити. Майже всі спеції прекрасно почувають себе при кімнатній температурі. У холодильнику більшість приправ швидко втратять смак з-за високої вологості і холоду. Там має сенс тримати лише свіжу зелень і коріння, але не більше 5 днів. Для тривалого зберігання їх зазвичай заморожують.

З мелених спецій в холодильник рекомендують ховати дорогий і примхливий в зберіганні шафран. Його потрібно тримати в прохолодному темному місці, строго в герметичній (краще скляної) тарі. Термін зберігання шафрану приблизно пів року. Втім, після закінчення цього часу він не зіпсується, але почне втрачати аромат і смак. Також добре себе почуває в холоді червоний перець, але знову ж таки за умови герметичності.

Незважаючи на невибагливість і довгий термін придатності більшості приправ, варто уникати найпоширеніших помилок зберігання.

Сім типових помилок в зберіганні спецій

Залишати приправи в магазинних пакетиках

Саме так найчастіше ми і зберігаємо спеції: ставимо відкриті пакетики в спеціальну коробку або висувний ящик. У кращому випадку – складаємо відкритий край пакетика пару раз, як би «закриваючи» приправи. Фахівці рекомендують пересипати спеції в окремі герметичні місткості, щоб згодом їх аромат не загубився, а яскраві запахи не перебивали тонкі нотки. Якщо ж пакетиків занадто багато або ви рідко ними користуєтеся, купіть спеціальні затискачі, щоб забезпечити правильне зберігання.

Ставити спеції біля плити або на столі

Ті, хто часто готують, вважають за краще, щоб баночки зі спеціями були під рукою. Тому нерідко ставлять їх на обідній стіл або залишають поруч з плитою, вішають на рейлінги прямо над варильною поверхнею. Тут порушуються відразу два принципи зберігання – температурний режим і освітлення.

Використовувати для зберігання декоративні набори

Красиві скляні колбочки, настільні «каруселі» та інші декоративні набори для зберігання спецій – варіант ефектний, але непрактичний. Ви ж пам’ятаєте, що приправи люблять темряву? А тривале зберігання в прозорій тарі на світлі може призвести до втрати кольору, аромату і смаку улюблених спецій. Такі набори краще використовувати виключно в декоративних цілях.

Зберігати спеції в баночках з отворами

Баночки з отворами зручні у використанні, але для довгого зберігання спецій непридатні. Без дотримання умов герметичності приправи швидко втратять аромат і смак. Втім, якщо у вас на столі живуть улюблена сільничка і перечниця, то спеції в них витратяться швидше, ніж встигнуть зіпсуватися.

Додавати спеції в блюдо прямо з банки

Насипати спеції, в тому числі сіль, в страву прямо з банки небезпечно з кількох причин. По-перше, можна випадково додати більше, ніж потрібно. По-друге, пар від гарячого блюда потрапить прямо в місткість з приправою, охолоне і перетвориться в воду – головного ворога спецій. У приправі утворюються грудки, вона втратить смак і аромат.

Чіпати приправу руками

Додавати приправи «пучками» теж не найвдаліший варіант. Найдрібніші частинки шкірного жиру з пальців, крапельки вологи, банальний пил і бактерії – все це може виявитися в місткості зі спеціями. Тому краще використовувати суху чайну ложку.

Не перевіряти термін придатності

Приблизно раз на рік проводите ревізію ваших спецій: перевіряйте термін придатності, аромат, сипкість і якість. Від прострочених краще позбавлятися, адже вони можуть дати непередбачуваний смаковий ефект. Якщо ж термін придатності не пройшов, але приправа все ж стала не такою ароматною, можна просто додавати її в блюдо трохи більше. І в майбутньому намагатися правильно зберігати.

Як вибрати відповідну місткість для зберігання приправи

Якщо мова йде про короткочасному зберіганню і повсякденному використанню, сміливо беріть ті ємності, які вам до душі. Заповнюйте їх приблизно на ⅓, тримайте в сухому темному місці, і тоді ваші спеції не встигнуть зіпсуватися.

Але якщо ми говоримо про приправи, які роками живуть в кухонній шафці, а використовуються від випадку до випадку, тут треба подбати про правильну тару для зберігання.

  • Ідеальним варіантом буде непрозора герметична баночка, зроблена зі скла або фарфору.
  • Прозорі скляні баночки теж можна використовувати, якщо зберігати їх в закритому кухонній шафі або спеціальному «пеналі». У баночки повинна бути кришка, яка міцно прилягає, а в ідеалі замикається спеціальною кліпсою.
  • Добре, якщо в кришці є два види отворів: маленькі – для посипання готового блюда і велике – яке дозволить акуратно насипати спецію в ложку.
  • Уникайте металевих місткостей для спецій: вони занадто швидко нагріваються і навіть недовге сусідство з киплячою каструлею може привести до перегріву.
  • Мішечки для трав хороші тільки при зберіганні в сухому місці і недовгий час.
  • Дерев’яні місткості також можна використовувати для зберігання. Головне, переконатися в тому, що вони не покриті сильно пахне лаком.

Зберегти порядок в шафці зі спеціями буде простіше, якщо вибрати однакові баночки для зберігання, акуратно підписати їх і розставити по частоті використання. Для економії місця можна придбати підвісний органайзер і помістити його на внутрішню сторону дверцят.

Соцмережі

Exit mobile version