Як зрозуміти, що говорить кіт

Ми знаємо, що домашні представники сімейства котячих винахідливі та виразні, проявляючи свої почуття і наміри. Своє ставлення до навколишнього світу вони передають за допомогою звуків, руху тіла, жестів і міміки. Але навіть досвідчені власники кішок бувають часто спантеличені поведінкою своїх вихованців.

Як кішки говорять з нами

Між собою коти та кішки спілкуються рухами тіла і запахами, рідко використовуючи звуки. Перебуваючи поруч з людьми, вони помічають, що ми краще реагуємо на їх голос, ніж на мову тіла.

Тому тварини змінюють свій стиль спілкування, щоб використовувати сильні та слабкі сторони характеру людини.

Наші домашні вихованці сприймають нас як сурогатних матерів і використовують свій голос, щоб повідомити нам, чого вони хочуть. Маленьке кошеня, коли нявчить, каже своїй мамі про те, що йому погано. Ставши дорослими, кішки активно цим користуються для спілкування з людьми.

Типи та значення котячої розмови

Щоб висловити свої емоції голосом, домашній вихованець завжди вимовляє саме ті звуки, які підходять до даної ситуації. Вони відрізняються за силою і тембром (високі або низькі). Будь-яка неприємність виражається низькими звуками, а мир та задоволення — високими.

Нявкання у вигляді довгого «ма-ау» – це вітання господаря, що повернувся додому або прохання, а іноді — скарга. Коротке «ма» означає подив або питання. Завдання будь-якого «няв» – привернути до себе увагу оточення. Якщо власник не реагує на перше ввічливе «няв», кіт стане просити вимогливіше та голосніше, щоб домогтися результату.

Голосні звуки в різних тональностях — це котяче прохання:

 • «Хочу вийти на вулицю»;
 • «Час їсти»;
 • “Мені сумно”;
 • “Мені боляче”.

Дуже гучний крик кота — паніка, попередження господарям про смертельну небезпеку в разі пожежі, землетрусу або іншої катастрофи. Іноді вихованець таким криком оплакує смерть друга або переїзд в новий будинок.

Багато власників звертали увагу на «беззвучне нявкання», коли кіт, дивлячись на людину, відкриває рот, а звуку немає. Насправді він є, але в ультразвуковому діапазоні, який можуть чути тільки тварини. Але людина частіше реагує саме на таке тихе «няв», а кіт зауважує це і використовує на повну силу.

Муркотіння показує спокійний стан кота, без агресії. Він всім задоволений. Кішки-мами муркочуть для кошенят: все добре, небезпек немає. Так домашній улюбленець проявляє свою прихильність до власника. Він щасливий, коли його гладять, муркоче і мружить очі.

Якщо він по п’ятах ходить за вами, намагається забратися до вас на коліна, приносить іграшку або їжу — це теж ознака його любові. Коли він треться головою об ваші ноги або «буцається» чолом, масажує лапками, вилизує руку і сидить поруч, коли ви захворіли — не сумнівайтеся, що ви для нього важливіший за всіх на світі.

У разі невдоволення кіт бурчить на низьких тональностях, попереджаючи, що ви втручаєтеся в його справи. Шипить, коли переляканий, але не наважується напасти. Якщо він при зустрічі з противником пирхнув і посунувся вперед — готовий до бійки. Гучним виттям намагається зламати бойовий дух супротивника, щоб він відступив першим.

Вчені з’ясували, що кішки вміють відтворювати сотню різних звуків і не менше 15 з них — нявкання. Серед них є і приголосні: «г», «в», «ф», «р», «м», «н». Існує навіть «Словник котячої мови», що включає понад 3 тисяч «слів» і «понять» для різних порід кішок.

Мова жестів і рухів котячого тіла

Крім звуків, кішки спілкуються між собою і з людьми за допомогою жестів і різних положень свого тіла. Головні інструменти вираження емоцій — хвіст, очі та вуха.

Положення тіла говорить про настрої, а максимальна злість і залякування перед бійкою можуть супроводжуватися виттям або гарчанням

«Хвостові» емоції

Рухи хвоста показують котячий настрій:

 • помах кінчиком хвоста — ознака цікавості або роздратування, іноді — смутку;
 • якщо зі швидкістю б’є хвостом вгору-вниз — сильне хвилювання;
 • кінчик хвоста обертається — буде захищатися;
 • тріумфально піднятий хвіст означає приязність і радість; ● хвіст підібганий між задніми лапами при переляку;
 • хвіст опущений і скуйовджене в разі небезпеки.

Очі та вушка

Широко розкритими очима кіт проявляє цікавість, дивиться в упор — готовий до бою, а його зіниці різко звужуються, якщо він озлоблений. Про мирний відпочинок говорять напівзакриті очі.

Коли кіт повністю розслаблений, він потягується і дивиться на світ напівзакритими очима

По розташуванню вух можна помітити, коли кіт переляканий і намагається загрожувати. У цьому випадку вони відтягнуті назад і притиснуті до голови.

Якщо під час гри кіт збентежений побаченим і не може знайти пояснення — це видно по виразу його мордочки

Якщо вушка нервово смикаються — це означає роздратування і готовність дати здачі. Вертикально стоять — вивчення.

Цікавість позначається широко розкритими очима і вухами, що стоять вертикально.

Якщо кіт дрімає із закритими очима, а його вуха рухаються в різні боки — це майстерне удавання, насправді він уважно слухає вашу розмову.

Емоційні вуса

Коли кіт щасливий і спокійний, його вуса життєрадісно стирчать в різні боки. Під час вистежування здобичі вони сіпаються. Якщо кіт чимось зацікавлений, вони спрямовані вперед. Умиротворення показують вуса, вільно розпущені по боках голови.

Кішки дуже спритні. Якщо вихованець помічає, що його певний «няв» діє, він може спробувати нове звучання й оцінити реакцію оточення. Говорити з людиною про себе — це знак дружби й симпатії.

Чи може кішка зрозуміти людину

Спілкуючись з людьми, кішки запам’ятовують жести, погляд і голос власника, відповідні певним ситуаціям. Ви поманили вихованця рукою, назвавши його ім’я, і він йде за вами. Поплескали легенько по нозі, і він забрався до вас на коліна. Згодом він відгукується на своє ім’я, розуміє значення деяких слів. Чим довше вихованець живе у вас, тим більше він вивчає ваш спосіб життя, звички та слабкості характеру.

Кішки проявляють чудеса винахідливості, щоб отримати їжу:

 • відкривають каструлю, зсунувши кришку лапою;
 • можуть відкрити дверцята холодильника або шафи;
 • ховаються на кухні непомітно від господарів;
 • можуть навчитися їсти з автоматичної годівниці;
 • відкривають водопровідний кран.

У країнах, де багато котовласників живуть в приватних будинках, наприклад, в Італії чи Великобританії, кішки вміють користуватися дверним молотком. Постукавши, тварина сидить і терпляче чекає, поки двері відкриють. У багатоквартирних будинках кішка повідомляє про себе, натиснувши лапою на кнопку дверного дзвінка.

Домашні кішки — норовливі та незалежні створіння, вміють своєю поведінкою показати власнику те, що вони відчувають. І завжди дадуть зрозуміти, що ви зобов’язані з ними рахуватися. Звичайно, завжди бувають випадки, коли поведінка вихованця або звуки, які він видає, настільки незвичайні, що їх не зможе «перевести» навіть фахівець. Дивно «балакучі» кішки прославили себе і своїх власників в інтернеті. У відеозаписів з такими кішками зазвичай багато переглядів.

Щоб краще зрозуміти, що говорить ваш кіт, слухайте інтонацію і гучність його голосу. Зверніть увагу на рухи тіла тварини й ситуацію, в якій перебуваєте. Якщо ви багато спілкуєтеся з вашим вихованцем, то напевно зрозумієте, про що він говорить, навіть не замислюючись про це.

Соцмережі