Користь кокосового масла для здоров’я

Сьогодні одним з найпопулярніших продуктів в магазинах здорової їжі є органічне кокосове масло.Раніше це масло незаслужено лаяли через те, що воно складається з насичених жирів. Однак споживачам слід зрозуміти, що насичені жири кокосового масла відрізняються від жирів, що зустрічаються в продуктах тваринного походження. Зокрема, їх молекули коротше і корисніше для організму.

Кокосове масло містить так звані коротко- і середньо ланцюгові тригліцериди, а насичені жири в продуктах тваринного походження становлять довголанцюгові тригліцериди. Завдяки коротшій структурі коротко- і середньо ланцюгові тригліцериди обробляються організмом по-різному і переважно відправляються в печінку для спалювання і вироблення енергії. Ці тригліцериди можна порівняти із засобом розпалювання, яке допомагає розпалити вогонь метаболізму. Причина такого порівняння полягає в тому, що ці жири, як було доведено, фактично сприяють схудненню, збільшуючи спалювання калорій (термогенез).

Крім того, деякі дослідження свідчать про те, що дані жири також знижують рівень холестерину. Кокосове масло має безліч переваг, але зосередьмося на трьох ключових областях: антимікробні ефекти, сприяння схудненню і прискорення енергетичного метаболізму мозку.

Природний антимікробний засіб

Приблизно 50% жирних кислот кокосового масла є лауринова кислоту – середньо ланцюговий (12-вуглецевий) насичений жир. Єдине природне джерело з високим вмістом цього корисного для здоров’я жиру – це грудне молоко.

В організмі лауринова кислота перетворюється в дуже корисне з’єднання під назвою монолаурін.Ще один жир, що міститься в кокосовій олії, – це капрінова кислота, яка перетвориться в організмі в монокапрін. Ці сполуки мають істотні противірусними, антибактеріальними та антіпротозойними властивостями та знищують широкий перелік хвороботворних організмів. Очевидно, що це дуже корисна властивість грудного молока також притаманне і кокосовому маслу.

Як було з’ясовано, противірусні властивості середньо ланцюгових жирних кислот, в достатку містяться в кокосі, настільки потужні, що тепер досліджується можливість їх застосування для лікування хворих на СНІД. Дослідження, нещодавно проведені на Філіппінах, показали, що кокосове масло дійсно зменшує вірусне навантаження у хворих на СНІД.

Дослідження показали, що монолаурін знищує покриті ліпідами віруси, такі як цитомегаловірус, вірус простого герпесу-1, ВІЛ, Hemophilus influenzae, кір, вірус везикулярного стоматиту і вірус віспи. До числа патогенних бактерій, яких вбиває монолаурін, відносяться лістерія моноцитогена, золотистий стафілокок, стрептокок, епідермальний стафілокок груп A, F і G, і хелікобактер пілорі. Монолаурін не тільки робить ці бактерії неактивними, але і має додаткову перевагу в порівнянні з антибіотиками – схоже, бактерії не в змозі виробити резистентність до натуральних антимікробних препаратів на основі кокоса.

Лауринова кислота і її похідне монолаурін також знищують або деактивує безліч різних грибків цвілі, дріжджових грибків і найпростіших, включаючи кілька видів стригучого позбавляючи, кандида біла і  лямблії кишкові. Результати показали, що всіх види Candida на 100% сприйнятливі до кокосового масла, ефект якого можна порівняти з ефектом протигрибкового препарату флуконазолу.

Сприяння схудненню

Кокосове масло сприяє зниженню ваги. В одному дослідженні, в якому кокосове масло використовувалося в складі раціону з високим вмістом жирів, дослідники виявили, що харчування з кокосовим маслом фактично призводить до зниження запасів білого жиру. В іншому дослідженні мишам з генетично ожирінням давали харчування з високим вмістом сафлорового або кокосового масла і вимірювали кількість їх жирових клітин. Було встановлено, що у мишей, які отримували кокосове масло, вироблялося значно менше жирових клітин, ніж у мишей, які отримували сафлорова олія.

Середньо ланцюгові  жири кокоса легко засвоюються і переважно використовуються як джерело енергії, а їх спалювання фактично збільшує швидкість обміну речовин у всьому тілі. Результатом є більш активне спалювання калорій, якщо число споживаних калорій не перевищує потреби організму. У такій ситуації також спостерігається стимулювання спалювання довголанцюжкових жирних кислот, що зустрічаються в інших жирах.

В одному дослідженні термогенним ефект (ефект спалювання жиру) висококалорійної дієти, що містить 40 відсотків жиру у вигляді середньо ланцюгових жирних кислот, порівнювався з ефектом дієти, що містить 40 відсотків жиру у вигляді довголанцюжкових жирних кислот. Термогенний ефект дієти з середньо ланцюговим жиром був майже в два рази сильніше, ніж у дієти з довголанцюговим жиром (120 калорій в порівнянні з 66 калоріями). Це дозволило дослідникам зробити висновок, що надлишок енергії, що надається середньо ланцюговими жирами, не зберігається у вигляді жиру, а спалюється. В подальшому дослідженні середньо ланцюгові жири, які давали піддослідним протягом шести днів, збільшили викликаний дієтою термогенез на 50%.

Збільшення вироблення мозкової енергії

Кокосове масло – це багате джерело середньо ланцюгових насичених жирів, відомий під назвою каприлова кислота. Експериментальний препарат з каприлової кислотою Ketasyn використовувався в пілотному дослідженні на пацієнтах з хворобою Альцгеймера. Було встановлено, що він поліпшив пам’ять 47% випробовуваних суб’єктів. Однак до сьогоднішнього дня подальші дослідження з даного питання не проводилися.

Запропонований механізм використовував корисну властивість кокосового масла в області збільшення вироблення енергії в клітинах мозку. Джерелом первинної енергії мозку є глюкоза (цукор крові). Хвороба Альцгеймера – це дефект утилізації глюкози, який найчастіше виникає через інсулінорезистентність . Запасне паливо мозку – це сполуки, які називаються «кетонові тіла».

Якщо в раціоні дуже мало вуглеводів, печінку розщеплює жир на такі кетонові тіла, як ацетон, ацетоуксусна кислота і бета-оксимасляна кислота. Клінічні дослідження показали, що підвищені рівні кетонових тіл можуть поліпшити пам’ять і пізнавальні здібності деяких людей з хворобою Альцгеймера від легкого до помірного ступеня тяжкості. Таким чином, цілком можливо, що «кетогенна дієта» з низьким вмістом вуглеводів поряд з вживанням кокосового масла може поліпшити вироблення енергії в головному мозку і стан хворого з хворобою Альцгеймера.

Ось кілька простих способів використання кокосового масла

Ось кілька простих способів використання кокосового масла.

Наприклад, з нього можна приготувати смачні спред або соус для обмакування. Воно також може замінити масло в будь-якому рецепті в співвідношенні 1: 1 і в будь-якому рецепті випічки. Кокосове масло можна використовувати для гасіння і смаження. Але у нього нижче температура димоутворення в порівнянні з джерелами мононенасичених жирів, такими як оливкова олія, масло горіха макадамії, масло авокадо і рапсову олію. Нерафінована кокосове масло починає диміти приблизно при 350 ° F.  В оливкової олії холодного віджимання і масла авокадо температура димоутворення, як правило, значно вище 400 ° F. Найголовніше при використанні кокосового масла в кулінарії – це уникнути високих температур.

Соцмережі