Брусниця: корисні і шкідливі властивості

Зміст Сховати

Брусниця – дуже корисна ягода містить численні лікарські та поживні переваги. Популярна в різних формах і продуктах, таких як вино, лікер, сироп, брусничні джеми і желе, чизкейки, коктейлі, суфле, шербет, морозиво, цукерки та багато іншого. Користь і шкоду брусниці -раздивимося з усіх боків.

Де росте брусниця

Брусниця являє собою короткий вічнозелений чагарник, який приносить їстівні плоди.

Батьківщиною брусниці є бореальні ліси і арктична тундра по всій Північній півкулі від Євразії до Північної Америки. Ягода належить сімейства вересових, до цього ж сімейства ставляться журавлина і лохина. Брусниця набуває величезну популярність по всьому світу завдяки її перевагам для здоров’я. Вона століттями використовується в якості харчового продукту і лікарського засобу.

Загальна користь

Допомагає запобігти бактеріальні інфекції.

Згідно з дослідженням, проведеним Департаментом харчових і екологічних наук в Університеті Гельсінкі в Фінляндії, брусниця допомагає запобігти бактеріальну інфекцію стафілокок. Ця інфекція потрапляє в організм людини через вживання зараженої їжі.

Було виявлено, що в брусниці містяться фенольні, антиоксидантні, протимікробні і протизапальні сполуки, які борються з інфекціями. Також брусниця містить проантоціанідіни, гідроксибензойної кислоти, флавоноли – антиоксиданти, які роблять брусницю одними з кращих антиоксидантних продуктів.

Зменшує запалення.

Сорок здорових чоловіків у віці 60 років взяли участь у дослідженні впливу брусниці на збільшення кількості кверцетину (флавонол) в організмі. Двадцять випробовуваних вживали 100 грамів ягід в день протягом восьми тижнів. Інша група продовжувала харчуватися звичним чином.

Результати показали, що у тих, хто вживав брусницю, кверцетину в організмі виявилося більше, ніж у тих, хто її не вживав. Оскільки кверцетин має протизапальні властивості, він допомагає в лікуванні хронічних запальних захворювань, наприклад, артриту.

Запобігає зростання клітин раку.

У дослідженні, опублікованому в журналі «Хімія сільського господарства і продовольства», було приділено увагу впливу екстрактів брусниці на організм людини. Згідно з дослідженням, екстракт зменшував проліферацію ракових клітин товстої кишки, а також клітин раку молочної залози. Вітамін С в поєднанні з антоціанинами і антиоксидантами сприяє пригнічення росту ракових клітин, тому існує ймовірність того, брусниця може використовуватися для боротьби з раком.

Знижує поширення інфекцій сечових шляхів у жінок.

Жінки з інфекцією сечових шляхів, викликаної кишковою паличкою, були випадковим чином розподілені на три групи. Першій групі було запропоновано вживати 50 мілілітрів концентрату клюквенно-брусничного соку щодня протягом шести місяців. Другій групі слід випивати 100 мілілітрів лактобактерій п’ять днів на тиждень протягом одного року. Третя група продовжувала харчуватися звичним чином.

Дослідження, проведене департаментом педіатрії Університету Оулу в Фінляндії, показало зниження ризику ІМП на 20% у першої групи. В інших груп зміни не були виявлені. Це говорить про те, що вживання соку брусниці на щоденній основі допомагає зменшити рецидив інфекції сечовивідних шляхів.

Допомагає зберегти здоров’я порожнини рота.

Бактерії легко утворюються в ротовій порожнині, викликаючи різні захворювання зубів і ясен. Представники міжнародного журналу стоматології повідомили інформацію, отриману в результаті досліджень, націлених на визначення переваг вживання протимікробних продуктів, таких як брусниця.

Результати показують, що антимікробні властивості брусниці допомагають знизити ризик утворення бактерій в роті. Згідно з дослідженнями, накопичення зубного нальоту може викликати захворювання ясен. Відомо, що біоактивні сполуки в брусниці викликають дестабілізацію клітинних мембран патогенів, які відповідальні за розвиток захворювань. Антимікробні властивості брусниці перешкоджають росту бактерій в порожнині рота.

Покращує функцію головного мозку.

Дослідження показали, що вживання брусниці на регулярній основі покращує функцію головного мозку. Ягода допомагає зберегти психічне здоров’я завдяки присутності в ній великої кількості заліза і калію. Залізо допомагає збільшити кількість червоних кров’яних тілець в організмі, що покращує постачання мозку киснем.

Крім цього, вітамін С, який є у брусниці, корисний для запобігання окисного пошкодження нервових клітин, викликаного вільними радикалами. Дослідження показали, що вживання брусниці на регулярній основі допомагає знизити ризик виникнення хвороби Альцгеймера.

Запобігає серцево-судинні захворювання.

Брусниця багата харчовими волокнами, які дуже корисні для серцево-судинної системи. Вони запобігають різні типи серцево-судинних захворювань, такі як серцевий напад, інсульт і інше. Харчове волокно допомагає зменшити холестерин ЛПНЩ і збільшити холестерин ЛПВЩ, отже, допомагає контролювати рівень холестерину в організмі. Крім цього, брусниця багата антиоксидантами, які захищають серцево-судинну систему від окисного ушкодження, викликаного вільними радикалами. Брусниця є прекрасним профілактичним засобом проти атеросклерозу і гіпертонії.

Запобігає цукровий діабет.

Брусниця має гіпоглікемічні властивості, які дуже корисні для запобігання цукрового діабету. Гіпоглікемічні властивості брусниці допомагають стимулювати виробництво інсуліну. Вони сприяють уповільненню поглинання цукру в потоці крові. Брусниця має низький глікемічний індекс, це означає, що вживання цієї ягоди не викличе стрибків рівнів цукру. Крім цього, брусниця багата клітковиною, яка також контролює рівень цукру в крові і запобігає розвитку цукрового діабету.

Зміцнює імунну систему.

Брусниця містить велику кількість вітаміну С і А, які дуже корисні для зміцнення імунітету. вітамін С є сильним антиоксидантом, який бореться з вільними радикалами і захищає імунну систему від окисного ушкодження. Крім того, він також допомагає поліпшити виробництво лейкоцитів, які є важливою частиною імунної системи. Було доведено, що вживання брусниці на регулярній основі запобігає різні типи поширених захворювань, таких як застуда, лихоманка, грип, кашель і т.д.

Покращує травлення.

Таніни, виявлені в брусниці, допомагають збільшити стінки кровоносних судин, дозволяючи мінеральний обмін і нейтралізуючи токсини для поліпшення травлення і тонізації тіла. Брусниця є відмінним рішенням для людей, які страждають розладом шлунка.

Покращує здоров’я очей.

Велика кількість вітаміну А, що міститься в брусниці, корисно для зору. Антиоксидант бореться з вільними радикалами і нейтралізує їх, так що вони не завдадуть будь-яких окислювальних пошкоджень очним клітинам. Тим самим запобігає макулярна дегенерація і усуваються вікові проблеми очей. Крім цього, вітамін А дуже корисний для сітківки очей. Дослідження довели, що вживання брусниці на регулярній основі покращує зір, запобігає катаракту та інші захворювання очей.

Зміцнює кістки.

Брусниця багата кальцієм, який корисний для здоров’я кісток і запобігає різні типи захворювань, пов’язаних з кістками, таких як остеопороз. Кальцій є одним з найважливіших мінералів для кісток. Він допомагає збільшити щільність кістки і допомагає в рості і відновленні кісткової тканини. Дослідження показали, що люди, які вживають багату кальцієм їжу, мають міцніші кістки. Крім цього, брусниця містить вітамін С, який допомагає поглинати кальцій.

Служить профілактикою захворювань нирок.

Згідно з дослідженнями, проведеними на щурах, було встановлено, що брусниця покращує роботу нирок і знижує ризик запалення. Дослідження показали, що щоденне вживання брусничного соку підвищує захисну функцію нирок.

Бореться з грибковими дріжджами.

Найбільш проблемними грибковими інфекціями в організмі людини є інфекції, спричинені дріжджами кандида. Мало того, що вони викликають вагінальні інфекції та молочницю, вони також можуть викликати довгострокові проблеми з шлунково-кишковим трактом, особливо у жінок. У 2017 році представники Гельсінського університету провели дослідження впливу ферментованого соку брусниці на цей тип грибків.

Було виявлено, що сік підвищує внутрішньо реакцію на подразник і послаблює здатність дріжджів продовжувати їх руйнівні дії. Брусниця підтримує цілісність клітинної стінки. Було встановлено, що брусниця має протигрибковий ефект, зокрема, бореться з кандидозом.

Користь для жінок

Покращує репродуктивне здоров’я.

Брусниця використовується в народній медицині для поліпшення репродуктивного здоров’я. Вона прискорює зачаття і рекомендована жінкам, які планують завагітніти. Ягода нормалізує гормональний фон і регулює менструальний цикл.

При вагітності.

Брусниця допомагає вагітним жінкам боротися з набряком, запобігає інтоксикацію, анемію, невроз і імунодефіцит. Сік з брусниці усуває м’язову втому вагітної і допоможе безпечно усунути застуду. Ягода сприяє правильному формуванню кісткового апарату малюка.

При клімаксі.

Ягода допомагає впоратися з неврозами, які часто виникають в період менопаузи. Вона знижує пітливість і запобігає застою крові в венах.

Користь для шкіри

Запобігає пігментацію.

Листя брусничного рослини містять велику кількість арбутина, який, як відомо, усуває гіперпігментацію і вікові плями. Арбутин – фітохімічна речовина, яке інактивує тирозиназу – фермент, який відповідає за пігментацію шкіри.

Захищає шкіру.

Велика кількість природних антиоксидантів, виявлених в брусниці, наприклад зеаксантин, допомагає захистити шкіру від шкідливих ультрафіолетових променів. Крім цього, вітамін С, який є у брусниці, також є сильним антиоксидантом, який допомагає запобігти негативному впливу вільних радикалів.

Покращує здоров’я шкіри.

Антиоксиданти підтягують шкіру, насичують її киснем і покращують циркуляцію крові. Вітаміни А і Е борються з прищами і зморшками. Маска з соку ягід зволожує шкіру і оберігає її від передчасного старіння.

Користь для волосся

Оздоровлює волосся.

Листя брусниці здатні надати волоссю м’якість, вони роблять їх міцними і об’ємними. Для позбавлення від лупи можна вживати брусницю в свіжому вигляді, а також виготовити на основі листя засоби проти лупи.

Користь для чоловіків

Бореться з простатитом.

Брусниця – складова багатьох препаратів від простатиту. І листя, і ягоди мають дезінфікуючими та сечогінні властивості. Для профілактики простатиту можна щодня вживати свіжу ягоду. Брусниця зберігає чоловічу силу і зміцнює організм.

Шкода і протипоказання

Брусниця – одна з найбезпечніших ягід. Через низький вміст цукру ягоди навіть прийнятні для діабетиків типу 1 і типу 2. Немає жодних відомих взаємодій з лікарськими засобами. Люди з алергією на харчові продукти можуть не турбуватися, брусниця гіпоалергенна.

Перше клінічне дослідження пацієнта, що зафіксувало алергію на брусницю, з’явилося тільки в 2004 році. Це доводить, наскільки рідко виникає алергічна реакція на цю ягоду. Головна умова – не зловживати продуктом. Надлишок вітамінів і мінералів може викликати патології в організмі.

Камені в нирках.

Не вживайте брусницю, якщо у вас є проблеми з нирками (камені або пісок). Ягода може спровокувати посилення захворювання.

Виразка шлунка.

Не використовуйте в їжу настойки і відвари з листя брусниці, якщо у вас підвищена кислотність шлунка або виразка.

Недуги сечовивідних шляхів.

При наявності захворювань сечовивідних шляхів проконсультуйтеся у лікаря про дозування і тривалості вживання брусниці, щоб не погіршити недугу.

Низький кров’яний тиск.

З обережністю вживайте брусницю, якщо у вас низький кров’яний тиск. Брусниця має властивість, знижує артеріальний тиск. У гіпотоніків воно може знизитися до критичної позначки.

Хімічний склад продукту

Поживна цінність брусниці (100 г) і процентне співвідношення денної норми:

 • калорії 46 ккал – 3,23%;
 • білки 0,7 г – 0,85%;
 • жири 0,5 г – 0,77%;
 • вуглеводи 8,2 г – 6,41%;
 • харчові волокна 2,5 г – 12,5%;
 • вода 86 г – 3,36%.

Висновки

Брусниця – чудова ягода, багата антиоксидантами, які допомагають запобігти багатьом хворобам і запалення. Вживаючи брусницю, ви зможете вилікувати інфекції сечових шляхів, підтримувати здоров’я порожнини рота і запобігти зростанню ракових клітин, запобігти інші захворювання. Додайте брусницю в свій раціон і користуйтеся її чудовими властивостями.

Корисні властивості

 • Допомагає запобігти бактеріальні інфекції.
 • Зменшує запалення.
 • Запобігає зростання клітин раку.
 • Знижує поширення інфекцій сечових шляхів у жінок.
 • Допомагає зберегти здоров’я порожнини рота.
 • Покращує функцію головного мозку.
 • Запобігає серцево-судинні захворювання.
 • Запобігає цукровий діабет.
 • Зміцнює імунну систему.
 • Покращує травлення.
 • Покращує здоров’я очей.
 • Зміцнює кістки.
 • Служить профілактикою захворювань нирок.
 • Бореться з грибковими дріжджами.
 • Покращує репродуктивне здоров’я.
 • Корисна при вагітності.
 • Корисна при клімаксі.
 • Запобігає пігментацію.
 • Захищає шкіру.
 • Покращує здоров’я шкіри.
 • Забезпечує здоров’я волосся.
 • Бореться з простатитом.

Шкідливі властивості

 • Сприяє утворенню каменів в нирках.
 • Може спровокувати виразку шлунка.
 • Може викликати хвороби сечовивідних шляхів.
 • Знижує кров’яний тиск.

Джерела досліджень

Головні дослідження про користь і шкоду брусниці були проведені зарубіжними лікарями і вченими.

Додаткова корисна інформація про брусниці

Як використовувати

Брусниця в кулінарії

У кулінарії.

Ви можете використовувати брусницю в будь-якому рецепті, де ви зазвичай використовуєте журавлину. Аромат і текстура досить схожі, тому в більшості рецептів ці ягоди взаємозамінні. З брусниці можна пекти пироги, готувати лимонад, джеми, напої та багато іншого. Найкраще вживати ягоди в свіжому вигляді, без додавання цукру.

У Швеції, коли цукор був предметом розкоші, ягоди зазвичай зберігалися шляхом поміщення їх в пляшки з водою. Це назвалося ваттлінгон (квашені брусниця). Така процедура зберігала ягоди до наступного сезону. Ягоди часто змішують з грушами, щоб створити соус, який подається з домашньою птицею або ікрою в Польщі.

Ягоди можуть також використовуватися для заміни червоної смородини при приготуванні соусу Камберленд, щоб надати йому більш вишуканий смак. Брусниця використовується для виготовлення брусничного лікеру. У східноєвропейських країнах продається брусничная горілка.

Використання листя брусниці.

Препарати, виготовлені з листя брусниці, застосовуються для лікування проблем з сечовим міхуром, подагри і ревматизму. Речовина арбутин, отримане з листя і стебел брусниці, використовується фармацевтичною промисловістю в препаратах для лікування кишкових розладів. Листя брусниці мають антисептичні, в’яжучими і сечогінні властивості. Їх використовують для лікування гонореї, артриту, ревматизму, діабету і діареї.

У косметології.

Екстракт брусниці додають в різні косметичні засоби. Маски на основі брусниці омолоджують і підтягують шкіру, що в’яне. Регулярне вживання плодів попереджає поява зморшок. Якщо щодня вживати брусничний морс протягом місяця, шкіра омолодиться і розгладиться. Брусниця здатна вилікувати екзему і псоріаз. В цьому випадку кашка з брусниці прикладається до ушкоджених ділянок.

 Як вибрати

 • Якщо ягоди яскраві і мають темно-червоний колір – це свідчення їх зрілості.
 • Недозрілі ягоди також можна придбати, вони легко дозріють в домашніх умовах. Краще розмістити їх поруч з яблуками або помідорами, так процес дозрівання прискориться.
 • Перезрілі ягоди краще не брати.
 • Брусниця повинна бути чистою, без грудочок бруду, слідів цвілі і гниття.
 • Навіть якщо одна ягода на прилавку вражена пліснявою, відмовтеся від покупки. Спори цвілі дуже швидко поширюються.
 • При покупці замороженої брусниці в супермаркеті також звертайте увагу на зовнішній вигляд ягід.
 • Не вибирайте ягоди, на яких занадто багато льоду.
 • Якщо ягоди в упаковках, вивчіть етикетку. У складі має бути 100% вміст брусниці.

Як зберігати

 • Бензойна кислота, що міститься в брусниці, при знижених температурах дозволяє зберегти ягоди в свіжому вигляді цілий рік. Для цього їх зберігають в холодильнику.
 • Ягоди можна засушити і покласти на зберігання в морозильну камеру.
 • Свіжу брусницю зберігайте в герметичній скляній або дерев’яному посуді.
 • Листя брусниці можна зберігати в мішечках з льону та бавовни в темному місці. Допускається також використання дерев’яної та скляного посуду.
 • Зберігати ягоду можна в пляшці або банці з холодною кип’яченою водою.

Історія виникнення

Коли і де з’явилася перша брусниця, до сих пір залишається загадкою. У розкопках ягоду не знаходили. Причиною цього може бути її здатність швидко розкладатися. Перші відомості про її культивуванні відносяться до 1745 року. Наказ про вирощування брусниці видала імператриця Єлизавета Петрівна. Однак при Єлизаветі брусницю висаджували тільки в садах. Перші плантації брусниці з’явилися тільки в 1960 році.

У цей час її почали масово культивувати і використовувати в промислових масштабах і в США, Німеччині, Швеції, Фінляндії, Польщі і Голландії. У 1994 році в ФРН було висаджено 40 гектарів плантацій брусниці. Урожайність зросла в 30 разів. З однієї сотки стали отримувати 60 кг ягід. За величиною заготовок дикорослих ягід брусниця займає друге місце після журавлини.

Як і де вирощують

Вирощування брусниці

Згідно з дослідженнями, існує американська і європейська брусниця. Американська зазвичай дає один урожай на рік влітку, в той час як європейська плодоносить двічі на рік. Вона виростає до 30 см у висоту з гілками довжиною 6-7 см. Квіти брусниці зазвичай білі або рожеві, і мало чим відрізняються від форми і розміру квітів чорниці. Сама брусниця, як правило, невеликого розміру і яскравого темно-червоного кольору. Смак ягоди нагадує журавлину, але у брусниці смак не такий терпкий.

Брусниця росте на вічнозелених чагарниках і поширюється по підземних стеблах. Ягода зустрічається у всіх російських бореальних лісах, а також в Скандинавії, на Алясці, в США і Канаді. В цілому брусниця зустрічається в більш ніж 20 країнах. Вона може витримувати температуру нижче -35 ° C. Проте, така низька температура може негативно позначитися на врожаї.

Зазвичай брусниця виявляється на відкритих ділянках, таких як вітряні скелі, голі миси, скелясті уступи, горбисті скласти зарості і гірські вершини, високі болота, пустки, піщані дюни і торф’яні землі, болота. У лісах брусниця часто зростає поверх гниючих пнів.

Цікаві факти

 • У Швеції та Норвегії стейк з північного оленя і лося традиційно подається з брусничним соусом.
 • Традиційне фінське блюдо – солоний олень з картопляним пюре і брусницею.
 • Консервовані ягоди зазвичай їдять з фрикадельками, картопляними млинцями.
 • Чагарники брусниці можуть прожити 300 років.
 • Древнє болгарське переказ свідчить, що брусниця могла зцілювати смертельні рани, відсувати смерть і продовжувати молодість.
 • Давньогрецька богиня здоров’я і родючості носила вінок з брусниці.
 • Брусниця може замінити каву. Для цього її потрібно висушити, обсмажити, перемолоти і запарити.
 • Слово брусниця походить від слова брусвяний, що на Русі означало «червоний».
 • З одного гектара брусниці можна зібрати 300 кг ягід.
 • Брусниця цвіте всього 15 днів.
 • Брусничная вода (морс) згадувалася в творі Олександра Пушкіна «Євгеній Онєгін».
 • У письмових джерелах XIV століття брусницю назвали ягодою, шкідливою для молодих хлопців.

Соцмережі

Exit mobile version