Захворювання, що передаються статевим шляхом (ЗПСШ)

Захворювання, що передаються статевим шляхом (ЗПСШ), або інфекції, що передаються статевим шляхом (ІПСШ)– це інфекції, які, як правило, але не виключно, передаються від людини до людини за допомогою статевих стосунків.

Загальна інформація

Захворювання, що передаються статевим шляхом (ЗПСШ), або інфекції, що передаються статевим шляхом (ІПСШ)– це інфекції, які, як правило, але не виключно, передаються від людини до людини за допомогою статевих стосунків.

 • Захворювання, що передаються статевим шляхом, викликаються бактеріями, вірусами або найпростішими.
 • Існують інфекції, які можуть поширюватися через поцілунки або близький тілесний контакт.
 • Деякі інфекції поширюються також в інші частини тіла і іноді призводять до серйозних наслідків.
 • Використання презервативів допомагає запобігти передачі таких інфекцій.
 • Більшість захворювань , що передаються статевим шляхом, можна ефективно лікувати за допомогою лікарських препаратів.

Статевий акт дозволяє організмам поширюватися (переходити) від однієї людини до іншої, оскільки він передбачає близький контакт і передачу генітальних і інших рідин тіла.

Захворювання, що передаються статевим шляхом (ЗПСШ), також звані інфекціями, що передаються статевим шляхом (ІПСШ), зустрічаються відносно часто. Наприклад, приблизно 10 мільйонів нових випадків ЗПСШ відбуваються щороку в Україні. Приблизно половина нових випадків посідає людей віком від 15 до 24 років. У 2016 році було зареєстровано понад 460 000 вперше виявлених випадків гонореї та понад 1,6 мільйона хламідійних інфекцій, а розвинулося їх, ймовірно, ще більше, тобто. ці дві інфекції є найпоширенішими ЗПСШ.

Деякі фактори ускладнюють профілактику ЗПСШ. До них належать:

 • Незахищений статевий акт із кількома партнерами (чиї імена можуть бути невідомі і тому їх може бути важко знайти)
 • Небажання говорити про сексуальні проблеми з лікарем
 • Необхідність у більшому фінансуванні для виявлення та лікування якомога більшої кількості інфікованих людей, а також для розробки найкращих діагностичних тестів та видів лікування ЗПСШ
 • Необхідність одночасного лікування обох статевих партнерів, якщо один з них інфікований
 • Незавершене лікування, яке може призвести до розвитку мікроорганізмів, стійких до лікарських препаратів
 • Подорожі до різних країн, через які ЗПСШ швидко поширюються по всьому світу

Причини та фактори ризику

Багато інфекційних організмів – від найдрібніших вірусів, бактерій і паразитів до комах, видимих ​​неозброєним оком (наприклад, воші) – можуть передаватися статевим шляхом. Під час статевого акту можуть передаватися деякі інфекції, але найчастіше вони передаються іншим шляхом. Тому вони не входять до ЗПСШ. Ці інфекції включають гепатит А, В і С та інфекції травного тракту (які викликають діарею), такі як сальмонельозні інфекції, кампілобактерні інфекції, шигельоз, лямбліоз та амебіаз.

– Типи захворювань, що передаються статевим шляхом.

Тип Захворювання
Бактеріальні М’який шанкр

Хламідійний уретрит і цервіцит

Гонорея

Пахова гранульома

лімфогранулеми венерична

Сифіліс

Вірусні Простий генітальний герпес

Генітальні гострі кондиломи (викликані вірусом папіломи людини)

Вірус імунодефіциту людини (ВІЛ) або СНІД

Контагіозний молюск (викликаний поксвирусов)

Паразитарні (найпростіші) Тріхомоноз
Членистоногие Педикульоз

Короста (викликається коростяним кліщем)

– Передача.

Хоча ІПСШ, як правило, виникають через вагінальний, оральний або анальний секс з інфікованим партнером, генітальне проникнення не обов’язково для поширення інфекції. Деякі ІПСШ поширюються іншими шляхами, включаючи

 • Поцілунки або близький тілесний контакт: зараження педикульозом, коростою та контагіозним молюском;
 • Від матері до дитини до або під час народження: сифіліс, герпес, хламідійна інфекція, гонорея, вірус імунодефіциту людини (ВІЛ) та вірус папіломи людини (ВПЛ);
 • При грудному вигодовуванні: ВІЛ-інфекція;
 • Заражені медичні інструменти: ВІЛ-інфекція.

Ознаки та симптоми

Симптоми ЗПСШ бувають різними, але перші з них зазвичай проявляються в місці попадання мікроорганізмів у тіло. Наприклад, в області статевих органів або у роті можуть утворюватися виразки. З пеніса чи піхви можуть спостерігатися виділення. Сечовипускання може бути болючим.

Деякі із симптомів збільшують ризик зараження іншими інфекціями (наприклад, ВІЛ-інфекцією). Наприклад, подразнення шкіри (запалення, яке має місце при гонореї або хламідійної інфекції) або виразки (які мають місце при герпесі, сифілісі або м’якому шанкрі) полегшують проникнення в організм інших патогенних мікроорганізмів.

– Ускладнення.

Якщо вчасно не поставити діагноз і не вилікувати ЗПСШ, деякі організми можуть поширюватися через кровотік та інфікувати внутрішні органи, що іноді призводить до серйозних і навіть небезпечних для життя наслідків. Такі наслідки включають:

 • Серцево-судинні інфекції та інфекції головного мозку, спричинені сифілісом;
 • СНІД, спричинений ВІЛ;
 • рак шийки матки, прямої кишки, заднього проходу та горла, викликаний ВПЛ.

У жінок деякі мікроорганізми, які потрапляють у піхву, можуть інфікувати інші репродуктивні органи. Мікроорганізми можуть інфікувати шийку матки (нижню частину матки, що утворює верхню частину піхви) і, потрапляючи в матку, можуть досягати фаллопієвих труб, а іноді навіть яєчників. Поразка матки та фалопієвих труб може призвести до безпліддя або позаматкової (ектопічної) вагітності. Інфекція може поширитися на оболонку, яка покриває черевну порожнину (очеревину), викликаючи перитоніт. Інфекції матки, маткових труб, яєчників та/або очеревини називаються запальними захворюваннями органів малого таза.

У чоловіків мікроорганізми, що потрапляють через статевий член, можуть інфікувати протоку, що виводить сечу із сечового міхура (уретру). Ускладнення при ранньому початку лікування інфекції трапляються рідко, але хронічна інфекція уретри може викликати такі явища:

 • Ущільнення крайньої плоті таким чином, що вона не може більше закривати головку пеніса;
 • Звуження уретри, що блокує відтік сечі;
 • Розвиток аномального каналу (нориці) між уретрою та шкірою статевого члена.

У деяких випадках у чоловіків мікроорганізми поширюються вгору по уретрі і переміщаються через канал, що виводить сперму з яєчок [сім’явивідна протока], заражаючи придаток яєчка (багаторазово згорнута протока зверху кожного яєчка – шлях від статевого члена до придатка яєчка).

В обох статей деякі ЗПСШ можуть призводити до постійного набряку генітальних тканин або інфекції прямої кишки (проктит).

Діагностика

Найчастіше лікарі встановлюють ІПСШ на основі симптоматики.

Для багатьох ЗПСШ існує лише невелика кількість аналізів для визначення їх причини, або ж вони взагалі відсутні. Тому лікарі іноді не проводять аналізів, щоб визначити причину. Натомість вони обирають лікування, виходячи з того, які мікроорганізми найбільш ймовірно викликали ці симптоми. Крім того, лікарі можуть надати лікування під час першого відвідування хворого до того, як будуть отримані результати аналізів (зазвичай це займає кілька днів), на випадок, якщо він не прийде після отримання результатів аналізів.

Для виявлення організмів та підтвердження діагнозу лікар може призначити аналіз крові, сечі чи мазки виділень із піхви чи пеніса. Зразок вирушає до лабораторії для вирощування організмів (посіву), що сприяє їх виявленню.

Деякі тести на ЗПСШ призначені для виявлення унікального генетичного матеріалу мікроорганізму (ДНК або РНК). Іноді використовують методи, які збільшують кількість генетичного матеріалу бактерій. Ці аналізи називають тестами ампліфікації нуклеїнових кислот (ТАНК). Оскільки за допомогою цих методів найлегше виявити мікроорганізми, для їх проведення можна використовувати зразки сечі. За допомогою інших тестів перевіряють наявність антитіл, що виробляються імунною системою у відповідь на специфічний мікроорганізм, що спричинив інфекцію. Лікар вибирає тип обстеження з урахуванням передбачуваного ЗПСШ.

Якщо у людини виявлено одне ЗПСШ, наприклад, гонорея, лікарі також призначають тести на виявлення інших ЗПСШ, таких як хламідіоз, сифіліс та ВІЛ-інфекція. Лікарі призначають інші аналізи, тому що в осіб з одним ЗПСШ відносно висока ймовірність ще одного або кількох.

Лікування

ЗПСШ включає:

 • Антибіотики або противірусні препарати в залежності від ЗПСШ;
 • Одночасне лікування статевих партнерів.

Більшість ЗПСШ можна ефективно лікувати препаратами (антибіотиками при бактеріальних інфекціях та противірусними препаратами при вірусних інфекціях). Проте нові штами бактерій та вірусів стали стійкими до деяких ліків, що значно ускладнило процес лікування. Стійкість до препаратів, ймовірно, збільшуватиметься, тому що препарати іноді приймають неналежним чином.

Людям, які проходять курс лікування від бактеріальних ЗПСШ, варто утриматися від статевих актів доти, доки інфекція не буде усунена у них самих, а також у їхніх партнерів. Тому статеві партнери повинні здавати аналізи та лікуватися одночасно.

Вірусні ЗПСШ, особливо герпес та ВІЛ-інфекція найчастіше залишаються на все життя. Противірусні лікарські препарати можуть контролювати, але поки що не лікують ці інфекції.

Профілактика

Наступні методи допоможуть запобігти ЗПСШ:

 • Регулярне та правильне використання презервативів;
 • Уникнення небезпечної статевої активності, наприклад, частої зміни статевих партнерів або статевих контактів з партнерами, які мають інші статеві партнери;
 • Обрізання (зменшує поширення ВІЛ від жінок до чоловіків);
 • Негайний діагноз та лікування ЗПСШ (для запобігання передачі захворювання іншим людям);
 • Ідентифікація статевих партнерів інфікованих осіб, консультація чи лікування таких партнерів.

Утримання від сексу (анального, вагінального та орального) є найбільш надійним, хоча найчастіше і нереалістичним способом профілактики ЗПСШ.

Єдині доступні вакцини існують від ВПЛ-інфекції, гепатиту A та гепатиту B.

— Як користуватись презервативом?

 • Для кожного статевого акту використовуйте лише новий презерватив.
 • Використовуйте правильний розмір.
 • Поводьтеся з презервативом обережно, щоб не пошкодити його нігтями, зубами або гострими предметами.
 • Надягайте презерватив після настання ерекції та до початку генітального контакту з партнером.
 • Визначте, в який бік розгортати презерватив, помістивши його на вказівний палець і обережно розгорнути його, але тільки злегка. Якщо не виходить, переверніть його та спробуйте розвернути в інший бік. Потім повністю згорніть його.
 • Розташуйте згорнутий презерватив на головці ерегованого статевого члена.
 • Залиште приблизно 1 сантиметр кінчика презервативу вільним для збирання сперми.
 • Стисніть резервуар презервативу однією рукою, щоб випустити з нього повітря.
 • Якщо ви не обрізані, відтягніть крайню плоть перед розправою презерватива.
 • Другою рукою розправте презерватив до основи статевого члена і видавіть всі повітряні бульбашки.
 • Перевірте, щоб під час статевого акту мастило було достатнім.
 • З латексними презервативами використовуються лубриканти лише на основі води. Лубриканти на олійній основі (наприклад, вазелін, жир, мінеральні та масажні масла, лосьйони для тіла та кулінарний жир) можуть пошкодити латекс та призвести до розриву презервативу.
 • Щільно утримуючи презерватив біля основи, вийміть статевий член, поки він ще в стані ерекції, щоб уникнути зісковзування презервативу та витікання рідини.

Прогноз

Більшість ЗПСШ добре піддаються лікуванню. Тим не менш, у багатьох пацієнтів розвиваються повторні епізоди ЗПСШ, оскільки їх статеві партнери не отримують лікування або тому що вони продовжують піддаватися ЗПСШ внаслідок незахищеного сексу. Щоб уникнути повторного захворювання, сексуальні партнери зазвичай також потребують лікування.

Генітальний герпес не може бути вилікуваний, тому що вірус залишається бездіяльним у нервах до кінця життя пацієнта. Однак багато людей не помічають жодних проблем після початкового зараження, а багато навіть не помічають, коли вперше заражаються. Серед людей, які помічають спалахи герпесу, близько 40 відсотків їх відчувають понад 6 спалахів протягом життя; в той час, як менше ніж 10 відсотків мають більше 6 спалахів на рік. У пацієнтів з вірусом простого герпесу II типу противірусна терапія може успішно пригнічувати повторювані епізоди генітальних виразок.

ВІЛ може бути вилікуваний. Але при регулярному медичному обслуговуванні, моніторингу та лікуванні більшість людей з ВІЛ живуть протягом багатьох років із мінімальними симптомами або взагалі без них.

Соцмережі

Exit mobile version