Який кальцій краще засвоюється організмом і як краще його пити

Серед мінеральних компонентів, необхідних організму, знаходиться кальцій (хімічний знак – Са). Він відповідає за структуру кісткової тканини, допомагає уникнути карієсу, зменшує ламкість нігтів і волосся, виконує інші, не менш важливі функції. Елемент повинен надходити в організм щодня в достатній кількості. Але навіть при правильному раціоні в їжі спостерігається його низький вміст. При використанні додаткових джерел важливо засвоєння кальцію, що відбувається не завжди. Який кальцій потрапляє в кісткову тканину, і які елементи «допомагають» йому в цьому?

Який кальцій краще засвоюється в організмі

Щоб розібратися, які БАДи з мінералом в складі і в якій кількості краще приймати, потрібно знати добову норму його споживання, яка змінюється протягом життя. Добова норма Са становить:

 • дитяча доза до 6 місяців – 200 мг;
 • дитяча норма до року – 260 мг;
 • від 1 до 3-х років – 700 мг;
 • від 4 до 8 років – 1000 мг;
 • від 9 до 18 років – 1300 мг;
 • норма для жінок і чоловіків – 1000 мг;
 • кількість для людей похилого віку – 1200 мг.

Через часті гормональні перебудови від нестачі кальцію в більшій мірі страждають жінки. Мінерал життєво необхідний при переломах і травмах кісткових тканин, при остеохондрозі та артриті, в літньому віці, коли з часом розвивається остеопороз.

Максимально допустима доза становить 2500 мг. Надлишок мінералу не приносить користі організму, тому краще весь час вписуватися в допустиму норму. Підрахувати добове дозування нескладно. Потрібно подивитися таблицю вмісту кальцію в споживаних продуктах харчування, вимоги в елементі для конкретного віку і заповнити відсутню кількість за рахунок БАДів. Межі ± 100-200 мг.

Які види кальцію існують? Загальновизнаними в медицині вважаються солі:

 • глюконат кальцію;
 • цитрат кальцію;
 • карбонат кальцію;
 • лактат кальцію.

Звернемося до біохіміків і з’ясуємо, який кальцій краще засвоюється. Абсорбція або здатність до поглинання перерахованих солей різна. До найбільш біодоступних відносяться лактат і цитрат, на другому місці стоїть глюконат і гірше всіх засвоюється карбонат. Засвоєння кальцію в організмі можливо при поєднанні його з рядом інших компонентів. Він погано засвоюється самостійно і, незважаючи на значне споживання у вигляді БАДів тривалий час, організм продовжує відчувати його дефіцит.

Фармацевтами створено 3 форми кальцію: таблетки звичайні, жувальні, шипучі. Краще засвоюються шипучі: вони швидше всмоктуються і містять оптимальну кількість мінералу.

Як пити кальцій, щоб він засвоювався

До складу продуктів харчування і БАДів кальцій входить у вигляді солей. Виходячи з того, яка сіль краще засвоюється, підбирають відповідний препарат. Але і в цьому випадку потрібно діяти з обережністю, враховуючи наявність захворювань. Наприклад, якщо знижена кислотність шлункового соку, то рекомендовані препарати на основі солей цитрату.

Організм працює, як «велика лабораторія», де постійно циркулюють, стикаються різні сполуки, протікають в певному часі, згідно біоритмам, хімічні реакції. Створена струнка система, де будь-який елемент краще засвоюється під впливом ряду інших речовин. Це відноситься і до кальцію, час і тривалість прийому якого залежить від стану здоров’я.

Не можна пити глюконат або хлористий Са в медичних або косметичних цілях, щоб поліпшити стан волосся і нігтів. Ці препарати призначені для внутрішньом’язового або внутрішньовенного введення і не розраховані на пероральний прийом.

В який час доби засвоюється кальцій

Біохіміки і медики досі не сформували чіткої відповіді на питання, в який час доби найкраще засвоюється Са. Коли його краще пити: вранці або ввечері?

Щоб погасити ці розбіжності, розумніше приймати ½ дози в першій половині дня (500 мг) і ½ дози в другій половині дня (500 мг). Так мінерал надійде в повному обсязі, і добова норма буде забезпечена. До того ж малі дози препарату швидше всмоктуються і краще засвоюються.

Потрібно знати, не тільки який кальцій краще засвоюється, а й правила його прийому, які залежать від трьох важливих моментів:

 • типу препарату, його марки;
 • добовому дозуванні;
 • одночасному використанні інших лікарських засобів.

Рівень мінералу в крові в різний час доби відрізняється. Це пов’язано з підпорядкуванням фізіологічних процесів, добових ритмів. Час максимальної концентрації – опівдні, нижче його вміст стає після півночі. У цей період, щоб відновити баланс, відбувається його вимивання їх кісткової тканини. Тому прийом у вечірній час допоможе розподілити вміст важливого елемента.

Розумний проміжок прийому – під час або після їжі. Елемент краще засвоюється в тому випадку, якщо в шлунку є їжа. Запивати мінерал в складі БАДа слід великою кількістю рідини (1 склянка) і добре пережовувати. Якщо препарат приймають в лікувальних цілях, то дозування і поєднання з іншими лікарськими засобами визначається лікарем.

Який час потрібно приймати необхідний організму мінерал? При серйозних захворюваннях кісткових тканин елемент п’ють роками. Він є профілактичним засобом для збереження зубів, розвитку і зміцнення кісток. Але точних даних про терміни і часу прийому препаратів з Са в складі немає.

Людям з розвитком остеопорозу важливо дотримуватися не тільки потрібного дозування, але і час прийому. Вимивання мінералу з кісток для них особливо небезпечно.

Важливо з чим і скільки одразу

Са відноситься до мінералів, які не здатні засвоюватися самостійно, в чистому вигляді. Є група речовин, які позитивно впливають на його всмоктування. Але деякі сполуки протипоказані: їх одночасний прийом блокує впровадження Са в кісткову тканину.

Кальцій в поєднанні з магнієм і фосфором

Які елементи допомагають вбудовуватися Са в кісткову тканину? Кальцій краще засвоюється, якщо в тандемі з ним працюють магній і фосфор. Поєднання цього «тріо» – найбільш оптимальний варіант для правильного розподілу мінералів в ході метаболізму. При раціонально складеному раціоні все три мінерали потраплять в організм і будуть максимально засвоюватися. Які продукти корисно вживати тривалий час:

 • страви з сиром;
 • жовток яйця;
 • будь-яку свіжу зелень;
 • оселедець, ставриду і інші сорти риби;
 • горох і квасоля в якості бобових;
 • напій з какао;
 • хліб з цільного зерна;
 • молоко і продукти, що містять його;
 • сир.

Вважається, що найкраще засвоюється Са, що міститься в молоці. Але в його складі є молочний вуглевод – лактоза, яка не приносить користі кістковій тканині. Як альтернатива молочного продукту рекомендується сир.

При нестачі магнію Са не просто не засвоюється, він виводиться з організму або відкладається не в кістках, а на стінках судин, роблячи їх більш крихкими. Від дефіциту магнію страждає до 80-85% населення (за даними ВООЗ), тому рекомендований прийом препарату «Магній-В6», який знімає дисбаланс. Якщо магній і кальцій приймаються у вигляді БАДів, то вони краще засвоюються при прийомі з інтервалом в 2 години.

Тандем кальцію з вітаміном Д

Вітамін Д – необхідний супутник «кісткового мінералу». Він покращує засвоєння елемента на 30-40% і одночасно нормалізує співвідношення з фосфором. Це жиророзчинний вітамін, який міститься в яйцях, морепродуктах, печінці, риб’ячому жирі, сметані.

Підзарядитися вітаміном Д3 допоможе сонце. При перебуванні під його променями протягом півгодини немає необхідності в додатковому прийомі вітаміну.

При гіподинамії Са засвоюється погано. Найкраще дотримуватися режиму рухової активності, у міру можливості займатися спортом. Але не варто дуже старатися: перевантаження сприяють виведенню «кісткового мінералу» з організму.

Продукти, які заважають засвоєнню кальцію

Погано засвоюється або не засвоюється кальцій при вживанні ряду продуктів:

 • кава через наявність кофеїну в складі;
 • шоколаду;
 • щавлю, шпинату, ревеню;
 • буряка;
 • жирного м’яса, сала, маргарину;
 • алкогольних напоїв;
 • рафінована їжа з харчовими добавками у вигляді фосфатів;
 • перехід на високобілкові дієти.

При частому споживанні кураги з часом Са засвоюється набагато краще. В куразі міститься калій, який утримує «кістковий мінерал» в організмі, перешкоджаючи його виведенню. Якщо організм відчуває нестачу заліза, то кальцій блокує його засвоєння, тому між прийомами препаратів з солями цих елементів потрібно витримуватися часового проміжку не менше 2 годин.

Іноді виявляється побічний ефект при прийомі Са у вигляді запору. У цьому випадку паралельно застосовуєте продукти і добавки, що поліпшують перистальтику кишечника і розріджують калові маси.

Опорно-руховий апарат людини протягом життя піддається серйозним випробуванням і з часом починається його деформація. Прямоходіння збільшило навантаження на хребет, тому протягом життя, особливо в літньому віці, люди відчувають дискомфорт, пов’язаний з руйнуванням кісткової тканини. Щоб кісткова система страждала менше, потрібен кальцій, який підтримує основний кістяк організму – скелет.

Соцмережі

Exit mobile version