Як краще видалити родимку? Види родимок. Діагностика. Злоякісні родимки. Від чого з’являються?

Родимки — дуже часте явище. Їх медична назва — невуси. Невус являє собою скупчення пігментних клітин, яке найчастіше виглядає як пляма або горбок коричневого кольору. Але можливі й інші варіанти.

Більшість родимок нешкідливі, але в рідкісних випадках можуть стати злоякісними. Спостереження за невусами та іншими пігментними плямами є важливим кроком у профілактиці раку шкіри, особливо злоякісної меланоми.

Підняті родимки, розташовані в певних місцях, можуть доставляти неприємності, часто чіпляючись за одяг або ускладнюючи процес гоління.

Які бувають невуси? Види

Родимки можуть бути різних кольорів, форм і розмірів, можуть бути пласкими або піднятими, а їх поверхня гладкою або зморшкуватою.

 • Колір — найчастіше коричневий. Але може зустрічатися чорний, червоний, синій, рожевий і кавовий.
 • Форма — від овалу до кола.
 • Розмір — найчастіше не перевищує 6 мм. Але зустрічаються і більші, і навіть дуже великі.

Родимки можуть з’являтися практично на будь-якій ділянці тіла, включаючи шкіру голови, пахви, між пальцями та навіть під нігтями.

У світлошкірих людей родимки зустрічаються частіше. У більшості випадків людина може нарахувати на собі від 10 до 40 примірників. При цьому протягом життя їх кількість може змінюватися. В середньому віці можуть з’являтися нові родимки, а інші, навпаки, зникати. Хоча більшість невусів з’являються в дитячому та юнацькому віці, в періоди життя, пов’язані з гормональною перебудовою (статеве дозрівання, вагітність, похилий вік) їх кількість і зовнішній вигляд можуть змінюватися. Тривале перебування на сонці також сприяє появі нових родимок.

Від чого і чому з’являються родимки на тілі?

Родимки з’являються, коли шкірні клітини, звані меланоцитами, скупчуються групами, іноді зрощуються з навколишніми їх тканинами. Причини цього процесу на сьогодні не встановлені. Відомо тільки, що велика кількість родимок є спадкоємною ознакою.

Меланоцити виробляють меланін — природний пігмент, який надає шкірі темний колір. У темношкірих людей меланіну більше, у світлошкірих менше. Зазвичай, меланоцити розподілені рівномірно по всій шкірі.

Більшість родимок нешкідливі й не вимагають особливої уваги, але іноді зустрічаються так звані диспластичні невуси, які мають схильність до злоякісного переродження.

Злоякісні родимки

Більшість родимок абсолютно безпечні, але деякі з них здатні перероджуватися в злоякісну меланому. До групи ризику по розвитку меланоми відносяться люди, які мають:

 • Великі родимки, присутні з народження — вроджений невус.
 • Атипові родимки — диспластичний невус. Їх розмір перевищує 6 мм, вони неправильної форми, з нерівними краями й темно-коричневі в центрі, а на периферії світліші. Такі невуси, як правило, спадкові.
 • Численні родимки. Якщо їх кількість перевищує 20 – у Вас підвищений ризик розвитку меланоми.
 • Спадковість. У кого-небудь з близьких родичів в історії життя була меланома.

Стимулом до переродження доброякісної родимки служить аж ніяк не її травматизація, що є дуже поширеним міфом. Головна причина — це сонце.

Саме ультрафіолетові промені сприяють таким мутаціям клітин, які призводять до появи злоякісних клітин і розвитку ракової пухлини.

Ознаки меланоми

 • Асиметрична форма. У цьому випадку одна частина родимки виглядає не так, як інша.
 • Нерівні краї. Зазубрені, зубчасті або просто нерівні краї – дуже важлива ознака.
 • Колір. Нерівномірне розподілення кольору або різноколірні «родимки».
 • Розмір. Понад 6 мм.
 • Розвиток. Повинно насторожити будь-яка зміна родимки — в розмірі, в кольорі, у формі, а також поява нових ознак: запалення, свербіж або кровотеча.

Коли до лікаря

Якщо Ваш вік перевищує 30 років і у Вас з’явилася нова родимка — обов’язково зверніться до дерматолога.

Зміни родимки, які повинні Вас насторожити

 • Болючість;
 • Свербіж або печіння;
 • кровотеча;
 • Нерівні краї;
 • Запалення або ущільнення;
 • Асиметрія — коли одна частина родимки стала виглядати не так, як інша;
 • Раптові зміни в розмірі, формі, кольорі або висоті, особливо якщо вся родимка або її частина чорніє.

Найчастіше перероджуються в меланому родимки, що локалізуються на спині, на руках, на ногах і на обличчі.

Діагностика меланоми

Дуже важливо діагностувати меланому на ранніх стадіях. У такому випадку лікування не становить труднощів і має відмінний прогноз.

Якщо Ви належите до групи ризику по розвитку меланоми — регулярне самообстеження і періодичні візити до дерматолога повинні стати частиною Вашого життя.

Оптимально проводити самообстеження 1 раз на місяць. Це повинен бути ретельний огляд з використанням 2 дзеркал: ручне і настінне для вивчення недоступних ділянок шкіри шиї, спини, сідниць і задньої поверхні стегон. Результати доцільно записувати в щоденник спостереження.

Досвідчений дерматолог з високим ступенем вірогідності поставить діагноз після звичайного огляду. У сумнівних випадках можна застосувати дерматоскопію. Дерматоскопія дозволяє збільшити зображення в 10 разів і сприяє виявленню меланоми на самих ранніх стадіях.

Остаточний діагноз завжди ставиться шляхом біопсії тканин, узятих з підозрілої області.

Як краще видаляти родимку? Методи видалення невусів. Чи шкідливо, чи потрібно?

Видаляти родимку доцільно в наступних випадках:

 • Турбує пацієнта: треться об одяг, заважає голінню, руху і т.д.;
 • З метою профілактики раку шкіри. Хоча на сьогодні немає переконливих доказів усунення ризику розвитку меланоми таким способом. Проте, здоровий глузд часто диктує нам доцільність радикального втручання.
 • У косметичних цілях.

Існує кілька способів видалення родимок

Хірургічне висічення.

Доктор вирізає невус разом прилеглими здоровими тканинами за допомогою скальпеля. Краї рани з’єднують швом. За допомогою такого методу родимку видаляють повністю. Єдиний недолік — це рубець (шрам), що залишається після операції.

Хірургічне гоління.

Доктор за допомогою невеликого леза «зголює» родимку разом з незначним обсягом підлеглих тканин. Цей метод застосовують для видалення невеликих родимок, і він не вимагає накладення швів.

Лазерне видалення.

Високоефективний сучасний метод. Завдяки своїй безпеці, відмінним косметичним результатам є одним з найпопулярніших в дерматології.

Електрокоагуляція.

Метод заснований на виділенні тепла електродом при проходженні електричного струму. Таким чином, термічний опік руйнує небажану родимку, а часто і прилеглі здорові тканини. Застосування даного методу обмежена невеликими невусами та часто призводить до утворення рубця.

Кріодеструкція.

Наднизька температура рідкого азоту здатна пошкоджувати тканини, в тому числі й невуси. Для видалення родимки потрібно проведення декількох сеансів. Метод болісний і пов’язаний з виникненням опіків і розвитком рубців. Це пов’язано з тим, що проведення кріодеструкції не дозволяє доктору точно контролювати глибину і площу впливу.

Хімічна коагуляція.

Спеціальні рідкі лікарські форми, що викликають деструкцію тканин, а заодно і хімічний опік в сучасній дерматології не застосовуються через низьку ефективність і високу частоту побічних ефектів.

Якщо видалена родимка починає рости знову — негайно зверніться до лікаря. Це характерна ознака меланоми.

Профілактика меланоми

Знати й дотримуватись рекомендацій з профілактики меланоми бажано всім світлошкірим людям. Але для тих, хто знаходиться в групі ризику, це особливо важливо.

Пам’ятайте — регулярні самообстеження і візити до дерматолога стоять на сторожі Вашого життя.

Запобігти перетворенню родимки в меланому допоможе дотримання наступних правил

 • Уникайте надмірного перебування на сонці. Особливо інтенсивний вплив ультрафіолетових променів відбувається в період з 10.00 до 16.00. Намагайтеся в цей проміжок часу перебувати в приміщенні.
 • Використовуйте сонцезахисний крем. Ступінь захисного фактора (SPF) повинна бути не нижче 15 (для дітей відповідно до віку). Наносити крем слід за 30 хвилин до виходу на вулицю. Повторно наносьте крем кожні 2 години, особливо якщо проводите активний відпочинок, будь-яку іншу фізичну діяльність на відкритому сонці або плаваєте. Похмурі дні не є винятком.
 • Захищайтеся одягом. Одяг, головний убір повинні, як мінімум, покривати проблемні ділянки шкіри.
 • Будьте особливо обережні поблизу снігу, води й піску, оскільки вони відбивають сонячні промені й тим самим збільшують ультрафіолетове навантаження.
 • Уникайте засмаги не тільки сонячної, але і в соляріях.
 • Правильно харчуйтеся. Достатня кількість вітаміну D, прийнятого з їжею, здатна певною мірою захистити Вас від шкідливої дії ультрафіолетових променів.

Соцмережі