Вітрянка у дитини: симптоми та способи лікування

Вітрянкою в народі називають захворювання вірусом Варіцелла-зостер, що викликається третім типом герпесвіруси. Цей вірус провокує дві хвороби. При першому попаданні в організм Варіцелла-зостер викликає вітряну віспу, а його повторної активації призводить до оперізувального герпесу(лишаю).

Вітрянка, мабуть, саме поширеною вірусне захворювання у дітей. Переважно, їм хворіють всього лише один раз в житті, проте повторні випадки захворювання також зустрічаються. Хоча діти, в більшості випадків, переносять захворювання досить легко, особливо в порівнянні з дорослим населенням, все ж хвороба викликає дискомфорт.

Малюкам важко терпіти свербіж і контролювати себе. Це заважає звичного режиму дня і здорового сну. Тому кожному з батьків необхідно знати про вітрянку якомога більше, а також навчитися розпізнавати перші «дзвіночки» хвороби.

Як заражаються вітрянкою

Стійкість не щепленого організму до вірусу варицелла-зостер – нульова. Якщо у дитини був контакт з вірусом, ймовірність зараження стовідсоткова. Виділяють три способи зараження вітряною віспою:

 1. Повітряно-крапельний. Найпоширеніший варіант передачі вітрянки здоровому організму. Розмови як на близьких, так і на далеких відстанях, кашель або чхання гарантують зараження віспою. Вірус проникає через дихальні шляхи та слизові оболонки очей, після чого поширюється по всьому дитячому організму.
 2. Контактною формою зараження називають потрапляння вмісту папул або слини хворої на здорову шкіру.
 3. Вертикальний спосіб зараження є внутрішньоутробним. Вірус передається від вагітної матері, хворої на вітрянку, плоду.

Спалахи захворювання відбуваються навесні і восени. Саме в ці періоди року імунітет як у дітей, так і у дорослих, ослаблений, захисні функції організму знижуються. Вітрянка атакує переважно дітей дошкільного або молодшого шкільного віку і від півтора року.

Важливо: немовлята до піврічного віку, зазвичай, захищені від вірусу, але тільки якщо мати колись уже боліла віспою. В цілому, малюки до року-двох вкрай рідко хворіють на вітрянку, але саме ця вікова група знаходиться в зоні підвищеного ризику: хвороба в такому віці переноситься надзвичайно важко і може давати масу ускладнень.

Інкубаційний період у дітей

Орієнтовно інкубаційний період у дітей триває від тижня до трьох. Зазвичай, чим старша людина, тим він коротший. Якщо у дитини від моменту зараження до появи симптомів проходить до двох тижнів, то у дорослих – від 16 днів. Протягом цього проміжку часу контагії хвороби (її збудник) проникає через дихальні шляхи, після чого починає активно розмножуватися, накопичуючись в порожнині слизових дихальних шляхів.

Медики поділяють інкубаційний період на три стадії:

 1. Початок. На цьому етапі вірус проникає в організм, і проходить процес його адаптації.
 2. Розвиток. Контагії накопичується і формує перший осередок захворювання.
 3. Завершення. Віспа поширюється по організму, а він своєю чергою починає виробляти антитіла.

Вітрянка досить хитре захворювання. Через тривалий інкубаційний період визначити, коли стався контакт зі збудником, досить важко. Більш того, в цей момент дитина найбільш заразний для інших людей.

Перші прояви

Перші ознаки починаються відразу після завершення інкубаційного періоду. Зазвичай, спочатку незначно підвищується температура, дитина може відчувати легке нездужання, втома.

Іноді спостерігаються інші симптоми звичайної застуди: нежить і / або біль в горлі, озноб. Через добу можна помітити перші висипання на голові та обличчі. Практично блискавично відбувається поширення висипки по всьому тілу.

Спочатку вона має вигляд червоних плям, і батько може відразу не зрозуміти, що це ознака вітрянки. Після шкіра підводиться, епітелій стає тонким, і на місці плям утворюються папули, що зовні нагадують рожеві бульбашки. Вони «забираються» у важкодоступні ділянки тіла, наприклад, між пальцями або під пахви. Більш того, уражаються слизові оболонки всього організму: очі, рот, статеві органи.

Симптоми та ознаки

Симптоми та лікування вітряної віспи залежить від тяжкості захворювання. Типову вітрянку заведено ділити на три форми:

 • Для легкої форми характерна температура тіла до 38 градусів, в цілому нормальний стан дитини і помірні висипання, які проходять протягом кількох днів.
 • Середня форма тяжкості захворювання виражається в підвищенні температури до 39 градусів. Можуть спостерігатися нудота, головний біль, блювота, запаморочення, порушення координації. Висипання – рясні, проходять в середньому через тиждень.
 • Важка форма характеризується дуже високою температурою (під 40 градусів), ознобом, дитина може марити. Висипання вражають практично всі тіло і слизові, спостерігаються від 8 до 14 днів.

Важливо: батькам потрібно ретельно стежити за появою нових папул, кожен «стрибок» висипу викликає підвищення температури.

Як і для більшості вірусних захворювань, для вітряної віспи характерно збільшення місцевих лімфовузлів, а також інша симптоматика інтоксикації:

 • слабкість;
 • ломота в суглобах;
 • апатія і сонливість;
 • відсутність апетиту;
 • нудота і блювота.

Висип – самий явний симптом вітряної віспи. Через кілька днів після того, як з’явилися перші папули, рідина в них починає ставитися каламутною і темніти. Після цього пухирці засихають, а на їх місці утворюється скориночка, яка може триматися до 14 днів.

Сверблячка, мабуть, один з найбільш неприємних симптомів. Появі кожної папули характерний сильний свербіж. Чим важче форма захворювання, тим він сильніший. Маленькі діти переносять свербіж важче: у дитини недостатньо розвинений самоконтроль, тому він може розчісувати пухирі та здирати скоринки. Батьки повинні ретельно стежити за малюком і не допускати розчісування, щоб ранки не залишили після себе рубці.

Лікування

Важливо: лікування вітряної віспи не вимагає антибіотиків. Багато батьків роблять поширену помилку, намагаючись лікувати протимікробними медикаментами вірусні захворювання. Антибіотики абсолютно марний засіб в боротьбі з вітрянкою.

Взагалі, ніяких специфічних медпрепаратів для лікування вітряної віспи не існує. Більш того, це захворювання у дітей не вимагає застосування противірусних препаратів. Їх можуть призначити тільки в крайніх випадках: при важкій формі хвороби або виникненні ускладнень.

Вітряна віспа у дітей дошкільного віку, як правило, не потребує лікування. Батьки повинні стежити за дитиною і відзначати поява нових висипань.

У рідкісних випадках лікар може призначити проти герпесний місцеві мазі або таблетки на основі ацикловіру. Таке може статися тільки в разі ускладнень, через те, що більшість дітей від року і до 7 років добре переносять захворювання. Крім того, антигерпетичні препарати не бажано застосовувати малюкам через можливе «букета» побічних ефектів.

Роль зеленки в боротьбі з вітрянкою

Всупереч широко поширеним помилкам, зеленка не має ніяких лікувальних властивостей щодо висипань. Вона не позбавляє малюка від сверблячки або появи нових папул, не сприяє швидкому загоєнню ранок.

Так навіщо ж медики рекомендують обробляти хвору дитину цим засобом?

Розчин зеленки використовується виключно як своєрідний маркер. Під час вивчення вітряної віспи було встановлено, що ймовірність зараження хворою людиною здорового зникає після п’яти днів після того, як з’явився останній осередок висипання. Раніше цього терміну – хворий становить небезпеку для інших людей. Для того, щоб дізнатися які з папул «сьогоднішні», а які з’явилися раніше, батьки відзначають пухирі.

Немарковані папули – свіжі, марковані – старі. В принципі, відзначати вузлики можна чим завгодно: ручкою, маркером, фарбою. Зеленка має характерний яскравий колір і абсолютно нешкідлива для дитячої шкіри, тому саме цей спосіб вважається оптимальним. Діамантовий спиртовий розчин зелені можна замінити фукорцином.

Через п’ять днів після виникнення останніх папул рекомендуються прогулянки на свіжому повітрі. Але все ж варто уникати публічних місць: хоча дитина не заразний для інших, його ослаблений віспою організм може «розжитися» новою інфекцією. Такий режим медики радять дотримуватися близько 20 днів.

Якщо під час захворювання відмітка на термометрі піднімається вище 38 градусів – потрібно збивати температуру. Для дітей рекомендують два препарати: ібупрофен або парацетамол.

Навіть якщо вас турбує відсутність апетиту у дитини, не варто годувати його насильно. Раціон краще складати з білків і різноманітних вітамінів. Медики радять їсти більше ягід, овочів і фруктів. У період хвороби краще виключити солодке, борошняне і жирне. Пиття повинне бути рясним. Відмінні варіанти:

 • гідрокарбонатні мінеральні води,
 • відвар шипшини,
 • компот із сухофруктів.

Найважчий момент у лікуванні вітрянки для більшості батьків – боротьба з розчісуванням ранок.

Як же можна допомогти малюкові та послабити свербіж?

 • Клімат у квартирі. Повітря повинен бути помірно прохолодним і вологим. Особливо, якщо дитина хворіє в жарку пору року. Потовиділення не тільки посилює свербіж, а й сприяє рясним висипанням.
 • Купайте дитини. Вода повинна бути кімнатної температури. Можна навіть покласти дитину в ванну. Прохолодна вода зменшить свербіж. Для кращого ефекту можна додати харчову соду, кукурудзяний крохмаль або слабкий розчин марганцівки. Непогано знімають свербіж ванни з додаванням вівсяної муки. Після купання не можна ні в якому разі витирати дитини. Шкіру потрібно акуратно промокнути чистим рушником.
 • Одяг, постільну та натільну білизну обов’язково потрібно міняти щодня. Ні в якому разі не можна одягати малюка в синтетику.
 • На ніч рекомендується одягати дитині рукавички з натуральних тканин (краще бавовна). Це перешкоджає неусвідомленим розчухуванням під час сну.
 • Потрібно лагідно стригти дитині нігті.
 • Сверблячку допоможуть зняти також антигістамінні мазі або гелі. Їх застосування краще відразу обумовити з лікуючим педіатром. Мазати їх можна по трошечки і тільки на оспинки, в іншому випадку застосування цих препаратів може загрожувати передозуванням.

Наслідки вітряної віспи

Думка, що вітрянка всього лише дитяча нешкідлива хвороба – помилково. Захворювання може викликати серйозні ускладнення і спричинити неприємні, а іноді й небезпечні наслідки.

 • Зниження імунітету. Вірус пригнічує захисні механізми дитячого організму. Це може привести до нових захворювань: отит, пневмонія, артрит суглобів, нефрит, патології серця, ураження внутрішніх органів і навіть кісткового мозку. В окремих випадках наслідком вітрянки може бути ураження ЦНС, а це загрожує постійним запамороченням, нудотою, порушенням координації. Одне з найбільш рідкісних і небезпечних ускладнень – енцефаломієліт. Це захворювання провокує запалення в головному мозку.
 • Інфекції.Уражена висипом шкіра може стати осередком розмноження стрептококів і стафілококів. Гнійний дерматит – досить поширене ускладнення вітрянки. Щоб уникнути таких захворювань потрібно уважно стежити за дитиною, не дозволяти дитині розчісувати висипання або здирати скоринки.
 • Оперізувальний лишай (герпес) досить часто зустрічається у тих, хто перехворів на вітрянку. Після закінчення лікування віспи, вона нікуди не зникає. Через довгі роки вітрянка може знову нагадати про себе. Правда вже в вигляді оперізувального герпесу. Цьому сприяє зниження імунітету, тривалий стрес, онкологічні захворювання.
 • Шрами.Через погане дотримання санітарних норм, розчісування висипань, на їх місці можуть утворитися рубці.
 • Виразки. У рідкісних випадках папули вітрянки стрімко збільшуються, що надалі призводить до виразок. Такий стан називають гангренозний на вітрянку.
 • Крововилив. Важка геморагічна форма захворювання характеризується крововиливами в шкірі, внутрішніми кровотечами. Відсутність своєчасної допомоги може спричинити летальний результат. Особливо уважними варто бути батькам, у яких на вітрянку хворіють діти до 2 років.
 • Повторне захворювання віспою. Звичайно, такі випадки фіксуються рідко, однак виключати їх не можна. Дослідження показують, що випадки повторного зараження почастішали в останні десять років.

Профілактика вітрянки

Профілактика або єдиний спосіб захистити дитину від вітрянки – це вакцинація. Після введення антигену організм отримує імунітет до захворювання на період від 10 до 20 років. Щеплення в подальших або запобігає захворюванню, або значно полегшує його перебіг.

Вакцинація проводиться тільки після згоди батьків або офіційних опікунів. Однак в суспільстві поширена думка, що краще якщо дитина перехворіє на вітряну віспу, оскільки перебіг хвороби у дітей проходить в більш легкій формі, ніж у підлітків або дорослих.

Позиції медиків щодо такого варіанту поділяються, адже небезпечні для здоров’я ускладнення можуть з’явитися навіть у дітей. Наприклад, вірус герпесу може спровокувати оперізувальний лишай в будь-якому віці.

Важливо: після контакту з хворим вітрянкою, протягом 4 діб можна провести вакцинацію. Після 96 годин введення антигену не матиме ефекту, а ймовірність заразитися дуже висока.

Якщо в навчальному закладі зафіксовано спалах вітрянки, не рекомендується водити туди неінфікованої дитини. Захисні засоби, такі як респіратори і маски, є неефективним методом запобігання зараженню.

Соцмережі