Ці моторошні дірочки: що таке тріпофобія і як її лікувати

Стає погано від вигляду бджолиних сот? Все свербить при погляді на надламану пористу шоколадку? Ймовірно, у вас тріпофобія. Пояснюємо, чому ми боїмося дірок і чи потрібно через це переживати.

Тріпофобія – це боязнь або відразу побачивши скупчень (кластерів) невеликих отворів, нерівностей або візерунків, наприклад бджолиних сот, насіннєвих коробочок рослин або фотографії пор шкіри крупним планом. Слово походить від грецького «тріп» (τρύπα), що означає «свердління» або «отвір». Лікарі не визнають тріпофобію як діагностувальний розлади, через те, що вона слабо вивчена.

Що таке тріпофобія

Тріпофобія може проявлятися по-різному. Головний її тригер – поверхня з групою невеликих контрастних отворів, горбків або візерунків. Одні відчувають дискомфорт тільки при вигляді «натуралістичних» кластерів, наприклад, бджолиних сот, червивого м’яса або жаби, яка носить мальків в дірочках на спині. Інших може змусити відчути себе некомфортно навіть фотографія стоять впритул пластикових стаканчиків, сир з дірками або світлодіоди лампи світлофора.

Дослідники вважають, що тріпофобія сходить до дуже древніх інстинктів людини і супроводжує його всю історію. Однак «відкрили» її зовсім недавно. Перший випадок боязні кластерних отворів був описаний в 1998 році, а сам термін з’явився лише в 2004-му. Тому сьогодні це явище слабо досліджено і не є офіційним діагнозом.

У 2009 році з’явився сайт Trypophobia.com, завдяки якому до 2012 року про цю хворобу довідалися мільйони людей, багато з яких з подивом виявили її у себе. У 2016 році американська модель Кендалл Дженнер зізналася, що страждає від сильної тріпофобіі.

Вчені вважають, що боязнь кластерних отворів не є фобією в тій же мірі, що і, наприклад, агорафобія, тобто боязнь відкритого простору, або арахнофобія – боязнь павуків. Тріпофобія не підпадає під більшість діагностичних критеріїв фобії – і ось чому.

По-перше, ті чи інші прояви тріпофобіі відчуває кожен шостий, хоча цілком можливо, що це явище поширене навіть більш широко. Це дозволяє вченим вважати дискомфорт при вигляді кластерних отворів нормою. А фобія – це розлад, при якому людина відчуває страх там, де його не відчуває більшість інших людей.

Крім того, при фобії страх заважає людині жити, а з тріпофобіей таке відбувається нечасто. На практиці дуже рідко лікарі стикаються з такими скаргами. Здебільшого люди просто уникають таких зображень, не дивляться на них і спокійно живуть своїм життям .

По-друге, симптоми тріпофобіі з клінічної точки зору досить сильно відрізняються від проявів інших фобій. У 2018 році вчені з американського Університету Еморі провели експеримент, в якому довели, що емоція, яку викликають кластерні отвори, – це скоріше не страх, а огиду.

Групам студентів показували спочатку змій і павуків – тварин, які найчастіше стають об’єктами фобій. Зіниці більшості сильно розширювалися – вчені стали вважати це ознакою реакції страху. Однак зображення кластерних отворів не привели до розширення зіниці, а у деяких вони навіть звужувалися.

Дослідники констатували, що страх викликає збудження, і розширення зіниць – один з його ознак. Відраза, навпаки, пригнічує людину, змушує відмовитися від дії.

У МКБ-10 є специфічні ізольовані фобії, а в МКБ-11 (прийнятий в 2012 році) – специфічні фобії. В принципі найбільш виражені випадки тріпофобіі з натяжкою можна було б віднести туди. Але якщо ми подивимося опис цих діагнозів, то там швидше мається на увазі нав’язливий страх якихось ситуацій або речей, а не відразу. А з огидою ми частіше стикаємося при обсесивно-компульсивном розладі.

Вважаю, що можуть бути люди з нав’язливими тріпофобнимі образами, але мені такі не зустрічалися. Якщо людина відчуває відразу тільки коли стикається з такими зображеннями або предметами, але ніякої нав’язливості немає, то віднести це до ОКР теж не можна.

Причини боязні дірок

Результати експерименту вчених з Еморі узгоджуються із сучасною оцінкою тріпофобіі з точки зору еволюції. Сьогодні вчені вважають, що тріпофобія – це розвинена природна реакція нашої нервової системи, покликана захистити нас від загроз, пов’язаних з інфекціями або паразитами.

Якщо людина стикається з небезпекою, наприклад з хижим звіром, йому потрібна стимуляція і прилив сил, щоб втекти, тому нервова система реагує на такий тригер викидом адреналіну.

Але якщо людина зустрічається з чимось нездоровим і потенційно заразним, наприклад з червивим фруктом, зіпсованим м’ясом з личинками або людиною зі шкірним захворюванням, мозок повинен змусити його відмовитися від взаємодії – тобто, навпаки, придушити активність. Так працює відразу при тріпофобіі .

Більшість вчених сходяться в такому трактуванні походження цього розладу. Однак неясно, яким був первісний об’єкт, відраза до якого розвинулося в абстрактну тріпофобію у сучасної людини.

Згідно з однією теорією, тріпофобія бере свій початок в реакції на бджолині стільники, осині гнізда або нори отруйних змій. Інші вчені аналогічним чином пов’язують тріпофобію з інфекційними людськими хворобами. Побічно таке трактування підтверджує дослідження, в якому з’ясувалося, що у людей з шкірними захворюваннями тріпофобні реакції в середньому сильніше, ніж в інших.

За ще однією версією, тріпофобія пов’язана з соціальним тривожним розладом, а кластерні отвори на підсвідомому рівні асоціюються з особами або очима, постійно спостерігають за людиною.

Також відомо, що тріпофобіі більш схильні жінки і люди з рядом психічних і ментальних розладів: ОКР, депресивним, біполярним, панічним і тривожним.

Симптоми тріпофобіі

Найпоширеніше прояв тріпофобіі – це помірний дискомфорт. До його проявів відносяться:

 • занепокоєння;
 • нудота;
 • підвищення пітливості;
 • пришвидшене серцебиття;
 • тремор;
 • відчуття свербіння в різних місцях тіла.

Попри те, що тріпофобія поки не вважається хворобою, в деяких випадках вона може приводити до серйозних проблем – панічним атакам, підвищеної тривожності.

При сильному ступені вираженості тріпофобіі негативні враження від побачених кластерних отворів можуть зберігатися тривалий час. Наприклад, людина подивилася на такі картинки – і на наступний день або навіть кілька днів думає про них. Але в моїй практиці не зустрічалося випадків, коли тріпофобія приводила до виражених шоковим реакцій .

Якщо тріпофобія виходить за рамки звичайного дискомфорту, люди можуть почати уникати деяких речей або певної їжі. Один з небагатьох описаних випадків гострої тріпофобіі – 12-річна дівчинка, у якої викликали відразу будь-пористий або посипаний кунжутом хліб, полуниця, суп з локшиною. Також вона не могла пити малиновий сік або є мармелад: відчуття кісточок або гранул на мові викликало у неї таку ж реакцію.

Як позбутися від тріпофобіі

Когнітивно-поведінкова терапія (КПТ)

Головний метод лікування тріпофобіі – когнітивно-поведінкова терапія (КПТ). Психолог допомагає пацієнтові «замінити» неправдоподібні установки з приводу об’єктів страху на більш реалістичні, а потім змінити поведінку.

Експозиційна терапія

Ще один популярний і ефективний метод – експозиційна терапія, під час якої людини поступово вчать контролювати рівень свого страху. Як зазначають лікарі, це один з підвидів когнітивно-поведінкової терапії.

Спочатку в стані повної розслабленості пацієнт розповідає, чого він боїться, потім йому показують зображення об’єкта страху. Згодом у людини може вийти стояти поруч з ним і навіть доторкнутися до нього. Чутливість і рівень страху таким чином знижуються.

У когось може бути ідея, що він не винесе зустрічі з таким зображенням, його дискомфорт буде тривалим або не закінчиться, він втратить контроль над собою або зійде з розуму,. За допомогою експозиції ми перевіряємо “гіпотезу” пацієнта про те, що його дискомфорт не проходить.

Психіатр зазначає, що експозиція добре працює при звичайних фобіях, але у випадку з огидою цей метод в традиційному форматі не призводить до зниження дискомфорту. Тому його довелося трохи змінити: людину вчать переносити те, що викликає у нього огиду, формують позитивні асоціації і зв’язку в пам’яті.

Ліки

В деяких випадках лікар може призначити медикаментозне лікування тріпофобіі антидепресантами або бензодіазепінами.

Тест на тріпофобію

Через те, що тріпофобія не вважається за діагноз, у неї немає точних діагностичних критеріїв. Описані нижче тести не є науковими і мають на увазі роздивляння тригерів тріпофобіі.

Японські вчені розробили опитувальник, що дозволяє виміряти рівень тріпофобіі у людини. Потрібно оцінити силу 17 відчуттів, який він відчуває, дивлячись на кластерні отвори, за 5-бальною шкалою, де 1 – відчуття ніяк не проявляється, а 5 – проявляється дуже сильно. Ось перелік цих відчуттів:

 • переляк;
 • відраза, огида;
 • відчуття дискомфорту або тяжкості;
 • відчуття паніки, крики;
 • тривога;
 • нудота;
 • тілесні прояви хвилювання: «метелики в животі», прискорене серцебиття, пітливість, біль в животі і т. д .;
 • «Відчуття, ніби я божеволію»;
 • бажання зруйнувати кластерні діри;
 • свербіж;
 • лоскіт;
 • мурашки;
 • бажання плакати;
 • блювота;
 • озноб;
 • порушення дихання;
 • тремтіння.

Точної методики для оцінки рівня тріпофобіі за цим тестом немає, але в експерименті творців тесту середній бал вибірки з 582 осіб склав 32,2, а діапазон значень – від 17 до 85 .

В інтернеті є величезна кількість тестів на тріпофобію. Суб’єктивно оцінити її рівень тою чи іншою мірою допоможе будь-який з них. Часто рекомендують Implicit Trypophobia Measure0.5a.

Великою популярністю користується Відеотест на тріпофобію. Пройти його дуже просто. Спершу потрібно включити відео і зайняти позу за інструкцією в ньому. Далі вам покажуть тріпофобні картинки, які будуть ставати все більш неприємними. Коли вам захочеться змінити позу або вимкнути відео – зробіть це.

Тут теж немає точних критеріїв, але чим довше ви зможете дивитися це відео без неприємних відчуттів, тим менше ймовірність того, що у вас є тріпофобія.

У автора цієї статті відчуття сверблячки по всьому тілу виникли вже на 30-й секунді, а невдовзі з’явився помітний дискомфорт. В ході редакційного експерименту, в якому брали участь шість жінок і один чоловік, знайти людей з серйозними проявами тріпофобіі не вдалося. Їх реакція виявилася куди менш вираженою: деяким стало трохи неприємно в кінці, але типові для тріпофобіі відчуття свербіння виникли лише у однієї жінки.

Однак одного тріпофоба все ж вдалося знайти: ним виявився 33-річний чоловік співробітниці. Відеотест навіть не знадобився: досить було тільки згадки про те, що там фігурує тварина під назвою Піпа звичайна. Це жаба, яка носить мальків в отворах на спині. Якщо їх потрібно відпустити, то вона «вистрілює» ними.

Реакція була гострою: спогад про побачене колись фото тваринного викликало нудоту, за якою послідувало прохання ніколи не нагадувати йому про піпу. Потім цілу добу він не міг спокійно дивитися на отвори з дірочками, наприклад на пористі губки, які асоціювалися у нього з Піпою.

Коли варто звернутися до лікаря

За словами фахівців, звертатися за медичною допомогою з симптомами тріпофобіі варто тоді, коли вони вносять сильний дискомфорт в звичайне життя. Наприклад, якщо його буде викликати не тільки Піпа звичайна, але і бульбашки на воді або дірочки в оладках або млинцях.

Соцмережі