Цементома

Цементома – захворювання, яке відноситься до хвороб порожнини рота. Цементома це розвиток доброякісної пухлини в порожнині рота. Доброякісному розростанню піддається цемент зуба.

Зубний цемент – тонке кісткове нашарування, розташоване на поверхні зуба навколо його кореня. Цементома може розвиватися як одиночне новоутворення, так і вражати кілька коренів різних зубів.

Захворювання вражає в основному дітей і молодих людей у віці до 25 років. У дорослих людей захворювання зустрічається досить рідко. За статевою ознакою частіше страждають дівчата.

Етіологія і патогенез

Основоположний чинник в розвитку хвороби – поява цементоподібної тканини. У зв’язку з цим виділяють такі різновиди цементоми – гігантоформна (зустрічається рідко), фіброма, цементодисплазія.

Цементома – доброякісне захворювання, розвивається досить довго. В результаті збільшення пухлини може статися деформація щелепи. Найчастіше пухлина вражає нижню щелепу. Найбільш рідкісними вважаються цементома, що утворюються на верхній щелепі.

У тілі новоутворення під мікроскопом можна виявити, що пухлина заповнена цементними масами, а також дрібними кістами, покритими плоскими епітеліальними клітинами.

Цементома в більшості випадків виявляється випадково при діагностиці та лікуванні інших стоматологічних захворювань, при яких проводиться рентген-діагностика. Так цементома діагностується на ранніх стадіях.

При консервативному лікуванні спостерігається рецидивуючий перебіг.

Симптоми

Тривалий час пухлина ніяк себе не проявляє, оскільки її розмір дуже малий. Наявність пухлини виявляється, як правило, при панорамному або прицільному рентгенівському знімку. На знімку виявляється гомогенна тінь овальної або круглої форми з гладкими чіткими кордонами. Надалі при мікроскопії проглядається вміст цементоми. Пухлина може містити в собі включення: рідина, холестеринові кристали, кальцинати.

В разі, якщо цементома виникає всередині нижньої щелепи, функціональних порушень зазвичай не виникає. Якщо ж пухлина розвивається на верхній щелепі (зазвичай поруч з зубами “мудрості”) – може статися вростання цементоми в верхньощелепну пазуху, що призводить до відповідної патології.

Цементома завжди розташовується в близькій відстані від коренів зубів, в подальшому, створюючи єдине ціле з ураженим зубом.

При гігантоформі характерні симптоми будуть наступними – утворення виникають в необмежених кількостях в різних ділянках щелеп. Усередині пухлина заповнена безклітинною речовиною і цементною масою.

Цементома, що уже розвинулася супроводжується візуальними дефектами обличчя, щелепи, спостерігається екзофтальм. У складних клінічних випадках спостерігаються важкі порушення мови, проблеми з харчуванням.

Лікування

Незважаючи на те, що цементома – це доброякісна пухлина, вона все ж може заподіяти істотної шкоди організму людини, особливо якщо розмір пухлини стає занадто великим.

Тому основний і єдиний метод лікування цієї патології – оперативне втручання. Різні фахівці по-різному розглядають оперативне втручання. Одна група лікарів наполягає на тому, що цементному потрібно лікувати радикальним способом – повністю видаляючи пошкоджену кістку, мотивуючи це тим, що тільки так можна запобігти подальшим рецидивам.

Інші ж лікарі стверджують, що навіть при гуманному висіченні пухлини з збереженням кістки щелепи і черепа.

Соцмережі