Це не перед рак: шість міфів в діагностиці захворювань молочних залоз

Протягом життя багато жінок стикаються із захворюваннями молочної залози. Хороша новина в тому, що більшість з них ніяк не пов’язане з раком і доводиться на доброякісні новоутворення. Однак в Україні багато хто з цих станів діагностуються як передракові захворювання, що призводить до непотрібного і, часом, шкідливому лікуванню. Ми розглянули основні такі діагнози і міжнародні стандарти їх лікування.

Для початку варто відзначити, що зміни грудей – це нормально. Більшість з них пов’язані з природними процесами – стан грудей може мінятися до і під час менструації, вагітності або менопаузи. Також на нього впливають вік і прийняті жінкою гормони і контрацептиви.

Міф 1: Фіброаденоми потрібно видаляти

Це не так. Фіброаденоми – це невеликі новоутворення в грудях за формою нагадують тверді кульки, які легко переміщуються при натисканні і не викликають больових відчуттів. Найчастіше фіброаденоми з’являються у молодих жінок у віці 20-30 років, ризик їх появи знижується у жінок в період після менопаузи.

Деякі фіброаденоми можна прощупати самостійно. Але більшість виявляється під час мамографії або ультразвуку. Показанням до видалення фіброаденоми вважається швидке зростання новоутворення. В іншому лікарі сходяться на думці, що фіброаденоми не вимагають видалення, якщо вони:

– не ростуть;

– не впливають на форму грудей;

– не заважають самій жінці.

У деяких випадках видалення подібних новоутворень швидше протипоказано – наприклад, у пацієнток з множинними, але не ростуть фіброаденома. Оскільки при видаленні пухлин можуть бути зачеплені або видалені та здорові тканини молочної залози.

Міф 2: Мастопатія – це передракові захворювання

Зовсім ні. Насправді мастопатія навіть не входить в міжнародну класифікацію хвороб, оскільки є нормальним станом грудей в певні життєві періоди. Поява мастопатії пов’язують зі зміною гормонального рівня в організмі, саме тому симптоми можуть посилюватися і зменшуватися протягом циклу.

Більше половини жінок у віці 20-50 років стикаються з мастопатією. При цьому стані характерні зміни текстури тканини молочної залози – вона стає більш вузлуватої, з’являються горбки всередині грудей. У багатьох мастопатія протікає майже безсимптомно, у інших же з’являються яскраво виражені симптоми, такі як:

– біль або дискомфорт у грудях, які зазвичай стають сильнішими перед початком менструації і зменшуються під час критичних днів;

– груди здається опухлої і важкої;

– підвищується чутливість грудей;

– біль або дискомфорт в пахвових западинах;

– можуть утворюватися «шишки» в грудях, які збільшуються перед початком менструації, і зменшуються після неї;

– також можуть з’являтися зелені або темно-коричневі виділення з грудей.

Мастопатія не підвищує ризики виникнення раку грудей. Відповідно до міжнародних рекомендацій цей стан також не потребує лікування, якщо симптоми виражені в слабкій або середнього ступеня. Для зменшення дискомфорту можуть бути рекомендовані знеболювальні, теплі компреси, а також більш облягаючий бюстгальтер.

Лікування мастопатії необхідно лише якщо симптоми заважають жінці і викликають сильний біль в грудях. У такому випадку лікар може призначити гормональну терапію. Хірургічне втручання не рекомендується.

Міф 3: Мастит сприяє появі раку грудей

Ні, це не правда. Містить – це запалення тканин молочної залози, в більшості випадків викликане інфекцією або закупоркою молочних проток. При маститі груди може почервоніти і стати теплою на дотик, з’являються больові відчуття. У деяких випадках захворювання також викликає схожі з грипом симптоми – підвищення температури і поява головних болів. Зазвичай мастит проявляється тільки на одних грудей.

Найбільш часто це захворювання з’являється у жінок, які годують груддю. За даними ВООЗ в 95% випадків захворювання з’являється в перші 12 тижнів після пологів. Інфекція розвивається через закупорку молочного протоки або потрапляння бактерій всередину соска при годуванні.

Згідно з міжнародними дослідженнями, мастит не впливає на підвищення ризику розвитку раку молочної залози. При лікуванні не рекомендується хірургічне втручання. Антибіотики, призначені лікарем, допоможуть зняти біль і температуру. У разі виникнення абсцесу грудей (скупчення гною) потрібно видалити його хірургічним шляхом і потім приймати антибіотики.

Міф 4: Всі кісти необхідно видаляти

Не зовсім так. Все залежить від розміру кісти. Кісти представляють собою м’які, легко переміщаються грудки всередині грудей. За формою вони зазвичай круглі або овальні, наповнені рідиною. Кісти можуть з’явитися в одній або обох залозах. У деяких випадках також можуть виникнути больові відчуття в грудях перед початком менструації.

Кісти – одне з найпоширеніших доброякісних уражень молочної залози, що зустрічається у кожної третьої жінки у віці від 35 до 50 років. Ці новоутворення не є раковими і не збільшують шанси розвитку онкологічного захворювання. Однак множинні кісти можуть утруднити виявлення і діагностику інших новоутворень в тканинах молочної залози.

Невеликі кісти зазвичай не завдають незручностей жінці, тому вони не вимагають особливого лікування або видалення. Багатокомпонентні кісти незначно підвищують ризик розвитку раку молочної залози в майбутньому. Тому лікар може порекомендувати зробити біопсію тканини грудей. Великі кісти (можуть досягати до 2,5-5 см в діаметрі) також можуть викликати дискомфорт і больові відчуття, оскільки чинять тиск на сусідні тканини. В такому випадку слід звернутися до лікаря для видалення рідини з кісти, це допоможе зменшити неприємні відчуття.

Видалення кіст хірургічним шляхом рекомендується вкрай рідко.Хірургічне лікування призначають, якщо кіста містить рідину кров’яного відтінку або регулярно з’являється через певний час і викликає незручності.

Міф 5: Травми грудей призводять до раку

Досліджень, що підтверджують такий зв’язок, немає.

Посттравматичні олеогранульоми (некроз жирових тканин) молочної залози виникають після операцій або променевої терапії, а також в результаті травмування жирових тканин грудей. Це доброякісне захворювання, при якому в жирових тканинах з’являються невеликі круглі і тверді новоутворення, шкіра навколо яких виглядає почервонілий і пошкодженої. Зазвичай ці новоутворення не викликають больових відчуттів, але іноді некроз жирових тканин призводить до виникнення кіст, наповнених маслянистою рідиною. Однак не варто переживати через це – невеликі кісти не вимагають видалення і можуть з часом зникнути самостійно.

Постравматичні олеогранульоми можуть з’являтися у жінок і чоловіків будь-якого віку, але найбільш вони поширені серед жінок з надмірною вагою і великим розміром грудей.

Згідно з міжнародною практикою, видалення посттравматичних олеогранульом не потрібно, оскільки зазвичай вони не викликають больових відчуттів і не несуть в собі ризик розвитку раку молочної залози. Крім того, операція може призвести до ураження сусідніх тканин. Однак хірургічне втручання рекомендовано в наступних випадках:

– якщо біопсія тканини не дає достатньо інформації, щоб бути впевненим в діагнозі;

– новоутворення не зникають з часом, але стають більше;

– якщо постравматичні олеогранульоми викликають дискомфорт.

Міф 6: Цістаденопапіломи підвищують ризик раку

Цістаденопапілома, або внутрішньо протокова папілома – це невелике доброякісна пухлина всередині молочного протоки, розташоване ближче до соска. Воно може супроводжуватися прозорими або кров’яними виділеннями з одних грудей і больовими симптомами. Найчастіше із захворюванням стикаються жінки від 35 до 50 років.

Дослідження доводять, що поодинокі папіломи не підвищують ризик розвитку раку молочної залози. Однак слід проявити обережність і зробити біопсію, якщо:

– у жінки множинні папіломи;

– є сімейна історія ракових захворювань / схильність;

– папіломи з’явилися у віці до 35 років.

Лікування внутрішньо протокових папілом передбачає хірургічне видалення пухлини.

Соцмережі