Транзиторна ішемічна атака (ТІА)

Зміст Сховати

ТІА триває всього кілька хвилин і зазвичай вирішується протягом 24 годин.

Що таке транзиторна ішемічна атака?

Транзиторна ішемічна атака (ТІА), або «мікроінсульт», викликана тимчасовим падінням кровопостачання частини головного мозку, що приводить до нестачі кисню в мозку. Згодом стан може викликати симптоми, схожі на інсульт, хоча проходять вони швидко.

ТІА триває всього кілька хвилин і зазвичай вирішується протягом 24 годин.

Ознаки та симптоми ТІА

Основні ознаки та симптоми транзиторною ішемічною атаки можна запам’ятати по абревіатурі FAST: F – face (обличчя), A – arm (рука), S – speech (мова), T – time (час).

 • Обличчя. Обличчя може впасти на одну сторону, людина може не мати можливості посміхатися, рот, очі можуть опуститися.
 • Рука. Людина з підозрою на міні-інсульт може бути не в змозі підняти обидві руки і тримати їх через слабкість, оніміння рук.
 • Мова. У людини може бути невиразна мова.
 • Час. Настав час негайно набрати 112, якщо ви бачите один або кілька з вище перерахованих ознак.

Всім важливо знати про ці ознаки та симптоми. Якщо ви живете з ким-небудь в групі високого ризику і доглядаєте за ним, наприклад, за літньою людиною, діабетиком, людиною з високим кров’яним тиском, знання про симптоми ще більш важливо.

Симптоми FAST визначають більшість ТІА, інсультів.

Інші симптоми включають:

 • втрату зору або часткову втрату зору, як правило, тільки на одне око;
 • запаморочення;
 • проблеми з промовою, труднощі в спілкуванні, розумінні того, що говорять інші;
 • проблеми з балансом, координацією;
 • труднощі з ковтанням;
 • оніміння / слабкість, що призводять до повного паралічу одного боку тіла;
 • втрата свідомості (в тяжких випадках).

Інші симптоми ТІА

Симптоми ТІА є тимчасовими і повинні зникнути протягом 24 годин після нападу. Тривалість симптомів може варіюватися, але вони часто зникають протягом однієї години.

Ви ніколи не повинні відкладати виклик машини швидкої допомоги в надії, що симптоми зникнуть, через те, що лікування має розпочатися дуже швидко після появи перших симптомів.

Різні частини мозку контролюють різні частини тіла, тому симптоми, що з’являється під час транзиторної ішемічної атаки, будуть залежати від того, яка частина мозку постраждала.

У деяких випадках міні-інсульт виникає перед звичайним (більш серйозному) інсульті, що може привести до серйозних і необоротних пошкоджень. Таким чином, чим раніше хворий отримає медичну допомогу, тим менше ймовірність того, що людину торкнеться ще один ТІА або інсульт.

Навіть якщо симптоми зникнуть, поки людина чекає прибуття машини швидкої допомоги, потерпілий все одно повинен лягти в лікарню для обстеження.

Після первісної оцінки потерпілий, швидше за все, буде швидко направлено до лікарні для отримання більш поглибленої оцінки і, якщо необхідно, для початку спеціалізованого лікування.

Причини транзиторної ішемічної атаки

Заблоковані кровоносні судини, переривають кровопостачання мозку

Кров надходить в мозок за двома основними кровоносних судинах (сонні артерії) і двом іншим кровоносних судинах (хребетних артеріях). Ці артерії розгалужуються на ряд більш дрібних кровоносних судин, які допомагають забезпечувати кров’ю кожну частину головного мозку.

Під час транзиторної ішемічної атаки один з невеликих кровоносних судин, що постачають мозок насиченої киснем кров’ю, забивається (блокується).

Коли відбувається закупорка в кровоносній судині, порушується кровопостачання головного мозку. При ТІА руйнування швидко проходить, кровопостачання мозку незабаром повертається до норми.

При повному інсульті приплив крові до мозку порушується набагато довше. Без постійного постачання кров’ю клітини мозку починають відмирати.

Закупорка в кровоносних судинах зазвичай викликана звуженням артерій або в результаті утворення тромбу, що утворився в інших частинах тіла і ліпшого в мозок.

Атеросклероз

Атеросклероз є поширеним захворюванням, що викликає звуження артерій. Це відбувається, коли на внутрішній оболонці кровоносних судин з’являються бляшки (жирові відкладення). Це може привести до того, що кровоносні судини стануть твердими, потовщеними, менш еластичними, що утруднить проходження крові через них.

Згустки крові

ТІА також може виникнути в результаті утворення згустку крові в кровоносній судині, блокуючі кровопостачання головного мозку.

Згусток крові може бути викликаний низкою факторів, деякі перераховані нижче.

 1. Серцеві захворювання, наприклад, миготлива аритмія, яка веде до нерегулярного серцебиття, серцева недостатність, при якому серце слабо качає кров.
 2. Захворювання крові, наприклад, лейкемія (рак клітин крові), серповидно клітинна анемія (спадкове захворювання крові), високий рівень жиру в крові (гіперліпідемія), аномально згущена кров (поліцитемія), перевиробництво тромбоцитів в крові (тромбоцитемія).

Іноді ТІА може виникнути, коли згусток крові з кровоносної судини в іншій частині тіла переміщається в одну з артерій, що постачають кров’ю мозок (так звана емболія).

Крововилив

У дуже рідкісних випадках ТІА може бути викликано невеликою кількістю кровотеч в мозку (стан відоме як внутрішньомозковий крововилив).

Провокуючі фактори ризику

Ряд чинників може збільшити шанси виникнення ТІА. Деякі фактори, такі як вік, стать, є фіксованими (незмінними). Проте, на інші можна вплинути. Зробивши ряд змін в образі життя, хворий може знизити ризик виникнення транзиторної ішемічної атаки. Див. Розділ «Профілактика» для отримання додаткової інформації про те, як це можна зробити.

Фіксовані фактори ризику

Деякі з фіксованих факторів ризику, пов’язаних з ТІА, описані нижче.

Вік

Коли людина стає старше, артерії починають звужуватися, а кров згущуватися, збільшуючи ризик виникнення ТІА. Більшість ТІА зустрічаються у людей старше 60 років, але транзиторна ішемічна атака може зустрічатися в будь-якому віці, в тому числі у дітей і молодих людей.

Стать

Чоловіки мають більший ризик ТІА в порівнянні з жінками до менопаузи. Однак ризик ТІА та інсульту зростає у жінок в постменопаузі.

Не до кінця зрозуміло, чому після менопаузи у жінки підвищується ризик ТІА. Проте, вважається, що в цьому відіграють роль жіночі гормони естроген і прогестерон, оскільки можуть впливати на еластичність кровоносних судин. У жінок в період менопаузи рівень естрогену і прогестерону падає, що може привести до того, що кровоносні судини стануть більш жорсткими (тобто менш еластичними).

Етнос

Південноазіатські, африканські, карибські народи мають підвищений ризик розвитку артеріальної гіпертензії (високого кров’яного тиску) і діабету, тому у них підвищений ризик виникнення ТІА.

Сімейна історія

Якщо є сімейна історія інсульту або транзиторної ішемічної атаки, ризик захворювання збільшується. Однак ризик відносно невеликий, і наявність членів сім’ї, у яких був ТІА, не обов’язково означає, що він буде у вас.

Фактори ризику способу життя

Високий кров’яний тиск

Високий кров’яний тиск (артеріальна гіпертензія) є найбільш потужним фактором ризику, пов’язаним із захворюванням. Артеріальна гіпертензія створює додаткове навантаження на кровоносні судини в тілі, викликаючи їх звуження або засмічення.

Вага та харчування

Харчування з низьким вмістом насичених жирів збільшує ризик розвитку атеросклерозу. Якщо в раціоні занадто багато солі, цілком ймовірно, що кров’яний тиск буде підвищено, що, як і атеросклероз, є основним фактором ризику ТІА.

Надмірна вага, ожиріння також сприяють напрузі серця, послаблюючи кровоносні судини.

Куріння

Куріння може подвоїти ризик ТІА, інсульту. Це пов’язано з тим, що шкідливі хімічні речовини, що містяться в сигаретному димі, викликають потовщення слизової оболонки артерій, підвищуючи ймовірність згортання крові.

Припинення куріння є одним з основних способів запобігання ТІА або інсульту.

Цукровий діабет

Діабет 1 типу здатний збільшити ризик виникнення ТІА. Пов’язано це з тим, що діабет 1 типу викликає підвищення рівня глюкози в крові, збільшуючи ризик розвитку атеросклерозу (утворення жирових відкладень в кровоносних судинах).

Діагностика

Якщо виявляються симптоми транзиторною ішемічною атаки, слід негайно звернутися за медичною допомогою. Це зведе до мінімуму ризик подальшого ТІА або виникнення інсульту.

Первісна оцінка

ТІА часто закінчуються дуже швидко, тому ніяких симптомів на той час, коли людина звернеться до лікаря загальної практики або іншого медичного працівника може не залишитися.

Коли вас обстежують, медичний працівник докладно розпитає про симптоми, які були під час нападу. Наприклад, їм потрібно буде знати, як довго тривали симптоми, як вони вплинули на вас. Це допоможе виключити інші стани, які могли викликати симптоми.

Вашій терапевта або медичному працівнику все одно може знадобитися ваше неврологічне обстеження, навіть якщо ви відчуваєте, що симптоми пройшли. Вам доведеться виконати ряд простих завдань, щоб перевірити свої навички, такі як сила, відчуття, координація дій.

Напрямки

Якщо лікар загальної практики підозрює, що було минуще порушення мозкового кровообігу, вас можуть направити до кардіолога, геріатрії, невролога (лікаря, що спеціалізується на лікуванні захворювань мозку і хребта), до консультанта, що спеціалізується на інсульті. Деякі люди можуть бути спрямовані в спеціалізовану клініку ТІА.

Хворий повинен бути спрямований до фахівця або клініку ТІА протягом 7 днів після першого нападу. Якщо було більше одного нападу ТІА протягом 7 днів, людини негайно повинен оглянути фахівець.

Обстеження

Після ТІА призначається ряд обстежень, призначених для перевірки будь-яких основних факторів, умов, які спровокували міні-інсульт. Деякі з цих аналізів перераховані нижче.

Аналізи крові

Якщо була транзиторна ішемічна атака, може знадобитися серія аналізів крові, що включають:

 • аналіз артеріального тиску – перша буде перевірятися артеріальний тиск, оскільки високий кров’яний тиск (гіпертонія) є одним з основних факторів ризику ТІА;
 • аналіз згортання крові – комплексний аналіз показників згортання крові проводитися, щоб перевірити, наскільки «тонка» кров і наскільки велика ймовірність згортання крові;
 • аналіз холестерину – для перевірки рівня холестерину можна використовувати сироватковий тест на холестерин; якщо спостерігається високий рівень холестерину, пацієнт піддається більшому ризику розвитку ТІА, інсульту;
 • аналіз глюкози – буде перевірений рівень глюкози (цукру) в крові. Високий рівень глюкози в крові може означати, що хворий страждає на діабет.

Електрокардіограма

Електрокардіограма (ЕКГ) – це тест, який вимірює електричну активність серця за допомогою ряду адгезивних електродів, прикріплених до шкіри. ЕКГ може виявити будь-які порушення серцевого ритму, які можуть бути ознакою таких станів, як миготлива аритмія.

Рентгенограма грудної клітини

Рентгенограма грудної клітини проводитися, щоб виключити будь-які інші захворювання.

Комп’ютерна томографія

(КТ) використовує серію рентгенівських променів для отримання зображення внутрішньої частини тіла. КТ може використовуватися для перевірки інших факторів, що викликали ТІА, таких як крововилив, пухлина.

Магнітно-резонансна томографія

Подібно КТ-сканування, магнітно-резонансна томографія (МРТ) створює зображення внутрішньої частини тіла, але замість рентгенівських променів використовується сильне магнітне поле і радіохвилі. МРТ може видати більш детальне зображення мозку, кровоносних судин, ніж комп’ютерна томографія.

Ультразвукове дослідження (УЗД)

УЗД використовує високочастотні звукові хвилі для отримання зображення внутрішньої частини тіла. Швидше за все, вам буде призначено ультразвукове сканування сонних артерій шиї, щоб побачити, звужені вони або заблоковані. Цей тип ультразвукового сканування іноді називають доплеровским скануванням (дуплексним скануванням).

Ехокардіограма

Може бути призначена ехокардіограма, щоб отримати зображення серця для перевірки різних форм захворювань серця.

Лікування транзиторної ішемічної атаки

Якщо був випадок транзиторної ішемічної атаки, необхідно пройти курс лікування, щоб запобігти повторним ТІА або інсульт.

Необхідне лікування буде залежати від індивідуальних обставин, таких як вік, історія хвороби. Лікар обговорить з хворим варіанти лікування, розповість про можливі вигоди та ризики.

Щоб знизити ризик подальших ТІА або інсульту, можуть призначити ліки, попросити внести зміни в спосіб життя. Більш докладно вони викладені в розділі профілактики. Деяким людям також може знадобитися операція в рамках лікування транзиторної ішемічної атаки.

Медикаментозне лікування

Препарат проти тромбоцитів

Тромбоцити – клітини крові, які допомагають їй згущуватися. Коли кровоносну судину пошкоджений, тромбоцити злипаються (згортатися), утворюючи згусток крові і запобігаючи кровотеча. Препарати проти тромбоцитів діють, зменшуючи здатність тромбоцитів згортатися і утворювати згустки.

Якщо був ТІА, цілком ймовірно, що потрібно буде приймати ліки проти згортання тромбоцитів.

Найбільш часто призначаються анти-тромбоцитарні препарати для запобігання ТІА описані нижче.

Аспірин і дипіридамол.

Аспірин є найбільш часто призначаються засобом проти тромбоцитів. Він часто приймається разом з іншим анти-тромбоцитарними ліками під назвою дипиридамол. Аспірин і дипіридамол часто призначають разом, тому що вони більш ефективні для запобігання ТІА та інсульту, коли використовуються в комбінації, в порівнянні з тим, коли приймаються окремо.

Після ТІА аспірин і дипіридамол зазвичай призначають протягом 2 років. Після закінчення цього часу, можна припинити прийом дипіридамолу і замість цього приймати низьку дозу аспірину. Можливо, доведеться нескінченно приймати низькі дози аспірину, в залежності від того, як вирішить лікар.

Вважається, що щоденний прийом невеликої дози аспірину знижує ризик ТІА на 25%. Він також може знизити ризик серцевого нападу.

Побічні ефекти аспірину можуть включати:

 • подразнення шлунка;
 • розлад шлунку;
 • нудоту.

Побічні ефекти дипиридамола можуть включати:

 • головний біль;
 • запаморочення;
 • нудоту;
 • пронос.

Клопідогрел.

Клопідогрел – це інше антитіло проти тромбоцитів, зазвичай призначають, тільки якщо:

 • є серйозні побічні ефекти від прийому аспірину;
 • був ще один напад ТІА, незважаючи на прийом аспірину;
 • є гіпертонічна хвороба.

Побічні ефекти клопідогрелю можуть включати:

 • пронос;
 • біль в животі;
 • розлад шлунку;
 • синці;
 • кровотеча.

Антикоагулянтні препарати

Антикоагулянтні ліки діють шляхом зниження рівня певних хімічних речовин в крові, необхідних, щоб допомогти крові згорнутися.

Зазвичай антикоагулянтні препарати призначають тільки якщо кров’яний згусток, який викликав ТІА, пов’язаний з серцевими станами. Зокрема з миготливою аритмією.

Варфарин.

Варфарин є антикоагулянтними ліками, використовуваним для запобігання подальших ТІА.

Доза варфарину, яку ви отримуєте, повинна бути достатньою для того, щоб кров була «рідшою» (менш здатною до згортання), але не настільки, щоб викликати такі проблеми, як внутрішня кровотеча.

Оскільки правильне дозування варфарину дуже важлива, ваш стан буде ретельно контролюватися, поки приймається ліки. Необхідно буде регулярно здавати аналізи крові, відомі як аналізи міжнародного нормалізованого відношення(МНО).

Кровотеча є найбільш серйозним побічним ефектом варфарину. Якщо помітили будь-які з наступних симптомів при прийомі варфарину, негайно зверніться до лікаря:

 • кров у сечі,
 • кров в стільці;
 • чорні фекалії;
 • важкі синці;
 • кров в блювоті;
 • кашель з кров’ю;
 • незвичайні головні болі;
 • важке, посилена кровотеча під час менструації або будь-яке інше кровотеча з піхви.

Ліки високого кров’яного тиску

Якщо спостерігається високий кров’яний тиск (гіпертонія), ТІА – причина, по якій, можливо, доведеться приймати ліки від гіпертонії, щоб контролювати хворобу. Це пов’язано з тим, що високий кров’яний тиск значно збільшує ризик виникнення транзиторної ішемічної атаки.

Є багато різних видів ліків, які можуть допомогти контролювати кров’яний тиск. Лікуючий лікар повідомить, який з них підійде саме вам. Щоб лікування було більш ефективним, деякі люди повинні приймати комбінацію двох-трьох різних ліків від високого кров’яного тиску.

Препарат від холестерину

Високий рівень холестерину є ще одним фактором, що збільшує ризик ТІА. Ви можете знизити рівень холестерину, внісши ряд змін в образ життя, наприклад, дотримуючись здорового збалансованого харчування.

Якщо рівень холестерину необхідно знизити з допомогою ліків, зазвичай призначають ліки, відомі як статини. Статини допомагають знизити вироблення холестерину в печінці.

Хірургія

Каротидна ендартеректомія

Каротидна ендартеректомія є операцією, яка включає в себе видалення частини підкладки пошкодженої сонної артерії, а також будь-яких закупорок, що виникли в артерії.

Сонні артерії доставляють кров до мозку. Коли в сонних артеріях накопичуються жирові відкладення, вони стають жорсткими і менш еластичними, ускладнюючи проходження крові через них (стан відоме як атеросклероз).

Якщо спостерігається атеросклероз, може знадобитися каротидної ендартеректомія, щоб знизити ризик подальшого ТІА або інсульту.

Каротидної ендартеректомія не підходить для всіх, хто страждає на атеросклероз. Наприклад, якщо артерії майже повністю заблоковані, ендартеректомія сонної артерії навряд чи допоможе. Якщо у вас тільки часткова закупорка в сонних артеріях, ви також можете не підходити для цього типу операції, тому що ризик інсульту під час процедури може переважити потенційні вигоди операції.

Каротидної ендартеректомія найбільш підходить для людей з легкою-помірної закупоркою артерій. У таких випадках ендартеректомія може знизити ризик подальших інсультів більш ніж наполовину.

Профілактика

Транзиторна ішемічна атака часто відбувається без попередження. Наявність ТІА є ознакою того, що за ним може послідувати інший ТІА. Подальші напади можуть мати більш серйозні наслідки або перерости в повний, небезпечний для життя інсульт.

Незалежно від того, чи мали ви раніше ТІА або інсульт, ви можете знизити ризик їх виникнення в майбутньому декількома способами. Вони викладені нижче.

Вага

Якщо у вас надмірна вага, ризик ТІА або інсульту збільшується. Надмірна вага також збільшує ризик розвитку високого кров’яного тиску (гіпертонії), хвороб серця і діабету. Втрата зайвої ваги знизить ризик ТІА та інсульту.

Фізична активність

Регулярні фізичні вправи можуть знизити артеріальний тиск, що допоможе запобігти багатьом потенційно небезпечні для життя стану, включаючи інсульт, хвороби серця і рак. Це також ефективний спосіб підтримки здорової ваги, і він може допомогти боротися зі стресом і депресією.

Намагайтеся виконувати не менше 150 хвилин (2 години і 30 хвилин) аеробної активності середньої інтенсивності (наприклад, їзда на велосипеді, швидка ходьба) щотижня.

Здорове харчування

Дотримання здорової збалансованої дієти допоможе скинути зайву вагу, а також допоможе зберегти здоровими артерії.

Переконайтеся, що їсте багтак якчерез те, що вони є відмінним джерелом необхідних вітамінів і мінералів.

Фрукти і овочі також містять речовини, звані антиоксидантами, які знижують ризик інсульту, захищаючи стінки кровоносних судин від пошкоджень.

Обмежте кількість солі, яку ви їсте, не більше 6 г в день. Занадто багато солі може підвищити кров’яний тиск, що збільшує ризик ТІА та інсульту. Не додавайте сіль в їжу і пам’ятайте, що багато оброблені продукти містять «приховані» солі. Тому завжди перевіряйте інформацію про харчування на етикетці перед покупкою продуктів харчування.

Обмеження кількості насичених жирів в раціоні допоможе контролювати рівень холестерину. Продукти з високим вмістом насичених жирів включають:

 • м’ясні пироги;
 • ковбаски і жирні шматки м’яса;
 • масло вершкове;
 • топлене масло;
 • сало;
 • твердий сир;
 • торти і печиво;
 • продукти, що містять кокосове, пальмове масло.

Якщо є багато жирної їжі, артерії будуть більш схильні до ризику засмічення жировими відкладеннями (бляшками).

Також вживання занадто великої кількості алкоголю може збільшити ризик ТІА, інсульту. Тому намагайтеся не виходити за рекомендовані межі алкоголю.

Якщо була транзиторна ішемічна атака, вам не потрібно повністю відмовитися від алкоголю. Деякі дослідження припускають, що вживання невеликої кількості алкоголю (в межах рекомендованого добового кількості) може фактично знизити ризик виникнення ТІА. Це тому, що алкоголь може розріджувати кров. Проте, завжди уникайте пияцтва. Вживання занадто великої кількості алкоголю може підвищити кров’яний тиск.

Припини курити

Куріння подвоює ризик інсульту. Все тому, що це звужує артерії і підвищує ймовірність згустку крові.

Якщо кинути палити, можна знизити ризик інсульту майже вдвічі. Відмова від куріння також поліпшить загальний стан здоров’я і знизить ризик розвитку інших серйозних захворювань, таких як рак легенів і хвороби серця.

Соцмережі

Exit mobile version